Réz és alumínium vezetõk összekötése

Indította faxelektro, 2012. július 04., 18:57:58 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

nova, ott van Dévényi Tibi bá pontos labdája!!! ;D Én nem azt írtam, hogy a wago, ill a kontakt paszta fog lángra kapni, hanem hogy amennyiben összekötünk egy szumma 10-15 méter hosszú, 2.5-ös -ez bõven belefér egy normál méretû ingatlan vezetékhosszába- Alu MMfal és egy MCu (MKh) vezetéket és azt megterheljük egy laza 16A-el, akkor mekkora esély van a -mondjuk- 30 éves MMfal vezeték felgyujtására??? :'(

JUVILL


Szerintem eléggé el van öregedve.
Gyújtózsinórnak jó lesz. :)

BMiki

Sziasztok!

Én HIFI vonatkozásban gondolkodom CD játszó-DAC összekötő kábel vonatkozásában alumínium vezetéken.

A következő kérdesekben kérném a segítségeteket:
- lehet-e alu vezetéket réz csatlakozóhoz forrasztani
- okozhat e a két anyag találkozása melegedési gondot

Köszönöm előre is!

Üdv: Miklós

nyaki

Üdv!
Még a gondolat is sarlatánság a minőség oltárán. :)
Az általad vázolt megoldás kivitelezhetetlen azon egyszerű oknál fogva, hogy az alumínium nem forrasztható fém.
Egyébként csak a vörösrezet utálja, a sárgarézzel párosítható lenne, de azzal sem fog összejönni a mutatványod.
Csak WAGO rendszerű pasztázott kapoccsal vagy csavaros sorkapoccsal tudnád őket nagy biztonsággal összekötni úgy, hogy az alura érvéghüvelyt kellene préselned. Ha a kötés szakszerűen van megcsinálva, akkor melegedési gondok nem lesznek, különösen gyengeáramú alkalmazás esetén.
Egyébként miért erőltetnéd az alut hangtechnikai átvitelhez? Az oxigén mentes réznél egyenlőre nincs jobb és elfogadható árú alternatíva, ha fémes átvitelben gondolkodsz.

BMiki

Szia!

Köszi a választ!

Számtalan sodort vagy tömör OFC, sima réz , ezüst kábelt próbáltam már ki. Ezért gondoltam arra, hogy szívesen kísérleteznék valami szokatlannal is. Így esett gondolatban a választásom a puha, könnyű, jó vezető képességű alumíniumra, amivel még sehol sem találkoztam ( úgy tűnik, nem véletlenül). Roppant kíváncsi lennék ( lettem volna), hogy hogy szól. A nehézség ott kezdődik, hogy a kábelt mindkét oldalon aranyozott réz RCA dugókhoz kellene kötni mert ezekkel lehet a készülékekhez csatlakozni.

Simon Endre

Az alumínium pedig lágyforasztható és nagyon régóta használt kötési módszer. A második világháboruban német repülőgépek villanymotorjaiban a könnyebbség és az akkor jobban hozzáférhető fémanyag miatt réz helyett alumínium tekercselés volt és ez a réz és rézötvözet csatlakozóelemeknél  volt lágyforrasztva. Az 1940-es években ez a kötésmód ultrahangos forrasztással lett megvalósítva. Késöbb hazánkban is propagálva lett a réz alumínium "kombó" és készültek ehhez átmeneti szerelvények (szekual) toldók és saruk. A forraszanyag folyasztószerével együtt be volt töltve a kötőelembe csak melegíteni kellett. A kötéshelyet lemosással és légzáró lakkal lellett utókezelni. A gyengeáramú alkalmazás sem volt kivétel erre a célra nagyon spéci forraszanyag lett  kifejlesztve folyasztószer sem kellett hozzá csak fémtisztára megkaparni. A forraszanyag az alumínium kábelköpenyen is alkalmazható volt az ólomkábelek kiváltására szinte ugyanavval a szerszámkészlettel és tecnológiával. A kötéshelyek vllamos szempontból akkor lettek veszélypontok ha az olvasztáshoz hasznát hőforrás nagyon magas hőmérsékleten olvasztott és emiatt nem ötvözet hanem intermetális vegyület jön létre ami átmeneti (kötéshelyi) ellenállása egy nagyságrendel (!) is megnőhet. Az erősáramu kötéshelyekhez alu keményforrasz és megfelelő folyasztószer is alkalmazva volt. Az intermetális hatás itt is jelentkezett és jelentős kockázat volt. Hangtechnikai rendszerekben alumínium hassználata csak lengőcsévéknél indokolt a kisebb tömeg és hőinpulzusokat elnyelő nagyobb fajhő miatt. A kivezető sodrat kötése kritikus pont itt hidegfolyatást és tompahegesztés is alkalmaznak.

nyaki

Van igazságod. Anno a fémipari iskolában, anyagismeret keretében tanultunk is róla, de...
Mivel az alu a levegőn azonnal oxidálódik, a hagyományosnak mondott Sn60Pb40 ötvözetű lágyforrasz anyag nem tud a felületén megtapadni, ezért kell különleges eljárásokhoz folyamodni. Létezik ugyan kifejezetten az alu számára kifejlesztett folyasztószer és forraszanyag, de többek között a magas forrasztási hőmérséklet miatt, körülményes az eljárás. A lényeg minden aluforrasztásnál, az azonnali oxidáció megakadályozása.
Pl. az E típusú csavaros alu lámpafejeknél, a kivezetéseket is gyakorta hozzá forrasztják a fej menetes részéhez, de a gyártási költségek drasztikus lefaragása miatt, mára már kevés gyártó használja.
Mindezek után, a kérdező házilag nem fogja tudni megvalósítani, ha azt akarja, amit, ezért írtam a további bonyadalmak elkerülése végett azt, amit.  ;)
Ami bizonyos, hogy a hangtechnikában felejtsük el az alut.

BMiki

Mindenkinek köszönöm a kimerítő választ!  :)
Üdv: Miklós

Fabian88

Sziasztok!

A mai napon egy csillart javítottam meg és cseréltem ki.
GU10-es foglalata volt és eltört benne a kerámia.  A boltban csak olyat tudtam venni, amit aluminium vezetékkel adtak.

A további vezetékelést réz vezetékekkel csinaltam. (A csillár is réz vezetéken kapja a tápot).

Az említett alu vezeték sodort érpárú volt, melyet összesodortam a réz sodort erével és ónnal összeforrasztottam.

Az lenne a kérdésem, hogy ebből lehet-e baj.

980POWER