Elektromos villanytûzhely!

Indította krisz1986, 2012. április 01., 09:26:48 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nova

Hát ez alapján eléggé nehéz belõni, hogy elbírja-e a jelenlegi villamos hálózat a villanytûzhely teljesítményét.

Idézetet írta: JUVILLTeljesítmény meghatározza a betáp keresztmetszetét, áramköri biztosítóját.

A sütõ elektromos vagy a fõzõlap is? Láthatatlanban nem lehet meghatározni, ki kell hívni egy elektromos szakembert aki egybõl a helyszínt látva meg tudja mondani. Esetleg egy egyszerû lakatfogó segítségével megméri a jelenlegi fogyasztást és kiderül, hogy mekkora a jelenlegi fogyasztás. Ha nem csak egy fázis van, hanem három akkor még egyszerûbb  a dolog. Viszont ha külön áramkör kiépítése szükséges akkor az megint nem egyszerû eset.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

krisz1986

Mindenkinek köszönöm a válaszokat. Ez a téma is álljon itt mint egy mankó mindenkinek!

Hubertus922

Üdvözletem a mesterúraknak.
Kaptunk egy elektromos főzőlapot amihez van sütő is ezt szeretném bekötni 1 fázisra (mivel nincs 3) Vezeték kellő keresztmetszete megvan.
32A c-s megszakítónk van.
Persze tudom hogy nem a legjobb de egyszerre a sütő és az összes főzőlap nem fog üzemelni soha.
Vagy egyátalán belehet e kötni 1 fázisra valahogy ?
Jelenleg én is villanyszerelő TANULÓ vagyok de még soha nem kötöttem főzőlapot...

Tipusa FAGOR 2vfp-400fx





Gyurmaúr(fi-relé)

Megmondom őszintén; feláll a hátamon a nem létező szőr is, hogy ebben az országban mi szinte mindent másképp akarunk csinálni, mint a világ normálisabb részén! Tudomásul kell(ene) venni, hogy kerámialapos villany tűzhelyet CSAK 400V 3 fázisra lehet bekötni, hiszen azt az "okostojás" (sokan még náluk is okosabbnak képzelik magukat!) mérnökök direkt úgy fejlesztették ki, hogy 3 fázisú betáp és punktum! Ha nincs 3 fázis, akkor NEM lehet betenni a legtöbb kerámialapos tűzhelyet,de természetesen gyártanak olyat is, melyet kifejezetten 1 fázisú betápra optimalizáltak, tehát ott eleve úgy készül a rendszer, hogy ha egyszerre 3 platni üzemel, akkor mindig 1 mehet és az autómatikus retesz épp arra ad kakaót, amelyiknél a thermosztát érzi, hogy a felette lévő lábaska jobban elvonja a hőt a CERAN üvegről. Sütő esetén pedig az van, hogy 1 fázis esetén addig lófütty és szalmaegér van, ameddig a kívánt hőfokra fel nem melegszik a sütő teljes belső felülete. Szóval, ezért célszerű a 400V 3 fázis alkalmazása és egy nettó öngóllal ér fel ,amennyiben 3 fázisú betápos tűzhelyet quasi megerőszakolsz és 1 fázisra kötöd! sorry, ha megbántottalak volna, de ez nálam érzékeny pont, kábé annyira, mit amikor valaki 3x36W-os, vagy 6x18W-os armatúrát 1 fázisra köt, pláne ha rendelkezésre áll a 3 fázis!  :'(

Novill

Tisztelt leendő kolléga!
Hát mindenki úgy kezdi, hogy még nem kötött be tűzhelyet  :). Az első rajzot kell értelmezni az 1 fázisú bekötésre, 1-2-3 a fázisok 4-5 a nulla vezető valamint a védővezető.  Lehet úgy is gondolkodni, hogy kiépíted az 5x2,5-es MCu vezetékkel, két kismegszakítóra kötve , az utolsó rajz szerint, de ekkor a nulla vezető 2 db 2,5-es vezeték párhuzamosítva legyen. Egyébként 1 fázisra kötve , egy kismegszakító esetén minimális keresztmetszet a 3x4-es.

Hubertus922

Köszönöm a válaszokat el is készítettem  az 1 pontú bekötést.
Az a gond hogy a 25-ös firrelét leveri...nem értem miért
Értem én hogy 3 fázisra kéne csak sajna nincs házban bekötve 3 fázis... és a mostani bekötések árai.....
Egyépként 4x4mm-es  kábel van behúzva

Üzenet összefûzve: 2013. november 23., 17:29:56 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. november 23., 17:07:00 DÉLUTÁN
Tisztelt leendő kolléga!
Hát mindenki úgy kezdi, hogy még nem kötött be tűzhelyet  :). Az első rajzot kell értelmezni az 1 fázisú bekötésre, 1-2-3 a fázisok 4-5 a nulla vezető valamint a védővezető.  Lehet úgy is gondolkodni, hogy kiépíted az 5x2,5-es MCu vezetékkel, két kismegszakítóra kötve , az utolsó rajz szerint, de ekkor a nulla vezető 2 db 2,5-es vezeték párhuzamosítva legyen. Egyébként 1 fázisra kötve , egy kismegszakító esetén minimális keresztmetszet a 3x4-es.

Ez eddig mind rendben van be is kötöttem 1 fázisra és ha a legkisebb lap legkisebb fokozatára kapcsolok lemegy a firelé  a kábelem 4x4mm-es
Sajnos nincs három fázisom ezért nem tudom 3 fázisra kötni.

Novill

Ez új készülék? Ha új fi relé nélkül üzemeltesd egy órát , lehet hogy kiég és utána vissza kötöd a fi relére előfordulhat hogy nem fogja leverni. Ha minden rendben van akkor a fázis és a nulla vezető között működik a fogyasztó. Csak akkor veri le a fi relé ha valahova a föld felé szivárgó áram tud haladni. Ezért át kell nézni, hogy nem-e valami szigetelési hiba van.

posgaiimi

Sziasztok!
Olyan kérdéssel fordulnék az itt előforduló szakemberekhez, hogy az indukciós főzőlapot (7,1 kW) mekkora kismegszakítóra érdemes kötni (2 fázisra köthető)? A házban 3 fázis van bent jelenleg, 3x10A-el C-s kismegszakítóval. Szeretnék hálózatot fejleszteni, kérdés, hogy mennyire érdemes (3x16 vagy 3x20 A)?
További kérdésem, hogy hogyan érdemes szétosztani a fázisokat a lakáson belül? (3 szoba, nappali, konyha (indukciós főzőlap 7,1kW, sütő 3-3,5 kW, mosógép 2kW, mosogatógép 2-2,5kW, pince, garázs). Tudom, hogy ez nagyban függ az egyidejűségtől, kíváncsi lennék a tapasztalatokra.
Köszönöm!