impulzus rele + tobb fogyaszto + tobb kapcsolo

Indította villanyMisi, 2014. április 01., 23:59:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

villanyMisi

Sziasztok!

Elore szeretnem felhivni minden esetleges valaszolo figyelmet, hogy egy elkeseredett es abszolut alkalmi kollega vagyok.

Uj alberletbe koltoztem, ahol van 3 fogyasztasi pont, es ahova fel kellene szerelni 3 lampat. Ezeket aztan sok helyrol (6) lehet szepen kapcsolgatni.
Ha jol sikerult az Interneten osszeszedni az infokat, akkor impulzus relevel van megoldva a kapcsolas. A kapcsolok maguk sem a "hagyomanyos" kategoriaba tartoznak, mert kapcsolas utan "visszamegy" az eredeti helyzetebe. Ilyenkor mellesleg egy kattanas is hallatszik a kapcsolo szekrenybol.
Az egyik lampanal a szokasos 3 vezetek van, a masik kettonel viszont 6-6 vezetek kacsint vissza ram. Egyszer sikerult addig eljutni, hogy a 3-bol 2 folyamatosan vilagitott, fuggetlenul a kapcsoloktol (nyomogathattam en mindent, nem volt rajuk hatassal). A tudomanyom viszont itt megallt.
Amit furcsaltam, hogy az egyik fogyasztonal az egyik vezeteken mindig jelzett a fazisceruza, szinten fuggetlenul a kapcsoloktol.
Azt szeretnem elerni, hogy mind a 3 lampa normalisan mukodjon a kapcsolokkal. Felteszem (igen, sajnos nem tudom kitol megkerdezni) hogy a 3 lampat egyszerre kellene a kapcsoloknak fel-le kapcsolniuk.

Tudtok esetleg tanacsot adni, hogy merre induljak el? Egyaltalan jo-e a feltetelezesem miszerint ezt az egesz cuccot az impulzus relenek nevezett csoda fogja ossze? Fogyaszto bekotesi szempontbol van-e kulonbseg az ilyen ill. az e nelkul szerelt halozat kozott?

Minden segitseget es velemenyt nagyon szivesen fogadok!

Koszi,
villanyMisi

Simon Endre

villanyMisi szaki !
Ha voltál szives segítséget kérni legalább a beszerzett vagy mástól örökölt impuzusrelé típusát közölheted volna, mivel sok változata van, mert a felhasználás célja szerint kell ezeket (jellemzően) kiválasztani és ennek megfelelően bekötni. Az egyszerübb kivitelben van egy elektromágnes amit a nyomógomb(-bok) működtetnek ez egy kilincsmű segitségével forgatj vagy billegtet egy mechanikát ami egy érintkezőt zár vagy nyit. Az utolsó állapot természetesen megmarad mivel ez nem felejt. Egy kicsit más  de elvileg azonosak a több sarkot kapcsolók ezek pl három fázist tudnak kapcsolni. A bonyolultabb már váltóérintkezős két fogyasztót tud mindíg ellentétes állapotba hozni evvel takarékvilágításal váltogathatod a fényözönt. Álltalában nem világítási célra használatosalk hanem  pl. redőny, kapu vezérlésekhez. Az egyszerübb és mégis "kacifántos" típus  álltalában egy rögzítőfüllel és átlátszó burkolatban a háromvezetékes impulzusrelék. Ennek csak fázis, lámpa és vezérlőszál csatlakozása van. A lámpák és a nyomógombok másik végei a nullára vannak kötve (közösítve.) Ezeket a már meglévő régi (típizált) lépcsőházvilágításokban lehet alkalmazni. Azok a kapcsolók amire azt írod, hogy visszaugranak nagy valószínüséggel a működtető nyomógombok lesznek. Amennyiben közlöd a relé típusát (egy jó fotó még jobb lenne,) tudok-tudunk segíteni akár kapcsolási vagy bekötési rajzal is, de a hat vezeték ami már szerelve van nem emiatt a kapcsolás miatt kell, maximum négy vezeték meg esetleg egy érintésvédelmi szál, de az itt nem működési feltétel. Várom a segédletet!
Edre
A belső órám még nem állt át!

villanyMisi

Kedves Endre,

nagyon koszonom a segitseget, tovabbra is tanacstalanul (es sotetben) allok a tema elott.
Itt kep a relerol:
Koszonom a segitseget,

udv,
villanyMisi

czapi

Üdv!

