Mozgásérzékelő hiba

Indította petike199600, 2013. augusztus 24., 19:43:13 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Kaptam egy munkát ismerősi körből, hogy fel kellene rakni 2 mozgásérzékelőt és egy reflektort úgy hogy 2 mozgásérzékelő kapcsolja az 1 reflektort.
Megvettem mindent. A mozgásérzékelőket itthon kipróbáltam mindet-működött. Így hát teljes nyugalommal elindultam szerelni.
Kész van a munka. Feszültség fel. SEMMI! Kezdem keresni hogy van-e hiba van-e fesz meg stb.. Majd 2-2,5 órán át ezzel szenvedtem de nem találtam meg a hibát. Bekötést vagy 100-szor ellenőriztem. Hazajöttem újra bekötöttem itthon is a mozgásérzékelőket NEM MŰKÖDÖTT!! Most akkor az van hogy kinyírtam az érzékelőket a munkában?
Kérlek segítsetek. Megvettem az érzékelőket a saját pénzemen és akkor elromlott volna?
Nagyon ideges és elkeseredett vagyok, itthon azzal cseszegettek hogy kudarcot vallottam a szakmában, hogy még egy ilyet sem tudok  megcsinálni.
Köszönöm!

Marton

Szia Petike!
Lehet, hogy nem figyeltél, és felcserélted a fázis és nulla pontokat a két mozgásérzékelő "párhuzamosításakor", az elektronik esetleg tönkre ment. Ez esetben viszont a biztosítéknak müködnie kellett volna mert az egyik a fázist, a másik meg a nullát kapcsolta volna a fogyasztó ugyan azon pontjára.
Sajnos általában nem kapunk információt (rajzot) az elektonikák (mozgásérzékelők) belső kapcsolásáról. "Fekete dobozt" kötünk be. Tehát tévedhetünk a felhasználáskor. Általában relés kimenetellel rendelkeznek, tehát két egyforma típus kimenetét egyszerüen párhuzamosan köthetjük mint két kapcsolót. De ha triacos kimenettel rendelkezik, akkor már nem biztos, hogy viseli ezt. Nekem volt ilyen tapasztalatom, egy triakos meghajtású lámpával egybeépített eszközzel. Azt egy külső kapcsolóval is akartam kapcsolni, de tönkre tette a kapcsoló a triakot. Az ezután állandóan világított.

BB80

Szia!
Nem biztos,hogy a kötèsed,vagy a mozgásèrzèkelőd rossz. Az izzót kipróbáltad? A mozgásèrzèkelőn van olyan potmèter,hogy milyen sötètben kezdjen világítani,napocska ès holdacska azt is tekergetted?A reflektorból kivette az izzót ès a èrintkezőire műszerrel rámèrtèl,hogy van e feszültsèg a refiben?
Üdv:BB80

petike199600

Köszönöm hogy segítetek!
Marton!
Erre figyeltem hogy ne cseréljem fel a nullát. Egy wagoban van összekötve a bejövő a reflektor-és a két mozgásérzékelő nullája.
Mikor megyek felkapcsolni az automatát, ugye ilyenkor rögtön világítania kellene a reflektornak. Na hát ez nem volt meg. Halgatóztam hogy a mozgásérzékelőben lévő relé meghúz-e. NEM. Aztán legalább vagy háromnegyed óra múlva ameddig fel le kapcsolgattuk az automatát egyszer csak meghúzott és világít a refi. Ez után jött a gond. Elalutt a refi. Már kedtem örülni mondván biztos észhez tért.
Dehogy! Elaludt a lámpa és utána nem is érzékelt. Csináltam olyat is  hogy az érzékelő kapcsolt szálját áthidaltam és ilyenkor világított a lámpa nem kelllet ott tartani a vezetéket a bejövő fázison, majd ugyanígy a beállított idő múlva elejtett a relé. Szóval működött is meg nem is. Lehet kiment a bizti benne? Ezt hogy lehet cserélni?
Köszönöm szépen!

Marton

Gondolom olyan mozgásérzékelőről van szó amelynek elektronikát tartalmazó háza nem bontható, mert kültérre készült. Tehát nem vizsgálhatjuk meg a belsejét. Esetleg garanciában ki kellene cserélni.
Utánna csak egy érzékelőt kötni a lámpához, így helyesen müködik-e?
Mindenesetre érdekes az eseted, nem bonyolult hálózatról van szó, azért ebben is lehet tévedni. Esetleg egy másik szerelő, osztálytárs is átnézné a kötéseket, lehet, hogy kiszurná a hibát ami Neked nem tűnik fel.
Épp tegnap használtam új típusú eredeti ruggós Wago kötöelemeket, elsőre úgy tünt, benne volt a vezeték, de mégsem volt a helyén. Ez az a típus amelyik átlátszó, tehát erőssen bele kellett tolni a vezetéket a jó kötés érdekében.

petike199600

Igen jól gondolod! Nem lehet őket szétbontani.
A garanciával lenne egy kérdésem. A bauhausban vásároltam az érzékelőket. A leírásba bele van irva hogy csak szakember kötheti be.
Nem fognak abba belekötni hogy én még nem vagyok szakember?
Van egy fejlemény az érzékelőkkel. Most már meghúznak és elejtenek de mozgásra abszolút nem reagálnak. És csak akkor húznak meg ha a kapcsolt szálra és a nulára teszem a betápot.

nyaki

Ha a kapcsolt szálra teszed a fázist, akkor a relé azonnal meghúz és a lámpa is világít, egészen addig, amíg a fázist le nem veszed, persze közben ha az időzítés lejár, akkor hallod a relé elengedését, de a lámpa tovább világít, ami arra enged következtetni, hogy az elektronika időzítő része működik.
Ezek a szerkezetek úgy vannak megalkotva, hogy a mozgásérzékelő rész és az időzítő egy közös táplálást kap. Ahogy mozgást észlel, akkor az elektronika infra része kiad egy kapcsolójelet az időzítőnek és közben a relét is meghúzatja. A meghúzott relé lámpaoldali részéről egy ellenállaton keresztül indítójelet és fenntartó tápot kap az időzítő, mely párhuzamosan kapcsolódik az infra kimeneti pontjára, mintegy fenntartva a bekapcsolást azért, hogy ha továbbra nem érzékel az infra, akkor is meghúzva maradjon a relé.
Véleményem szerint próbáld ki egy infrával, de ellenőrizd a lámpák helyes kötését. Ha megy, akkor kösd le és kösd be a másikat. Ha annál is megy, akkor közösítsd. A bekötéseknél a színjelölések általában azonosak szoktak lenni: fix fázis a fekete vagy barna, nulla a kék, piros vagy fekete a lámpaszál fázisa.
Ha egyikkel sem megy, akkor szériahibás terméket fogtál ki. Sajnos gyakorta előfordul ilyen mostanság.
Ha helyesen bekötött lámpát kötsz rá, akkor ezeket az elektronikákat csupán a betáplálás fázis/nulla felcserélésével nem lehet tönkretenni, csak nem fog működni helyesen.

Gyurmaúr(fi-relé)

petike, hogy vehettél a bauhaus-ban ilyen cuccokat??? Jegyezd meg örökre, hogy villanyász villanyászati cuccot csak és kizárólag szaküzletben, vagy a vaterán/expresszen vásárol. Természetesen, ez utóbbi helyeken csak a neves gyártók termékeit, lehetőleg nem a lepukkant darabokat, hanem újakat, vagy újszerűeket, amit azért a képekről lehet látni. Ha viszont számla prezentálása fontos, akkor csak szakbolt, vagy annak webáruháza... Obi, bauhaus, praktiker, tecso esetében max elágdobozok, sorkapcsok, fogalatok, kapcsolók, dugaljak, dugvillák, esetleg pár méter kábel, vagy vezeték, ha épp a 7végén kell íziben elvégezni vmi azonnali melót.

Szirty

Üdv Gyurmaúr(fi-relé) !

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. augusztus 25., 20:30:51 DÉLUTÁN
petike, hogy vehettél a bauhaus-ban ilyen cuccokat??? Jegyezd meg örökre, hogy villanyász villanyászati cuccot csak és kizárólag szaküzletben, vagy a vaterán/expresszen vásárol.

Vatera valóban maximálisan autentikus és messzemenően "szak" üzlet.
Bravó!
Remek tipp... :-/

nova

Igyekezzünk a témánál maradni ha lehet és segítő válaszokkal segíteni egymást.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!