Villamos kapcsolószekrények PLC vezérlések

Indította petike199600, 2014. május 06., 19:15:59 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
A verseny óta, van állandó munkahelyem itt halásztelken ( tőlünk 5km-re ) egy bádogos gépgyártó üzemben. A cég neve O.K. GÉP Bt.
Itt vagyok villanyszerelőként, vezérlőszerkényeket csinálok, motorokat kötök be, és ha elromlik valami akkor azt mi csináljuk meg. Ketten vagyunk, és ránk hárul az összes feladat. Ha elromlik egy fúrógép vagy egy flex, rögtön hozzák hozzánk. Itt a cégnél akkor tudnék egy kicsit feljebb lépni a ranglétrán, ha lenne PLC ismeretem, de ez egyenlőre teljesen ismeretlen témakör. Nem tudok róla semmit, de abszolút. Azt szeretném tőletek kérni, hogy ha van valami könyvetek vagy bármi olyan dokumentáció ami teljesen az alapoktól, jól elmagyarázza a dolgokat azt nagyon szépen megköszönném ha elküldenétek nekem az email címemre: lpetike@gmail.com
Mellékleten feltöltöm a tegnapi és a mai munkámról készült képeket.
Ez egy 4 hengeres hengerítőnek a vezérlése, de csak egy része mert a PLC még nincs itt.

BB80

Szia Petike !
Megtudnád nekem mondani, hogy a színes vezetékeket mire és mekkora feszültségre használtok?
Gondolom, hogy vezérlésre de melyiket mire, mert nem nagyon vágom  :-[
Nekem tetszik, amit csináltál.
Üdv:BB80

Marton

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2014. május 06., 19:15:59 DÉLUTÁN
Itt a cégnél akkor tudnék egy kicsit feljebb lépni a ranglétrán, ha lenne PLC ismeretem, de ez egyenlőre teljesen ismeretlen témakör. Nem tudok róla semmit, de abszolút. Azt szeretném tőletek kérni, hogy ha van valami könyvetek vagy bármi olyan dokumentáció ami teljesen az alapoktól, jól elmagyarázza a dolgokat azt nagyon szépen megköszönném ha elküldenétek nekem az email címemre: lpetike@gmail.com
Mellékleten feltöltöm a tegnapi és a mai munkámról készült képeket.
Ez egy 4 hengeres hengerítőnek a vezérlése, de csak egy része mert a PLC még nincs itt.
Csak ajánlati tudom én is mint annyi mások, fórumtársunk Szirty honlapját, http://szirty.uw.hu/
Itt szinte mindent meg tudsz róla, olvasgasd, aztán kérdezzél, elsősorban Szirtytől, de én is szívesen válaszolok ha általam is ismert témáról kérdezel. Nem ördögtől való a PLC (németül SPS). nagyon hasznos dolog, szinte minden feladatot rá lehet bízni. Kevés vezetékezéssel, könnyen átalakítható, módosítható vezérléseket, szabályozásokat lehet segítségével megoldani.
Nekem a német elnevezés, SPS jobban tetszik, ez azt jelenti, hogy tárolt programú vezérlés. Azaz azt a parancsot, logikát hajtja végre ami a tárolójában, memóriájában programként található.
Manapság szinte a legkisebb gépekben is megtalálható valamilyen programozott eszköz, mikrokontroller, programozható relé, PLC. Ezek nélkül szinte már nincs is gépezet, érdemes megismerni ha gépek világával akarsz foglalkozni. Személy szerint ajánlom is ezt a területet.
Nagyon sokat lehet erről is "beszélni" majd.

