Beépített háztartási gépek hálózatra csatlakoztatása

Indította L.ZOLTÁN, 2012. február 04., 17:36:25 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


L.Zoltán!

Semmi gond.:)
Gyurmaúr(fi-relé) Bigali elvtárstól tanult, én meg a szabványból.:)
Bocs Gyúrmaúr(fi-relé) a tréfáért!
DE komolyra fordítva a szót, azok a 100mA-os ÁVK, neccesek.
De ezt már megbeszéltük.
Novill is hasonló véleményen van, legalább van pártfogóm.:)

Gyurmaúr(fi-relé)

Szóval, aki nem ismerné: Bigali Árpád ,alias Shereer Péter, a Made In Hungária c filmben fejezte be szinte mindig így mondandóját, mikor az ifjúsághoz szólt... Ami pedig a Fi-relé méretezést illeti, valószínûleg azért gyártanak 30mA-tõl egészen !1000!mA-ig, mert minden alkalmazás más és más. Természetesen, -és ezt nem gyõzöm eleget hangoztatni- törekedni kell a lehetõ legalacsonyabb mA értékû ÁVK alkalmazására, fõként a "kényes" területeken, tehát fûrdõ, konyha, medence, egyéb nedves, vízes helyek. Ami a bojlert illeti, itt is lehet különbséget tenni, hogy a készülék a fûrdõben, vagy esetleg a padlás feljárón, a spájzban, vagy egyéb "száraz" helyen van-e. mivel az eddigi munkáim során beépített ÁVK-kat minden esetben ellenõrizte ÉV mérés alkalmával az ÉV-s kolléga és azokat minden esetben rendben találta, ezért nem hinném, hogy rosszúl választottam volna. És akkor már arról nem is beszélek, hogy én is zártam már áramkört a kezeimmel, sõt egyszer a homlokommal is sikerült és ilyenkor úgy csapott le a 300mA-es Fi, mint a pinty!  Pl anno, kb 12 éve szereltem egy internet café-t,ahol -többek közt- volt 40 db asztali computer is, na ott összejött ám annyi szivárgó áram, hogy a fõ Fi elõször 100mA-es volt, majd amikor 5 percenként lecsapott, akkor döntöttünk úgy ,hogy jön a 300-as és az már jó volt. De pl a pult Á.K-k, kávéfõzõ Á.K részére beépített, egyenként 30mA-esek nem csaptak le, ugyanúgy, mint az 5 computert ellátó 8 db Á.K, 2 Á.K-n kénti,szintén 30mA-es ÁVK-i. Szóval, bizonyos fogyasztók esetén igenis vannak, lehetnek szivárgó áramok, melyekre a 30mA-es cucc leold, a 100-as már nem, ugyanígy lehetnek  egy-egy nagyobb  hálózatban kummulált szivárgóáramok is, melyek 1-1 Á.K-ban nem oldják le a 30-as jószágot, de ha a Fõ ÁVK "alúl van méretezve",akkor az menthetetlenûl leold.   

Marton

Gyurmaúr(fi-relé)! Gondolom az imént leírt internet café szerelése megfelelõen volt kivitelezve szigetelés szempontjából, nem is ezen ok miatt csapott le szerintem a FI relé. "Szivárgó" áram hagyományos értelemben nem jött össze. Hanem a sok számítógép és azok zavarszûrõ kondenzátoraik a leoldások okozói melyek a fölfelé is be vannak kötve. Én egy hasonló problémával találkoztam, ott egy frekvenciaváltó szürõeleme okozza a "hibát", ez akkor következik be amikor a berendezés fõkapcsolóját lekapcsolják. Volna rá megoldás, az egyik neves nagy gyártó ajánlott is ide való FI relét mely nem venné észre ezt a szürõ kondi okozta impulzust, csupán 100ezerbe kerülne az ilyen készülék. A tulaj inkább szükség esetén visszakapcsolgatja a védelmet, nem cseréltette le drágábbra.

L.ZOLTÁN

Marton! Itt mindig tanul valamit az ember.

A szomszédomban /cukrászat/ vettek egy légkeveréses sütõkemencét.  Az volt a panasz, hogy túl nagy a légáram amit a szélkerék kelt. Az egyfázisról üzemeltetett motort áttekercseltettem három fázisra, és felraktam próbára egy 4KW freki-váltót szûrõvel.  Azóta  a kikapcsolásnál gyakran leveri a ház egyetlen FI-reléjét.

Találtam a hálózaton rejtett nullázást is meg  olyat hogy a kék vezeték átvált zöld-sárgára aztán barna stb.
Szóval kínlódtam egy darabig míg rendet raktam!

Hála Neked, most már tudom mi a "hiba" oka!
Te ebben biztosan jártasabb vagy, de nem lehetne más érzékenységû Fi-vel, vagy egyéb módon megoldani csak általad említett cca.100.000Ft-os szerkentyû a jó? Raktam már be máshová is freki-váltót ott nem volt gond igaz az csak 1 KW-os volt.
Függ a szûrõtõl is ez a jelenség?



Marton

L.Zoltán!  Annyira jártas nem vagyok a FI-rék témájában, hogy ezt korrektül megválaszolhassam. Annyit tudok, hogy többféle érzékenységi tudással rendelkezõ FI-relé van. Kölömbség van köztük, hogy ki milyen egyen ill. váltóáramú hibaáram összetevõkre érzékenyek. Erre megvan a szakirodalom de most nemtudom prezentálni. Utána kellen néznem. Valószínüen lesz közöttünk aki ezt jobban ismeri. Nem csak a hibaáram érzékenység a fontos, figyelni kell a AC-DC összetevõk érzékelésére is.
Az ominózus esetet egy Schneider Altivar frekiváltó okozza és a megoldásra is ettõl a cégtõl kaptam a választ is. Pontos paramétereket fejbõl most nem tudok. Egyébként egyértelmüen a frekiváltó okozza jelenséget mert ha leválasztom a betápját és úgy kapcsolom be-ki a gépet akkor nem történik FI-relé leoldás.
Te esetedben az 1 ill.4kW-os frekiváltók azonos márkájúak? Ettõl is függhet a külömbség.

Üzenet összefûzve: 2012. február 11., 17:26:24 DÉLUTÁN

Közben rákerestem a témára és egy kolléga honlapján van egy rövid ismertetõ, ezek alapján ha jól emlékszem a "S" típusú FI-relét ajánlották a megoldáshoz. Azaz ennek van némi késleltetése, tehát nem veszi észre a kondi hatását.
http://www.villany-szereles.eu/index.php/aram-vedokapcsolo-fi-rele-villanyszereles

nova

Áramvédõ kapcsoló mûködése - Villanyszerelõ Szakmai Fórum

Ebben a témába volt egy nagyon jó kis link, amit az egyik tag osztott meg a fórumon az áramvédõ kapcsolókkal kapcsolatban. Sajnos az adott oldalon már nem található meg a leírás, pedig nagyon részletes volt. :(
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

L.ZOLTÁN

Marton, az 1KW-os az OMRON J1000-es volt, a mostani 4KW-os pedig Allen-Bradley
Hálózati szûrõ van mind a kettõn, én inkább a teljesítményre gyanakszom.

Éppen ma szóltak hogy piskótát még mindig nem tudnak sütni ezért másik kemencét vesznek.

Azért továbbra is érdekel, hogy mi lehet az igazi oka a FI leoldásának, de ezzel szerintem át kellene vonulni a FI-relék témához, mert ez már nem tartozik annyira a háztartási gépekhez.