Szabadtéri rendezvényen villámvédelem

Indította pgz, 2015. június 11., 16:27:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pgz

Helló, érdekelne a véleményetek, szabadtéri rendezvényen / focipálya,mezőn .stb / tartandó rendezvény pl. majális, föző verseny, nyugdíjas találkozó , vagy amit akartok, van-e és hol valamilyen  általános előírás amit alkalmazni lehet villámvédelemre.
Nyilván nincsenek épületek, csak szabadtér esetleg valamilyen rendezvénysátor, fellépőknek szinpad, de a tömeg a talajszinten van.

Olyanra gondolok hogy pl. zivatar idején, vagy valamilyen színű katasztrófavédelmi riasztás esetén a rendezvényt abba kell hagyni.

Biztos hallottátok a közelmúltban történt villámcsapásos balesetet valamelyik külföldi focipályán, hogy a régebbi augusztus 20-ai sajnálatos eseményeket ne is említsem.

Ha ilyenre kell év mérést késziteni /csatlakozók miatt / jó lenne erről is egypár sort írni ? !




Gyurmaúr(fi-relé)

Igen, az NSZK-ban volt az eset, melynek keretében egy nagy szabadterületen lévő ideiglenes, egymással összeerősített kerítések egyikébe csapott a villám és az ugye tovahaladt a több 100 -vagy tán több 1000?!?- méteres ideiglenes kerítésen és aki ezen kerítés bármely elemével közeli kontaktusban volt, nos az megtapasztalhatta a minden bizonnyal több 10kV feszültségű, akár 20-30kA áramerősségű "múzsa csókját". Mit is lehet/KELL tenni? Ugyanúgy leföldelni bizonyos távolságonként az összefűzött ideiglenes kerítést, mint ahogy az utcai villanyoszlopokat, illetve egyéb, nagy kiterjedésű (azaz 5 méternél hosszabb) fémes szerkezetet! Persze, ez melós dolog, mert le kell döfni azokat a földelő rudakat, netán szondákat, melyekkel fémesen össze kell kötni a kerítést, viszont egy villámcsapásból eredő áramütés minden esetben maradandó egészségkárosodást okoz!  :'(

tothgyula

Tisztelt pgz!
A TMI-ben szerepel a (KVK) kis villámvédelmi kockázatú fogalom.32.old.
Idézet:"Olyan építmények, amelyek esetén jogi és/vagy műszaki szempontból a vill.védelmi kockázat elhanyagolható, és ezért az OTSZ vill.védelmi biztonságra vonatkozó előírása teljesítettnek tekinthető."Ennek ellenére én kikérném a hely Katasztrófavédelmi igazgatóság szakvéleményét!
Üdv.TothGyula felülvizsgáló.

Simon Endre

A tipikuis villámvédelem nem a becsapó villám ellen véd hanem preventív eszköz és annak megelőzését célozza negatív töltésű "aura" kialakításával. A szokásos földi villámágak magasan lévő vagy a terepből kiálló vezető vagy annak tekinthető treptárgyakról indul(!) lehet az akár  egy vállon vitt kapa is.  A németországi esetben a fém kerítés vonzotta (indította) a villámot. Ha gondos a rendezvényszervező és pénze is van rá egy földelt fém zászlórúdal , vagy a fémvázas rendezvénysátor sarkaira tett Földelt csúcsoszlopokkal létrehozható a védőhatás. A sátorvázak kötelező villámvédelméről nincs tudomásom, cirkuszsátraknál sem láttam effélét. A katasztrófavédelem ezirányú bevonása felhívás keringőre és újabb harcok és sarcok lehetőségeit nyitja meg. A "Sziget" rendezvényeken mi a szokás, érint ez valakit közülünk?

JUVILL


Ez elég összetett és bonyolult téma. Szakmai szempontból nagy odafigyelés szükséges, és szerintem tökéletes védelmet nem biztos, hogy lehet adni. Ez függ a terület nagyságától, a környezettől, a környezeti tárgyaktól, épületektől.
Mivel nem csak lefelé csapó, hanem felfelé csapó villám is létezik, ezt kiszámítani, ez ellen
védekezni nem tudom mennyire lehet tudatosan, főleg ha az ráadásra még mozog, változtatja a helyét.
A Katasztrófavédelmet be lehet vonni, de nem valószínű, hogy ez esetben is tökéletes védelem biztosítható.