Üzenet összefûzve: 2014. május 06., 22:03:04 DÉLUTÁN

Idézetet írta: BB80 Dátum 2014. május 06., 20:45:13 DÉLUTÁN
Szia Petike !
Megtudnád nekem mondani, hogy a színes vezetékeket mire és mekkora feszültségre használtok?
Gondolom, hogy vezérlésre de melyiket mire, mert nem nagyon vágom  :-[
Nekem tetszik, amit csináltál.
Üdv:BB80
A kérdés nem nekem szólt, de nem preferálom a túlszinezett vezetékezést. Vannak szabványos színek a vezérléstechnikában, erről már korábban egy másik témában már szó volt itt a fórumon is. Hogy konkrétan melyikben is most nem tudom idézni. Engem azért is zavar ez a színkavalkád, amennyiben önkéntes a színalkalmazás, hogy ránézésre nem tudhatom, hogy milyen feszültség szintet képvisel, milyen jellegű a funkciója, hogyan is "közelítsek" hozzá.
Érdemes tisztába lenni a színek alkalmazásával.
Nemrég volt egy esetem, egyik céghez hívtak, hogy nem működik megfelelően az egyik PLC-s gép. Ahogy "illik", rajz az nem volt. Az tudott volt, hogy egyik iniciátor (fémérzékelő közelítés kapcsoló) ment tönkre, oka akkor még nem látszódott. Ki lett cserélve, működött a próba alkalmával megfelelően. Majd a kezelője nekifogott vele termelni, de közben bekapcsolta a rátelepített kapcsoló üzemi tápos LED-es reflektort, majd újfent meghibásodott az érzékelő. Nem voltam vele tisztában "idegenként", hogy az egy viszonylag új lámpa a gépen amit szintén kűlsősők szereltek rá akik egyébként nem gépekkel foglalkoznak. A baj az volt, hogy a lámpa nulláját (kék vezeték), a szintén kék színű vezetékezésű iniciátor  sorkapocsába kötötték azt gondolván, hogy a kék minden esetben hálózati nulla. Holott a vezérléseknél az 24V-os hálózat. Mellesleg a világos kék szokott hálózati nulla lenni. Ezt felfedezni egyébként a vezetékek kiforgatásával, végig húzogatásával sikerült, hogy mi hova is van kötve

Könyves Kálmán

Petike!

Én ennél a cégnél végeztem PLC programozó tanfolyamot, nagyon jól és hatékonyan oktatta Kutor úr a témát, azonnal használható gyakorlati tudást kaptunk. Az alábbi linken az elérhetősége is megvan, bár itt valami utolsó tanfolyamról ír, szerintem meg kellene keresned őt, ha komolyan gondolod a tanulást. (120e Ft nem pénz érte)

http://www.optoved.hu/plc_programozo.html

Másrészt a könyvtárban elég széles választékban találsz könyveket, jegyzeteket a témáról, alap és komolyabb szinten is!

petike199600

Idézetet írta: BB80 Dátum 2014. május 06., 20:45:13 DÉLUTÁN
Szia Petike !
Megtudnád nekem mondani, hogy a színes vezetékeket mire és mekkora feszültségre használtok?
Gondolom, hogy vezérlésre de melyiket mire, mert nem nagyon vágom  :-[
Nekem tetszik, amit csináltál.
Üdv:BB80
Szia!
Fekete: 230V főáramkör
Kék: 230V Nulla
Narancs: 24V vezérlés
Lila: 24V negatív
Piros: 24V pozitív
Köszi!

Üzenet összefûzve: 2014. május 08., 17:32:47 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Könyves Kálmán Dátum 2014. május 07., 16:09:29 DÉLUTÁN
Petike!

Én ennél a cégnél végeztem PLC programozó tanfolyamot, nagyon jól és hatékonyan oktatta Kutor úr a témát, azonnal használható gyakorlati tudást kaptunk. Az alábbi linken az elérhetősége is megvan, bár itt valami utolsó tanfolyamról ír, szerintem meg kellene keresned őt, ha komolyan gondolod a tanulást. (120e Ft nem pénz érte)

http://www.optoved.hu/plc_programozo.html

Másrészt a könyvtárban elég széles választékban találsz könyveket, jegyzeteket a témáról, alap és komolyabb szinten is!
Az a baj, hogy elolvastam az oldalt és a feltételek között van az érettségi megléte.
Ez még nekem nincs, az ősszel akarom elkezdeni, vagy estin vagy nappalin, még nem tudom.
Azért köszönöm!  :)

Szirty

Jó napot!

Kicsit későn válaszolok, mert az általam itt  már kifogásolt (mások szerint nem is létező) fórum tulajdonságok miatt ezt a témát nem vettem észre (bár biztosan van aki szerint szerencsére: )
No de mind1, ez van.

Idézetet írta: Könyves Kálmán link=topic=2438.msg17320#msg17320
Én ennél a cégnél végeztem PLC programozó tanfolyamot, nagyon jól és hatékonyan oktatta Kutor úr a témát, azonnal használható gyakorlati tudást kaptunk.

