Kommunális és lakóépületek valamint a kéziszerszámok fogalma

Indította Novill, 2012. április 18., 18:33:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Ezekért az eszközökért a gyártó vállalja a felelősséget, hogy az eszközök melyik érintésvédelmi osztályba tartoznak.
Azért viszont a felhasználót terheli a felelősség, hogy a megvásárolt eszközök megfelelő érintésvédelemmel rendelkező hálózatra, csatlakozó aljzatokra legyenek dugaszolva.
Hiába vállal a gyártó felelősséget pl. egy I-es érintésvédelmi osztályú kávéfőzőre, ha azt a felhasználó érintésvédelemmel nem rendelkező dugaszoló aljzatról üzemelteti.

Villanyreszelő

Miből áll a szerelői ellenőrzés?Rápillantok,durva látható hibák,folytonosság, U mérés?
A hurok mérés,már felülvizsgálói feladat ugye?

JUVILL


Amit leírtál az minimum szükséges.
Az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat mérési jegyzőkönyve kiértékelt adatokat tartalmaz, a szerelői ellenőrzés jegyzőkönyvében kiértékelt adat nincs.
Elég például próbalámpás vizsgálat, annak ellenőrzésére, hogy a berendezés rendelkezik-e védővezető csatlakozással.
(Pl. dg.aljzat esetén fázis - védővezető között, egy I-es ÉV osztályú berendezésnél fázis - és a fémtest között ellenőrzöl a próbalámpával.)

Villanyreszelő

Valamiért,én alaposabban végezném ezt a vizsgálatot,még ha nincs is jogosultságom hozzá,de legalább fel tudom világosítani az illetékest,hogy szóljon egy érintésvédelmisnek.

JUVILL


Ha alaposabban végzed, az nagyon jó.
Szerelői ellenőrzés végzéséhez erősáramú szakképzettség elég, nem kell hozzá érintésvédelmi vizsga.

Villanyreszelő


Asztalos

Idézetet írta: Asztalos Dátum 2012. november 10., 14:19:19 DÉLUTÁN
... irodaépületről van szó, szellemi munkát végeznek az ott dolgozózok. Vannak étkező helyiségek, ahol vannak vízforralók, kávéfőzők, mikrohullámú sütők, van hűtőgép, italautomata.
A fentiek a KLÉSZ hatálya alá tartoznak, így a 6 évenkénti szerelői ellenőrzés vonatkozik rá . A vita azon van, hogy az újonan megvásárolt eszközt is ellenőriztessék-e vagy elegendő csak 6 év múlva?...

Köszönöm a hozzászólásokat.
A gyakorlat most ez: 6 évente szakember elvégzi az épületnél a méréseket, ebbe be beletartozik minden olyan készülék is, amelyet a mérés alkalmával megtalál. Ez a jegyzőkönyben is megjelenik.

A 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet-ből kiemleném az alábbiakat:
5/A. §6 (1) A kisfeszültségű erősáramú villamos berendezés közvetett érintés elleni védelmének (érintésvédelem) ellenőrző felülvizsgálatáról és időszakos ellenőrző felülvizsgálatáról a munkáltató – a 4–5. §-ban foglaltaktól eltérően – a berendezés szerelői ellenőrzésének, illetve szabványossági felülvizsgálatának keretében gondoskodik.
(2) Az ellenőrző felülvizsgálatot az üzemeltetés megkezdését megelőzően, valamint az érintésvédelem bővítése, átalakítása és javítása után a szerelés befejező műveleteként kell elvégezni szabványossági felülvizsgálattal.
(3) Az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot legalább a következő gyakorisággal kell elvégezni:
a) áram-védőkapcsolón havonta szerelői ellenőrzéssel;
b) kéziszerszámokon és hordozható biztonsági transzformátorokon évenként szerelői ellenőrzéssel;
c) a Kommunális- és Lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzatáról szóló 8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet alkalmazási körébe tartozó villamos berendezéseken 6 évenként szerelői ellenőrzéssel;
d) egyéb villamos berendezéseken 3 évenként szabványossági felülvizsgálattal.


A fentiek szerint, ha jól értelmezem, mielőtt az új mikró használnánk, el kell végezni az ellenőrzést? > 5/A (2)
Illettve ez a KLÉSZ hatálya is elbizonytalanított: épület az KLÉSZ, egyértelmű, de maga a készülék (a mikró vagy kávéfőző), az lehet, hogy inkább az egyéb villamos berendezés kategóriája...? Így 3 évenként (és az üzembehelyezéskor) szabványossági felülvizsgálat (méréssel is) szükséges...

Lehet, hogy egyértelmű, de minél többet rágódom rajta, annál bizonytalanabb vagyok.

Várom a szakemberek véleményeket.

