Épülõ családi ház villamos terv készítése Vadna

Indította enner, 2012. január 25., 11:34:20 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

enner

Üdvözlök mindenkit.
Fõ oka a regisztrációmnak,hogy segítséget kérjek egy egyszerû családi ház villamos tervének készítéséhez,esetleg készíttetéséhez.
Ha valaki segítséget tudna nyújtani ebben (persze minden információt megadok hozzá,a tervtõl az elképzeléseinkig) megköszönöm.
Nem szeretném a környékrõl kiválasztott villanyszerelõre bízni a dolgot 100%-ban,legalább legyen a kezemben valami,ami biztosan szabályos.
Köszönöm elõre is!
:-X

nova

Mekkora beépített lesz a beépített teljesítmény? 7 KW alatti vagy feletti?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Igen épülõ családi ház villamos hálózatának a megvalósítása nem egyszerû feladat. Mert a tervezés idejére már meg kell lenni a szükséges elképzeléseknek. Jelenleg a 7KW beépített villamos teljesítménytõl van törvényi kötelezettség az épületvillamossági tervezésre. A kivitelezéshez szükséges felelõs mûszaki vezetõ. Mint mindenhol itt is az a kérdés mennyi a rendelkezésre álló összeg az építkezésre. Ez eleve sok mindent meghatároz. A jó és gyakorlott villanyszerelõ szinte minden szakmai jogosultsággal, információval és gyakorlattal rendelkezik. Itt már több információ is fenn van ezzel kapcsolatosan. Inkább az építkezés során fenn álló problémákra hívnám fel a figyelmet. Az a jó villamos tervezõ akinek van kellõ szakmai gyakorlata az épületvillamosság területén, esetleg kivitelezõi gyakorlattal is rendelkezik. A többi szakági tervezõvel minden oda - vissza le van egyeztetve. A gyakorlatban sok esetben ez hiányzik.  Változtatnak az építészeti terven és nem követik a többi szakági tervezõk. Minden szakmai résznek ki kell dolgozva lennie a terveken. Ezek sok esetben hiányosak. A tervezõtõl ne anyag kiírás legyen kérve, hanem árazatlan költségvetés. Ez megkönnyíti a kivitelezésnél a versenyeztetést. A villamos hálózat kialakítása lehet hagyományos villanyszereléssel készült, vagy az intelligens villanyszereléssel megvalósított. Az intelligens villanyszerelés a KNX irányába mutat. A villanyszerelés témakörébe tartoznak gyengeáramú részek. Ezek a riasztó rendszer, telefon, antenna, akusztika és a számítástechnikai hálózat. Továbbá egyeztetések szükségesek a bútorossal, gipszkartonossal, stb. Mert a villanyszereléssel nagyon sok minden kapcsolódik. Ezért ha nincsenek jól összehangolva az egyes szakmák azok problémákhoz vezethetnek. Így a megvalósuláskor sokszor már a tervvel köszönõ viszonyban sincs a valóság. Kezdetnek talán ennyit, biztos lesznek kollégák akik szintén hasznos infókat adnak közre.

enner

Köszönöm a választ!!
A villamos teljesítmény  7KW alatti lesz.
A rendelkezésre álló összeg az építkezésre természetesen minél alacsonyabb legyen :) ,mivel önerõbõl oldjuk meg a dolgot,amit nem így terveztünk még két éve  :'( , (de ez nem azt jelenti,hogy ki szeretnék spórolni valamit is...... úgy érzem ez az egyik része ahol nem szabad.)
Elõreláthatólag fél év mire eljutunk a villamos kivitelezhetõségig,de mivel most van rá idõ,gondoltam  a tervet el lehetne készíteni.(esetleg anyagigény ismeretében kapkodás nélkül , jobb áron megvenni pl.vezetékeket ,vagy  ami biztosan kell majd)
Elõre is köszönöm a hozzászólásokat,segítséget!

Novill

Így akkor amire elõtte még gondolni kell az a következõ: A mérõhely kialakítás, amit célszerû végleges megoldással kialakítani a költségek csökkentése érdekében. Az alapozáskor el kell készíteni a betonalap földelést, mert ez az a megoldás amivel a lehetõ legjobb földelési ellenállást lehet elérni. Ez védelmi szempontból fontos. A betonozási munkáknál figyelembe kell venni azon lehetséges helyeket, melyeket érinthet a villanyszerelés.

nova

Na akkor az már kiderült, hogy a teljesítmény idény milyen szintû.

Idézetet írta: enner Dátum 2012. január 25., 11:34:20 DÉLELŐTT
Nem szeretném a környékrõl kiválasztott villanyszerelõre bízni a dolgot 100%-ban,legalább legyen a kezemben valami,ami biztosan szabályos.

