Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => A témát indította: JUVILL Dátum 2012. augusztus 18., 18:50:11 DÉLUTÁN

Cím: Robbanásbiztos villamos szerelés
Írta: JUVILL Dátum 2012. augusztus 18., 18:50:11 DÉLUTÁN
Gyakori vita tárgya a robbanásbiztos szerelés.
A mûbizonylattal nyomásálló tokozatot vásárol a felhasználó. Ebbe a tokozatba saját elképzelései szerint villamosanyagokat épít be. Hõkioldókat, jelzõlámpákat, különbözõ sorkapcsokat. Az adattábla természetes változatlan.
Mennyire megfelelõ ez a szerelés, kivitelezés?
Cím: Re:Robbanásbiztos villamos szerelés
Írta: Safety Dátum 2012. augusztus 20., 10:30:20 DÉLELŐTT
A terület nem igazán hétköznapi, ez a hozzászólások számából (hiányából) is látszik. A szakmai látókör bõvítéséhez azonban ez a szektor is hozzátartozik.
Megéri foglalkozni a témával, mert ha valaki belebotlik egy ilyen dologba és úgy érzi nincs a helyzet magaslatán, akkor jobb, ha minél távolabb helyezkedik el, mert ez a munka már nem a kreativitásról és a barkácsolásról szól. A robbanásbiztonságról lexikon vastagságú szakirodalom lelhetõ fel, ezért maradjunk a Juvill által felvetett alkatrészként vásárolt nyomásálló tokozatnál.
Sokszor elhangzott már, de ismét az elején leszögezem, hogy ilyen eszközt szerelni, beépíteni kizárólag ,,Robbanásbiztos berendezés kezelõje" (OKJ száma: 31 522 05 1000 00 00) szakképesítéssel megengedett.
Az alkatrészként vásárolt nyomásálló tokozat arról ismerhetõ fel, hogy az adattáblán a vizsgáló állomás un. ATEX jel utolsó karaktere egy ,,U" betû. Egy ilyen tokozat zárt, nincsenek rajta furatok. Nálunk leggyakrabban az olasz Fundisonzo (CORTEM GROUP) EJB típusú gyártmányaival lehet találkozni még a STAHL saját termékeként forgalmazott tokozatait is a Cortem gyártja.
A tokozatra tömszelencét szerelni szigorúan a tanúsítványban szereplõ és a gyártó által meghatározott helyre szabad. Általában egy mátrixban adják meg, hogy milyen méretû tömszelencébõl hány darabot szabad a tokozaton elhelyezni. Gyorsan megemlítem, hogy nyomásálló tokozatra kizárólag nyomásálló védelmi móddal rendelkezõ tanúsított tömszelencét szabad szerelni. A tokozatra sehol máshol nem szabad furatot még zsákfuratot fúrni sem. A beépítendõ alkatrészeket a gyár által kialakított tartókra kell szerelni.
Az ilyen nyomásálló tokozatokat robbanásveszélyes környezetben akkor alkalmazzuk, ha más módon nem oldható meg a melegedõ, szikrázó alkatrészek elhelyezése.  (pl. mágneskapcsoló, tápegység stb.) A tokozatba szabadon szerelhetõk ilyen eszközök, hiszen a védelmi módja hivatott megakadályozni az un. gyújtásátterjedést szabványos kialakítás esetén.
Az MSZ EN 60079-1:2008 szabvány ,,D" melléklete tartalmazza a részletes elõírásokat az üres nyomásálló tokozás, mint alkatrész vonatkozásában. Nem akarom az egész szabványt idézni, de kiemelnék néhány fontos kitételt. Az elõbb azt írtam, hogy bármilyen eszköz szabadon beszerelhetõ a tokozatba, azonban kivételek itt is vannak. Tilos beépíteni forgó, vagy más turbulenciát okozó eszközt, ezenkívül tilos beépíteni olajtöltésû magszakítót vagy kontaktort. Fontos szabály, hogy a tokozat ûrtartalmát I-es alkalmazási csoportba, valamint IIA és IIB alkalmazási csoportba tartozó térségekben maximum 80%-ig szabad kitölteni, IIC alkalmazási csoportba tartozó térségekben pedig maximum 60%-ig szabad kitölteni.
Sajnos ezt a témát sokkal rövidebben nem lehet kielemezni.
Cím: Re:Robbanásbiztos villamos szerelés
Írta: JUVILL Dátum 2012. augusztus 20., 11:09:21 DÉLELŐTT

