Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata

Indította zsozsó, 2010. november 08., 10:28:45 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Fecó

Az az igazság, hogy az épület besorolása alapján, a földelés F3/x fokozatú. Ez azt jelenti ugyebár, hogy nincs a földelési ellenállásra követelmény, csak a földelõ méretkövetelményeire vonatkoznak elõírások. Na most egy 10-12 éves épületnél, ami viakolorral szépen körbe van rakva, csak nem termelhetek ki 3-4 köbméter talajt, hogy ellenõrizzem a méretkövetelményeket :) Emiatt gondolom egy ellenõrzõ mérés nem árthat, amibõl azért kiderül, egyáltalán van-e valamiféle földelõ. Ezzel mint felülvizsgáló is védem magam. De korrekt mérést, ilyen idõben szerintem is lehetetlen csinálni. A másik problémám, hogy az Eurotest 61557 mûszer, földelési ellenállás mérési módban ad távolságot, hogy hova kell elhelyezni a segédföldelõket. Mi van akkor, ha ezeket a szilárd burkolat miatt nem tudom betartani? Volt már valakinek ilyen tapasztalata, mennyire lesz jó a mérés?

Safety

Sajnos a felülvizsgálat idõpontjába ritkán van beleszólásunk. A praxisomban hetente visszatérõ momentum a következõ mondat: ,,A jövõ héten tûzoltósági ellenõrzést kapok, addig meg kell csinálni a villámvédelmi felülvizsgálatot!" Ilyenkor az sem számít, hogy mínusz 15 fok van.
A földelési ellenállásméréssel kapcsolatban nekem az a tapasztalatom, hogy ilyen esetben legjobb és leggyorsabb mérési mód a lakatfogós módszer. Rendelkezünk többféle (egy és kétlakatfogós) célmûszerrel és eddig még nem csalódtunk bennük.
Mielõtt valaki rám kiabálná, hogy pontatlan az ilyen mérési módszer elárulom, hogy (jó idõben) az összes mérési módszert összehasonlítottuk és nem volt komoly eltérés a kapott eredmények között. A lakatfogós módszernek is megvannak a sajátosságai, ügyelni kell arra, hogy a legalább kettõ, de ha lehet inkább három –egymással összekötött- földelõ legyen a rendszerben, valamint nagyon érzékeny a vizsgáló összekötõk állapotára, a legtöbb esetben  a mérendõ földelõnél lévõ vizsgáló összekötõt át kell hidalni egy mérõzsinórral és két csipesszel, mert a nagy átmeneti ellenállás megtévesztõ lehet.  Robbanásveszélyes épületek esetében egyedüli módszer amellyel pontosan megállapítható a földelõ állapota, hiszen ezeken a helyeken bonthatatlanok az összekötések.

Novill

Safety: látom ebben a lakatfogós módszerrel történõ mérésben profi vagy. Nekem jelenleg egy lakatfogóm van a mûszerhez. Az is igaz, hogy viszonylag kevés villámvédelmi rendszert vizsgálok felül évente. Szívesen venném viszont ha megosztanád itt a fórumon az egy és két lakatfogós mûszeres mérés menetét és egyéb tapasztalatait.

Safety

Mint említettem, az általunk használt mûszerek nem opcionális lakatfogók, melyek univerzális mûszerhez csatlakoztathatók, hanem kifejezetten földelési ellenállásmérés céljára készült célmûszerek. Csatolok néhány fotót amely segít egy kicsit, illetve aki jobban érdekel a téma a földelésmérési módszerekrõl olvashat a barátom honlapján a http://www.makranyi.hu/uploads/foldeles_meres_technologiak.pdf linken. (Bocs a reklámért!) Ugyanitt megtekinthetõk a különbözõ lakatfogós földelési ellenállásmérõ mûszerek is.
Mint már írtam ennek a módszernek is megvannak a sajátosságai, nagyon kényesek a mûszerek a villámvédelmi rendszeren található kötéshibákra, korrózióból eredõ átmeneti ellenállás növekedésre, viszont kimondottam ajánlott a bonthatatlan földelõcsatlakozásoknál való mérésre, mert így is feltárható a földelõk ellenállás növekedése, míg a hagyományos mérési módszerrel csak eredõ földelési ellenállás mérhetõ, amely az esetek 99,9 %-ban jó értéket ad. Annak, hogy egy, vagy kétlakatfogós mûszerrel mérünk, nincs különösebb jelentõsége, mindkét módszer ezred! Ohm pontosságú. Inkább csak a hozzáférhetõség határozza meg a szükséges módszert, illetve a lakatfogók átmérõjének is illeszkedni kell a földelõhöz. A 35 mm-es laposvasat, értelemszerûen már nem tudja a 25mm-es pofájú lakatfogó átölelni. Még egy érdekesség, a lakatfogók nagyon kényesek a vasmagok közé jutó szennyezõdésre, csak tökéletesen összezárt állapotban mûködõképesek. Már egy fûszál is meghiúsíthatja a mérést.

Zappa


Ilyen kilátás van, a munka meg nem fizethetõ szépségei.

Novill

Nemhogy felmásztál erre a kéményre! Hány méter magas?

Zappa

A kémény 46 méter de még van rajta 2méter lemeztetõ.

Felfele egyszer álltam meg pihenni,lefele háromszor,görcsölt a lábam.

nova

Edzésnek sem rossz az ilyen kémények megmászása, a kilátás sem rossz.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Zappa

Volt egy tavalyi munkám ahol egy kéményt az elõzõ felülvizsgáló 35 méterre vett,ráadásul a felfogót 20-as gömbvasnak látta.Én keveselltem a magasságot ezért felmásztam és lézerrel megmértem.A magasság 44.6m. lett a felfogó meg 3/4-es csõ.Ráadásul az egyikrõl letört a a levezetõ csatlakozása.Én felmászok a pénzemért.

Novill

Minden elismerésem a tied! Kevés embert lehet találni aki hajlandó ilyen veszélyesnek tekinthetõ helyre felmászni.