Teljesítménynövelés

Indította TLaszlo, 2014. december 30., 15:33:58 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

TLaszlo

Üdv Mindenkinek!

Villamosmérnök vagyok, de jelenleg nem nagyon foglalkozom lakossági dolgokkal, ezért egy kis segítséget kérnék Tőletek/Önöktől!

Anyósoméknál 1x16A áll rendelkezésre, amely most már kevésnek bizonyul az egyre több elektromos készülék miatt. Ebből már néhányszor baj is volt, ha több készülék egyidejűleg működött. Legutóbb az e-on emberei kinn voltak náluk, más probléma miatt és akkor rákérdeztek, hogy a teljesítmény növelést hogy lehet megvalósítani. (javasoltam nekik, hogy 32, de legalább 25A kellene nekik). Az eon emberei egy kisebb vagyont kalkuláltak ki gyorsan fejben, a következőkre hivatkozva: új fogyasztásmérő szekrény kell (ez számomra nem teljesen tiszta. Új építésnél rendben van, de egy kismegszajító cseréhez nem hinném, hogy ez egy korrekt megoldás), a másik tétel a hálózatfejlesztési díj (tudomásom szerint ez 32A-ig nincs és nem is lehet, kivéve, ha mondjuk földkábelt akarnak légvezeték helyett. Nem akarnak!) és természetesen a munkadíj.

Tudna nekem valaki érdemi információt adni erről? Van-e valami új szabvány vagy jogszabály ami erre vonatkozik? Hangsúlyozom, hogy csak egy energiaigény növekedésről van szó, ami az én szemléletem szerint egy kismegszakítő cserét jelent. Kétlem, hogy a betáp vezeték nem bírna el 32A-t és ezért cserélni kellene!

Köszönöm előre is!

Kellemes Ünnepeket mindenkinek!  :)

Novill

Én ugyan ELMÜ területen ténykedem. Az EONnál  kell fam vizsga, fam szerszámok és együttműködési megállapodás a regisztrált villanyszerelőnek.  Nekem Komáromban egy lakótelepen volt egy bővítési igény 16 A ról 32 A-ra. Ott az EONnak nem kellett fizetni, a regisztrált villanyszerelőnek kellett számlára 50 eFt-t fizetni összesen.  Célszerű ilyenkor több regisztrált villanyszerelőtől árajánlatot be kérni. Valóban 32 A-ig nincs csatlakozási díj. Ilyenkor vizsgálni kell a méretlen fővezetéket, hogy az 1%-os feszültségesésbe belefér-e, bele értve az utcai becsatlakozást is. Továbbá a meglévő mérőhely megfelelő-e, szabványos. Vannak területek ahol ha megfelelő még alátét táblás mérőnél is bővítenek, de vannak területek ahol a műanyag szekrény követelik meg vagy a buborék táblát. Változatlanul az MSZ 447:2009 szabvány van érvényben országosan, de a területi kiskirályok ettől eltérő követelményeket állítanak fel olykor. Tetőtartónál 2 colos tűzi horganyzott cső van előírva. Ha ez nem ilyen bele kötnek.Kell egy megfelelő földelési ellenállású szonda, megfelelő vezetékkel, szabványos elosztó tábla. Tehát nem guman táblás, sínre pattintható kismegszakítóval, PE és N sínnel. Szabványos érintésvédelmi mód kialakítássál. Többit majd a kollégák le írják ami kimaradt.

helcs

Javasolnám az igénybejelentő benyújtását teljesítmény bővítésre, (on-line gyorsabb) az erre küldött válaszból talán kiderül, mik a szolgáltató elvárásai.  32 A esetén legalábbis az ÉMÁSZ területén teljes szabványosítást kérnek. 25-ig általában megadják a létesítéskori megfelelőség mellett.

Gyurmaúr(fi-relé)