Köszönöm Safety válaszát!
Mikor indítottam a témát, tudtam, hogy nem hátköznapi. Azért indítottam, hogy nem árt tisztában lenni ezzel, ezekkel a szerelésekkel.
Safety kolléga leírta, hogy hány százalékig lehet a tokozás ûrtartalmát kitölteni. Ez nagyon lényeges. A robbanásbiztos mûszaki felülvizsgálatok alkalmával ezekbõl van rengeteg gond, és probléma. Ezek a gyártmányok - legyen az nyomásálló tokozású, vagy fokozott biztonságú robbanásbiztos védelmi módú - úgynevezett résméretekkel rendelkeznek. A rések szerepe az, ha gyártmány belsejében zárlat, robbanás, ív keletkezik, ezeket az íveket a rések kioltják, és a robbanás a környezetére veszélyt nem jelent, nem terjed tovább.
Amennyiben megváltoztatjuk a gyártó általi belsõ szerelést - még az esetben is, ha az ûrtérfogat terhelt százaléka megfelelõnek tûnik, érdemes az átszerelt gyártmány akkreditált laboratóriumba szállítani, mely ezeket "berobbantja", és kiadja az új mûbizonylatot, a megfelelõ robbanásbiztos védelmi módra. Ezért fizetni kell. Érdemes megfontolni, mert elmulasztása óriási veszéllyel és kárral járhat.

Még egy megjegyzés ehhez a szereléshez.
Ezekhez a robbanásbiztos gyártmányokhoz a beépítés alkalmával úgynevezett ellenõrzési okmányt kell kiállítani. Az ellenõrzési okmányban fel kell tüntetni a felszerelés helyét, az azonosításra szolgáló gyári számot, és vezetni kell rajta, hogy mikor, ki, milyen munkát végzett ezeken. Ezt üzemviteli utasításban kell szabályozni.
Az ellenõrzési okmányt a gyártmány mûbizonylatához kell csatolni.


Cím: Re:Robbanásbiztos villamos szerelés
Írta: NagyPS Dátum 2013. július 01., 19:23:00 DÉLUTÁN
RB kezelőire megyek de sajna sok anyagot érdemben nem találtam a netten tudtok javasolni szakirodalmat ami megkönnyíti a tanulást?
Cím: Re:Robbanásbiztos villamos szerelés
Írta: RBszerelés Dátum 2019. január 09., 10:23:06 DÉLELŐTT
Sziasztok
RB szerelést végző szakembereket vagy céget keresek. Hol lehet őket megtalálni? Köszönöm.
Cím: Re:Robbanásbiztos villamos szerelés
Írta: tothgyula Dátum 2019. január 09., 15:38:50 DÉLUTÁN
Üdvözletem!
A dévaványai Winding(Villamosgép Tekercselő Üzem) végez Br motorok tekercselését ésEX-e motorok minősítését.
www.winding.hu
Cím: Re:Robbanásbiztos villamos szerelés
Írta: s.peter Dátum 2024. március 02., 12:55:49 DÉLUTÁN
Szervusztok!
Meg tudjátok mondani, hogy milyen típusú kábelek alkalmasak robbanásveszélyes térben való szerelésre? Pontosabban milyen típusú kábelek tarthatóak üzemben minősített tokozattal szerelt berendezések betáplálásához, ha fennáll a robbanásveszély?

Elvileg a kábelekre nincs külön minősítés, sem besorolás, sőt szabvány szerint az alábbi egyszerű feltételnek kell megfelelniük:

Az alkalmazható kábelekre vonatkozó általános követelmény a szabvány (MSZ EN 60079-14:2014, 9.3.1) alapján: a kábeleknek legalább 8,5MPa (8,5 N/mm2) szakítószilárdságú külső vagy belső köpennyel kell rendelkezniük.

Továbbá (9.3.2):
a.   legyenek ellátva hőre lágyuló, hőre keményedő vagy elasztomer anyagú köpennyel. Legyenek tömörek és körszelvényűek, extrudált párnázattal vagy köpennyel, a kitöltőanyaguk, ha van, ne legyen nedvszívó
b.   vagy legyenek ellátva ásványianyag-szigetelésű fém köpennyel

Más megfogalmazással a nem "könnyen törő" kábelek.

