Új elektromos berendezések

Indította Patics, 2019. október 17., 14:48:22 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Patics

Tisztelt Kollégák!

Remélem jó helyen vetem fel a témát, ha nem, kérem segítsetek helyére tenni.

A reklámiparban (és persze sok más helyen is) általános gyakorlat, hogy a megrendelő igényei szerinti elektromos, világító egységeket, berendezéseket készítenek. A megrendelő szeretne egy "világító reklámdobozt", amit általában minden különösebb tervezés nélkül, legtöbbször lakatos, villanyszerelő, műanyagfeldolgozó szakmai végzettségű, roszabb esetben szakképesítés nélküli dolgozók "megterveznek" és kiviteleznek. Véleményem szerint "összekontárkodnak".

Tehát pl. valami olyasmire gondolok, amit profilanyagból, méretre vágva összeheggesztenek, kereskedelemben kapható LED trafóval, LED szalagokkal, kötőelemekkel készre szerelnek, plexiburkolattal, dekorfóliával látbak el, stb.

A kérdésem, hogy ezen berendezéseknek meg kellene-e felelnie valamiféle szabványoknak, kellene-e nekik valamiféle termékminősítés, műszaki, eletromos felülvizsgálat, vagy elegendő, hogy "szakemberek, kereskedelemben kapható nyersanyagokból, készre szereltél, egy-egy elgondolás alapján"?

Sok esetben előfordul, hogy pl. egy-egy elektromos reklámberendezés "gyártásakor", szerelésekor elektromos szakember nincs is jelen. Elkészítik, "valahogy bekötik", működik, azt "jól van".

Mi ezekről a véleményetek?

Simon Endre

Az egyedi termékek kivitelezője hivatalos számlázás esetén bizonylatolja, hogy a termék megbízhatóságáért ő a felelős. A kontár kivitelezés miért volna mentes a felelősség alól ? Egy házilagos barkács ajándék (munka) sem mentesít ez alól. A "nem ártani" nem csak az orvoslásban alapvető szabály.

Fecó

Ha te fogod magad, levágod a borosüveg alját, és belebütykölsz egy foglalatot, betekersz egy izzót, belekötsz egy kábelt, majd ezt eladod valakinek, az jópofa dolog. Csakhogy ilyen nem létezhetne. Ilyenkor te egy villamos terméket gyártasz, és gyártóként erre bizony szabályok vonatkoznak. Vegyél csak meg a boltba egy egyszerű UFO lámpát, nézd meg milyen adattábla van rajta, írnak hozzá kezelési utasítást, és fogalmad sincs a gyártónak milyen belső vizsgálati kötelezettségei vannak hogy a terméke kereskedelmi forgalomba kerüljön. Gondolj bele, te otthon hogyan vizsgálod hogy a legyártott berendezésed IP védettsége milyen? Nekem lámpatestek követelményeinél az MSZ EN 60598 szabványsorozat rémlik, a forgalmazással kapcsolatban pedig a 23/2016. (VII. 7.) NGM rendelet.  Az IP védettségről az MSZ EN 60529 jut eszembe. Jah, nehogy azt hidd azok a reklámtáblák, amiket naponta látsz mind szabályosak. A lakatos hegeszt valamit, a villanyszerelő belebarkácsolja a világítást, a plexis vág bele műanyaglapot. Csakhogy ezt bizony már gyártásnak hívják, és ha valahova eladod, akkor forgalmazásnak is. Ha mondjuk készül egy tábla, amit oldalról gyári reflektor világít meg, az OK. De ha a tábla valójában elektromos alkatrészekből (pl. fénycsőfoglalatok, gyújtó, fojtó, vezetékek, sorkapocs, stb.) épül össze, az gyártmány. Ha a táblába csak beleszerelsz egy gyári fényforrást, ami már minősített, az megint jó. Nem vagy könnyű helyzetben, természetesen csak akkor lesz baj belőle, ha baj lesz belőle...

Patics

Azt hiszem félreértettetek... Fecóval teljesen egyetértek és én is így gondolom, hogy pl. egy világítós reklámdoboz "egyedi gyártású elektromos termék" és terveztetni, szakszerűen kiviteleztetni, ellenőriztetni és bevizsgáltatni kell(ene).

A kérdésem egyrészt arra vonatkozik, hogy milyen szabványok és rendeletek írják ezt elő? Én villanyszerelő és ÉVF vagyok, az új termékek gyártása előírásait nemigen ismerem, de gyakran kell ilyen berendezéseket látnom, szerelnem, érintésvédelmi szempontból ellenőriznem.

Másrészt tényként írom, hogy a gyakorlatban ez nem így van. Tehát nem is az a kérdés, hogy ez szabályos-e, hanem az, hogy mi a véleményetek arról a helyzetről, hogy ez van, ma a magyarországi gyakorlatban?

Azt látom, hogy egy össznépi, céges szakbarbárkodás folyik.. és ennek (sajnos) én is részese vagyok.

Van ahol (konkrét esetek), egy varrónő a projektvezető a reklámtermékek gyártásában, van ahol egy (bukott) autószerelő tanuló és egy anyagbeszerző szerel fel és üzemel be világító reklámdobozokat, van ahol egy hegesztő, egy fotóriporter és egy villanyszerelő épít gipszkarton falat, stb.. és nem otthon, hanem nagy, országos vállaltoknál.

Tehát konkrétan a kül- és beltéri világító reklámdobozok nagy részének (ezek szerint) nem is szabadna üzemelniük, ha hiányzik a kivitelezői nyilatkozat, vagy ha van is, de semmi alapja nincs csak egy "kamu" nyilatkozat?

