föld kábel behuzas

Indította hirvivo, 2017. augusztus 19., 14:33:10 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Idézetet írta: Fecó Dátum 2017. augusztus 20., 20:45:11 DÉLUTÁN
Idézetet írta: hirvivo Dátum 2017. augusztus 20., 20:17:47 DÉLUTÁN
Győzelem. Behuzo szalag nélkül, csak szappan és a kábelt végig szivaccsal töröltem hogy nedves Legyen és jobban csússzon. A végén már durva volt de csak sikerült. Holnap meglesz a horganyzott cső a ház falára és már lehet is bekötni.  :)
Ugye tisztában vagy vele hogy a földkábelek mindkét felén kábelvégelzárót kell szerelni? Ugye azt mindenki tudja, hogy földkábelek szerelését szigorúan OKJ-s tanfolyamon végzett kisfeszültségű kábelszerelői képesítéssel végezheted csak. Természetesen a munka végén az MSZ 13207 szerinti méréseket és dokumentálásokat is el kell végezni. Hiszen ez mégiscsak egy szigorú szakmai fórum...:)

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről

Kemény vagy Fecó.   ;D
Ha nem méretlen főkábelről vagy /és több önálló ingatlant ellátó közös vezetékről van szó, akkor nem kell túlmisztifikálni. ...de azért van igazad. ;)

Gyurmaúr(fi-relé)

így van, Fecó; csöcsöt mind 2 végire! A 7 száncségit nekijje... Egyébként egy TÜV / hurokimpi mérés valóban nem árt, ha jól tudom, minden új szerelésnél, átépítésnél, bővítésénél amúgy is kötelező az ÉV JKV...

S/K

Idézetet írta: Fecó Dátum 2017. augusztus 20., 20:45:11 DÉLUTÁN
Ugye tisztában vagy vele hogy a földkábelek mindkét felén kábelvégelzárót kell szerelni?

Ez beltéri elosztószekrényeknél is érvényes?

Sztrogoff

Fecónak erősen igaza van. Valami miatt ennek utánanéztem, és a 13207-ben bizony nincs felmentés. Csak annyi. hogy a végelzáró lehet beltéri és kültéri kivitelű is.
Ugyanakkor beltéren évtizedekig nem használtak végelzárót. Nyilván kisfeszültségű PVC kábelről beszélve, csak.

pkajos

..nekem úgy rémlik, hogy kötelezés - végelzáróra-csak kültérin van, beltérin meg csak illik. Nyilván van forgalomban ilyen-olyan is.

A kábelszerelői képesítés is előírás - elvileg-, bár lehet, hogy van valalekkora keresztmetszet esetleg "szerelvény" feltétel is.
Azért az vicces lenne, hogy egy NYY 5x4mm2 kábelt csak kábelszerelő képesítéssel lehet szerelni, egy NYM, 5x2,5...16mm2 stb. mm2 köpenyes vezetőt meg egy "sima" villanyszerelő is.

Meg hát a szigetelési ellenállás mérés..  HA földkábel NYY, NAYY akkor pl. 5x16mm2-t is az MSZ 13207:2020 szerint? ha köpenyes vezető akkor meg jó a MSZ 4852:1977.

   

Sztrogoff

Régen rendelet volt a kábelszerelési jogosultsághoz, ma már csak ennyi van:
A kábelszerelvények szerelését csak a Megrendelő által elfogadott kábelszerelői vizsgával rendelkező
személy végezheti, amit a Kivitelezőnek igazolnia kell.

Sztrogoff

...így utólag muris, hogy a 13207-ekben soha nem esett erről szó, azaz nem találtam. Amikor még a minisztérium szabályozta a kábelszerelést, akkori időszakból volt egy kábelszerelő jegyzetem, minisztériumos fejléccel, de valamikor az elmúlt 40 évben leszakadt rólam. A következő jó forrás a Gárdonyi: Szabadvezetékek és kábelek Ipari szakkönyvtáros könyv volt 1974-ből, melyet akkor nagyra tartottak (jogosan!), abban volt olvasható ez a képként csatolt szöveg. Az ELMŰ Kábelosztályának vezetői írták.

S/K

Idézetet írta: S/K Dátum 2021. július 16., 21:12:15 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum 2017. augusztus 20., 20:45:11 DÉLUTÁN
Ugye tisztában vagy vele hogy a földkábelek mindkét felén kábelvégelzárót kell szerelni?