Az a gáz, hogy nem látjuk transzparensen az adott helyszínt, illetve azt is jó lenne tudni, hogy melyik e.on, mert ez korántsem mindegy, bármennyire is döbbenetes, amit most említettem...
De tényleg fontos infó lenne, hogy a szeretett "mamáék" emeletes (panel) társasházban, avagy kertes családi, netán ikerházikóban éldegélnek, mert ez sem mindegy. Aztán, kb mégis mikor készült a cuccka? Segítene a könnyebb eligazodásban, ha feltennél pár tüchtig fotót a helyszínről, illetve magáról a mérőhelyről. Az tuti, hogy a 16-ról 32A-re történő -mellesleg quasi "alanyi" jogú"- bővítés azért mégiscsak 100%-os teljesítmény növelés, sőt amennyiben C karaktetisztikájú kismegszakítót rak fel -általában ilyet szokott, legábbis a Dédász területen ez a gyakoribb- az e.on, akkor de facto akár 150%-os! teljesítmény növekedés is lehetséges, azaz delta t idő alatt akár 48-50A áramerősség is átfolyhat a méretlen, ill a mért fővezetéken, ergo némileg érthető az e.on szerelők "okoskodása", amennyiben oly régi a mérőhely, hogy abban máig harcoló náci alakulatok is tanyáznak! Egyebekben (mért főelosztó, ill. PE hálózat qualitativitása, hurokimpi értékei, stb) Novill barátom által leírtak a mérvadóak, szóval tényleg elképzelhető, hogy zsebbe kell majd nyúlni, persze egy vill mérnök kolléga azért képben lehet, mi, mennyi, merre, hanyas a kabátka, tehát pl célirányosan checkolhatja a vatera, jófogás, ebay, stb kínálatát, mert ott bőséggel akad real minőségi cucc... A mellékelt képen 1,2 általam abszolvált, családi házakban működő top class mért főelosztót látsz.  8)

TLaszlo

Kedves Urak!

Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszokat és hasznos információkat!

Ahogy én látom, elsőként egy(netán több) regisztrált villanyszerelőt kellene megintrjúvolni, hogy mondjanak okosat. Nekem is az a meglátásom, hogy 25A-re bővítés estén talán "megúszható" a teljes szabványosítás. 32A valóban 100%-os teljesítménynövelés, ahol előfordulhat, hogy a méretlen és a mért fővezeték sem elegendő. Sajnos erről most hirtelen nincs infóm. Ha megyek úkévet köszönteni, akkor csekkolom.
@Gyurmaúr: köszönöm a képeket! Igen szép munka! :) A kérdéseidre a válasz: Velencéreől beszélünk, ami ha jól emlékszem régen ÉDÁSZ volt. A ház egy családi ház, ami 1987-ben épűlt és 2007 körül lett felújítva. Maga a mérőely a régen "megszokott konstrukció". A falban kialakított "mélyedés", amelyet egy fa ajtóval lehet zárni.  Amint köszöntöttük az új évet, csinálok perfekt képeket :)

Megmondom őszintén nekem csak az a kicsit fura, hogy 100 ezres nagyságrendről beszéltek az eon-os urak, ami szerintem túlzás. Másrészt azt nehezen tudom elképzelni, hogy építéskor és első csatlakozáskor annyira kicentizték a kábelméretezést, hogy az éppen 16A-ig legyen elég és nem számoltak a későbbi bővítés lehetőségével...

Mindenesetre köszönöm az infókat mégegyszer! Ha van esetleg bármi további hasznos, akkor azt szívesen veszem!

Szép estét!

Gyurmaúr(fi-relé)

Ja, hogy Venezia Ungheria... 8) Akkor nem csodálkozom, hogy az e.on Dédász helytartóinak ily vastagon fogott a cerkája. Íme némi ízelítő, hogy mit is vehetsz 10 rugóért: http://www.villanyoraszekrenyek.hu/home/termekek/pvt-csatari-plast-termekek/pvt/vezerelt-merohelyek/pvt6090a-vkf-50140-ftafa , melyet még tele pakolhatsz B lépcsős túlfeszvédelmi cuccal, NH0-ás késes aljzattal, netán még jóféle VGK 64-es tűzvédelmi főkapcsolóval és akkor lesz olyan 100 magasságában, de amennyiben csak síma 3 fázisú mérőhely kell, http://www.villanyoraszekrenyek.hu/home/termekek/pvt-csatari-plast-termekek/pvt/haromfazisu-szekrenyek/pvt3060fo3030-21290-ftafa akkor a maradék 80 rugóból behozható az oszlop tetejétől a méretlen 4x25mm2-es SZAmKAM, vagy NAYY-J, melynek onnantól számított első 20 métere ingyér van, amennyiben 3 fázisra bővíttetsz, mondjuk 3x16A-re és az e.on-os császok max csak szalutálhatnak... 

