Kertben földben lévő kábelszerelések hibáiról

Indította Novill, 2013. november 03., 11:22:17 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Novill

A kertben földben lévő kábelszerelések hibáiról néhány gondolat.
A javítások során gyakran előfordulnak üzemzavarok,melyek elkerülhetöek lettek volna nagyobb szakmai oda figyeléssel. Néhány tipikus hibák:
A lámpatestek amelyek közvetlenül csatlakoznak a földhöz ( esetleg beton tuskóra csavarozva, itt előfordulnak az odajövő és elmenő kábelek sorkapocsban vannak kötve. Itt a hangyaboly, giliszták meztelencsigák szorgos munkájának köszönhetően közreműködnek az üzemzavarok keletkezésében. A nem kellő elszigetelés hatására és a nedvesség jelenléte mellett üzemzavarok keletkeznek.Sok esetben előfordul,hogy még fi relé sincs beépítve. A sorkapocs szigetelőszalaggal való szigetelése nem ér semmit hosszú távon.
A másik jellegzetes hiba a nem megfelelő kábel alkalmazása, a  kábel mechanikai védelme nincs megoldva, nem kellő mélységű kábelfektetés. Mindezen hiányosságok jelentős számú munkát adnak a villanyszerelőknek. Ezek a hiányosságok lehetnek a villamos balesetek előidézői, a szigetelés leromlás pedig többlet fogyasztást is generálhat. Ezen munkák elvégzésére vannak jól bevált szerelési technikák, amelyeket kellene alkalmazni is. Gondolom a kollégáknak is vannak ezzel kapcsolatos gyakorlati tapasztalatai amit érdemes megosztani a fiatalabb rutintalan kollégákkal is.

SimJoci

Üdvözletem!

Földben vezetett kábelezésnél főként magán házaknál többször találkoztam olyan szereléssel hogy védőcső nélkül, csak a földbe volt beásva MT kábel. Itt hamar eloxidálódnak az elemi szálak, kötéseken a sorkapcsok szétrozsdálva(ha van rajta) ezzel idézve elő a kontakthibákat.
Ha valaki sajnálja a pénzt megfelelő szigetelésű földkábelre, akkor én azt szoktam javasolni hogy a kábelt mindenképpen tegye lépésálló gégecsőbe vagy simolen csőbe és semmiképpen ne használjon sodrott MT kábelt, inkább MBCu kábelt húzon bele. A kötéseket toldóval, kültéri zsugorcsővel csinálja meg, vagy legalább forrassza le a kötéseket. Jobb mint a szigetelőszalagozott, vagy szabadon sorkapcsos kötések pl. egy kültéri kis kandelláber aljában.

Novill

A gyantás zugsorcsöves megoldások biztos víz álló megoldást jelentenek. Az MBCu kábelek sem tökéletes megoldás,hisz nem földbe fektetésre találták ki. Viszont a symolen vagy KPE csövek stabil megoldást jelenthetnek hosszú távon.

SimJoci

Egyértelmű hogy a legjobb megoldás a földkábel, az MbCu kábelt csak jobb alternatívának tartom pl.egy kerti lámpánál mint az MT kábelt. :)
Ja és még a lényeg hogy például egy földön álló kis lámpánál ahol beteszik a földbe cső nélkül az MT kábelt, esetleg még be is van betonozva akkor legalább ne 5cm hosszú vezetéket hagyjanak már bekötésre vagy a későbbi oxidáció miatti javításokra. A megrendelő kérése persze mindig hogy a lehető legkisebb rombolással járjon a javítás, ne bontsunk szét semmit mert az látszani fog :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Az a helyzet, hogy van, amikor nincs mese; MT kerül a földbe, mert ahhoz jutott hozzá brutál jó áron a megrendelő, de... Én igenis vettem a fáradságot és 40 méter 5x2.5-ös MT-t behúztam flexi gégecsőbe és így került a gödörbe. (L:képek!)
Viszont nálam tabu a föld alatti toldás, kötés, főként ha a kötési pont is visszahantolásra kerül. Az Y-nál nincs toldás, ott csatlakozik be egy távoli (c.a. 45 méter a kábelhossz) kapcsolótól érkező 2x1-es MT, mely jelenleg egy 36W-os U fénycsöves altrát kapcsol...

nyaki

Hali!
Nem akarlak megsérteni, csupán szagmailag vizslatok, de több hibát is látok. ::)
Pl. ha már gégecsőbe lett húzva, ám legyen, de a gégecső nem lépésálló, a becsatlakozást legalább IP 65-ös dobozba kellett volna megoldani és a 2x1-es vezeték nem megengedett (3x1mm2-es az már jó lett volna, hiszen mindenhova el kell vezetni a védővezetőt, akár felhasználásra kerül, akár nem).
Remélem nincs harag! ;)

Gyurmaúr(fi-relé)

harag? nyaki, ugyanmá... jogos a 2 pont, sajnos ez egy low budget szerelés volt, épp ezért a flexi gégecső, ami a kábelek végpontjait illeti, íme az egyik, illetve a 2x1-es másik végpontja... Ja és az Y becsatlakozásnál nincs toldás, sem elágazás, onnantól együtt halad az 5x2.5-ös és a 2x1-es MT egészen a fekete VIV tokozottig, melybe mindegyik saját tömszelencén át hatol be!

Novill

Elnézegetvén a képeket ( nem megsértve senkit, hisz ez egy szakmai fórum) a következő kérdések merültek fel bennem: ez gégecső vajon mekkora védelmet biztosít mechanikailag az időjárásnak és mechanikai sérülésnek kitett helyen milyen védelmet biztosít? Hogy fog kinézni kb. 5 év múlva? Ez a gégecső a föld visszatemetése során a visszatemetett esetleges gégecsőre esett kő miatt a megoszló terhelés hatására biztosít-e megfeleselő védelmet?

vpontk

Kedves szakik,

15m járdaszegélyt tervezek építeni és ezzel kapcsolatban merült fel, hogy a szegélybe kültéri led lámpát tennék. A szegélyt úgy tervezem, hogy ~5cm murvára kerül a téglaszegély. Az 5cm murva alá tenném közvetlenül a 1/2collos KPE csövet (a szegély nem lesz terhelve), belehúzom az ajánlott nny-j 3x1,5 kábelt, ha belefér. Ha nem, akkor 3/4es KPE. Külön 10mA fí-reléről. A lámpák kb. 2méterenként állnának ki a gerincből. A kérdésem az volna, hogy a gerincből hogyan tudok kiállni? Milyen kötéssel? Hogy szakítsam meg a KPE-t és a földkábelt?

Vagy milyen megoldást javasoltok?

üdv

980POWER

Milyen a ledlámpa? Betonba süllyeszthető? Annak van egy "pohara" amit le kell betonozni, de az alját nem kell kiönteni mert különben előbb-utóbb feltelik csapadékvízzel, a lámpa test ettől elszigetelt, de a fagy megrongálhatja. A lámpa testből kivezettek egy darab vezetéket ezt kellene kötni a földkábelekhez felfűzve. Ha az enyém lenne, ki venném ezt a vezetéket és tennék bele még egy tömszelencét, így a lámpatesten belül megoldhatóvá válik a kötés, de ugrott a garancia. A KPE csak mechanikai védelmet fog biztosítani, mert a víz bele fog folyni. A pohár alatt hagyjál helyet mélyebben és a lámpatestet inkább megcsavarva süllyeszd bele így maradhat alatta hosszú vezeték. (A töm szelencét jól meg lehet kenni sziloplasztal belül is és jól meghúzni. Láttam ilyen kábelbevezetést gyárilag is.)