Valamint feltételezzük, hogy a helyiség nincs túlnyomás alatt, a kábelerek közötti szivárgás elhanyagolható, nem veszélyforrás, valamint van mondjuk automatikus vészeseti elszívás is.

Úgy tudom, hogy a PVC kábelköpenyek szakítószilárdsága 15-20N/mm2 közelében van, vagyis a legtöbb erőátviteli kábel árnyékolás, páncélozás nélkül is alapból megfelelő kellene, hogy legyen. Esetleg a normál termékszabványok meghatározzák nem csak a szigetelőképességet, hanem a köpeny szakítószilárdságát is?

Ezek alapján egy mezei NYY, NYCWY vagy akár NHXH tűzálló kábel is alkalmazható?
Cím: Re:Robbanásbiztos villamos szerelés
Írta: Safety Dátum 2024. március 04., 10:19:01 DÉLELŐTT
Tulajdonképpen megválaszoltad a saját kérdésedet. Jól látod a helyzetet semmilyen különleges követelmény nincs robbanásveszélyes térben a kábelekre, szinte minden kábel használható amely szabadtéri ipari környezetben alkalmazható. Olyan apróságokra kell figyelni mint például nyomásálló tokozáshoz csatlakoztatott kábel hosszának minimum három méternek kell lenni. Tehát a "mezei" NYY, NYCWY vagy akár NHXH tűzálló kábelek nyugodtan használhatók Ex környezetben!
Cím: Re:Robbanásbiztos villamos szerelés
Írta: s.peter Dátum 2024. március 06., 11:18:54 DÉLELŐTT
Szervusz!
Köszönöm a segítséget! Azért tettem fel a kérdést, mivel van egy konkrét tervezési munkám, ahol ugyan nem robbanásveszélyes a tér besorolása, de néhány biztonsági rendszernek (tűzjelző, biztonsági világítás) robbanásbiztos kivitelűnek kell lennie.
Az "egyszerű" követelmény ellenére azonban sem a rendszerek kivitelezője nem tett javaslatot konkrét kábeltípusokra, de még az általam megkeresett kábelgyártóktól sem kaptam megerősítést a követelménynek megfelelő kábeltípusokra (mintha elzárkóznának a felelősség miatt?), a kábel adatlapok úgyszintén ritkán tartalmazzák a használt műanyagokra vonatkozó mechanikai jellemzőket.

Tudnál segíteni az alkalmazható típusok bővítésében? Kideríthető ez egyszerűen egy adott kábelfajtáról pl. szabványnak való megfelelőséggel?
Pl. MSZ EN 50363-3 Kisfeszültségű erősáramú kábelek és vezetékek szigetelés-, köpeny- és burkolatanyagai
PVC szigetelés-anyagkeverékek TI1-5 keverék, Szakítószilárdságra vonatkozó értékek 12,5 - 15 - 10N/mm2 +-20%

Esetleg van egy teljesebb listád a biztosan alkalmazható erőátviteli és vezérlési/informatikai kábelekről is?

Amelyek a leginkább érdekelnének:
- SZRMKVM páncélozott földkábel, 0,6/1kV
- NSGAFöü gumikábel 1,8/3kV
- NYM (MBCu) és H05VV-F (MT) kábel 300/500V
- JE-H(St)H és JB-H(St)H tűzálló kábel 225V
- YSLY, Ölflex Classic 110 300/500V
- YSLY 0,6/1kV fekete / Ölflex Classic 110 0,6/1kV

Cím: Re:Robbanásbiztos villamos szerelés
Írta: Safety Dátum 2024. március 06., 16:45:43 DÉLUTÁN
Nincs ilyen listám, de mint írtam minden olyan kábel megfelel robbanásveszélyes térségben, ami az MSZ 13207:2020 szabvány 3.71. pontjának megfelel, tehát akár közvetlen földbe fektetésre is alkalmas.

