Szabványos mérőhely 25 cm szélességben

Indította Palesz, 2017. november 17., 14:59:03 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Palesz

Sziasztok!

Laikus felhasználóként mérgemben, illetve tanácstalanságomban ragadtam billentyűzetet, hátha tudtok megoldást a problémámra.
Próbálom csak a lényeget leírni:

- Adott egy társasházi 12. ker-i lakás, melynek mérőórája a lépcsőházban elhelyezett közös mérőhelyiségben/szekrényben van. A szekrény dúsnak mondható, mert az emeleten található 5 lakás villany- (nappali és vezérelt) és gázórái szép számmal vannak jelen.

- A lakás 1x25A-ról üzemel, ezt szerettem volna 3x16-ra bővíteni.
- A szabvány magassági korlátokon belül csak egy 25 cm széles hely áll rendelkezésre a fogyasztásmérő-szekrény elhelyezésére.

2014(!) óta eddig 2 regisztrált villanyszerelővel futottam neki 2x dobták vissza miszerint nem szabványos a mérőhely.

1. eset: ZN170L (http://www.kozvillszer.hu/aktual/filesfogyasztasmerotablak.pdf), anno még az elmű oldalán találtam, de nem felelt meg az IP védettsége miatt. Maradt a 25A.
A szerelő korrekt volt, neki máshol eddig nem volt ezzel gondja ide nincs ötlete és tanácsolta, bízzak meg egy kerületi ügyekben jártas szerelőt.

2. eset: Másik szerelő, két dolgot ígért: fűt meg fát: mindent "lezsíroz". Felkerült egy Hensel (talán 40x40-es) szekrény magasabbra. Visszadobták. Aztán onnantól csak ígérgetés, érdemi haladás semmi. Néha rátelefonáltam... csak ígérgetés.

Megoldható lenne, hogy a szomszéd vezérelt óráját áthelyezve "normál mérőóra bekerüljön", de nem ment bele...
Az elmű szerint meg helyezzük ki a közös szekrényből a falra a mérőórát, ami egyrészt csúnya és útban is lenne és elég drága megoldás.

3 évig engedték plomba nélkül. Én időközben elsőbbségi relékkel megoldottam, hogy használható legyen minden (mosógép, mosogatógép, villanybojler, villanytűzhely, sütő, konyhai átfolyós elektromos melegítő, mikró... meg az apraja) és élhető is.

Viszont a elévülésre hivatkozva a teljesítménybővítés összegét már nem adják vissza, azonban nem hagynám veszni az összeget.

- ismer-e valaki ilyen keskeny helyre beépíthető 3 fázisú mérőóra-szekrényt amit az elmű is elfogad
- bármi más ötlet

Köszönöm a válaszokat!




Fecó

Az én emlékeim szerint az általad linkelt "buborékos" mérőtáblát csakis kizárólag 1 db 1 fázisú mérőnél engedik meg, és azt hiszem már leszűkítették a dolgot egyetlen típusra. Mind 3 fázis esetében, mind éjszakai mérőnél, kombinált szekrényben kell gondolkodni. Abban az esetben, ha a nappali mérőd 3 fázisú, és az éjszakai 1 fázisú, legalább 450 mm széles hely kell! Amennyiben fokozni akarnám az indulatokat, meg kell említenem az MSZ 447-ből még egy sort:

5.1.2. A fogyasztásmérőhelyeknél – szerelési célra – az 5.1. szakasz szerint megállapított helyen túlmenően, bármilyen mérőelhelyezés esetén minden irányban 50-50 mm szabad helyet kell biztosítani.

Akkor jól számolok ha azt mondom már 550 mm helyet kellene találni, pláne ha a kiérkező szolgáltatós kolléga is szigorúan veszi a szabványt:)

Sajnos csak a szekrényből való kihelyezés marad. Besüllyesztve nem sokat "lóg" ki a szekrény, bár vakolási-festési munkákat is rejt a dolog. Természetesen kell olyan vastagságú fal, ami ezt elviseli. Itt nem lehet csodát tenni, az lett volna a korrekt, ha már az első regisztrált villanyszerelő a hitegetés és a próbálkozgatás helyett felméréskor felhívta volna a figyelmed erre a dologra, és még a befizetés előtt tudtad volna mérlegelni ezt az egész munkát, annak minden várható költségével együtt.

Gyurmaúr(fi-relé)

Ezért is lenne a legjobb, ha a társasházak szépen elkezdenék felújítani és szabványosítani a lépcsőházakban ,az egyes szinteken található "lélegzős" ajtós, beépített "gardrób" szekrényeket, mely annyit tesz, hogy zsírúj CSOPORTOS mérőhelyeket alakítanának akár a jelenlegi "gardrób" szekrényben, akár annak némi fazonírozásával az egyes szinteken, ahol az egyszerűség kedvéért mindenkinek 3 fázisú tokozott (pl. a kitűnő minőségű Csatári PVT 3060, éjszakai mérő esetén pedig 2 db 3060) kerülne felszerelésre, a méretlen felszálló (pl. NAYY-J 5x35, vagy 5x50, netán 5x70mm2), illetve a mérőktől az egyes kecókig haladó mért főkábelekkel (pl. NAYY-J 5x16, vagy 5x25mm2) egyetemben. Így 1 csapással több döglégy is leütésre kerülhetne, mert lehet, hogy ma még a 89 éves nusi néninél 1 fázis 25A van, de ha a nénje pár év múltán jobb létre szenderül és a kecóját megvásárolja egy 2 gyerekes feltörekvő cosmo-yuppie család, ahol lesz minden földi jó, melyhez mondjuk 3x25A kell, sőt még mondjuk átfolyós Stiebel , vagy AEG bojlerük is lesz a maga 24kW-os teljesítményével, nos ez esetben ne kelljen szétbombázni a fél házat.

JUVILL



Mielőtt bárki bármit kijelentett. gondolom megnézte a társasház betáplálását, a szintekre felszálló vezetékek keresztmetszetét, egy idejű terhelését, és felmérte a szabványos fogyasztásmérő hely létesítésének lehetőségét.

Palesz

Köszönöm!

Sajnos a fal nem bírja el a süllyesztést, egyrészt nem túl vastag, másrészt a szomszéd fala lenne... de mindegy is, mert drága, azon kívül nem szép. Szerintem is a végleges megoldás  a mérőszekrény rendbetétele lenne. biztos már holnap meg is szavaznák a lakásonként 150-200k-t... életszerű. :DDD

Úgy emlékszem a gerincvezeték a határon van, majd ha leég akkor csak mozdulunk vmit.
Hiába akarok normális megoldást, ahogy látom, marad így ahogy van. Az elmű meg költse gyógyszerre a befizetett pénzem;)