Műveleti erősítő

Indította logan2, 2017. március 10., 19:12:06 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

logan2

Sziasztok!
Esetleg valaki tudna segíteni ebben a számításokban ?
egyszerűen sehol nem találok megoldást hozzá.

Üzenet összefûzve: 2017. március 10., 19:40:47 DÉLUTÁN

feltöltöm az egész pdf fált mert a képen nem lehet látni, és itt a 4 es feladat.

Simon Endre

20,32 dB  esetén A=11(:1)
24,1 dB  esetén   A=16(:1)
Rs=10k
Rv=110k
Pv=50k
Pk=12k
Az "Ube" nem azonos az "Ug" értékével, mivel a generátoron belső feszültségesés alakul ki
Az "A" értékekhez  10nek  dB/20 hatványait  kiszámítani

A többi nem kell? A szimmetrikus négypólus feladvány kifejezetten kacifántos és két megoldása is van.


logan2

értem és esetleg letudod írni hogy jött ki a Pk értéke ? , és határfrekvencia nincs ?
és ha van időd akkor megnézheted a szimmetrikus  négypólust is és persze köszi a segítséget :)

Simon Endre

A szakirodalom szerint a műveleti erősítők bemenetei azonos bázis előtétezést feltételeznek, mivel a bázisok a GND-re zárva sem feszültség(áram)mentesek és a két oldalnak elvileg egyformának kell lennie. Amennyiben invertáló erősítőknél a bemeneti forrás belső ellenállása ismert és fix értékü a másik oldalt is erre kell szimmetrizálni ez kompromisszum és csak a fix erősítésü kapcsolásokra vonatkozik. A változó értékü ellencsatolásnál (estünkben) és gondos méretezésnél Az Rs és a Rv+Pv replusza állítandó be a Pk értékének, ezek 20,32dB esetén 9,16k és 24,1 dB beállításnál 9,41k  A határfrekvencia, ahol az erősítés egységnyi, azaz 0dB kb. 1MHz . A replusz számításnál a feladat szellemében nem vettem figyelembe a generátor belső ellenállását. A plusz poti (és beállítás) megsporolható műveleti erösítővel és tranzisztoros kapcsolással is ennek méretezése és megépítése csak nagyon igényes mérőkapcsolásoknál idokolt. sokkal inkább a bemenő(forrás) alacsony belső ellenállása megoldott, jellemzően műveleti erősítővel.

logan2


Simon Endre

Az egyes sz. feladat megoldásai amit igértem. Hááát... több megoldás is van. A feladat abban alattomos hogy a kapcsolás három darab 300 ohmos ellenállásokat tartalmaz (!) ami azt jelenti hogy más értéküeket is. Minimálisan 1+ kell, de lehet 2,3, stb.. Még ravaszabb lehetett volna a feladat ha csak X számú 300 ohmosból lehetett volna  felépíteni.

Marton

Endre!
A feladvány egyszerűbb mint gondolod. CSAK 3db 300 ohmos ellenállást tartalmazhat, nem többet és mást.
Megrajzoltam, számolj utána.

Simon Endre

Szia Marton !

Bíztos ez ?
Kimásolva !      "  Adatok: RAB = 200 Ω RAC = 300 Ω RAD = 200 Ω RBD = 0 Ω  "
A számításom szerint RAC is  200 Ω lenne.
Vagy  nem jó (elírt) a feladat.

Először arra gondoltam én vagyok a nagy szexológus aki egy szabolcsi kocsmában elősször hall a "misszionárius" helyzetről.     (Bocs')

logan2

Énis Marton megoldására gondoltam nem kell túl bonyolitani szerintem.

Üzenet összefûzve: 2017. Március 14., 15:01:07 pm

még lenne 1-2 kérdés ha esetleg valaki tud segíteni  itt az 1 feladat

Üzenet összefûzve: 2017. Március 14., 15:02:18 pm

és itt is az 1

Üzenet összefûzve: 2017. Március 14., 15:04:34 pm

nem a plc-s a másik hanem a thevenin es rosszat raktam fel :D

Üzenet összefûzve: 2017. március 14., 21:25:33 DÉLUTÁN

Idézetet írta: logan2 Dátum 2017. március 14., 14:50:11 DÉLUTÁN
Énis Marton megoldására gondoltam nem kell túl bonyolitani szerintem.

Üzenet összefûzve: 2017. Március 14., 15:01:07 pm

még lenne 1-2 kérdés ha esetleg valaki tud segíteni  itt az 1 feladat

Üzenet összefûzve: 2017. Március 14., 15:02:18 pm

és itt is az 1

Üzenet összefûzve: 2017. március 14., 15:04:34 DÉLUTÁN

nem a plc-s a másik,hanem a thevenin-es rosszat raktam fel :D

Marton

Szia Endre!

Végül is Neked van igazad!
Szerintem a kiíró is úgy gondolkozhatott mint én, tévesen.
Túl egyszerűnek látszik, de hiba van a kiírásban, 3db 300ohmos ellenállással nem megoldható, pedig ehhez ragaszkodik.
Én sem vettem figyelembe az A-C esetén a R2 és R3-at