Villanyszerelési tippek,ötletek és trükkök a gyakorlati életbõl.

Indította Novill, 2012. július 05., 20:48:31 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

faxelektro

Ez a csatlakozó  Ermi
Igazad vanTret nem figyeltem,hogy 50V van írva a használathoz.A vezetékre valamilyen szerszámmal kell rápréselni vagy csak fogóval.

Tret

Én egyszerűen összepattintottam,sodrott vezetékre raktuk anno autóba.

faxelektro

Jó estét
           Köszi Endre a választ a kínai motorral kapcsolatban Gondolom a nagyobb kondi az indító.
Egy ma történt eset. Hívott a szomszéd,hogy vásárolt egy új plazma TV-ét. Berakta a földszinti nappaliba és működik amelyik ott volt azt felvitte a szobába és ahogy bedugja a konnektorba veri le a 30mA-es érintésvédelmi biztosítékot. Feszültséget mértem null-fázis-236V  fázis-földelés-230V nem tudtam mit csináljak végül lekötöttem a földelést és úgy simán működik,mi lehet a gond mert a lenti nappali konnektorból működik.Később mondta a szomszéd,hogy antenna dugaszt cserélt és egy kicsit meg rázta. Ez okozhatja-e a lekapcsolást? A fenti konnektor valami török dupla csak a televízió működik belőle úgy maradhat-e földelés nélkül nehéz hozza férni mivel egy szekrény mögött van.       

Simon Endre

Szia  faxelektro !
Meglepő hogy TV-nek érintésvédelmi csatlakozása van, mert tudtommal csak monitoroknál szokásos ez valami új irányzat ? (A családomnak 10 éve nincs televizíója, ezért nics ebbeli tapasztalatom.) A jelhálózat, vagy antenna csatlakozás jellemzően szimmetrikusan "ki van kondizva" a táphálózat felöl, de ott hivatalból csak néhány 100 uA folyhat ás az is az antenna vagy a kábelhálózat felé. Gondolom egy darabíg ebben a körben volt a szomszédod amig a rázást érezte. Ha  a TV  GND-je PE-re csatlakozik akkor a kapcsoló üzemű táp lehet a gyanusított, mert ott asszimetrikus zavarimpulzusok is lehetnek. Előfordulhat hogy a "régi" helyén nem volt érintésvédelem, csak díszeleg a konnektorban az oldalérintkező, bár az is előfordulhat hogy fordított dugóval a hibaáram nem alakult ki. Ha a zavarszűrő kondi zárlatos azt vilámcsapás is okozhatta akkor nagyon sűrgösen csrélni kell az eredetivel megegyező vagy még nagyobb feszülségűre (min.2kV) A vizsgálat idejére iktass az PE körbe egy 230V 5W-os izzót és forditva is próbáld le. Nekem ilyen vizsgálatokhoz van egy  inzert csatlakozóm, ami olyan mint egy toldó, amiben a PE be és kimenet között egy NG4 glimm van és vele párhuzamosan egy 47-os kohm 1W-os ellenállás. Használatát csak felügyelet mellett szakembernek javaslom, mert a vizsgált eszköznek eközben nincs érintésvédelme. Ez a kapcsolás korlátozza és jelzi is hibaáramot, hogy az ÁVK ne oldjon le de közel üzemi körülmények legyenek.

nyaki

Üdv!
Bocs, hogy belavaú. :)
A mai TV-k szinte mindegyike védővezetős. A védővezető nélküli üzemeltetés a csipkedés jelenségét hozza magával, ahogyan Endre helyesen fókuszált rá. Ha bedugod a kábeltelevíziós csatlakozót, akkor a antennakábel veszi át a védővezető szerepét az árnyékolásán keresztül, mert központilag földelt. Ez azonban veszélyes így önmagában, mert táphiba esetén nagyobb áram is folyhat rajta, aminek következtében az antennakábel szakaszon keletkező hibafesz visszarúg a TV-re és a tunernak meg miegymásnak is lőttek. Költséges mutatvány lesz.
Az ÁVK leoldása lehet TV táphiba is, de lehet, hogy csak ez volt az utolsó csepp a pohárban. Javaslom a TV átvizsgálását, de elébb dugj be egy másik védővezetős készüléket próbára.
Az előző dugaljban ha van védővezető és nem verte le az ÁVK-t, annak lehet olyan oka is, hogy a védővezetőt az ÁVK utáni N vezetőről ágaztatták le, ami meg egyenesen életveszélyes.
Mindenképpen érdemes továbbkutakodni a villamos hálózaton, de dugaljról nem kötünk le védővezetőt, mert azzal Te magad hozol létre életveszélyes helyzetet.