Ismerem én is ezt a tanfolyamot.
Én azt gondolom, hogy amit átad az teljesen rendben van, nagyon pozitív, hogy azonnal a gyakorlatban is kipróbálható (az ár/érték arányon lehetne vitatkozni).
Sajnos ennyi óraszám nagyon kevés. Ez ugyanis egy évek alatt tanulható szakma, néhányszor tíz óra az abszolút alapok megismerésére sem elég.
Ez a tanfolyam betölt egy nagy űrt itt az országban és hivatalos igazolást (papírt) is ad. Ezt használták ki lényegében. Kérdés mire megy ezzel a papírral az ember (ebben nincs tapasztalatom).

Ha szakmai oldalát nézzük, akkor nem tanít meg PLC-t programozni, a témának éppen csak a felszínét karcolja. Arra azonban elég, hogy valamennyire képet kapjunk arról milyen lehetőségek vannak benne és miről is szól az amit PLC-nek hívnak.
A kezdeményezésük mindenképpen pozitív.
(Itt jegyezném meg, hogy más cégek elkezdték másolni őket, csak éppen nagyon pofátlanul)

Mentségükre legyen mondva egy átfogó, naprakész ismeretet és valamennyi  gyakorlati tapasztalatot is adó oktatás több
100 milliós beruházással lenne megoldható, amit biztosan nem lehetne belátható időn belül visszahozni. Ezért van az, hogy főleg a gyártók (PLC gyártók) azok akik ezt a legjobban meg tudják közelíteni, de sajnos ők meg (érthető okokból) erősen egyoldalúan gyártóspecifikus ismereteket adnak.

A gyártóspecifikusság természetese, mert ahány PLC gyártó annyiféleképpen működik a PLC-jük. Ezt mélyebb ismeretekre vetítve kell érteni (terepi busz kezelés, rendszerfunkciók, alacsony szintű nyelvek, hardver elemek és tulajdonságaik, azok programozásának módja) az öntartás meg az időrelé szintjén nagyon hasonlóak vagy épp egyformák.

Összességében:
Akinek van valamilyen villamos vezérlésekkel kapcsolatos háttér ismerete, az önmaga is eljuthat a tudásnak arra a szintjére, amit ez a tanfolyam adni képes.
Persze talán hosszabb idő alatt és nem lesz róla hivatalos papír sem. De mindenki mérlegelje hogy neki mi a fontos.


Üzenet összefûzve: 2014. Augusztus 12., 11:15:41 am

Üdv petike!

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2014. május 08., 17:23:59 DÉLUTÁN
Idézetet írta: BB80 Dátum 2014. május 06., 20:45:13 DÉLUTÁN
Fekete: 230V főáramkör
Kék: 230V Nulla
Narancs: 24V vezérlés
Lila: 24V negatív
Piros: 24V pozitív

Fekete: Nemleválasztott és erősáramú 230V 400V
Világoskék: nulla
Narancs: Főkapcsoló kikapcsolásakor is fesz alatt maradó potenciál, pl. "idegen" feszültségek.
Piros: Leválasztott AC (230V, 24V, 110V stb) működtető feszültség
Sötétkék. 24V DC leválasztott működtető feszültség
Senkitöbbet?

Martonnal egyetértek.
A színek nem jelentenek biztos pontot. Inkább csak irányelvet.
A színezés (mármint hogy melyik szín mit is jelent az adott rendszerben) nem mindenhatóan egyértelmű.
Pl. a beöntött M12-es csatlakozók kábelér színei: Kék: 0V Barna. +24V, Fekete: kimenet1. Fehér: kimenet 2.

Bekötni egy230V-os fogyasztó nulláját a kékre anélkül hogy megnéznék hogy az a potenciál mi is az adott szekrényben egy felelőtlen hiba (magyarul a beleszarás egy bizonyos fokozata). Ilyenkor egy helyi ismeretekkel rendelkező és ott dolgozó munkatárs véleményét kell kikérni.

Én is láttam már hasonló dolgot. Pl. amikor egy hűtőberendezést épített be egy külső cég, aminek kellett 230V. Elkezdték nyitogatni a szekrényeket és rákötötték egy olyan meglévő szakaszra, aminek az árama elbírta.
Gond nélkül működött is, de amikor lett egy zárlat és lekapcsolt az illető védelem leállt miatta a komplett gyártósor, mert sikerült épp a szekrény klímák védelmét kipécézni.

A web oldal ajánlással kapcsolatba. Köszönöm!
Bár az oldalamon viszonylag kevés lépéséről-lépésre jellegű alapismeret van és sajnos nem nagyon tematikus, inkább heurisztikus. (Ennek oka, hogy teljesen öncélúan, kedvtelésből készül).

