Szakmai anomáliák gyűjteménye

Indította Novill, 2015. június 06., 11:39:24 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Novill

Szakmai anomáliák  gyűjteménye. Biztosan találkoztatok a gyakorlati életben olyan esetekkel amikor nem következett volna be a probléma ha nem tartjuk be a vonatkozó szabvány előírásait. Ezzel nem a szabványok nem betartására akarok ösztönözni senkit. Sőt mindenkit biztatok a vonatkozó szabványok szigorú betartására, mivel ez számunkra egy jogi védelmet is biztosít.
Egy ilyen megtörtént esetből idézve: Tudjuk, hogy védővezetők folytonossága az egyik legfontosabb a védelmi elemeknél. Mivel a hibafeszültség a külső burkolatra jutásakor a zárlati áram védelemnek azonnal le kell, hogy kapcsolja a hibás áramkört. Ezzel megakadályozva a villamos baleset vagy villamos tűz keletkezését. Volt egy lakás ahol nem volt kialakítva a védőföldelés, így védővezetők sem voltak, viszont mindenhol földelt aljzat volt felszerelve. Az egyik helyen meghibásodás védett a külső részre hiba feszültség került. A hosszabbítókon keresztül eljutott egy fűnyíróhoz, ahol nem volt kihúzva az aljzatból a készülék. A kés leszerelésekor az illetőt halálos áramütés érte. Itt ha nem lett volna a védővezető folytonos, akkor elkerülte volna az áramütést. Természetesen nem ez a követendő megoldás, mivel itt alapból nem szabványos szerelés volt létesítve.
Ehhez hasonló ellentmondásokat várok ide.

simca

Sántít a példa, mert pont a szabvány be nem tartása okozta a halálos balesetet.

JUVILL

Idézetet írta: simca Dátum 2015. június 06., 15:27:59 DÉLUTÁN
Sántít a példa, mert pont a szabvány be nem tartása okozta a halálos balesetet.

Simca!

Úgy gondolom,nem jól értelmezed a témát.
Mit is jelent az, hogy anomália?
Rendellenesség, szabálytalanság.
Ha ebből a szempontból olvasod az írást, akkor fel lehet benne fedezni egy (bocsánat a kifejezésért) egy baromságot.
Többek között az alapvető az, hogy ha a védővezető folytonos lett volna, ez a baleset nem következik be.
A másik. Mit érsz azzal, ha nincs védővezető létesítve, de a felszerelt dg.aljzatok 2s+f típusúak?
Ha felülvizsgálsz, talán először nem a védővezető folytonosságát ellenőrzöd?
Vagy netalán - akár próbalápás ellenőrzéssel - szerelői ellenőrzést végezve, elhiszed azt, hogy ha védővezetős a dugaszoló aljzat, akkor annak föld csatlakozója be is van vonva az érintésvédelembe?

Túl sok példát nem tudok említeni a témát illetve.
Hajdanán műszaki ellenőr koromban találkoztam olyan tervvel, mely robbanásveszélyes festőműhely villamos tervét tartalmazta.
A terv csodálatos volt, mivel a besorolás "A" fokozottan tűz- és robbanásveszélyes volt, a villamos veszélyességi övezet A-2, és a minden rajra rá volt írva, hogy a villamos terv nem elégíti ki az MSZ 1600/8 számú szabvány előírásait.


Üzenet összefûzve: 2015. június 06., 16:25:28 DÉLUTÁN


Elnézést, rosszul idéztem!
"Itt ha nem lett volna a védővezető folytonos, akkor elkerülte volna az áramütést."
A lényeg szerintem itt van az anomáliát illetve.

Novill

Juvill  kolléga  hozzászólásának az utolsó részében értelmezte jól amire gondoltam és írtam.
"Itt ha nem lett volna a védővezető folytonos, akkor elkerülte volna az áramütést." 
Itt mindnyájan a szabványossági szempontokat helyezzük előtérbe. Nyilvánvalóan az esetnél a szabvány be nem tartása volt az elmarasztalás indoka. Attól még tény, hogy hibafeszültséget egy hibás berendezésről a hosszabbító folytonos védő vezetője továbbította a fűnyíróhoz. Lehet ezt így is és úgy is nézni. Egy védővezető szakadása műszaki hibaként előfordulhat. Ilyen jellegű téma volt itt a fórumon a  laptoppal a fürdőkádban . Ahol a biztonsági törpefeszültségű tápegység primer oldal földelése össze volt kötve a szekunder oldal negatív pontjával. Egy védővezetőre került hibafeszültség okozta a balesetet. Itt a tápegység a szabványnak megfelelt, de védővezető szakadása okozta a problémát. Lehet úgy nézni a kérdést minek kell összekötni a primer oldal földelését a szekunder oldal negatív pontjával. lehet úgy nézni miért nem volt folytonos a védő vezető. Egyén szempontjából nézve pedig mik voltak azok a lehetséges műszaki megoldások amivel el kerülhető lett volna a probléma.

Gyurmaúr(fi-relé)

ÉS azt már csendben teszem hozzá, hogy egy nagy lókukit ér a kiépített PE hálózat, ha annak jellemzői, pl. hurokimpi értéke a bányászbéka segge alatt van 1000 méterrel! Ez az, amit tudatosítani kellene az egyszerű átlag júzerrel, mert hamis biztonságérzetet ad a zöld-sárga vezeték/kábel puszta látványa úgy, hogy az életben nem volt É.V. mérés!!!

faxelektro

Jó napot mindenkinek
  Meg szeretném kérdezni,hogy néz ki egy vadi új családi ház ÉV jegyzőkönyve milyen adatok vannak benne feltüntetve tehát mikor át adják egy új lakás villamos hálózatát.  Mivel karbantartóként dolgoztam soha nem volt dolgom ilyen jegyzőkönyvvel csak kíváncsi vagyok,hogy néz ki  esetleg egy  képet róla.
                                                                                   
                                                                                         Köszöntem


JUVILL


Faxelektro!

Bocsáss meg!
Nem akarom elvenni a fórumszervezők kenyerét, de ez a kérdés nem ehhez a témához illik.
Foglalkoztunk szerintem ilyen ÉV minősítő irattal, de ha erre indítasz egy témát, gondolom érdemleges válaszokat kapsz.

faxelektro


exchange

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. június 06., 21:28:28 DÉLUTÁN
Ez az, amit tudatosítani kellene az egyszerű átlag júzerrel, mert hamis biztonságérzetet ad a zöld-sárga vezeték/kábel puszta látványa úgy, hogy az életben nem volt É.V. mérés!!!

Főleg ha a zöld/sárga ráadásul fázis vezetőnek van alkalmazva. Mert olyan is van.

Ugyanakkor hamis biztonságérzetet ad az is ha a házban csak a konnektor kinézete földelt közben csak 2 kábel megy bele.