Forgácsoló üzem kézi kapcsolós indítás

Indította Villanyreszelő, 2012. november 10., 20:58:28 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Villanyreszelő

Egy forgácsoló üzemnél észrevettem,hogy egy régi köszörűn kézi kapcsolós indítás van.
Úgy tanultam minden forgó géphez mágneskapcsolós ejtésre van szükség áramkimaradás esetére.
Mi a gyakorlat ezzel kapcsolatban?

JUVILL


Ez igaz.
Nyomógombos indítás szükséges.
Ez a feszültségcsökkenési védelem.
Van ilyen téma a fórumon már. :)

Üzenet összefûzve: 2012. november 10., 21:44:23 DÉLUTÁN


Azzal kiegészíteném, hogy a géphez ezen kívül főkapcsoló szükséges.

Szelei

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. november 10., 21:01:11 DÉLUTÁN

Azzal kiegészíteném, hogy a géphez ezen kívül főkapcsoló szükséges.

Ha ezek a gépek ipari alkalmazásban vannak akkor ezek a fő kapcsolóknak zárható kivitelűeknek kell lenni! abból a célból, hogyha üzemen kívül helyezik a berendezést illetéktelen ne tudja üzembe helyezni. Vagy javítás közben ne lehessen áramalá helyezni.

Villanyreszelő

Igen ezek ipari alkalmazásban vannak.
Főkapcsoló közvetlen a háta mögött lévő tokozotton található "VGK" ami az üzemrész egy felét áramtalanítja.
Volt egy érintésvédelmi kolléga is,és felhívta a figyelmet hogy nincs EPH kiépítve.
Kb 21 éves szerelés lehet.
Ha jól tudom már akkor is kellett az EPH.

JUVILL


21 évvel ezelőtt jellemző volt ipari létesítményekben, hogy egy kiépített laposacél hálózat volt az EPH hálózat. Lehet ilyet látni ma is. Ez nem rossz megoldás.

Az a VGK kapcsoló, amit írsz, az nem teljesen megfelelő a gép lekapcsolására, mert nem kifejezetten a gépé, hanem ez a gépcsoport betáplálásáé.
Nekem az a véleményem - még ha a régi Gépek Villamos Szabályzata szabványt nézem is - hogy a forgácsológépre külön főkapcsoló szükséges.
A tokozatra épített főkapcsoló - távolság miatt - csak abban az esetben lenne megfelelő, ha csak a kívánt gépet kapcsolná le a hálózatról.

Szelei

Lehet félre értettél.
Én nem az épület áramtalanításáról beszélek, de iparban és mint említetted műhelyben lévő gépekre kötelező mind az áramszünet utáni vétlen indulás mind az üzemen kívül lévő bekapcsolást megakadályozó főkapcsoló beszerelése aminek zárhatónak kell lenni.

Minden "gépen" kell kialakítani külön zárható főkapcsolót, foton ez látható.


Villanyreszelő

Igen tanultunk is róla,még az iskolában is volt,ha jól tudom 100 mm varrathoszt igényel,mint az alapföldelőnél,és le van festve sárga fekete csíkokkal.
Úgy tudom egy nagy áramú kapcsoló,és egy csoporthoz táplál.
Én még egy vészkapcsolóval is felszerelném.
Azért csodálkoztam,régen biztosan nem volt követelmény a mágneskapcsolós megoldás gépek indítására. PL E1N eszterga nem így készültek,észre vettem még a gép betáplálásánál MCu 2.5 műanyag nem lépésálló gégecsőben szerelve.
Ide gondolom fémgégecső szükségeltetik.Ezt a csövet be kell kötni a PE rendszerbe?
Szelei:
Nem értettelek félre,mi szerelő kapcsolókat tanultunk.
Arra céloztam,hogy az a legközelebbi kapcsoló a köszörűhöz.

JUVILL


Régen is követelmény volt a gépek nyomógombos, mágneskapcsolós indítása.
Ezt az MSZ 1600 Létesítési Biztonsági Szabályzat is előírta.
A fém gégecsövet be kell vonni az érintésvédelembe.

Villanyreszelő

Akkor megpróbálom letölteni ezt a szabványt,és áttanulmányozom.
Az akkori szabvány szerint szerelendő az üzem?

JUVILL


Nem tudom mikori létesítésű az üzem. Azt viszont tudom garantálni, hogy ha a régi szabvány szerint szereled meg, hibát nem követsz el.
Az MSZ 1600/1-77M (1981) számú szabvány 3.5 pontja foglalkozik a feszültségcsökkenés elleni védelemmel.
Ez az általad írt mágneskapcsolós, nyomógombos indítás.
Ugyan ez a szabvány 4.12 pontja kimondja, hogy a motor kikapcsolására olyan kapcsolót kell alkalmazni, amely kikapcsolás esetén a motort a hálózatról leválasztja.
Ezt a főkapcsolót az általam említett MSZ 2100 Gépek Villamos Szabályzata szabvány is előírta.
Sajnos ezek a szabványok már hatályon kívül vannak helyezve, de egy felülvizsgálónak tisztában kell lenni ezekkel.
Most kapásból nem tudom, hogy az MSZ HD 60364 új európai szabvány mely pontjai írják le ezeket - a kollégák gondolom segítenek - de alapvető változás nincs a régi és az új előírás között.