KZoli

Ugyan jó régi téma, de nem nyitnék neki újat.

Friss felülvizsgálóként minden téma új, ezért igyekszem utánanézni.

A kérdésem a következő lenne, ha a színpad fedést - nagyméretű összefüggő fémszerkezet - leföldelik, akkor annak a földelésnek a földelési ellenállását tudom mérni, erre kell minősítő iratot kiadni? OTSZ alapján nem feltétlenül találtam rá kötelezvényt, hogy kellene rá villámvédelem külön. Egyébként meg az egész egy nagy természetes felfogó-levezető, mint egy fém csarnokszerkezet.

Safety

Kedves KZoli!

Az 54/2014 (XII.5) BM. rendelet (OTSZ) márpedig előírja az április 1. és október 31. közötti időszakban létesített ideiglenes építmények villámvédelméről való gondoskodási kötelezettséget.

,,143. § (1) Villámvédelmet kell kialakítani azoknál az ideiglenes építményeknél, felvonulási és építési területek építményeinél,
amelyeknél az építmény fennállási ideje április 1. és október 31. közötti időszak bármely napjára esik.
(2) Ideiglenes építmények villámvédelmére olyan villámvédelem is elfogadható, amelynek alkalmazása esetén az egy évre
vetített villámvédelmi kockázat az emberi élet elvesztésére kisebb, mint 10-4 és a közszolgáltatás kiesésére kisebb, mint
10-2.
(3) Ideiglenes építmények villámvédelmének biztosítására üzemeltetési, használati vagy munkautasítást kell készíteni."

A TvMI 7.2:2016.07.01. számú Tűzvédelmi Műszaki Irányelv az alábbiakat tartalmazza ezzel kapcsolatban:
,,9.4. 1 Szabadtéri rendezvények villámvédelme
9.4.1.1. 1 Az április 1. és október 31. közötti tömegrendezvények esetén villámvédelmi kockázatkezelést szükséges készíteni a rendezvényhez tartozó olyan ideiglenes jellegű építményekre, amelyek nem tartoznak a KVK építmények körébe. A kockázatkezelést a tervező az OTSZ ideiglenes építményekre vonatkozó szabályai szerint végzi. ,,

Tehát a villámvédelmi felülvizsgálat nem egyenlő a földelési ellenállásméréssel, még ideiglenes építmények esetében is szükség van arra jogosult norma szerinti villámvédelmi tervező által készített kockázatértéklésre és szükség esetén kiviteli tervekre. Ennek alapján végzett kivitelezést követően van lehetőség a norma szerinti villámvédelmi szakvizsgával rendelkező felülvizsgálónak elvégezni a kiviteli tervnek megfelelő kialakítás ellenőrzését és a villámvédelmi felülvizsgálati dokumentációt elkészíteni.

KZoli

Idézetet írta: Safety Dátum 2017. augusztus 04., 11:48:32 DÉLELŐTT
még ideiglenes építmények esetében is szükség van arra jogosult norma szerinti villámvédelmi tervező által készített kockázatértéklésre és szükség esetén kiviteli tervekre.

Na ez az amit nem fognak elkészíttetni soha. Akár hetente máshol felállított cuccra nem fog senki 100e nagyságrendben minden új helyszínen terveztetni. Plusz még sehol nem láttam külön VV-t egy ilyen fedésen sem.

Ha már tervezés, akkor kivitelezési tervnek is illene lenni, mivel az alapján kell kivitelezni. A program pont azt mondja meg a végén, ha jól gondolom.

nyaki

Szerintem félreértelmezed a szabványt.
Mobil építményre vonatkozik a kötelezettség, nem helyszínre. Ha már az építményre meg van, akkor azt ugyanúgy össze lehet rakni bárhol, de az újbóli felépítés esetén, az üzemeltető felelőssége az utasítás szerinti védelem ellenőrzése, ellenőriztetése. Az időszakos felülvizsgálati ideje pedig a tűzvédelmi utasításban szerepel.

Fecó

Ebben igazad van nyaki kolléga, de a kockázatelemzés része a különböző "környezeti együtthatók" és betápláló hálózat feltérképezése is, ami ugye a helyszín függvényében változhat szerintem. Egy a lényeg, ne adj ki semmilyen iratot a neveddel kockázatelemzés és terv nélkül. Földelgetni, kötözgetni lehet, de a végeredmény ugyanaz, nem hivatalos.