Egyvonalas kapcsolási rajz feladat

Indította Dex, 2013. február 09., 12:21:36 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Dex

Sziasztok!

Most kezdtem tanulni a szakmát. Valószínű nektek nagyon könnyű lesz megválaszolni ezt a kérdést, de én itt elakadtam. Sehol sem találok olyan jól összeszedett leírást, mai megmutatná, hogyan kell a többvonalas kapcsolási rajzot (vagy egyáltalán bármelyik kapcsolási rajzot) egyvonalas kapcsolási rajzzá konvertálni.
Csatoltam fényképben.
Előre is köszönöm!

JUVILL


Nem tartom valószínűnek, hogy találsz ilyen rajzprogramot.
A feltett rajz nagyon egyszerű, nem tart semeddig átrajzolni kézzel, vagy géppel.

flatskerrobert

Kedves Dex!


Terveken csak egyvonalas rajzot fogsz látni, ilyen kapcsolást csak tankönyvben. Nem olyan bonyolult a helyzet, bár én könnyen beszélek.
A lényeg, hogy összefogod a vezetékeket egy vonalba. Ha az alternatív kapcsolóhoz 3 db vezeték megy akkor azt 1 vonalnak jelölöd és áthúzód 3 db ferde vonallal, ezzel jelölöd, (ha jól emlékszem),hogy az 3 db ér. A keresztkapcsolónál 4 db ér és jelölés, a vízszintes vonalnál pontot jelölsz az az elágazó doboz. A lámpához 1 vonal és jelölés és így tovább. A terveken be vannak jelölve az áramkörök és abból derül ki, hogy a kapcsolók lámpák hova tartoznak. Az alternatív vagy kereszt kapcsolást nem fogják leírni, hogy azt hogy kell elkötni, hova kell elágazó dobozt tenni stb.
A Petike írásainál ha jól emlékszem vannak ilyen rajzok.
Rajzoljál valamit aztán tedd fel.
FR.

Gyurmaúr(fi-relé)

Megaztán van itten ugye 1,2,3 fázis is, itt tehát rendre 1,2,ill3 keresztes lesz az L-t jelölő vonal, nem is beszélve a különböző szerelvényekről, mint pl a (késes) bizti, a kismegszakító, vagy pl a kamrás (görgős) kapcsoló, de pl az RCD-nél már más-más jelölése van az 1 és a 3 fázisú jószágnak, mint ahogy más-más a jelölése a "háztartási" és a "kék" ip 1P-s csatlakozónak is.  hidd el, fog ez menni, sőt bizonyos idő elteltével hálás leszel annak -én az vagyok és sztem a "nagy öregek"  ;) közűl is sokan- a kollégának, aki anno elsőként kezdte el egyszerűsíteni a témát az egyvonalassal...

JUVILL


Magyarul már a rajzjel egyvonalas, és más áramkörös rajz esetében.
Ha elkészül egy épület villamos terve, abban nem fogod megtalálni azt az ábrázolást, amit a feladatban megadtak.

Dex

Köszönöm a válaszokat!
Holnap este neki is állok! Apránként majdcsak megtanulom az egészet! :)
Ha elkészültem a rajzzal felteszem.
Szép estét mindenkinek!

JUVILL


A feladatban egy világítási kapcsolás van megrajzolva, mely ki van áramkörözve.
FR leírta, hogy ez - például egy épület alaprajzán feltüntetett terven - hogyan néz ki.
Neked ezt kell most egyvonalas rajzon ábrázolni, és jelölni a vezetékek érszámát.
Ez nem egy "igazi" egyvonalas rajz.
Az egyvonalas kapcsolási rajzok az elosztóberendezésekre jellemzőek, ahol meg kell adni például a gyűjtősín anyagát és méretét, a leágazások kapcsolóit, biztosítóit, hőkioldóit, mágneskapcsolóit, valamint azt, hogy milyen típusú, érszámú, keresztmetszetű kábelekkel, vezetékekkel vannak a megtáplálva a berendezések.
A leágazás alatt célszerű megadni a berendezés villamos teljesítményét és megnevezését.

czapi

Példaként mellékeltem egy egyvonalas kapcsolási rajzot  :)