Dunai árvíz hatása a villamos hálózatokra és rendszerekre

Indította Novill, 2013. június 08., 10:14:00 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Novill

Elnézve a szomorú képeket az elöntött területekről. Felmerül a kérdés az emberben, hogy mi történik a villamos hálózatokkal az elöntés után amikor levonul a víz. Gondolom a fi relével védett áramkörök talán még a kiszáradás után sem fognak működni.  Ez egy borzalmas kárt jelent gondolom, biztos sok helyen ujjá kell építeni mindent.  Kinek milyen tapasztalata van gyakorlati oldalról nézve az ehhez hasonló esetek esetén?

Gyurmaúr(fi-relé)

Hát igen, ez egy "jó kis" tréning pl a mű.a tokozottaknak, mint amikből ugyebár manapság a mérőhelyeket vitelezik ki. Az mondjuk biztos, hogy pl a mérőhelyeknél levő kismegszakító kezelő ajtócskák sokszor még a felhőszakadások alkalmával beömlő víznek sem állják útját, úgyhogy amennyiben odáig ér a víz, akkor 1000%-,hogy be fog ömleni. Talán annyiból "szerencsésebb" ez az ár, hogy nem sósvíz alkotja, viszont rettenetesen sáros, hordalékos, úgyhogy amint levonult, akkor érdemes magasnyomású mosóval nekimenni a cuccoknak, majd rábízni az egészet a napocska jótékony sugaraira, aztán vissza helyezni a késes biztiket és fedezékbe vonulni... Persze, a kismegszakítók, Fi-relék, mérőfejek,  egyéb nem szétszedhető, ámde önmagukban alacsony IP védettségű cuccok valószínűleg már nem térnek magukhoz, illetve amennyiben mégis, akkor hamarost végük lesz. Talán a kábelek, sínek, az újabb tpusú sorkapcsok, kamrás (görgős) kapcsolók, egyéb szétszedhető cuccok tisztíthatóak és száríthatóak úgy ki, hogy ezt a traumát minden gond nélkül átvészelik. Ami a kűltéri lámpákat illeti; nos, azok IP65-ös védettsége elvileg ellenáll a víznek, persze csak akkor, ha a tömszelence hibátlen állapotban van és anno tökéletesen csavarták azt be a helyére.

Villanyreszelő

Gyermek koromban volt egy jó kis csőtörés a házban,a falak teljesen szétáztak,majd szikráztak sercegő hangokat hallattak.
Szüleim kihívták a villanyászoktak,akik lekötötték a belső hálózat azon vezeték szakaszát, kihuzigálták a madzagokat,majd javasolták,hogy fűtsük alaposan a házat,csak utána lehet vezetékékeket visszahúzni ha kiszáradt mondták,emlékszem csak 3 év után került bele új vezeték,addig készítettek ideiglenes falon kívüli szerelést.Fater hajszárítóval szárítgatta a csöveket.

Novill

Hát, igen erre gondoltam. A nagy szivárgó áramok keletkezése esetén az ÁVK azonnal leoldanának. Így az újbóli feszültség alá helyezésnek, előzetesen rengeteg munkát jelenthet a villanyszerelő kollégáknak. Továbbá ebben a nehéz helyzetben anyagi gondok is jelentkeznek.

JUVILL


A visszakapcsolás előtt minden képen szükséges többek között szigetelési ellenállás mérés a villamos hálózaton, áramkörökön. Ebből nagyon sok minden kiderülhet azok műszaki állapotáról.

Novill

Ebben teljes mértékig igazad van!
De abban biztos vagyok, hogy sok kollégának nincs szigetelés vizsgáló műszere.  Az is biztos, hogy sok jó felkészült kolléga van aki műszer nélkül is megfogja oldani a problémát. Természetesen a műszeres vizsgálatok után lehet levonni végleges  következtetéseket a megfelelőség tekintetében. De sajnos ez is pénz kérdése.

JUVILL


Természetes a műszer is pénz kérdés. Alapos hálózati átvizsgás, kötés- és szerelvényvizsgálat szükséges. Ahol nincs ÁVK, ott még nagyobb figyelem szükséges.

Üzenet összefûzve: 2013. június 09., 09:57:32 DÉLELŐTT

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. június 08., 21:42:03 DÉLUTÁN

Természetes a műszer is pénz kérdés. Alapos hálózati átvizsgálás, kötés- és szerelvényvizsgálat szükséges. Ahol nincs ÁVK, ott még nagyobb figyelem szükséges.

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. június 08., 21:17:37 DÉLUTÁN
Ebben teljes mértékig igazad van!
De abban biztos vagyok, hogy sok kollégának nincs szigetelés vizsgáló műszere.  Az is biztos, hogy sok jó felkészült kolléga van aki műszer nélkül is megfogja oldani a problémát. Természetesen a műszeres vizsgálatok után lehet levonni végleges  következtetéseket a megfelelőség tekintetében. De sajnos ez is pénz kérdése.


A leírtak óta is gondolkodtam ezen. Műszer nélkül megoldani a problémát.
Ezeknek az épületeknek a villamos hálózata, és berendezései jelenleg vízben állnak, vagy vízben álltak.
Megkérem a kollégákat, hogy kinek, milyen elképzelése van a visszakapcsolás előtt ellenőrzésről, hogyan és mivel végzi ezt? A szemrevételezés az egy megoldás, de félő, hogy ez kevés.
Mivel az áramköri biztosítóknak jellege van, egyáltalán nem biztos, hogy azonnal le fognak kapcsolni, ki fognak oldani a visszakapcsolás után. Azonnal nem jelentkezik a víz vezetékekre, berendezésekre gyakorolt hatása.
Természetesen megoldást jelenthet a kiszárítás.
Kíváncsi vagyok a véleményekre, a balesetek elkerülése céljából.

nyaki

Én néhányszor javítottam a Tisza árterében elhelyezett épületek villamos hálózatát. Azt kell, hogy mondjam, hogy ahova elért az áradó víz, ott szinte mindent cserélni kellett, még a vezetékeket is. Azok a vezetékszakaszok, melyeket már korábban is elöntött a víz, de kiszáradt, súlyos korróziónak indult a szigetelés alatt, kb, 1,5-2 m hosszan átlagban, de volt ahol az egész vezeték oxidált volt. Még az IP54-es védettségű dobozokba is be ment a víz és ott is mindent cserélni kellett, mert csak így tudtam vállalni a garanciát.  Különösen igaz volt ez a sodrott eres vezetékekre. Azok kontaktjai súlyosan sérültek.

Novill

Ezek szerint az ilyen áradás  vezeték és  szerelvény cserét jelent ezeknél a lakásoknál sajnos. A műanyag szigetelésű tömör vezetékeket sem lehet megmenteni, akkor ez borzalmas nagy kárt jelent a tulajdonosoknak.

nova

A vízzel tényleg az a baj, hogy megtalálja az útját a legkisebb helyeken keresztül is és nagy károkat tud okozni. Az árvíz sújtotta területeken a megfelelően kialakított földkábelek lehetnek talán biztonságban, hiszen léteznek olyan kivitelűek melyeknek ellenállnak ezen hatásnak.
Egy elöntött háznál már más a helyzet, kérdés az is szerintem, hogy a víz mennyi ideig volt jelen és mennyire sikerül kiszárítani bizonyos helyeket, de ilyen esetben valószínűleg a nyaki által is említett megoldások lépnek életbe.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!