Üzenet összefûzve: 2014. Augusztus 12., 11:18:28 am

Elnézést az előző üzenetem "idézetbe menetele" miatt.
Elkövettem egy hibát, aminek a javítására a fórum rendszer már semmiféle lehetőséget nem biztosított.
(Csak ezt, hogy válaszolhatok magamnak és magyarázhatom a bizonyítványt)


Üzenet összefûzve: 2014. Augusztus 12., 11:21:42 am

Érdekes módon ez is idézet lett, amit szintén nem lehet javítani.
Megkérném az illetékest, hogy amennyiben van ideje és tudja követni ki mit írt, javítsa ki! Köszön!

nova

Javítottam, kimaradt egy [/quote] az egyik üzenet végéről. Amúgy ha jól emlékszem bizonyos ide a felhasználók módosíthatják még a hozzászólásukat, ha nem szól hozzá a témához senki.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szirty

Üdv nova!

Köszönöm a módosítást!

Idézetet írta: nova Dátum 2014. augusztus 12., 22:00:55 DÉLUTÁN
Amúgy ha jól emlékszem bizonyos ide a felhasználók módosíthatják még a hozzászólásukat, ha nem szól hozzá a témához senki.  ;)

Akkor arra is emlékezned kellene, hogy (szerintem) ez a lehetőség elvész ha kijelentkezik az illető illetve eltelik egy (meglehetősen rövid) idő.
Az üzenetet egyszer módosítottam, sikerrel. Írtam egy másikat, összefűzte. Rájöttem a hibára, azt már nem engedte módosítani.

Most hogy az volt-e a baj hogy az idő telt, le vagy az hogy közben kijelentkeztem (ez nem biztos, erre már nem emlékszem) vagy az hogy az összefűzött üzenetet akartam módosítani, nem tudom. Gondolom ennek kiderítése nem az én dolgom (ezért (is) jeleztem a dolgot.
De ez történt, ez teljesen biztos. Még akkor is ha szerinted nem. De ha kívánod ezentúl minden tevékenységemet ami a fórumon történik live videóra veszem és vágatlanul átadom neked amennyiben a jelenség megismétlődne. :-)
Ettől függetlenül nekem mindegy, maradhat így is ha mindenkinek így a jó, legfeljebb újra előfordul. Ez van.

petike199600

Sziasztok!
Itthon elkezdtem gyakorolgatni egy Unitronics Jazz típusú PLC-vel. Egy olyan feladatot szeretnék megcsinálni, hogy:
Egy kód az alapja mindennek ami legyen mondjuk: 3563
Ha jó a kód akkor kiírja a kijelzp, hogy helyes. Ez eddig nem probléma, működik is.
Ha nem jó a kód akkor irja ki azt hogy helytelen. Eddig ezt is megoldottam.
Ha viszont mádodszorra is helytelen kódot ad meg akkor ne azt írja ki hogy helytelen hanem írja ki azt,hogy hozzáférés megtagadva. Na nekem ebbe beletört a bicskám. Nem tudom megoldani azt, hogy ha egyszer már ráfutott a Helytelen nevű kijelzőre és még egyszer elrontják a kódot akkor már ne menjen rá arra a kijelzőre hanem egy harmadik kijelzőre fusson rá. Az istenért sem tudtam megcsinálni és most tőletek kérek segítséget.
Légyszíves valaki segítsen!
Köszönöm szépen! :)

Marton

Petike!
A Jazz-t csak mint létező eszközt ismerem, tehát ehhez gyakorlati tapasztalatom nincs, ez alapján válaszolok.
Ha már megoldottad a kód értelmezést, akkor szerintem könnyű a következő lépés. Számlálót és időzítőt kell használni.
Ha hibás kód az eredmény, akkor azzal a bit-tel  egy számlálót kell léptetni előre, miközben ki íratod a kijelzőre a hibás kód szöveget. Ha egy bizonyos időn belül ujabb hibás kód bit generálódik, a számláló előre lép, azaz 2-re. Ha kettő a számláló értéke, akkor az általad kívánt harmadik kijelzést váltsa ki.
Az időzítő azért kell, hogy időben behatároljuk a próbálkozások számát, ha az adott időn belül nem jön létre újabb hibás kód, akkor a számlálót is nullázza ki.