Zille

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. április 18., 21:21:02 DÉLUTÁN

Érintésvédelmi felülvizsgálat során "kéziszerszámokon" a villamos mûködtetésû, fémtestû kéziszerszámokat értjük.
Ezek lehetnek I-es, II-es, és III-as érintésvédelmi osztályúak.

I-es érintésvédelmi osztályú kéziszerszámon az úgynevezett "védõvezetõs" érintésvédelmi móddal rendelkezõ, fémtestû kéziszerszámokat értjük.
Elõször a védõvezetõ folytonosságát kell megvizsgálni, majd érintésvédelmi hurokellenállás méréssel kell ellenõrizni az érintésvédelem megfelelõségét.
(Pl. 230V-os forrasztópáka) A felülvizsgálatnak ki kell terjedni a szemrevételezéses ellenõrzésre is.

II-es érintésvédelmi osztályba tartoznak azok a fémtestû, kettõs szigetelésû villamos kéziszerszámok, melyek adattáblája kettõs négyzettel van ellátva.
A szemrevételezéses ellenõrzés után, szigetelési ellenállás méréssel kell ellenõrizni az érintésvédelem megfelelõségét. A kacsoló bekapcsolása után, a dugvilla pólusait rövidre zárva, méréssel ellenõrizni kell a betáplálás és a szerszám fém teste közötti ellenállás megfelelõségét.
(például: pisztolyfúró)

III-as érintésvédelmi osztályba tartoznak a törpefeszültségû kéziszerszámok.

A KLÉSZ a közcélú kisfeszültségû elosztóhálózatokra csatlakozó kommunális-, lakó- és egyéb épületek, fogyasztási helyek, fogyasztói vezetékhálózatok és fogyasztóberendezésekre vonatkozik. Ezek létesítésére és ellenõrzésére ad elõírásokat.

Üzenet összefûzve: 2017. július 27., 10:57:43 DÉLELŐTT

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. április 18., 18:33:53 DÉLUTÁN
Érintésvédelmi felülvizsgálat során mit értünk "kéziszerszámokon" és a " Kommunális- és Lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzatáról szóló 8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet alkalmazási körébe tartozó villamos berendezéseken".

Üdvözlök mindenkit!
Szeretném kikérni a véleményüket egy ide vágó témában, mert végigolvasam az összes bejegyzést, de csak mégjobban összezavarodtam. Mint az látható nem vagyok a téma szakembere, elnézést az esetleges helytelen megfogalmazásokért.
Adott egy áruház, mint munkahely. Az eddigiekben a szerződött partner 3 évente végezte el az érintésvédelmi szabványossági vizsgálatot, de ebben az évben egy olyan minősítő iratot állítottak ki, amiben az érvényességi időt 6 évben határozták meg.
Jogszabályilag mi lenne a helyes időszak, a 3 vagy a 6 év?
Köszönöm a segítségüket!

Novill


Fecó

Megpróbálok némi hivatkozásokkal homályos célzásokat tenni a gyakoriságra. Nézzük elsőnek a 10/2016 (IV. 5.) NGM rendeletet, mely a munkaeszközök és használatuk biztonsági követelményeiről értekezik. Azt írja a felülvizsgálatra vonatkozólag:

" 19. § (1) A kisfeszültségű erősáramú villamos berendezés (a továbbiakban: villamos berendezés) közvetett érintés elleni védelmének, valamint az érintésvédelmi berendezés megfelelőségének ellenőrző felülvizsgálatairól szerelői ellenőrzés, illetve szabványossági felülvizsgálat keretében kell gondoskodni."

Ez eddig oké, de mennyi időnként?

"a) kéziszerszámokon és hordozható biztonsági transzformátorokon évente;"

Tehát kéziszerszámokon (üzem közben kézben tartott, vagy működés közben áthelyezhető gépekre vonatkozik) ÉVENTE!

"b) a Kommunális- és Lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzatáról szóló 8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet (a továbbiakban: KLÉSZ) alkalmazási körébe tartozó villamos berendezéseken hatévente;"

Oké, mit ír akkor a KLÉSZ? A te munkahelyed ez alá tartozik vajon?

"- ellátó és szolgáltató épület (üzlet, üzletház, áruház, vásárcsarnok, piac, vendéglátó üzlet, konyha, szálloda, üdülőszálló)
abban az esetben is, ha az épület alaprendeltetésétől eltérő célra szolgáló helyiség (pl.: lakás, műhely) is van benne, továbbá
- az előbbiekhez hasonló rendeltetésű, illetve a felsorolt létesítmények elhelyezésére szolgáló egyéb épület;"

A te munkahelyed belefér ebbe a tételbe? Ha igen, akkor 6 évente. Tehát az épület/létesítmény 6 évente, kéziszerszámok évente. De most jön a csavar, a munkahelyeden a munkavédelemért felelős személy ettől eltérő intervallumot is megszabhat. Szerintem...