Épületvillamossági tervek készítése ==>> ElektroNord Kft.

Indította czapi, 2013. november 04., 18:03:00 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

igen, néztem példákat, hogy, hogy kell számolni.
8 helység van, kültérrel együtt, és 14kW az összes beépített teljesítmény világítással együtt.
Ha jó példákat néztem akkor az egyidejűségi tényező 0,48 és ezt megszorozva 14-el 6,67-jön ki.
Visszatérve az előző kérdésemhez mit gondolsz?

czapi

32A ami 7,36 kW, de egyébként sem mondhatok mást, tervet kell csináltatni  8)
Ha még sem csináltattok, akkor legalább rajzoljál egy egyvonalas rajzot a megvalósulásról.

petike199600

Én csinálok egy komplett tervet, minden rajzzal ami szükséges mert vannak tervmintáim, de ez nem minősül hivatalos tervnek gondolom. Ez így nem jó?

czapi

Petike!

Ne nevezzük ezt tervezésnek, mert ez építészeti-műszaki tervezési tevékenység jogosulatlan folytatásához vezethet, ami megint szankciókkal jár.
Mondjuk, hogy lerajzolod az áramköröket, összeállítod az anyaglistát, stb.

petike199600

Jó akkor csak rajzolgatok, de akkor a tervet mindenféleképp meg kell csináltatni? Ha 6,67kW ha 7,36kW?
Mindig, minden körülmények között?  ;D ;D ;D

czapi

Nem értem miért kérdezed meg ennyiszer, a rendeletben le van írva hogy mikor kell tervet készíteni.
32A-nál kell, 25A-nál még nem kell, esetleg lehet 4A-t nyerni ha három fázist igényeltek és 13A, 10A, 6A.

A kérdés inkább az, hogy be akarjátok tartani a rendeleteket, vagy nem.

petike199600

Igen, igazából tényleg ez a kérdés. Azért kérdeztem meg ennyiszer, hogy tényleg kell-e minden esetben a terv az én esetemben.
Egyénként egy ilyen terv mennyibe kerül és mennyi időbe telik mire elkészül? 

czapi

Szerződéskötés után a terv bonyolultságától függően 5-10 munkanap alatt elkészül a terv.
Nem ismerem az építész tervet, a méreteket, az igényeket, de általában ezt a táblázatot használjuk egyszerű épületvillamossági terveknél:








Épület villamossági tervezés nettó egységára
Tervezési szakaszEng. tervKiviteli tervTerv-ellenőrzés
Hasznos alapterület 100m2-ig25eFt80eFt15eFt
Hasznos alapterület 100m2-től - 200m2-ig35eFt135eFt25eFt
Hasznos alapterület 200m2-tőlEgyedi ajánlat

petike199600

Egy kérdésem lenne még:
Minden új háznál amit ma építenek meg kell csinálni a kiviteli tervet? Én ezt nem tudom felfogni. Hány házat építenek ma? Biztos vagyok benne, hogy ezek közül csak a töredékén van villamossági engedély. És még itt van az ÉV. felülvizsgálat, szerintem ez sincs sok helyen. Mennyi büntetést kell fizetni a hatóságnak ha nincs engedély a villanyszerelési hálózatra? 

czapi

Petike!

Ez 3 kérdés volt :)
Neked, mint kivitelezőnek, arra kellene törekedned, hogy a  munkád megfeleljen a rendeleteknek, jogszabályoknak és nem utolsó sorban a szabványoknak.
A rendeleteket, jogszabályokat kötelező betartani, a nem kötelező szabványok betartása is elemi érdeke a vállalkozóknak, utólag nagyon nehéz megvédeni, hogy miért nem szabványnak megfelelően csináltad.
Nem azzal kellene foglalkozni, hogy mások hogy kerülik ki a jogszabályokat, milyen kötelező munkafolyamatokat nem végeznek el és azon morfondírozni hogy ha nem tartom be, akkor mennyi büntire számíthatok, ez nem vezet jó irányba.
Én azt szerném, hogy minél több ellenőrzés legyen és az ilyen "vállalkozókról" a gatyát is leszedje a hatóság.

Fentebb kitárgyaltuk mikor kötelező tervet csináltatni.
Az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatot a 22/2005. (XII.21.) FMM rendelettel módosított, a munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről szóló 14/2004. (IV.19.) FMM rendelet írja elő.
A Kommunális- és Lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzatáról szóló 8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet alkalmazási körébe tartozó villamos berendezéseken 6 évenként szerelői ellenőrzéssel kell átvizsgálni a villamos berendezéseket.
Új létesítmények üzembe helyezése előtt, meglévő berendezések bővítésekor, átalakításakor azonban a KLÉSZ is kötelezően írja elő az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatok elvégzését, tehát kötelező.