TLaszlo

Igen ez méjdinhungária, keményen! Ez az amiért nekem kicsit sántított a dolog. Az első link amit átküldét nagyon pofás és nekem nagyon tetszik, de nem hiszem hogy jól mutatna a belsejében 5 kismegszakítóval és egy fI relével... :)

A második már inkább tetszetős ilyen alkalmazás esetén. :)

A kérdés röviden: ha a most melévő 1x16A bővítését akarják mondjuk 1x25-re akkor elvileg a regisztrált vill.szer mondhatja az áment minden szabványosítás és stb... nélkül, 1x32A esetén már valósínúleg elkerülhhetetlen a mostani szabványos szekrénykialakítás?
A ráadás kérdés, csak mert szilveszter van: ha mondjuk a mostani 1x16-ot 3x16ra akarnák bővíteni, akkor viszont "szabványosítani" kell a szekrényt, illetve 20m-ig a mértlen légvezeték ingyen van. (kb 8 méter az oszlop és a mérő közötti távolság). Ebben az esetben kb ugyanúgy kb 20-ból megoldható a dolog..

Gyurmaúr(fi-relé)

Az 1. link egy kombinált ,azaz 24h-s és vezérelt, alsó méretlen/mért földkábeles csatlakozású mérőhelyet ábrázol, melynek alsó sorában lévő középső PVT3030-as tokozottjába érkezik ugye a méretlen pl.4x25mm2-es NAYY-J, tehát ennek alsó síkjára jön egy kábelbevezető "pohár" is. A tokozottban van a 3 db NH0-ás késes aljzat, benne min. 100A-es gG/gL késes biztik, innentől elágazik a min. 16mm2-es MKH, egyik irány a B lépcsős, pl.OBO MC-B50 típusú túlfeszvédelmi unit, a másik pedig a VGK 64-es típusú "legendás" kapcsoló felé veszi az irányt, mely ugye lesz a tűzvédelmi főkapcsoló. Egyébként a VGK már a 3030-as melletti, jobb szélső 1530-as tokozott fedelére kerül. A bal oldali 1530-as tokozottba pedig jön a fő EPH sín, pl. OBO 1801, melybe érkezik ugye a méretlen NAYY-J PEN vezetője, majd itt ágazik szét PE-N-re, illetve a fő EPH sínre érkezik a földelő szondától jövő min. 16mm2-es MKH fő PE vezető, valamint az összes egyéb EPH összekötő is (pl a bejövő 3play, azaz net, telefon, TV) légvezetékre kerülő túlfeszvédelmi filtertől érkező EPH vezető is. Ez az elrendezés lehetővé teszi, hogy csak azon tokozottak legyenek plombálva, melyek feltétlen plombálandók, tehát az EPH sínt tartalmazó nem!
ami a 2. linket illeti; amennyiben 3 fázisra bővítesz, egyrészt jól járnak anyósék, másrészt ebbe a tokozottba alakítandó ki a mérőhely és akkor elegendő alulra 1db 1530-as (EPH sín, PEN PE-N szétválasztás), illetve 1 db 3030-as PVT a késes bizti + B-s túlfeszvédelmi unit részére) Én azt mondom, ha már úgyis szabványosítani kell, akkor már legalább történjen minőségi ugrás is...
B.U.É.K.!!

Regszer

Tisztelt TLaszló!
Egy régi rendszerű mérőhelynél a telj. bővítés bekerülési összege nagyon változó lehet. Ezt pontosan csak a helyszín ismeretével lehetne megmondani. Az E-on a meglévő légkábelt minden esetben kicserélteti 2x16mm2- re, ami ha a fővezetéki csövezés átfűzhető 30m távolságig nem kerül semmibe.Ebben az esetben egy megfelelő földelő szonda kiépítése és az elmenő vezetékek cseréje szükséges 6mm2-es re. Ez így látatlanban tippelve Kb. 40000Ft ból meg van.
Ha a fővezetéki csövezés rossz, nem átjárható akkortól a teljes mérőhely szabványosítása szükséges, ami ugyan sok mindentől függ, de általában 100-130 ezer forintból szokott kijönni. Itt még bonyolítja a helyzetet, ha ugyan arra a helyre kell az újat kiépíteni ahol a régi van, mert ilyenkor komoly logisztikázást igényel a bontás és az új bekapcsolás közötti idő minimalizálása.

zoli_varga

Tisztelt Kollégák !
Sürgős!

Lépcsőházban lévő merőben  kellene a  mért fő vezetékeket   cserélni. Bp 14. Ker. A BV 10 buborék vagy Tlr 1 elfogadott még?

Köszi: Zoli 

Tapatalk-kal küldve az én LG-D280-el