Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna

Indította enner, 2012. január 25., 11:34:20 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nova

Ami még fontos alapszerelési momentum lehet az a gyengeáramú hálózat kialakítása. Ha a vezeték beszerzésrõl van szó akkor ezeket sem szabad elfelejteni. Biztonságtechnika, tv, internet, telefon, kaputelefon, stb.

Az erõsáramú hálózatnál érdemes a kültéri világítást is megtervezni, hiszen itt is nagy távolságok lehetnek a vezetékek tekintetében. Az épület falaira rögzített lámpatestek és a közlekedõ útvonalak megvilágítása. A terveken látható teraszhoz is érdemes megfelelõen kialakított konnektorokat elhelyezni világítással együtt.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

enner

Köszönöm ismételten a válaszokat,és ötleteket!!

Jegyzetelek:))
Azt jól gondolom,hogy Pl.ha a mérõszekrény az utcával merõleges falon,és a saroktól 1,5m-re lesz elhelyezve (ahogy az elõírás erõlteti:) ,és nem a bejáratnál,akkor onnan már  egy mért "nagy keresztmetszetû,azaz 3 fázis esetén pl .  5*10-espl. Mbcu vezetéket kell húzni egy fõelosztó szekrényig,amit a ház "sugár középpontjában" :) érdemes elhelyezni??
Jól értelmezem ?  :-[ 
Milyen szekrényt vegyek erre a célra? Pl márka?
Csatolnék egy képet(elég gyenge minõség)
Ez egy kültéri új Rittal rozsdamentes kötõdoboz,300*180*85mm-es ,13db kisebb,és egy nagyobb csatlakozással,bent  max.2,5-os kapcsokkal.
Szerintetek fel tudom használni valamire szabályosan a háznál,vagy hagyjam meg a borházba :P  egy izzóhoz? :D

Köszönöm,hogy foglalkoztok a témával!!

Marton

Ilyen kötõdobozt lakásban nem szokás használni. Ez egy ipari gépeken használatos forma mely jelllemzõen jelkábelek kötésére kell. Ha már van ilyened esetleg padlástérben szétosztásra jöhet szóba, tehát ott ahol nem vezetékkel hanem kábelekkel szerelünk és szükség van a tömített ki-be vezetésre is.

enner

Akkor ha pl. Mtk kábelekkel  szétosztásra használom a padlástérrõl,akkor nem szabálytalan? kicsit túlbiztosított legalább:)
Láttam olyan megoldást valahol,hogy az egész villamos hálózat a padlástéren volt a földön gégecsövekben vezetékelve,szétosztva,és onnan mentek le  kizárólag függõleges "ágak" a kapcsolókig, stb..
Ez elfogadott megoldás?
Pl fa födém esetén  kivitelezhetõ?

Marton

Igen MTk kábelekhez megfelel, padlásban tûzvédelmi okból is hasznos, mivel fém, földelni is kell a dobozt.
A szabványok szempontjából nem tudom mi a megfelelõ a padlástérben de nállam is jónéhány kábel van szerelve védõcsõbe odafent. 

JUVILL


Nekem az a véleményem, hogy a padlástérben történõ villanyszerelést nem részesítem elõnyben.
Általában a hagyományos padlástér besorolás szerint "C" tûzveszélyes.
(a tárolt anyagok miatt)
Itt figyelembe kell venni a tûzveszélyes helyiségekre vonatkozó elõírásokat.

enner

Ha földelõ szondát ütök le akkor mi a vélemény arról,ha ugyanúgy meg van csinálva mint a tüzihorganyzott kereszt profilú szonda ráhegesztett köracéllal,csak az EGÉSZ saválló anyagból lenne a csatlakozótól a csavarig?
Ellenállásában lehet hátrány? Korrodálni nem fog....
Az a baj,hogy mindent az örökkévalóságnak tervezek/csinálok :))

JUVILL


Ez a saválló acélból készített földelõ szerintem kicsit "sántít".
A földeléseket lehet készíteni tüzihorganyzott acélból, korrózió álló acélból és rézbõl.
Azonban, ha saját magad készíted ezt, akkor felvetõdik a kérdés. A földelõhöz hegeszted a (zászlót), azaz a földelõvezetõt. Szerintem ennek a hegesztésnek is korrózió állónak kell lenni. Ezeket a hegesztett kötéseket bituminnal kell kiönteni.

Novill

Mint gyakorló villanyszerelõ, azt tanácsolom hogy a padláson nem célszerû kötõ dobozt elhelyezni. Sok hibával találkoztam a gyakorlatban ilyen helyeken, sõt több esetben a villamos tûz kiinduló pontja is ez volt. Gondoljunk bele a lakásban elhelyezett kötõ dobozoknál az esetleges kötés lazulásból a  terhelés hatására  melegedés jön létre, melynek zizegõ hangja, égett mûanyag szag (amper szag), sõt látható jelei is lehetnek. Ezt könnyebben észre lehet venni, mint a padláson. Nem beszélve arról, hogy jellemzõ a padlásokra az ott tárolt gyúlékony anyagok is. A másik ha faszerkezetû födémek vannak akkor az átvezetéseknél a páralecsapódás keletkezik a mûanyagcsövekben a hõhíd hatására.
Az elosztó szekrények tekintetében a mûanyagot részesíteném elõnyben.
A földelések hegesztésénél utólag nem lehet olyan technikai megoldást találni, amely egyenértékû a tûzi-horganyzottal.

Gyurmaúr(fi-relé)

No, azért nem kell úgy megijedni a padlástól, bár kétségtelen, hogy nem "egészséges" oda villamossági berendezéseket telepíteni. De azért vannak olyan biztonsági jellemzõkkel rendelkezõ cuccok, melyeket nyugodtan rakhat oda a nyájas villanyász. Íme, egy kis ízelítõ az általam padlásra helyezett cuccokból -a teljesség igénye nélkül: