Fém csõhálózat bizserget

Indította Asztalos, 2010. február 27., 22:54:09 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Asztalos

A fém (réz) csõhálózat (víz, fûtés, gáz) az EPH-ba be van kötve. A villanyóra szekrénynél megvan a földelés, az áramszolgáltató részén a nulla és védõnulla közösítve. Van még egy plusz megerõsítõ földelõszonda (2,5 m) is leverve, és bekötve  a földelõ rendszerbe, már az elmenõ oldalon. Új ház, új szerelés minden. Eddig rendben is van, tökéletesen mûködik minden. A bibi, hogy most ebben az esõs idõszakban valahogy beázik a villanyóraszekrény. Ezt meg is oldjuk majd a napokban.
A kérdésem az: hogy ha van földelés, akkor hogy lehet, hogy mégsem húzza le a csöveken lévõ feszültséget? Egyszerû kis multiméterrel és fázisceruzával semmi nem mutatható ki, kézzel érintve (ott is inkább, ahol kicsit lehorzsoltam a bõrt) érezhetõ.
Elvileg, ha jó a földelés, nem szabadna a jelenségnek mutatkoznia(?).
Vannak fi-relék is beépítve, melyek a teszt gombbal mûködnek, s ha a csövekhez ér a nulla vezetõ is leold. De a csõben lévõ fesz-re nem reagál.
Arra a következtetésre, hogy a bejövõ részen, tehát az órák szekrényénél van a probléma, úgy jutottam, hogy minden kismegszakítót (a fõt is) fi-reléket lekapcsolva is fennáll a jelenség.
Kérdés: A földelés lehet a rossz?
Várom a szakemberek véleményét, javaslatát a megoldásra! Esetleges hasonló tapasztalataikat is, ha megosztanák, tanulságul szolgálhat.

Novill

Nem kívánom azonnal megválaszolni a témát, nekem is csak kérdéseim vannak:
A kérdést feltevõ feltehetõen a szakmabeli. Ezért próbáljunk együtt  gondolkodni.   Kérdés, hogy a lakás családi házban vagy társas házban van, feltehetõen társas házra gondolok elsõsorban.  Mert a nullázás ( TN rendszer) családi háznál  a mért oldalon található vagyis hozzáférhetõ helyen, még a régi NEFH rendszer idején is. A mért oldalon a házi elosztónál a nulla vezetõ ( PEN ) és földelõvezetõ (PE )   illetve az EPH vezetõ külön állóak, így külön  - külön vizsgálhatóak. További kérdés az EPH összekötések villamosan stabilak-e illetve szakszerûen van-e elvégezve. A fémcsõ nincs-e megszakítva mûanyagcsõvel?  Mekkora potenciál különbséget lehet mérni, illetve mihez képest? Más a helyzet a külön álló családi ház esetében, illetve az egy tömbben lévõ  társas ház jellegû épületeknél. A társasháznál mindenkinek külön rendszere van, de mégis összefüggõ rendszer.  Itt azért gondolom a statikus feltöltõdés lehetõségét vizsgálta illetve kizárta, mert ez más kérdés.

Mit vizsgálnék célmûszerrel?

- a bejövõ  védõföldelés ellenállását
- a szakszerû kialakítást a nullázásra és az EPH-ra vonatkozóan
- a lakásban hurokellenállás mérés
- a mai korszerûbb mûszerrel teljes körû áramvédõ kapcsoló ellenõrzését
- fémcsövek folytonosságát
- idegen helyrõl juthat-e át potenciál különbség
- vagy csak egyszerû feltöltõdés

L.ZOLTÁN

Tisztelt  Szakemberek ! és szakértõ Hozzászólók!

