Villanyszerelési tippek,ötletek és trükkök a gyakorlati életbõl.

Indította Novill, 2012. július 05., 20:48:31 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Villanyszerelési tippek, ötletek és trükkök a gyakorlati villanyszerelés területérõl.
A villanyszerelõ szakma teljes területe nagyon nagy területet ölel át. Van aki a hálózati, épületvillamossági, világítási, erõátvitel, felülvizsgálat, stb. területén van igazán otthon. Ahhoz, hogy szakember legyen valaki az elsõdleges alapokat az iskola adja meg. Viszont a gyakorlat nélkül nem lesz senkibõl jó szakember. Ezt a hosszú évek során sajátítja el mindenki. Így az egyes szakmai fogások során saját magunk jövünk rá, hogy hogyan lehet jobban, gyorsan, szakszerûen elvégezni a feladatokat. Van aki igyekszik ezen fogásokat el titkolni mások elöl. Én úgy gondolom az a jó fõnök aki nem hülyékkel veszi körbe magát, hanem a lehetõ legokosabbakkal. Ez villanyszerelésre lefordítva ha átadjuk tudásunkat, tippeket, ötleteket, trükköket, ez idõvel csak a javunkra válhat. Nem beszélve arról, hogy mindig vannak kezdõ villanyszerelõk, akik nem rendelkeznek gyakorlattal. Ha kellõen aktívak és fogékonyak, akkor nyugodtan átadhatjuk az általunk megszerzett trükköket. Ezek között elõfordul, hogy a tanult szakismeretnek ellentmondanak. Ilyen lehet a csövezési munkák során nem bajlódunk a kötözõ dobozok beépítésével, hanem felfûzzük a csõre és a csõvel együtt körbe gipszeljük. A dobozt géppel vágjuk ki, úgy hogy a doboz megmaradjon. Ez gyorsítja a munkavégzést. Tehát javaslom, hogy indítsunk el a hasznos ötlet parádét.

Mi a kollégák véleménye errõl a javaslatról?

nova

Vezeték behúzási tippek és ötletek? Ki milyen behúzó szalag híve, milyen technikát alkalmaz a behúzáshoz?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

Ami azt illeti, én -ha lehet- nem használok MCu vezetéket, hanem megfelelõ méretû Mü csõbe tolom be az MBCu kábelt, vagy inkább falon kívûl szerelek, vagy Mü-vel és/vagy MCs-vel, vagy OBO bilincsbe passzintom a kábelt, ha csak 1 MT/MBCu kábelt kell -fõleg falon- elhelyezni. Nekem az a bajom a vezeték behúzóval, hogy csupa merõ olaj és pl a lapos szalagos olyan lazán hajlik meg 1-1 kanyarnál, ahogy kell... De ha nagyon muszáj, akkor használom.

Novill

Én viszont rengeteg MCu vezetékkel dolgozom. A sima belsõ falú csöveket részesítem elõnyben. A gégecsövet kevés helyen alkalmazom a behúzás nehézsége miatt. Nekem is van lapos, spirál szalagom, a problémás helyeken az üvegszálas szalagot használom. Úgy gondolom az Mt/MBCu  kábelek növelik a költséget.

nova

A vezeték  behúzás is egy olyan feladat szerintem amit nem erõbõl kell megoldani. Itt is mint sok más munkafolyamatnál fontos a megfelelõ elõkészítés. Tehát a kábel kötegek elõkészítése, hogy megfelelõen tudjanak letekeredni. A behúzószalagon rögzítésnél célszerû hosszabb szakaszokon szigetelõszalaggal rögzíteni, persze nem nagy gumót képezve rajta. :) Esetleges síkosításról is érdemes lehet gondoskodni.