Ez beltéri elosztószekrényeknél is érvényes?

Köszönöm a hozzászólásokat. Ezt a hiányt észrevételeztem és a kivitelező kérdezte hogy hol van ez leírva.
Erre annyit válaszoltam hogy: "Ez a kábelszerelőt minősíti ha van kábelszerelői képesítése, amúgy meg a pára, kúszóáramutak és egyéb szennyeződések bejutását is megakadályozza a kábellélekben."
(4x240mm2 kábel 5 db.)

S/K

Eleget téve a kivitelező  kérdésére hogy hol van leírva, hogy szükséges kábelvégelzáró az MSZ 13207:2000 átolvastam és nincs leírva sem az hogy kültéren és beltéren kötelező lenne.
Amit előír  hogy a kábel végleges szereléséig végelzáróval kell védeni a kábelt a nedvesség behatolása ellen.
3.10.1. A kábelszerelvények szereléséig a kábelvégeket úgy kell lezárni, hogy a kábelbe víz, nedvesség,
szennyeződés ne hatolhasson be.

Viszont azt is írja hogy a kivitelezőnek kell igazolni a megfelelőséget.
3.10.6. A kábelszerelvények szerelését csak megfelelő kábelszerelői vizsgával rendelkező személy
végezheti, amit a kivitelezőnek igazolnia kell.


Megkérdeztem egy oktatót is ezzel kapcsolatban és azt mondta hogy ha a kábel IP 68 védettségű kábelfogadóba/elosztóba érkezik akkor elhagyható a gyantás zsugorcsöves végelzárás, más esetekben ajánlott.

Kábelek hajlítási sugara.
Ua helyszín, kábelekben szinte hajtűkanyarok és 90 fokos hajlítások. (NAYY-J 4x240)
Kivitelező válasza: A szabvány megengedi az egyszeri túlzott hajlításokat.
Erről is a szabvány:
3.6. A kábel hajlítási sugara
A kábelek fektetéskor a megengedett legkisebb hajlítási sugarat az egyes kábeltípusokra az
MSZ 146 sorozat vonatkozó főfejezete írja elő.
Előírás hiányában fektetéskor a megengedett legkisebb hajlítási sugár:
– extrudált szigetelésű és burkolatú kábelek esetén:
● egyerű kábelek: 15 d* ;
● többerű kábelek: 12 d.
(A hajlítási sugár 50 %-kal való csökkentése a következő feltételek mellett megengedett:
● a hajlítás csak egyszeri;
● a kábelt 30 °C-ra melegítik;
● szakképzett dolgozók végzik a munkát;
● a kábelt sablonra hajlítják.)
– telített papírszigetelésű kábelek esetén:
● övszigetelésű, közös ólomköpenyű: 12,5 d
● erenként árnyékolt, érköpenyes: 15 d
ahol:
d a kábel külső átmérője.


Jeleztem hogy itt több túlzott hajlítási ív van, nem egyszeri.
Válasz: Azt írja a szabvány hogy 1x megengedett, 1x hajlítottuk több helyen, többet nem lesz hajlítgatva a kábel.

...hát igen. Ki hogy értelmezi.


Sztrogoff

"nincs leírva sem az hogy kültéren és beltéren kötelező lenne"
De már a meghatározásokban benne van, hogy anélkül nem is kábelvonal a kábel. :)
1.6. kábelvonal: a végelzárókkal behatárolt kábel.
A 2020-asba meg ezt a definíciót is beemelték:
3.69.
végelzáró (kábelvégelzáró)
A kábel végét mechanikailag és villamosan lezáró, a kábel vezetőjének a hálózat egyéb részeihez való villamos
csatlakoztatását lehetővé tévő és a szigetelést a csatlakozási pontig fenntartó szerelvény.
MEGJEGYZÉS: A végelzáró beltéri és szabadtéri kivitelű is lehet.
[FORRÁS: MSZ IEC 60050-461:2019, 461-10-01, módosítva]

Mint feljebb írtam.
És, mint feljebb írtam, ma már nem az van a szabványban, hogy megfelelő kábelszerelői vizsgával, hanem az, hogy a Megrendelő által elfogadott kábelszerelői vizsgával.