Dugaszoló aljzatok felfûzése

Indította Novill, 2012. június 07., 17:02:40 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

A felfûzés, láncolás elfogadható villanyszerelési mód konnektoroknál, lámpáknál?

Igen
22 (52.4%)
Nem
20 (47.6%)

Összes szavazó: 42

Novill

Igen, mint ahogyan az elõzõ beszélgetések alapján nem sikerült egyértelmû szabvány pontra hivatkozó tiltást találnunk a felfûzéssel kapcsolatosan. Az is igaz nem lehet mindig védõsisakban járni, mivel valami mindig a fejünkre eshet. Viszont sok esetben a nem egyértelmû megfogalmazások alapján elõfordulhatnak szakmai értelmezések eltérõ értelmezése. Ez sok esetben elméleti kérdés is. Vissza térve az eredeti kérdéshez lehet úgy értelmezni, hogy a lámpatestben lévõ sorkapocs valamint a dugaszoló aljzat PE bekötõ csatlakozó pontja (,,Villamos szerkezetek teste nem lehet más villamos szerkezet védõvezetõjének része,..." ) nem része más villamos szerkezet védõvezetõjének. De lehet ezt az állítást is vitatni.  De gondolom azzal egyet kell értenünk, ha egy csomópontot ( jól elkészített kötést) képezünk, akkor nagyobb mûszaki biztonságot tudunk garantálni a védõvezetõ folytonosságát illetõen. A mélyített szerelvény dobozban ezt a kötést el lehet végezni. Az eddigi gyakorlati tapasztalataim minden esetben a felfûzött aljzatoknál a megtörtént esetekben a romló hurokellenállás értékek után bizonyították számomra az érintésvédelmi hiányosságokban játszott szerepét.
Én a magam részérõl a továbbiakban is mellõzni fogom a felfûzést. Ez a gyakorlati megoldás nem fogja annyival megemelni a költségeket, hogy ez ne érje meg nekem. Így utólag nem lehet feltenni a kérdést, hogy mindent megtett-e?

JUVILL

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. június 11., 10:14:38 DÉLELŐTT
Igen, mint ahogyan az elõzõ beszélgetések alapján nem sikerült egyértelmû szabvány pontra hivatkozó tiltást találnunk a felfûzéssel kapcsolatosan. Az is igaz nem lehet mindig védõsisakban járni, mivel valami mindig a fejünkre eshet. Viszont sok esetben a nem egyértelmû megfogalmazások alapján elõfordulhatnak szakmai értelmezések eltérõ értelmezése. Ez sok esetben elméleti kérdés is. Vissza térve az eredeti kérdéshez lehet úgy értelmezni, hogy a lámpatestben lévõ sorkapocs valamint a dugaszoló aljzat PE bekötõ csatlakozó pontja (,,Villamos szerkezetek teste nem lehet más villamos szerkezet védõvezetõjének része,..." ) nem része más villamos szerkezet védõvezetõjének. De lehet ezt az állítást is vitatni.  De gondolom azzal egyet kell értenünk, ha egy csomópontot ( jól elkészített kötést) képezünk, akkor nagyobb mûszaki biztonságot tudunk garantálni a védõvezetõ folytonosságát illetõen. A mélyített szerelvény dobozban ezt a kötést el lehet végezni. Az eddigi gyakorlati tapasztalataim minden esetben a felfûzött aljzatoknál a megtörtént esetekben a romló hurokellenállás értékek után bizonyították számomra az érintésvédelmi hiányosságokban játszott szerepét.
Én a magam részérõl a továbbiakban is mellõzni fogom a felfûzést. Ez a gyakorlati megoldás nem fogja annyival megemelni a költségeket, hogy ez ne érje meg nekem. Így utólag nem lehet feltenni a kérdést, hogy mindent megtett-e?
A mélyített szerelvénydoboz kialakítását nagyon jó megoldásnak tartom.
Ha ilyen nincs, nem fér el, az esetben mennyire megfelelõ a védõvezetõ kötésekre egy jó minõségû kötéselem, melybõl leágaztathatók az aljzatok védõvezetõi?

krisz1986

Én itt olvasgatva a véleményeket azért kíváncsi lennék ez a faház melyik tûzvédelmi osztályba is tartozik? Azon kívül itt eleve komolyabb szerelvényeket alkalmazunk tehát innen következik a kérdés melyik szerelvény családot érdemes itt alkalmazni? És ha elvileg sorba füzük õket akkor az elsõ és utolsó dugaszoló ajzatnál mérhetõ feszültségingadozás nem? Javítsatok ki ha tévedek!

