Kivitelezés dokumentálása

Indította nova, 2012. február 02., 22:06:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Idézetet írta: Marton Dátum 2012. február 02., 21:35:33 DÉLUTÁN
Akartam is feltenni a kérdést, hogy ki mennyire dokumentálja, rajzolja le kivitelezéseit. Tervrajzokat kivitelezés után követi-e a megvalósulási rajz?



Üzenet összefûzve: 2012. február 02., 22:12:19 DÉLUTÁN

Általában nekem a tapasztalatom az, hogy a kezdeti tervrajzok és a megvalósulási rajz már vannak esetek amikor nem stimmelnek. A legtöbb keveredés akkor szokott lenni, amikor a tartaléknak beépített áramkörök késõbb felhasználásra kerülnek és nem kerülnek átvezetésre a tervekre és a feliratozás is elmarad a szekrénynél. Vezérlõ szekrényeknél nem kis fejfájást tud okozni amikor egy egy átalakítás nem lett a tervekre átvezetve, ilyenkor a hibakeresés nem kis kihívás tud lenni.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Az már nagyon jó, ha a kivitelezés után készül megvalósítási terv, úgynevezett "D" terv. Nagyobb létesítmények esetén ez általában így van. Kisebb épületeknél, családi házaknál már nem annyira jellemzõ.
Egy jó feliratozás óriási segítség a jövõre nézve.
Megkönnyíti a felülvizsgálatot, a javításokat. Lehet tudni, hogy mit, hol lehet lekapcsolni.
Sok esetben ezek hiányoznak, nagyon nehéz eligazodni egy szekrényben ha ez nincs, az áramkörök beazonosítása e nélkül hosszadalmas.

Marton

Igen, kisebb épületeknél, lakásnál az elosztó korrekt feliratozása pótólni tudja a rajzot. Vezérléstechnikában a gyors hibakereséshez elengedhetetlen a jó rajz kisebb gépeknél is hát még egy terjedelmesebbnél. Sajnos sok gépgyártó csak egy típus rajzot ad,  azt is külömbözõ opciós részletekkel, oldalakkal. Ezeknél elöször azt kell eldönteni, hogy az elöttünk lévõ gépre melyik rajzrészlet is az igaz és csak utánna lehet érdemben a hiba okát keresni.
IdézÁltalában nekem a tapasztalatom az, hogy a kezdeti tervrajzok és a megvalósulási rajz már vannak esetek amikor nem stimmelnek.
Találkoztam olyan esetel, hogy szinte az eredeti tervet adták át a kivitelezés végén "D" tervként holott menetközben sok minden másképp lett kivitelezve mint tervezve volt.

nova

A feliratozáshoz nyomtatott etikett címkét használsz? Csak azért kérdezzem, hogy mennyire idõt álló?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Igen itt kérdés volt-e terv, vagy mekkora a változtatás a tervhez képest. Amikor egy nagyobb munkáról van szó kénytelen a kivitelezõ elkészíteni az átadási D dokumentációt. De amikor az árakat nagyon leszorítják, akkor már nincs türelme és ideje embernek sok esetben szuper tökéletes dokumentációt készíteni. Viszont a kivitelezésnél már nem lehet hanyagul végezni a munkát, mert ennek már lehetnek következményei is. Az áramköri hovatartozások egyértelmû jelölése, feliratozása nagyon fontos. Sajnos felülvizsgálatok jelentõs részénél ez a hiányosságok között ott van. Ha vissza emlékszem régen minden villamos berendezéshez adtak rajzot és részletes leírásokat. Így például egy televízió készülékhez is. Ma nem adtak hozzá kapcsolási rajzot, a mûszaki leírások lefordítása sokszor értelmezhetetlen annak ellenére, hogy magyarul van.

Marton

A képen látható feliratokat egy rajz programmal (SPlan) készítettem. Majd öntapadó átlátszó fóliával bevontam /lamináltam/, majd "duplafix" ragasztó  segítségével ragasztottam fel. Idõtállósága szerintem egy lakásnál, fóliával bevonva megfelelõ.
Azért részesítem elõnybe az igy szerkesztett feliratot mert bármilyen cimke és betû méretet tudok használni, mindig az adott felület ill. készülék méretéhez igazítva. Szöveg tartalma így szabadabban szerkeszthetõ. Szinezés meg azért praktikus mert könnyen áttekinthetõ a valamilyen okból összetartózó áramkörök. Itt a három FI relés csoport van megkülömböztetve. Van szalag cimke nyomóm is de azt akkor használom ha gyorsan kell feliratot készíteni.

Következõ kép egy üzemi elosztóról mely feliratait készítettem csak.  Szekrény kivitelezés nem az enyém, én csak üzemeltetem. Itt felirati sín van melyhez tartozik egy védõfolia szalag. Nem kellet bevonni, ragasztózni a papírt.

nova

Idézetet írta: Marton Dátum 2012. február 03., 22:16:11 DÉLUTÁN
Következõ kép egy üzemi elosztóról mely feliratait készítettem csak.  Szekrény kivitelezés nem az enyém, én csak üzemeltetem. Itt felirati sín van melyhez tartozik egy védõfolia szalag. Nem kellet bevonni, ragasztózni a papírt.

Ezek a feliratozó sávok nagyon jók, ez a régi fajta merlin gerin szekrény szerintem jobban is szerelhetõ mint az újabb fajta fehér szekrények. Az ilyen jellegû feliratozó sávok egyetlen hátrányát a kinti alkalmazásnál tapasztaltam, mert az erõsebb napfény hatására elsárgulhatnak, ha nagyon meleg helyen van akkor a fólia meggörbülhet.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

krisz1986

Tisztelt urak!
Én ha megyek valahova ajánlanám a vegytolat.Több kollégától hallottam milyen praktikus. Fõleg olyan helyen ahol lehet használni. Én is most tesztelem kíváncsi leszek az eredményre. Köszönöm,hogy meghallgattok.

Szelei

Sajnos napon a vegytoll is ki fakul, igaz tovább bírja mint a feliratozó szalagok.

nova

Idézetet írta: Glatz Krisztián Dátum 2012. február 29., 20:39:02 DÉLUTÁN
Én ha megyek valahova ajánlanám a vegytolat.Több kollégától hallottam milyen praktikus.

Hát igen gyors megoldásnak nem rossz, csak nagyon ronda, kézírás szépségétõl is függ a végeredmény. Végül pedig az a bajom vele, hogy ha valamit feliratozol a filccel akkor azt egy idõ után már nem lehet eltávolítani. Ha késõbb változtatni akarsz például egy elosztószekrényben elhelyezett kismegszakító feliratán, amit elõzõleg filccel lett feliratozva azt már eléggé macerás megoldani. Részemrõl szekrényeken címkézõsáv, kábeleken és vezetékeken a hozzájuk való feliratozók híve vagyok. Vezetékek érszámozás természetesen rajzra felvezetve, kábelek jelölése is ugyanígy mind a két végén. :) Nagyon jó kis megoldások léteznek már.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!