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2016. január 29., 22:24:19 DÉLUTÁN
A jelhálózat, vagy antenna csatlakozás jellemzően szimmetrikusan "ki van kondizva" a táphálózat felöl, de ott hivatalból csak néhány 100 uA folyhat ás az is az antenna vagy a kábelhálózat felé.

Szerintem ez nem így van. A koax csatlakozó árnyékolása keményen rá van kötve a készülék GND-jére. Nincs szimmetrikus kikondizás. Persze a melegponton van csatoló kondenzátor, de a hidegponton nincs.

Idézetet írta: nyaki Dátum 2016. január 30., 00:10:50 DÉLELŐTT
Ha bedugod a kábeltelevíziós csatlakozót, akkor a antennakábel veszi át a védővezető szerepét az árnyékolásán keresztül, mert központilag földelt.

Tapasztalatom ezzel merőben ellentétes.
Nálunk ugyanis a szolgáltató bejövő koax kábelének árnyékolásán a földhöz képest 110V körüli AC feszültség mérhető. A fázisceruza vidáman világít rajta és ha leföldelem jól láthatóan szikrázik, ha megfogom enyhén ráz.
Ez a vázolttal épp ellentétes problémát okozott, nem a kábelhálózat földelte a készülékemet, hanem a készülékeim földelték a szolgáltató kábelhálózatát.
A koax kábel splitteren át egy TV tunerbe, egy VHS magnóba és egy FM vevőbe csatlakozik, ezen a készülékek audio kimenetei egy erősítő bemenetére, amire a számítógép audio kimenete is csatlakozik.

Mivel a koax árnyékolása az illető készülékek GND hidegpontjaira van kötve, az audio kábelek hidegpontjain keresztül az összes készülék egymással is össze van kapcsolva. Ezek közül a számítógép földelt csatlakozóból üzemel (a többi készülék nem).
Ennélfogva a szolgáltató koax kábelének 110V-os feszültsége földelve lett a PC által. Ennek következtében jól mérhető kiegyenlítő áram folyt a koax-tuner-erősítő-PC-földelés útvonalon.
Ez az AC kiegyenlítő áram néhány mV feszültség esést eredményezett az audio kábel árnyékolásán, ami emiatt szépen hozzáadódott az audio jelhez.
Az eredmény: Az erősítőn olyan brummos volt, minden jelforrás hangja,hogy élvezhetetlenné tette a hallgatást.

Kénytelen voltam a bejövő koax kábelt egy pici dobozba szerelt, két 100nF/1kV kerámia kondenzátorral "kicsatolni" (az árnyékolást és a meleg eret is).
Ezzel a jelenség megszűnt. Nem ráz, nem brummog.

nyaki

Nálunk földelve van koax és ennek ellenére volt némi potenciálkülönbség mérhető, ezért a lakásba beérve a központi EPH-val összekötve minden csipkedés és brumm megszűnt. Társasházakban pedig alapból összekötik. Gyönyörűen kimérhető. Nyilván szolgáltatója válogatja az összekötést, de a legjobb ha potenciálfüggetlenné tesszük a koax-ot:
http://www.argep.hu/trend/FOLD/Foeldhurok-levalaszto.html
Anno, amikor még moduláris magyar TV-ket javítottam, a tuner bemenetén egy külön csatolókondis egységgel biztosították a potenciálfüggetlenséget. Ma már ezeket kispórolják a készülékekből, mert gyakorta nagyobb méretű az egység, mint a mai tunerok fele.

faxelektro

Jó estét
              Szerelt már valaki Gewiss Restart önvisszakapcsolót vagy valamilyen hasonló márkát ami ezt tudja.Egy családi háznál lekapcsolt a Fi relé és mivel hosszabb ideig nem voltak otthon sok káruk keletkezett ebből ezért meg kértek,hogy szereljek valamit mert sokat utaznak.Én erre gondoltam de bármilyen ötletet szívesen elfogadom és meg köszönöm.Milyen árakban lehetnek ezek a kapcsolók?
                                                                                                 Köszönöm 

nyaki

Üdv!
Ha a távollétben az amúgy normális állapotban lévő villamos hálózaton az ÁVK kikapcsol, annak nyomós érintésvédelmi oka lehet.
Jól működő villamos hálózat esetén a visszakapcsolás szerintem nem lehetséges, kivéve ha villámlás okozta.
Próba cseresznye. Válogass kedvedre:
http://shop.traconelectric.com/categories/05_04_07/Aram-vedokapcsolo--motoros-automata-visszakapcsolo-keszulekkel

Novill

Ezek horribilis árak! Valószínű nem sokat vásárolnak belőlük.