Fûtõszõnyeg házilag

Indította olo, 2012. február 13., 23:08:06 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

olo

Kedves Fórumozók! Problémám a következõ: Régi építésû magánházban lakunk cserépkályhával fûtünk, de amikor a szobában egyébként kellemes a hõérzet, a padlón állva vagy ülve csak felfázni lehet. Megoldás gyanánt valamilyen fûtõfóliára gondoltam, azonban a célom csak annyi volna, hogy a teljes padlófelületet kismértékben melegítsem fel, tehát nem azzal fûteném a szobát, csak a padló hõmérsékletét állítanám be kellemesre.  Az általam eddig talált fûtõszõnyeg és infrafólia megoldások nekem túl költségesek és a teljesítményük indokolatlanul nagy is csupán erre a célra. Felmerült bennem egy olyan ötlet, hogy lefektetnénk valamilyen alu kasírozású polifoam szigetelõ réteget, és arra tennénk esetleg laminált padlót vagy hajópadlót. Nagyon eretnek dolog-e azt gondolnom, hogy az aluminium kasírozást megfelelõen szekcionálva esetleg 12 voltról táplálva kihasználható lenne fûtõfilmnek. Négyzetméterenként néhány 10 wattos teljesítményre és legfeljebb 25-30 fokos felületi hõmérsékletre méretezném. Egyelõre nem végeztem ezzel kapcsolatban kísérleteket, de ha nem mûködõképes az ötletem, mi lehet az amin elvérzik, milyen buktatói lehetnek? Ezt fontos lenne tudnom, nehogy hiú ábrándokat kergessek. Elõre is köszönök minden észrevételt!

lackó

Szia! Ez a négyzetméterenként 10W nagyon kevés .12V-on fűteni a megfelelő teljesítményhez nagy trafó kellene ,szerintem felejtsd el.Lackó.

nyaki

Temperáláshoz a 60W/m2 bőven elegendő. Arra kell ügyelni, hogy a szivacsalátét miatt a hőmérséklet ne menjen soha 60fok fölé. Arra is figyelni kell, hogy ezek a fűtőkábelek 5A alatt egyáltalán nem hajlandóak fűteni, de 6,5A fölött meg már "tüzesedni" hajlamosak, úgyhogy meg kell választani erősen a hosszhoz, a működtető feszt.
Jó kis "mulatság" ez, én mondom. :-\

Szirty

Üdv nyaki!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. április 13., 10:48:05 DÉLELŐTT
Arra is figyelni kell, hogy ezek a fűtőkábelek 5A alatt egyáltalán nem hajlandóak fűteni, de 6,5A fölött meg már "tüzesedni" hajlamosak,

Ha 4.8A áram folyik a fűtőkábelen és az egyáltalán nem melegszik ettől, akkor hova lesz az a teljesítmény?

Itt a korábbi fórum tapasztalatok miatt kénytelen vagyok megjegyezni a "megfigyelők" számára, hogy a fenti kérdésem vegytiszta szakmai érdeklődésből fakad, amit a kijelentésben felfedezhető ellentmondás okán fogalmaztam meg.
Természetesen mindenki azt lát bele amit akar, joga van hozzá, csak aztán ne az én hajamra kenje!
A kérdésem mögött nincs rossz indulat nem kívántam "csípkelődni", vagy "kekeckedni"...

(Az eredeti felvetésben egyébként esett szó fűtőkábelről. Ahogy én értem, az alumínium fóliába akar áramot vezetni, hogy az melegedjen fel).


Üzenet összefûzve: 2013. április 13., 11:32:28 DÉLELŐTT

Üdv olo!

Idézetet írta: olo Dátum 2012. február 13., 23:08:06 DÉLUTÁN
Nagyon eretnek dolog-e azt gondolnom, hogy az aluminium kasírozást megfelelõen szekcionálva esetleg 12 voltról táplálva kihasználható lenne fûtõfilmnek.

Én attól tartanék egy ilyen megoldásnál, hogy tűzveszélyes. Ha a fólia beszakad, akkor a megmaradó fóliaszakasz lecsökkent keresztmetszete miatt a szakadásnál jelentősebben melegedne, ami esetleg felgyújtaná a hőszigetelést.

nyaki

Ha a hagyományos ún. cekaszos fűtőkábeleket vesszük alapul, akkor az a kérdésed, hogy hova lesz a meleg, azt kell mondjam, ezek a kábelek valahogy úgy vannak méretezve, hogy 5A alatt csak nagyon langyika a kábel és a normál 6A-es áramon pedig már akár 90fokon is megy. Az 5-6A közötti szűk tartomány esetén változik a hőmérséklete jelentősen és ugye ezeket fűtésre méretezték, nem langyosításra, ami csak fogyaszt, de nem fejti ki azt a hatást, amire tervezték. Érdekes dolog ez, de ettől még igaz, ugyanis több helyre építettem már be trafós üzemmel rövid szakaszokat csövek fagymentesítésére és én ezt tapasztaltam. Az általam használt fűtőkábel 0,47Ω/m ellenállású és 6A esetén tudja a specifikációban megadott normál üzemi körülményeket. Vannak olyanok, ahol az Ω/m minimálisan eltér, de általában 60-65m hosszúságot szoktak meghatározni 230V-ra, ami ugye megadja az üzemi teljesítményt is.
Nyilván az önszabályozó fűtőkábelekkel ilyen probléma nincs.
A kasírozást felhasználva fűtőelemnek pedig eleve veszett ötlet.

Szirty

Helló nyaki!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. április 13., 12:16:02 DÉLUTÁN
Az 5-6A közötti szűk tartomány esetén változik a hőmérséklete jelentősen és ugye ezeket fűtésre méretezték, nem langyosításra, ami csak fogyaszt, de nem fejti ki azt a hatást, amire tervezték. Érdekes dolog ez, de ettől még igaz, ugyanis több helyre építettem már be trafós üzemmel rövid szakaszokat csövek fagymentesítésére és én ezt tapasztaltam.

Én hiszek neked, nem is ezért firtatom, csak nem értem teljesen az okot.
Ha 5A áram alatt nem csökken le jelentősen az ellenállása (pl. a kis hőmérséklet miatt) akkor melegednie kell, vagy világítania, vagy valaminek történnie kell, aminek teljesítmény igénye van.

nyaki

Melegszik is, de olyan drasztikusan esik a hőmérséklete, hogy csuda.
Nemtom milyen anyagot használnak ezekhez, de igen érdekes jelenségről van szó. Lehet, hogy a "cekasz"-t körülvevő köpeny és védővezető harisnya hőelvezetése, avagy hőtehetetlensége olyan nagy, hogy csak nagyobb hőtermelés esetén van értékelhető hatás. ::)