Ebből következik, hogyaz NYM (MBCu) és H05VV-F (MT) kábel 300/500V szóba sem jöhet, de ezek ipari környezetben amúgy sem használhatók. A tűzálló kábelekről nincs információm, de a többi általad felsorolt kábel alkalmazható ilyen körülmények között.
Cím: Re:Robbanásbiztos villamos szerelés
Írta: tothgyula Dátum 2024. március 07., 10:48:37 DÉLELŐTT
Talán segítséget jelenthetnek a "Villanyszerelők Lapjának" alábbi számaiban megjelent RB technikával foglalkozó írások:
-2020.I-II, III.,IV.,V.,VII-VIII.ik számaiban Parádi Ervin okl.bányagépész,tűzvédelmi és ig.ügyi szakértő írásai. Továbbá
-2021.I.-II.számában (Kruppa Attila írásai). Kábelek osztályozása tűzvédelmi jellemzőjük alapján.
-éghetőség,füstkibocsátás, égve csepegés,égéstermék savasága.
A PVC szigetelésű kábelek jellemzően Eca tűzállósági teljesítménnyel rendelkeznek.
Cím: Re:Robbanásbiztos villamos szerelés
Írta: s.peter Dátum 2024. március 23., 22:16:28 DÉLUTÁN
#tothgyula Köszönöm, megkeresem az említett cikkeket.

Nagy teljesítményű gázkazános helyiségeknél, ill. robbanóképes közeget tartalmazó gépek meghibásodásánál vannak a helyiségekre/terekre vonatkozó lekapcsolási követelmények, amelyet elsősorban a gázérzékelő rendszer hoz automatikusan működésbe kritikus gázkoncentráció elérésekor.
Robbanásvédelmi szakvélemények ezt a "normál villamos gyártmányok" lekapcsolásának nevezik, vagyis csak a robbanásbiztos kivitelű és biztonsági célokat szolgáló rendszerek tarthatóak üzemben, minden más potenciális gyújtóforrásként van jelen.

Az MSZ EN 60079-14:2014 szabvány 53. oldala egyértelműen meghatározza erősáramú szempontból, hogy az összes áramkör tápvezetőjét, minden aktív vezetőt le kell választani vészkikapcsoláskor (fázisok+nulla).
Az MSZ EN 1127-1:2019 szabvány 5.4-es pontja kimondja, hogy az érintésvédelmi törpefeszültség nem robbanásvédelmi intézkedés, feszültségértékben gyakorlatilag nincs alsó érték ami nem jelent potenciális gyújtóforrást.

Kérdésem, hogy gyakorlatban hol van a fenti védelmi intézkedésnek a határa, mire terjed ki, hogyan valósítják meg ha mindenféle rendszer - épületautomatikai, gyengeáramú - is jelen van, számtalan vezetékkel, összeköttetéssel?

Én azt mondanám, hogy a kockázatminimalizálás érdekében minden vezetéket meg kell szakítani (feszültségmentes állapotba hozni) a helyiségek határán, amik nem a robbanásbiztos kivitelű gázérzékelő, tűzjelző vagy normál/biztonsági világításhoz tartoznak. Még a gyengeáramú rendszereket is, mivel feltöltődés útján a helyiségen belül is kialakulhat veszélyes kisülés, erre vonatkozóan még a gyújtószikramentes rendszerek kapacitására is van korlátozás.

Ezért gyakorlatilag egy sok-sok leválasztó-érintkezős elosztót kell kialakítani, amin a helyiségbe bemenő összes kábel át van vezetve és megszakítása biztosított?

Mi a helyzet az alábbiakkal?
- Gépek, világítás, egyéb fogyasztók erősáramú betáplálása egyértelmű.
- Világítás esetén pl. a DALI/KNX vonalakat (10-30V) is meg kell szakítani?
- Épületautomatika esetén minden réz alapú kommunikációs vonalat (pl. ethernet, RS485) meg kell szakítani erenként?
- Ép. aut.-hoz tartozó helyiség hőmérők (passzív) rézvezetéke?
- Mozgatómotorok betápja és vezérlőkábelei?
- Analóg vagy digitális visszajelzések és végállásjelzések kábelezése?

Lehet alkalmazni a fentiekre olyan leválasztót, amely mellett nem szükséges fizikai megszakítás, még ha nem biztonsági körökről is van szó?

Függ a lekapcsolás és leválasztás (bonyolult) kialakítása a "veszélyességtől" (közeg, helyiség, technológia jellemezői), vagy ahol pl. 40%-os ARH-nál lekapcsolás kell, ott a lehető legnagyobb mértékben meg kell tenni az óvintézkedéseket?

Helyiségen belüli, nem robbanásbiztos elosztókba épített szünetmentes tápegységekre vonatkozóan vannak korlátozások?

Ezen felül vizsgálni kell, ha külső és helyiségen belüli szekrények PLC-i között nem rézkábeles, hanem optikai összeköttetés van, akkor jelenthet-e gyújtóforrást?