Természetesen a helyszín is megszabja sokszor, hogy milyen szerelési módot használunk. Gipszkarton szerkezetek és álmennyezetek esetében a Gyúrmaúr által is említett vezeték vezetést célszerû alkalmazni, lakásoknál én a süllyesztett szerelés híve vagyok. Amit lehet az el kell rejteni a fal síkjába. Erre pedig Novill által is említett szerelési módszer a megfelelõ.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

A témát folytatva! Ki használ Kati-Blitz behúzó szalagot? Drága szalag, de ahol a többi szalaggal nem boldogul az ember, ezzel biztos siker garantált.
A nulla vezetõ szakadásnál mik a tapasztalatok, melyik szerelési mód jelent nagyobb biztonságot?
1. Minden áramkörrel visszük a nulla vezetõt. Nem párhuzamosítunk más áramkörök nulla vezetõivel.
2. Több áramkör nulla vezetõit közösítjük, párhuzamosítjuk az elágazó dobozokban.. Ennél a szerelési módnál kevesebb nulla vezetõt indítunk az elosztó szekrénybõl. Olykor nagyobb keresztmetszettel indulunk, és kisebb keresztmetszettel ágazunk le.
3, Minden nulla vezetõt közösítünk az elágazó dobozokban.
Én személy szerint az 1. szerelési módot alkalmazom.

nyaki


Novill

Ezek általában a felülvizsgálat során ritkán derülnek ki. Az 1-es változatot tartom szakszerûnek. A nulla vezetõ szakadásának is kisebb a valószínûsége ezen belül, továbbá az esetleges hiba elhárítást is egyszerûbbé teszi. A 2-es változat az olcsó szakemberek által végzett munkáknál fordul elõ.

Cabel

Üdv!  :)

Vésés Vésés

Kezdőként kérdezem milyen gyakorlati tippek kaphatok a vésés megkönnyítésére? Nem akarom megnehezíteni a saját dolgom hülyeséggel.  Abban az esetben ha már be van jelölve a az áramkör útja. Na most azt is kérdezném hogy milyen szempontokat kell figyelembe venni amiről még nem tudok. Ezek azok amiket én úgy gondolom hogy figyelembe kell vennem.

1 kézi véső Flex vagy hornyvágó  2 fal anyaga 3 hol guggolva vagy  létrán stb stb

Érdekelnem még bizonyos távolságra mi a jó idő egy kezdőnek mint én. Gondolom hogyha  flexel vágok két csíkot egy méter hosszan téglafalban és utána  véső szárat teszek egy ütvefúróba és ezt 12 óra hosszan csinálom akkor ki vagyok rúgva azonnal. ;D nem pontos válasz kell csak úgy kb. Azért is kérdezem hogy ész érvekkel tudjak felelni ha a főnök rám förmedve kérdezné miért nincs kész miért nincs kész, ha tényleg az én hibán akkor ok nincs baj de ha 10-szer is azért kiabálnak mert miért nincs kész a 10 méter vésés panel lakásnál 10 perc alatt hát nem tudom. Bocsánat a kisarkított példákért remélem átment az érzés mire is vagyok kiváncsi ;D

Novill

Az esetek többségében a vállalkozók a normagyűjtemények valamelyikét használják. Ebben minden munkafolyamatnak vagy többnek együttvéve meg van az idő szükséglete, illetve van ami egyedi kalkulált idő is lehet. Ezt az időt szorozzák a rezsióradíjjal. A vállalási ár így jön ki nettó áron. Ennek kell fedeznie a te béredet, és az összes közterhet valamint a rezsit is. Ha a dolgozók nem teljesítik összességében összességében ezeket az idő normákat, akkor veszteséges lesz. Ezt pedig sokáig nem lehet folytatni, mert tönkre megy. Az ilyen egyik norma szerint téglafalban 4-8cm2-ig  a vésés szükséglete 0,15 ó, és ez még a jó normák között van, mindent beleértve.  A vésésben is kell szakmai rutin. Talán azt lehet mondani, hogy az tud jól vésni,aki csövezni is tud jól. Az egyes munkafogások egymásra épülnek.