Földelés földelõ szonda

Indította redvill, 2012. január 20., 22:15:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

redvill

Kérdésem  lenne felétek, Földelést szeretnék késziteni gondoltam le ütök egy 16-os 3-4 m hosszú betonacélt elég ez?Egy 8-as kör acéllal pedig a kötõ dobozhoz.majd 10-es Mkh-val az elosztóhoz?

Gyurmaúr(fi-relé)

Hát az attól függ... Alapból elégnek kell lenni,kérdés, milyen talajod van? Tehát jófajta termõföld, vagy inkább homokos, esetleg agyagos, netán van ott bõséggel sitt, kõ, miegymás?! Én azért inkább 16-os Mkh-t vinnék a köracél végpontjánál mindenképp kialakítandó EPH csomópontig és onnét már jó vagy a 10-es Mkh-val. Az EPH-t én nem hagynám ki, fõként ha a házban van bõséggel horganyzott vízcsöved, esetleg még gázcsöved is, netán a kádad zománcozott, fémvázas verandád van, netán rendelkezel villámhárítóval,stb. Most olyat már nem is mondok, hogy "B"-s túlfeszvédelem,természetesen tokozott szekrényben, EPH-val, NH0-ás késesbiztivel, mert még a végén akkora sallert küldesz nekem a világhálón keresztül, hogy a notebookom offset lenyomata ott marad az orcámon...  :'(

redvill

Fõként termõföld van a környken,Igazad van a16-osMkh ban ez volt a következõ ötletem.hogyan csatlakoztassam a köracélhoz saruval?Gáz vezeték van fémböl,elég egy helyen csatlakoztatni az EPH -hoz?Villám háritó nincs  igy is szükséges a B osztályú tulfesz védelem és ha igen milyen értékü pontosan?

Novill

Ha lehetõség van rá elsõsorban a betonalap földelõket kell elõnyben részesíteni. Miért? Mert ezzel lehet véleményem szerint a legjobb értékeket elérni. Itt a fórumon valahol ez már érintve volt és az egyik kolléga nagyon jól megfogalmazta a méreteket. Ma már a kereskedelemben kapható tûzi-horganyzott földelõ szondák telepítése a gyakorlat. Mert ezzel biztosítható a hosszabb élettartam.   Ehhez léteznek a szükséges csatlakozók is.
(Egy elrettentõ rossz példa amivel találkoztam az egyik helyen, a talajban egy csavar volt ráhegesztve a vasra és erre csatlakozott két saruzott Mkh 6-os földelõvezetõ.)
Az EPH kialakítást már hosszú idõ óta alkalmazzuk az érintésvédelemben. Errõl a témáról is olvastam már itt a fórumon valahol hasznos dolgokat. A túlfeszültségvédelem javasolt akkor is ha nincs villámvédelem kiépítve. Ez csak komplett védelem esetén hatékony.

JUVILL


Amennyiben a kivitelezéseid soron szükségessé válik, hogy több földelõt kell telepítened (betáplálás, gáztartály, villámvédelmi földelés), és ezek a telepített földelõk egymástól 20 m-en belül vannak, akkor a földelõket össze kell kötni.

Novill

Ha olyan kérdés elõtt állsz, hogy hány darab földelõt kell telepítened még utólag egyszerû lesz a válasz. Meg méred az egy darab szonda földelési ellenállás értékét. Így ismered az egy szonda értékét és a szükséges eredõ ellenállást. Ez alapján az ismert képlet alapján matematikai számítással ki tudod számítani, hogy mennyi szondát kell telepíteni a cél érdekében.

Gyurmaúr(fi-relé)

Annyival azért kiegészíteném a Novill által a túlfesz védelemrõl leírottakat, hogy annak mindenképp lépcsõzetesnek KELL lenni, tehát óra elé, méretlen becsatlakozáshoz "B"-s, EPH csomópontal, NH0-ás késesbizti aljzattal, melyben gG/gL típusú betét kell, aztán mért fõelosztóban a "C"-s, prhuzamosan leágaztatva a fõkapcsoló betáp kapcsainál, tehát a mért (10-es Mkh, vagy 5x10-es MT/MBCu) fõvezeték fõelosztóba történõ beérkezését követõen! Ami nagyon fontos, hogy minden esetben ugyanazon gyártó készülékeit használd, ugyanis a gyártók csak akkor garantálják a sikeres mûködést, ha az általuk bemért, a gyárban már egymással összepróbált készülékek vannak a sorban. Ha szeretnél 99%-os védelmet, akkor az érzékeny készülékek dugaljaihoz tehetsz még "D"-s egységet és akkor már tényleg mindent megtettél a hatékony villám/túlfeszvédelem területén. Külsõ villámvédelmet én akkor javallom, ha a házad ritkább beépítettségü területen van, esetleg jobban kielemkedik a környezetébõl és még van rajta 1-2 magasabb kémény, antenna, illetve ha van egy 5m hosszúságot meghaladó fémvázas, alutetõs verandád. Azonban a villámhárító rendszer kiépítése tényleg komoly, összetett és ezért nagy tudást igénylõ feladat, amit mindeképp villmávédelmi minõsítéssel rendelkezõ kollégára bízz, ugyanis több kárt lehet elszenvedni egy szakszerütlenûl megtervezett, kivitelezett rendszerrel, mintha mondjuk semmilyen külsõ villámvédelmed nem lenne!

JUVILL


A számított értékektõl függetlenül a gáztartályokhoz legalább 2 földelõ szükséges.
A villámvédelmi földelések darabszámát - pl. az MSZ 274 szabvány szerint, a legkedvezõtlenebb becsapási pontot figyelembevéve, a megengedett áramutak eredõje, vektoriális összege határozza meg.

Novill

Igen igazad van, csak az a baj. Hogy ezen tipizált ( túlfesz.)szekrények anyag ára magas. Sok esetben mikor javaslom az ügyfél dob egy hátast. A termék tényleg nagyon jó, érdemes beépíteni.

nyaki

Üdv Mesterek!
Kifogtam egy családi házat, amiben a régebben telepített földelés valahol megszakadt és emiatt újat kellett kiépítenem. Egy horganyzott 2m-es X alakú földelõt ütöttem le, amibõl egy 8-as horganyzott O acéllal csatlakoztam a 10-es MKH10-es földelõvezetõre, majd a gyûjtõsínre. A talaj épp most nedves, homokos, ami szerény véleményen szerint elég jó alapot kellene adjon egy jó földelési értékhez, de sajnos nem ez van. ÉVÉ-Univerzal mûszerrel mérve kb. 40 Ohmot mértem. Majdnem dobtam egy hátast én is, mint Novill kolléga, mert már régen láttam ilyen értéket.
Kérdezem tehát, hogy ez normális lehet, vagy a mûszarom adta meg magát?
Én úgy tudom, hogy 10 Ohm lehet a maximum érték, de lehet tévedek.
Ha nem tudom lejjebb vinni egyéb okoknál fogva és egy ÁVK-t felszerelek, ami amúgy is kötelezõ, maradhat-e így, tiltja-e valamilyen szabály, illetve a gázszolgáltató mit lép erre, mert a gázbevezetés is esedékes lesz?