Szeretettel köszöntök mindenkit, elsõ bejelentkezésem alkalmával. Nem vagyok szakmabeli de nem is áll messze  tõlem az elektromosság. Mechanikus lévén sokszor javítok egyszerû elektromos hibákat pl. kontaktor csere, motor kommutátor felszabályozás, vezérlõ, kapcsoló  elemek javítása, átvezetékezés stb. Szakiktól ellesett fogások, némi bátorság általában  elegendõ szokott lenni a sikerhez. Most viszont olyan területre "tévedtem" amiben úgy érzem van mit fejlõdni a folyamatosan változó szabványok, elvárások miatt. Konkrétan lakásfelújításba kezdtem ami érinti az elektromos hálózatot is.
Ez egy 70 éves társasház harmadik emeleti garzonlakás. Leírhatatlan hogy miket tapasztaltam egy szóval jellemezve "rettenetes".  Tehát teljes bontás, és új BIZTONSÁGOS HÁLÓZAT kiépítése
lesz a " projekt ". A  biztonságoson azért is van hangsúly  mert  ki szeretnénk adni a lakást és
teljességbõl ki akarom zárni a normál használat mellett történõ áramütést, valamint a kivitelezésbõl adódó de késõbb jelentkezõ meghibásodásokat is.

Az elsõ kérdésem az lenne : A strangnál ki lettek  cserélve a nyomó és a lefolyó csövek, mûanyag minden . Alattam és fölöttem  is ez részben megtörtént. Azt vettem észre, hogy amikor egyszerre
értem a nyomócsõhöz és lefolyócsövet összetoldó gumiharang fém bilincséhez, hogy enyhén ráz,csíp.
Megnéztem hogy mutat e valamit a mûszer és bizony 29V-ot mértem. A csõ és a friss vakolat között is ugyanez az érték! A hiba egyértelmû, hogy nem nálam van, de akkor a 20 lakás közül melyikben? Kezdjem el egyenként segítséggel lekapcsolni a lakásokat  és közben mérjek?!
Vagy van olyan mûszeres lehetõség ami korrekt módon behatárolja a hibát.
Ebben kérnék elsõ menetben segítséget amit elõre is köszönök.

Tisztelettel L.Zoltán

nova

Üdvözlünk a fórumon :)

EPH rendszert építettél ki a lakásban?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Régi  MSZ 172/1  szerint ha jól emlékszem az volt az elõírás, hogy a legalsó és legfelsõ szinten valamint 3 emeletenként kellett kialakítani az EPH hálózatot.  Ekkor még ólom és vascsövek voltak döntõen az épületgépészeti vezetékek, sõt még a lefolyócsõ is öntöttvasból volt kialakítva. Az idõk folyamán egyre több csövet váltottak ki mûanyagra. A társasházban sajnos elõfordulhatnak érintésvédelmi jellegû hibák, amik a másik lakásra is kiterjednek. A jogszabály kötelezõen elõírja az érintésvédelmi felülvizsgálat elvégzését 6 évenként jelenesetben.  A közös képviselõ felé célszerû írásban jelezni e problémát intézkedés céljából. Ezen az utón célszerû tovább menni a probléma megoldása végett.  Mindenesetre a saját lakásban célszerû kialakítani az EPH hálózatot és áramvédõ ( fi relé) kapcsoló beépítését is. A lefolyócsõbe is célszerû beépíteni közdarabot, melyet összekötünk a csapteleppel is. Így ha szakszerûen ki van alakítva az érintésvédelem a lakásodban abból biztosan nem jut ki veszélyes mértékû hibafeszültség másfelé sem. És nyugodtan aludhatsz nem úgy mint a hibás érintésvédelemmel rendelkezõ másik lakás tulajdonosa. Mert adott esetben ennek büntetõ jogi felelõssége is lehet. A vizsgálatot nem univerzális digitális mûszerrel, hanem érintésvédelmi célmûszerrel lehet elvégezni hitelt érdemlõen.

zsozsó

Szerintem is a leírtak szerint eph rendszer kiépítésére lenne szükséged.
A fórumon itt volt ilyen téma eph rendszerek kialakítások

vagy
eph kiépítése


A nem célmûszerrõl még annyit, hogy ezek a kézi multiméterek eléggé zavarérzékenyek (nagyon sok típusuk) ezzel sajnos nem igazán lehet megmérni az ilyet. De az mindenképpen komoly jelzés értékû, hogy érzed hogy ráznak a fémrészek.

L.ZOLTÁN

Kedves Kollegák !

