Villamos tűz megelőzése

Indította Könyves Kálmán, 2014. február 23., 13:24:45 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Könyves Kálmán

A mellékelt képeken egy iratmegsemmisítő(papírdaráló) látható. Egyik műszakkezdéskor, reggel az irodában dolgozó kolléga azt vette észre, hogy borzasztó büdös van, és a daráló folyamatosan megy. A készüléket kihúzta az aljzatból, és kivitte egy biztonságosnak ítélt helyre, ezután hozzánk került szétszedésre és hibamegállapításra.
Normál esetben egy fotocella indítja a forgást, majd a lap kihaladása után leáll. Ez most valamiért nem történt meg. Egész éjszaka működött valszleg, és csak a szerencsén múlott, hogy nem okozott tüzet. A daráló alatt egy papírkosár található, amit jó esetben naponta ürítenek, tele darálékkal, eléggé gyúlékony, mellette fénymásoló, benne szintén több köteg papír, tárolószekrény papírokkal.
Több ilyen készülék is van a cégnél,( min. 20-30db ) ti mit tennétek, hogy megelőzhetőek legyenek a hasonló esetek?


tothgyula

Jelenleg a 28/2011.(IX.6.) BM rendelet írja elő kötelezően, hogy a vill. berendezést a napi munka végeztével ki kell kapcsolni! Kivéve persze a folyamatosan üzemelő berendezéseket Riasztó, hűtő fax stb. Volt EBF felülvizsgálat nem régebben, mint 6 éve??? Üdv.TothGyula felülvizsgáló

Könyves Kálmán

Igen, volt EBF, ha jól emlékszem tavaly.
Pl. Egy helyiségenként felszerelt tűzvédelmi főkapcsoló beépítése lehet a megoldás, vagy az utolsó távozó húzkodjon ki mindent az aljzatokból?


Gyurmaúr(fi-relé)

Kálmán, ennek a népszerű - választásokat követően még inkább- berendezésnek nincs véletlenül saját főkapcsolója, amolyan billenős?? Mert amennyiben igen, nos akkor elő kell írni az ott dolgozóknak, hogy kirúgás terhe mellett döntsék el, hogy kikapcsolják-e a masinát meló végeztével, avagy inkább kiejtenek mindent a kis kacsóból és haza rohannak?? Érdemes tőlük megkérdezni, hogy otthon kikapcsolják-e a háztartási gépeiket, ha elmennek hazulról, vagy nem? Egész biztos, hogy igen, ergo elvárható, hogy a melóhelyi gépekkel is így tegyenek!

Könyves Kálmán

Az a kapcsolója, amit a képen látsz. Az előző munkahelyemen az igazgató mindenre azt mondta, csináljuk majombiztosra, ami az emberre van bízva, az már hibalehetőség. Igazad van hogy otthon sokminden másképp van, meg lehet fegyelmit is adni, csak ez a kár vagy a tűz után fog következni.

Tapatalk 2-vel küldve az én C5303-ről


nova

Nem feltétlenül kapcsolják ki, feszültségmentesítik otthon sem a fogyasztók a felhasználók. Gondoljunk csak bele mennyi készülék rendelkezik standby üzemmóddal. Ki az aki otthonról elmenve feszültség mentesíti ezeket, tv, mosógép, egyéb eszközök. Irodákban a számítógépek, nyomtatók, monitorok kikapcsolása állandó téma energia gazdálkodási szempontól. Sok helyen a hőmérséklet szabályzás is hasonló terület.
Idézetet írta: Könyves KálmánAz előző munkahelyemen az igazgató mindenre azt mondta, csináljuk majombiztosra, ami az emberre van bízva, az már hibalehetőség. Igazad van hogy otthon sokminden másképp van, meg lehet fegyelmit is adni, csak ez a kár vagy a tűz után fog következni.

Ha van lehetőséged esetleg megkeresni, hogy melyik áramkörökhöz tartoznak az olyan fogyasztók, amelyek a napi iroda bezárást követően feszültség mentesíthető. Akkor ezeket külön tudod vezérelni, akár a riasztó rendszer által. Amikor beriasztanak lekapcsolja ezeket az áramköröket. Vagy egyszerű kulcsos kapcsoló segítségével a bejárat mellől vezérelhetően, például nagyon sok bankfiókban használnak ilyen jellegű napi kapcsolót.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Simon Endre

Nagyon is ésszerű minden munkahelyen az üzemi főkapcsoló, akár munkaterületenként is, viszont a tűzvédelmi főkapcsolót csak épületenként tartom indokoltnak, mivel ezek olyan berendezéseket is ki  kell kapcsoljanak, amelyekre a 24 órás készültség jellemző. Ezt a üzemi főkapcsolót maximum tűzmegelőzési főkapcsolónak nevezhetnénk, ha ez távkapcsolt akkor ennek felhasználásával a riasztórenszer a "nyugtalanító" világítás a géptermi, füdő, WC szellőzés programja is indítható, no meg a fűtést és a klímát is takarékra állíthatja.

Könyves Kálmán

Most már bennem is felmerült néhány ötlet, de azért nem szeretném az egész épületet újrakábelezni ez miatt. Az első lépés úgy tűnik, hogy a dolgozók figyelmeztetése lesz a "veszélyes" készülékekre, és talán minden helyiségben lesz legalább egy ember, aki megérti, miről beszélünk.
Hosszabb távon valóban a helyiségek leválasztása, kikapcsolhatósága, akár ennek időhöz kötése vagy automatizálása lehet a végső megoldás.
Az eszközök már léteznek ehhez, megpróbáljuk bevezetni őket akár csak próbaképpen pár helyen, mintaként, az épületfelügyelettel és más rendszerekkel összekapcsolva.

exchange

Sajnos az hogy az utolsó ember kapcsolja le, az nem fog működni. Elég ha csak egyszer felejti el, főleg ha pont akkor lesz a villamos tűz is. Szerintem ezekhez a gépekhez kellene akár egy-egy konnektoros időkapcsoló segítségével-szerintem a legegyszerűbb megoldás ez.

nova

Én is pont most akartam írni áthidaló megoldásnak az időkapcsolós megoldást, de a rendszer figyelmezettet, hogy új hozzászólás érkezett. :)
Megelőztek.  ::)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!