Simon Endre

Hoppá a szakbarbár pozitív tényező mint szakember a barbár szaki viszont nem !

Fecó

Az érintésvédelmi felülvizsgálatnak nem része a a gyártmányok egyedi vizsgálata. Illetve hazudok, mert szemrevételezéssel ellenőrizned kell a beépített szerkezetek adattábláját, gyártói nyilatkozatát. És mivel minden villanyszerelési munka befejező részeként készülnie kell felülvizsgálatnak, és mivel ezeken a táblákon egy darab szabványos adattábla sincs, ezért egyiknél sem lehetne jegyzőkönyvet kiadni. Nem az évé felülvizsgáló dönti el méréssel, hogy a kész gyártmány jó-e, azért a gyártó felel, te az adattáblát ellenörzöd, és hogy nem sérült-e a szerkezet...

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


Patics

Tisztelt Kollégák!

Azért kérdezek itt mert nekem nincs EBF vizsgám és nem tudom milyen feltételeknek kell megfelelnie egy új készítésű elektromos berendezésnek. Konkrétan abban kérek segítséget, hogy pl. egy elektromos, világító reklámdobozt a gyártása után milyen adattáblával kellene ellátni? Mit kérjek a gyártótól, hogy írjanak rá, mert az EVF bizonyítványt meg nekem kellene kiállitanom róla.

Konkrétan pl. egy fodrászüzlet világító cégére. Falra szerelt 2500x500x160mm-es aluminium profilu doboz, plexi előlap. Adattábla semmi. Dokumentáció semmi. Egy napja szerelték fel, átadták, világít, levonultak. Leveszem az előlapot, látszatra minden rendben, betáp, Led tápegység, LED modulok. Át tudom nézni, le tudom vizsgálni, de csak kellene a gyártótól valamilyen adatközlés. Jelenleg ez a helyzet a reklámipar 90%-ában.

Fecó

Az EBF felülvizsgálatnak nem tárgya az új berendezések ellenőrzése. Az EBF felülvizsgálatot az OTSZ írja elő, és csak időszakos verziója van. Ide az üzembe helyezés előtti első felülvizsgálat elvégzése szükséges. Ehhez pedig igénybe fogod venni az MSZ HD 60364-6:2017 szabványt, ebből is rögtön ezt a részt a szemrevételezéses ellenőrzésnél a legelején:

"– megfelelnek a szerkezetre vonatkozó termékszabvány biztonsági követelményeinek;
MEGJEGYZÉS: Ez igazolható a gyártói információk, a jelölés vagy a tanúsítvány ellenőrzésével."

Mivel te létesítmények villamos berendezéseit vizsgálod, a te munkádnak nem tárgya hogy tisztában legyél a világító reklámtáblákba helyezhető plexi olvadáspontjával, vagy a tartószerkezet furatátmérőjével, és az egyéb dolgokkal. Ez a tábla egy kész gyártmány, ezt valaki legyártja, és mivel eladja így forgalmazza is. Az ő dolga gondoskodni a saját terméke bevizsgálásáról, és neki kell ismernie milyen előírások vannak a világító reklámtáblákra. Neked csak a táblán lévő gyártói jelölésből kell lásd, hogy megfelelő. Természetesen ha kilóg a lóláb, vagy látszatra nem jó az IP védettség, esetleg törött, repedt a tábla még így is meghiányolhatod. Szóval kérd meg a gyártóját hogy bocsájtsa rendelkezésedre a fenti adatokat és dokumentumokat, ellenkező esetben a minősítés "nem megfelelő" lesz, és nincs jegyzőkönyv kiadva ameddig a hiányosság fennáll.

Hogy mi írja ezt elő?

Nos a 23/2016. (VII. 7.) NGM rendelet előírásait tanulmányozza át mindenki, aki bármilyen villamos terméket gyárt és piacra dob.

Gyártó kötelezettségei pl. a teljesség igénye nélkül:

"(2) A gyártó elkészíti a 3. melléklet szerinti műszaki dokumentációt, és elvégzi vagy elvégezteti a 3. melléklet szerinti megfelelőségértékelési eljárást. Ha a villamossági termék megfelel a megfelelőségértékelési eljárás alapján a 3. §-ban és a 2. mellékletben meghatározott biztonsági céloknak, a gyártó elkészíti az EU-megfelelőségi nyilatkozatot, és feltünteti a terméken a CE megfelelőségi jelölést.

(6) A gyártó biztosítja, hogy az általa forgalomba hozott villamossági terméken fel legyen tüntetve a termék azonosítását lehetővé tevő típus-, tétel-, modell- vagy sorozatszám, vagy ha a villamossági termék mérete vagy jellege ezt nem teszi lehetővé, akkor annak csomagolása vagy a villamossági terméket kísérő dokumentáció tartalmazza ezen információkat.

(7) A gyártó feltünteti magyar nyelven a villamossági terméken, vagy ha ez nem lehetséges, annak a csomagolásán vagy kísérő dokumentációján a nevét, bejegyzett kereskedelmi nevét vagy bejegyzett védjegyét és a székhelyét.

(8) A gyártó a villamossági termékhez magyar nyelven mellékeli a fogyasztók és más végfelhasználók számára a használati és kezelési útmutatót. A használati és kezelési útmutatónak egyértelműnek és közérthetőnek kell lennie."

Ezeket nem neked kell megcsinálni, hanem a gyártónak! Ha a terméken a gyártó feltünteti a nevét, gyártási számot, gyártási időt, vonatkozó szabványt és egy szabványos CE jelet, akkor te kipipálhatod a szemrevételezéses ellenőrzést, és a többi a gyártó felelőssége.