Megkérdezhetem miért nem szeretnéd helyi villanyszerelõre bízni a villanyszerelési feladatokat?

Sok oldalon olvashatsz róla, hogy milyen tanácsokat javasolnak a villanyszerelõk például egy új ház villanyszerelésénél figyelembe venni. Például egy ilyen tanácsokról lehet olvasni.

Ha konkrétan leírnád, hogy milyen kérdések merültek fel benned, akkor könnyebben tudnánk javaslatokat adni. Azt is járható útnak tartom, hogy ha van egy alaprajzod és elképzeléseid akkor a fórumon jelen lévõ villanyszerelõk tanácsokkal láthatnak el a kialakítással kapcsolatban, hogy az megbízható legyen és esetleges még fel nem merült igényeket is megfogalmazhatnak, melyet esetleg hasznosnak találhatsz.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szelei

Léci készíts egy fotót az alaprajzról és töltsd fel, ami alapján tudjunk adni szerelési anyag igénnyel tanácsot. :)

JUVILL


Elolvastam a hozzászólásokat. Nova feszeget egy témát, hogy nem szeretnéd helyi villanyszerelõre bízni a kivitelezést. Nem ismerem a helyi körülményeket, lehetõségeket. Messzirõl hívott villanyszerelõ is végezhet - akár minõségi anyagokból is - csapni való munkát. Gondolok itt fõleg a vezetékkötésekre, a szabványos szerelésre. Ezek csak a használatba vétel után, a hálózat terhelésekor jelentkeznek.
Nem árt ilyen esetben referencia munkát megtekinteni, kikérni a véleményt.

Gyurmaúr(fi-relé)

így igaz, tényleg jó lenne egy alaprajz, mert én ugyan nem szeretnék fogadatlan prókátorként tetszelegni,de az a 7kW nem biztos, hogy elég lesz, fõként, ha villanybojler és esetleg kerámialapos villanytûzhely (melyet én "forrón" ajánlok a gázzal ellentétben) lesz, illetve még lesz eg garázs, mûhely is. Seperc alatt el lehet érni azt a 7kW-ot egy családi házban és akkor biza lecsap az a 32A-es kismegszakító, oszt jön a "sötétség birodalma"! Épp ezért alaposan mérlegelni kell, inkább az építéskor nyomasson az ember több pénzt bele, mintsem hogy majd utólag kelljen "bûvészkedni", átépíteni, toldozni-foltozni, mert az már összességében sokkal (3-szor) többe kerül, nem is beszélve a különbözõ ilyen esetekben elõforduló késöbbi hibákról. Tehát, várjuk a rajzokat... ;)

No, pl ez is egy totál átlagos családiház mérõhelye (3x25A "C" + "éjszakai" 1x25A "B") , igaz itt nincs gáz, még mutatóban sem! ;D

Üzenet összefûzve: 2012. január 26., 19:25:51 DÉLUTÁN

Ja, annyit még hozzátennék a képhez -még mielõtt kikapok, hogy pontatlan vagyok és félretájékoztatom a nagyérdemût-, hogy ma már CSAK mûa. tokozott (Hensel vagy Csatári) tipizált szekrényekbõl álló mérõhelyet lehet kialakítani, tehát ez a faszekrény ma már csak, mint a tokozottakat befogadó szekrény jöhet szóba (ebbéli funkcióját én azért ajánlom, mert egyrészt így nem lesz szem elõtt a mérõhely, másrészt a nap, mint ezen szekrények legfõbb ellensége, nem tud pusztítani), de az is csak akkor, ha sikerül lemeccselni az áramszolgáltató területi "kiskirályával", hogy a mérõhely ne a kerítéshez kerüljön.  Sok sikert a meccshez! Megéri!!

enner

Mindenkinek köszönöm a tanácsokat!
Igyekszem,készítek képet az alaprajzról,és feltöltöm.
Igazából nincsen bajom a "helyi" villanyszerelõkkel,csak alapszinten szeretnék képben lenni a dolgokról,nem szeretek teljesen "bután" egyezkedni a mesterrel:)
Bár annyira nem áll távol tõlem a villamosság/javítás (gépjármûtechnikusként) csak hát az kisfeszültségû rendszer,más szabályokkal.
Máris tanultam,csak sajnos saját hibámból:szerelõbetonig készen vagyunk,de  a védõföldelést nem alakítottuk ki a sávalapozáskor.....gondolom csak földelõ tüske jöhet szóba. .??
A mérõszekrényt nem szerettük volna a telekhatáron a "kerítésoszlopba",így fa oszlop lett állítva,ideiglenes áramot használunk/fizetünk,és 3x25A -ra lett kialakítva :)
Jó éjt mindenkinek!