EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

rabszolga

Idézetet írta: SimJoci Dátum 2016. április 22., 14:30:56 DÉLUTÁN
Üdvözlet mindenkinek!

Régi építésű 4emeletes panelház Év. felülvizsgálatára kértek fel.
"Régi építésű..."
Már megint a létesítés idején érvényes szabvány. Nem furcsa, hogy nap mint nap felbukkan? Ki tudja, mikor volt a létesítés???  :)

JUVILL

Idézetet írta: rabszolga Dátum 2016. május 30., 21:11:16 DÉLUTÁN
Idézetet írta: SimJoci Dátum 2016. április 22., 14:30:56 DÉLUTÁN
Üdvözlet mindenkinek!

Régi építésű 4emeletes panelház Év. felülvizsgálatára kértek fel.
"Régi építésű..."
Már megint a létesítés idején érvényes szabvány. Nem furcsa, hogy nap mint nap felbukkan? Ki tudja, mikor volt a létesítés???  :)

Azért egy kis gyakorlattal lehet tudni. mikor volt az a "rég építésű" épület létesítése.
Dokumentáció nincs, de szakismeretnek azért illene lenni.
Azért csak ki lehet azt deríteni. ;)
Elég megnézni a "régi épület" villamos berendezéseit.
A villamos berendezés mindent elárul.
A vezetékek. "Posztós szigetelésű. (sajnos van még ilyen is) Alumínium, vagy már réz a vezeték. Piros a védővezető, VERTESZ gyártmányú az elosztó, van vagy nincs létesítve EPH.
Van-e védővezető létesítve a lépcsőházi lámpatestekhez, vagy éppen az épület mérőhelyeinek kialakítása, vagy felszerelt kapcsolók típusai, a lámpatestek típusai.

Ezeknek azért mondani kellene valamit az időt illetve.
Amennyiben be van határolva, akkor elő lehet venni az MSZ 172/72, az MSZ 172-1/1986 érintésvédelmi szabványokat, az 1981-es IPM rendelettek iadott KLÉSZ-t, vagy az MSZ 1600-as szabványsorozatot.
Időbeni összehasonlítás alapján azért nagy valószínűséggel megállapítható a létesítés ideje, és akkor meg is van milyen "régi" előírások vonatkoznak, a "régi épület" "régi létesítésére.
Az uniós szabványt ez esetekben alkalmazni nem biztos, hogy célszerű.

BRUT

Üdv Mindenkinek !

A régi témával kapcsolatban lenne kérdésem.
Tehát müanyag csövel szerelt fürdöszobában a csaptelepek EPH ba kötését megtudná nekem mutatni valaki?
Fotoval ilusztrált magyarázatra gondoltam.
Mert nekem sehogy sem sikerül bekinlódnom a bilincset a csapteleppel öszekötö excenter idomra. Vagy egyáltalán hova kössem.
Mert ugye egy dolog az,hogy arrol beszélun miért kell müanyag vezetékek esetében is az EPH bekötés. A vizvezeték szerelök értetlenül néznek rám mit is akarok én tulajdonképpen leföldelni? Hiába magyarázom.
Jogoss a kérdése ,mutassam meg,hogyan képzelem. Sajnos én sem tudtam arra a kis csonkra ami a falbol kiáll a bilincset ráhelyezni. Maximum egy Würt vizvezeték bilincs alá betolni a lepucolt vezeték végét. Igy megoldva az érintkezést. Bár a réz és a cink idom kapcsolata nemhinném,hogy jó megoldás.
Sehol nem találtam fotót ilyen kötésröl Pl fém vezeték bekötéséröl van ilusztráció böven. A móanyagcsövekröl semmi.
Megosztaná velem valaki a tapasztalatait?
Elöre is köszönöm.

tothgyula

Üdv.
Lapozz vissza 2016.04.01. Padavan által feltett képekre, melyek igen pontosan,szabványosak, alaposak.
Én már tettem be 10mA érzékenységű RCD-t is, ezzel is megbízhatóbbá igyekeztem tenni a rendszert. Persze csak a fürdőszobára. Konkrét ajánlatot nem tesz sem a MSZ EN 61140, sem az MSZ HD60364-5-54:2007/2012 sem.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

BRUT

Világos számomra,hogy a csaptelepet be kell kötni az EPH ba,csak épp szeretném látni,hogy kell aztt a bilincset felszerelni.
Magyarul nem nagyon van hova.
Ezért szeretném látni pl. egy fotón az egész kivitelezést.
Felturtam a netet már, de nem találtam semmit. :(


Üzenet összefûzve: 2016. augusztus 04., 08:44:16 DÉLELŐTT

Ezt a videot találtam:
7:50 nél látható miként oldotta meg a szerelö a csaptelep EPH bekötését.