nyaki

Igen, az általad felvetett probléma sem elhanyagolható, de itt is ua. a helyzet, mint egy gerincvezetõnél. Ha eléggé vastag(2,5mm2 max.) és be is tudod kötni és az érintésvédelem is hibátlan, akkor miért ne. Legfeljebb a kismegszakító max.(16A) árama fogja korlátozni a terhelhetõséget és a fesz esést pedig bele kell kalkulálni a hosszba...  de ezeket már leírtuk. Minden más megoldás elfogadhatatlan.
A topikban feltett szavazási kérdésre adható válaszok nagyon soványnak tûnnek, mert ha mondjuk azt mondom, hogy IGEN, akkor még az idetévedõk vérszemet kaphatnak szabványossági szempontból és elõszeretettel fogják használni, mert itt a mesterek ezt állították. Ha viszont azt mondom, hogy NEM, akkor pedig saját magunkat cáfoljuk meg, hiszen már leírtuk, hogy lehetõség szerint egy szerelvénycsoporton belül szabványos kötéssel lehetséges, sõt, én mint anno a világítástechnikai termékek forgalmazója, tudok nem egy olyan sávos(sorolható) világítási rendszert mutatni, ami akár a régi, akár az új szabványokat, maradéktalanul teljesíti, a speciális STUCCHI gyártmányú kötõ-csatlakozó elemeivel.
Véleményem szerint kellene több lehetõség is, mint pl. IGEN, DE CSAK BIZONYOS SZIGORÚ FELTÉTELEKKEL, mert a jelen kettõvel így nem kerek a dolog.
Emiatt én nem is tudtam egyértelmûen választani.

Fecó

Attól mert faház az épület, a süllyesztett szerelvények kiválasztásánál nem kell különleges szempontot figyelembe venni. Elvileg a forgalmazott szerelvénydobozok és kötõdobozok mind meg kell feleljenek a 650 C°izzóhuzalos vizsgálatnak, bennük "egyszerû" szerelvény elhelyezhetõ. Az éghetõ felületre szerelt berendezéseknél van egyedi típusjel, hogy alkalmas az éghetõ anyagra szerelésre. Sima MBCU vagy MT kábel közvetlen, éghetõ felületbe is szerelhetõ. Bár a védõcsõ itt is javasolt a késõbbi cserék, bõvítések miatt...

nyaki

Ja! A pilácsokon egy háromszögbe kötött :) "F" betû árulkodik arról, hogy tûzveszélyes falazatra is lehet szerelni.

nova

Hát lehet inkább a feltett kérdést kellett volna jobban megfogalmaznom. :) A szavazásban a kérdés arra vonatkozott inkább, hogy a sorolható konnektoroknál a vezetõket a konnektor csavarjain keresztül felfûzni elfogható-e, illetve a lámpatestek eseténél a lámpatest sorkapcsain felfûzni.
Lehet egyszerûbb lett volna úgy feltenni a kérdést, hogy ki alkalmaz felfûzést a konnektorok szerelésénél. Mivel úgyis névtelen a szavazás, mi sem tudjuk ki mire szavaz, akkor lehetne egy egyszerû statisztikai adat. Bár így is ezzel a céllal indítottam a szavazást.
De ha gondoljátok lezárhatjuk ezt a szavazást és egy közösen megbeszélt kérdéssel és válaszokkal újra kiírjuk a szavazást.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nyaki

Ááá, nem kell ezt lezárni  ;) , mert ebbõl még egy laikus is tanulhat hamarjában. Ha pedig többet akar megtudni a témáról, akkor beleolvas a topikba, csupán ki kellene egészíteni, persze nem feltétlen azzal, amit mondtam és akkor talán kerekebb lesz a dolog.

nova

Mind esetre látszik, hogy ebben a témában a villanyszerelõ szakma fórumon képviselt tagjai között sincsen egyetértés. Nyilván vannak költség vonzatai is a különbözõ villanyszerelési módoknak és egyéni meglátások is szerepet játszanak benne.
Sokat gondolkoztam azon is, hogy milyen hivatalos szervnél lehetne állásfoglalást kérni ezzel a témával kapcsolatban, mivel a szabványokban eddig nem találtunk egyértelmû magyarázott vagy utalást.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nyaki

Már egyszer ezzel kapcsolatban, egy korábbi hozzászólásban, õszülõ emlékeim szerint, valaki kitett egy MEE cikket, pont erre vonatkozólag  ::)