Küldhetnél a bekötendő vezetékekről is egy-egy képet.

Simon Endre

villanyMisi barátom !
Sikerült kifognod egy jó típust. Javaslom az egyszerűség kedvéért a háromvezetékes módot használni a kapcsolási rajzot elküldöm, ha további gondjaid vannak figyelem a fórumot. Az első dolgod, hogy az összes lámpa egy vezetékre legyen rágyűjtve és a nyomógombok meg egy másikra és a nullára ahogy a rajz mutatja. A hat vezeték abból adodik, hogy eredetileg váltó estleg keresztkapcsolós szerelés volt és ebben kell fázis, nulla, lámpa vonal, 2db váltóvonal meg a hatodik feltehetően az érintésvédelem, mivel annak akor is lennie kell ha momentán nincs hova bekötni, ha a lámpatesteknek fém hordlemeze van akkor ez is aktívnak számít.

villanyMisi

Kedves Endre,

a csatolt kep alapjan, ha a "villany fel van kapcsolva", akkor minden egyes lampanal ki kellen tudnom merni a fazist, jol gondolom. Ezzel szemben csak az egyik lampanal sikerul; a kapcsolo allasatol fuggetlenul mindig van fazis.
Szinten a csatolt kep alapjan a lampak bekotese semmivel sem masabb mint egy "hagyomanyos", egykapcsolos - egylampas megoldasnal. A gyakorlatban azonban megsem sikerul igy megcsinalni.
Milyen nagyszeru megoldasba futhattam bele szerinted?
Segit, ha teszek fel kepet a lampak bekotesi pontjairol?

Koszonom,
villanyMisi

Simon Endre

Természetesen a fotó segít.
Azt írod, hogy kiméred a fázist. Mivel, csak nem fázisceruzával, mert az megtéveszt ha üres szálon "mérsz" és az a vezeték történetesen hoszan egy fázisvezetékkel szomszédos és emiatt kapacitív csatolásba van. A valódi lámpás terhelésnek szabad csak hinni. Ha itt korábban egy barkácsolt  "fázis-nulla" válókapcsolás volt azt elég nehéz lessz helyrerakni. Ott viszont a hat vezeték egy lámpánál már nagyon gyanúsan egyezik, mert a lámpák nincsenek a nullára sarkítva és végeik néha fázs néha nulla a kapcsolók aktuális állása szerint. Ezért is barkács! Ha már az eredeti kapcsolás szét lett szedve ezt utólag beazonosítani nem lehet, legfeljebb kikövetkeztetni.

zolesz

Üdv!

Egy kis segítséget szeretnék kérni! Olyan problémába ütköztem hogy egy üzlet ki rakat vílágitását kellene meg oldanom egy impulzus relével ami müködtetne egy idő kapcsoló órát de szükségem lenne egy bekötési rajzra vagy ha van valaki aki el mondaná hogy is kellene ezt meg oldani azt meg köszöném!  Kezdő vagyok ezen a téren :)
Impulzus relé típusa Eaton z-S230/S  az idő kapcsoló óra pedig Finder 12.91 és az lenne a lényege hogy egy meg adott időben kapcsoljon fel a vílágitás a kirakatban! Kapcsolónál kint a fázis a kapcsolt szálam a szekrényben van + a lámpa szál is! Ezzel kellene valamit kezdenem!
Várom a tanácsokat hogyan kössem be  ;)

980POWER

"az lenne a lényege hogy egy meg adott időben kapcsoljon fel a vílágitás a kirakatban!" Gondolom egy másik megadott időpontban pedig lekapcsoljon a lámpa. Minek az impulzus relé?

zolesz

Így van egy másik meg adott időben viszont le kapcsolna a lámpa! Több fogyasztóról van szó jo pár darab török lámpa lesz majd a kirakatban! :) Nos tudsz valami okosat erre ? :)

Üzenet összefûzve: 2015. április 29., 22:35:09 DÉLUTÁN

Fémhalogén reflektorokról van szó kb 10-15 db lesz a kirakatban vagy több ezt még nem tudom! 150 Watt / darab