Köszönöm a gyors válaszokat, engedjék meg hogy viszont reagáljak. Az számomra is egyértelmû, hogy  egy tökéletes EPH rendszert kell kiépíteni. A közös képviselõt is értesíteni fogom az észlelt
dologról, ugyanis bárki komoly veszélyben lehet és nem is tud róla .  Tehát ha nálam minden rendben lesz, a veszély helyzet továbbra is fennáll ami eléggé nyugtalanító. Lehet hogy ez évtizedek óta így lehetl, de én inkább a frissen felújított lakásokra gyanakszom.
Az alapproblémámra térve ismét megkérdezném, hogyan magyarázható az hogy a strang nyomó csõ és a lefolyó gumiharang  fém bilincse ráz ?! A víz hálózat teljesen le lett bontva, jelenleg csak
ideiglenes vízvételi csap lett felszerelve, ezért írtam hogy nem lehet nálam a probléma forrása. A csövek újak mûanyagok nincs rákötve semmi. A gumiharang környezete csont száraz, pára normál
akkor mi vezeti az áramot? A gumi nem az biztos. Ez számomra már egy rejtvény!

nova

A csõben folyó víz például nagyon jó vezeti az elektromos áramot. ;D

De a viccet félretéve ez az általad említett strang csõ mûanyag és az ezt rögzítõ bilincs a fém ráz. Elvileg nincsen kapcsolatban a vízvezeték hálózattal, ha jól értem  mert a mûanyag csõ szigeteli el tõle?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

L.ZOLTÁN

Kedves Nova !

Örülök hogy ilyen hamar reagáltál a kérdésemre, de tegnap hamar lezártam a gépet ezért, most
újra nekifutok a témának.
Tehát van a strangszekrény amiben függõlegesen fut a víz nyomócsõ és a lefolyócsõ. A csövek ki lettek cserélve az elsõ, második és harmadik emeleten /nálam/. A felettem lakó nem járult hozzá a cseréhez. Ezért úgy lett megoldva hogy az új mûanyag vízcsõ réz anyája Gebo márkájú horgany gyorstoldóval csatlakozik a felfelé menõ horgany csõhöz. A lefolyó pedig úgy lett megoldva, hogy az új mûanyag csõ egy gumikarmantyúval csatlakozik a régi eternit csõhöz .
Amikor kézzel ellenõríztem hogy nincs e szivárgás akkor ért a meglepetés! Megfogtam a vízcsõvet és közben hozzáért a csuklóm a lefolyó gumi karmantyú szorító bilincséhez, ekkor éreztem csípést.
Körülbelül olyan érzés mint amikor egy lapos elemet nyelvvel érintesz. Elõszõr azt hittem, valami
fém sorja szúrt meg, de nem. Ezért egy multiméterrel megnéztem, és 29V-ot mutatott a mûszer.

Ennél részletesebben nem tudom leírni. Szóval ezért kérdezem még mindig,  ez hogyan lehetséges?? A vízcsõ valóban kerülhet áram alá pl. "0" vezetõ szakadás folytán de hogy  képezhet potenciált a csontszáraz környezetû  PVC és az Eternit csövet összekötõ GUMI karmantyú szorító bilincse ami semmi mással nincs kapcsolatban. Sztatikus feltöltõdés csak nem lehet, azt a folyó vizeknek el kellene vezetni nem?

A végére fogok járni az biztos, elsõ körben azért érdeklõdöm itt mert  az oldal olvasgatása komoly
szakmai tudásról és segítõkész hozzáállásról gyõzött meg.
Ezért kérem aki találkozott már konkrétan ilyen problémával vagy akár elméleti magyarázata van, ossza meg velem. Várom a válaszaikat

L.Zoltán





nova

Azt lenne esetleg érdemes kipróbálni, hogy ha terheled a mûszert a mérés közben (pl.: egy izzóval) akkor milyen értéket tudsz mérni. Az a baj, hogy így láthatatlanban nehéz egy kicsit  :(
Ehhez inkább célmûszer kellene, de egy ilyen mérés is fontos lehet. Mert ha terhelten is tudsz mérni az sem egy jó jel. Esetleg ha lefotóznád a környezetet ahol ezt a jelenséget tapasztalod az is segíthet, ha feltöltesz ide egy képet.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!