https://www.youtube.com/watch?v=bTJvJ1jKixQ


Fecó

Nekem továbbra sem világos mi írja elő hogy a fém csaptelepet be kell kötni külön az EPH hálózatba. De még a kiegészítő EPH-ba sem értem. Hol szerepel ez pontosan? Ugye azt tudjuk, hogy a szabvány a kiegészítő EPH összekötést megengedi akár helyiségen kívül is kialakítani? Azzal is tisztában kell legyünk, hogy a távoli földpotenciál "behurcolása" jelenti a veszélyt, tehát főként a nagyobb kiterjedésű fémhálózatok okozzák az aggodalmat. Ráadásul a csaptelep javítása, cseréje során kötve hiszem hogy szépen visszaszereli a vizes, pláne ha előtte szo.ik vele hogy leszedje a közcsavart. Én a vízhálózat helyiségbe való belépési pontja közelében alakítanék ki (legtöbbször a gázkazán alatt) egy összekötést, ahol könnyen létrehozható és ellenőrizhető marad egy fém közdarab vagy idom EPH bekötése. A 30 mA ÁVK pedig kötelező. Nem hinném, hogy egy csaptelep külön gondol egyet, és eltérő potenciálra keveredik önmagában. Abban az esetben, ha biztos akarsz lenni a hatékonyságában:

"Ha kétség merül fel a kiegészítő egyenpotenciálú összekötés hatékonyságával kapcsolatban, azt kell igazolni, hogy az egyidejűleg érinthető testek és az idegen vezetőképes részek közötti R ellenállás kielégíti a következő feltételeket: váltakozó áramú rendszerekben R ≤ 50 V/Ia, míg a a fürdőszoba 1-es sávjában R ≤ 25 V/ Ia. Ia a túláramvédelmi eszköz 5 s-hoz tartozó kioldó árama. Áram-védőkapcsoló esetébenn Ia helyébe IΔn azaz az áram védőkapcsoló különbözeti kioldóárama irandó."

Ugye mindenki tudja már hogy az eddig érvényben lévő MSZ HD 60364-7-701:2007 szabvány, ami magyar nyelven íródott már nem érvényes, helyette az angol nyelvű MSZ HD 60364-7-701:2007/A11:2012 szabvány van...:)

Sztrogoff

Idézetet írta: Fecó Dátum 2016. augusztus 04., 20:23:13 DÉLUTÁN
Nekem továbbra sem világos...

...Ugye mindenki tudja már hogy az eddig érvényben lévő MSZ HD 60364-7-701:2007 szabvány, ami magyar nyelven íródott már nem érvényes, helyette az angol nyelvű MSZ HD 60364-7-701:2007/A11:2012 szabvány van...:)
Én is szeretném tudni, mert az utolsó álláspont, amiről tudtam, az volt, hogy a szennyvízcső hozhat be fájdalmas potenciált, a tiszta víz nem.

Az említett A1 az csak egy kiegészítés, és nem szól másról, mint arról, hogy a dán és osztrák nemzeti bizottság kérésére a 2007-es kiadásból törölni kell
a ZA mellékletből a 30.3.b), a 415.2, az 55. és az 512.3.a) pontokat,
a ZB mellékletből az 55. pontból az A eltérést (Ausztriára vonatkozó részt?)

tothgyula

Üdvözletem.
Rövid leszek. Bizonyára volt módotok 15-20éves boyler vízkövesedését megtapasztalni és kijavítani.
A csaptelep is szépen vízkövesedik, attól függően, hogy milyen kemény a víz.Innen belátható, hogy a víz is egy elektrolit. Az, hogy az előírás nem szerepel szabványokban, már leírtam. De minden bizonnyal belekerül a következő szabvány átdolgozásba.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

Fecó

Az ÉVÉ munkabizottság azt nyilatkozta a központi fűtések EPH bekötéséről Alupex csövek esetén:

"Amennyiben a központi fűtés rendszerben keringő folyadékot elektrolitnak, tehát vezetőképesneknek lehet tekinteni a benne lévő szennyeződések, adalékanyagok miatt, akkor elég egy helyen, általában a kazánnál rögzíteni a rendszer potenciálját, tehát ott bekötni a védő egyenpotenciálú hálózatba."

Továbbra is "barkácsmegoldásnak" tartom a csaptelep nyakára tekergetett mindenféle szalagokat, sok esetben tisztességes gyári bilincs rá sem fér. Amennyiben a vízben lévő oldott ásványi anyagok miatt azt is elektrolitnak tekintjük, és bekötjük a helyiségbe való belépés előtt, elfogadható hogy ezzel rögzítjük a vízhálózat potenciálját. A csaptelep önmagától nem kerül más potenciálra. A szabvány példákat is hoz a kiegészítő összekötésre, ezek mind "négykiterjedésű" szerkezetek, fűtési rendszerek fémes részei, légkondicionáló rendszerek, vízvezeték-gázvezeték hálózatok. Innen már csak egy lépcső a fém szappantartó, fém vécékefetartó EPH bekötése is, esetleg a mosdó fém tartókonzolja...

papo

Sziasztok. Elég nagy a zűrzavar  ebben a  tekintetben sajnos.
Kérdés: családi ház, gáz nincs, víz: 5 rétegű, kád akril. Mit mivel hogyan? Persze lefolyóba nincs egy deka fém sem.
Köszi:Laci