Fűtésszabályozás

Indította Novill, 2013. január 25., 20:33:07 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Simon Endre

Bocsánat a korábbi kőbaltás kapcsolásért !
Itt küldök egy valamivel korszerűbbet, ebből is működik az országban már legalább 20 db. csak nagyon nem mindegy, hogy az X-1 csatlakozóra mit tudsz feldugni és mivel írod tele a memóriát. Továbbá egy éve mikrovezérlős kazánautomatikákat gyártok, (ha rendelnek) és nem melesleg 1963 óta fűtéssel és kazánautomatikákkal foglalkozom. OERTLI,BLAUTHERM,RIELO,PV kazánokon tanultam CSÖVES elektronikákkal és rotomechanikás kazánvezérlőkkel. Bizony mondom nem sírom vissza a múltat és igyekszem is naprakésznek lenni ameddíg tudok és lehet.
Sok szeretettel, barátod és kollégád: Endre

flatskerrobert

balzsi!
   
Annál az S7 Siemens-nél ezek a smart relék kevesebbet tudnak.
Download


Erről a linkről le tudod tölteni az APM mini plc szoftverét, ingyenes.
Ennél azért van több gyártó is.
FR.

Marton

Balzsi!
Nem jól gondolod. A Szirty honlapján egy valódi, profi siemens S7-300 PLC-ről olvsahasz, láthatsz szimulációt. Ez nagyon drága lenne ide!
A Robi egy távolkeleti olcsó de azért használható "programozó relé" programját mutatta be. Ez nem PLC! Csak annak látszik, ezt a forgalmazók is ki szokták kérni maguknak. Én is használtam(ok) hasonlót, megbízhatóan müködnek amennyiben nem bővítővel kiegészítve használom, ez a  gyakorlati tapasztalatom. Ha még biztosabbra akarunk menni akkor a drágább Zelio, Logo v. Easy készülék használandó. Mellesleg ez utóbbiak programozása, ledokumentálása felhasználó baráttab is. De hát valamit valamiért.  Mellesleg a programozó szoftverek szabadon, ingyen letőlthetőek. Megfizetni a "speciális" letöltő kábelt kell, ez egyfajta üzletpolitika. Keress rá az interneten pl. a Schneider honlapján a Zelio programjára, azzal is gyakorolhatsz, ez kétféle formában is tud programot írni, létra diagramban és funkció blokkosan is. Elsőre valószínüen mindkettő kifejezés kinai, de ha érdekel segítek(ünk). Ilyen programmal más szimulálandó funkciót is szoktam tesztelni, annélkül, hogy ténylegesen alkamaznám a készüléket. Csak úgy szimulációként.
Simon Endre!
Nem kerestem rá, de mi az a ATTNY13A IC, talán egyféle PIC?

Szirty

Üdv balzsi!

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. január 27., 20:05:11 DÉLUTÁN
Jól gondolom, hogy a Róbert által készített rajz ehhez http://szirty.uw.hu/misc/S7-300_programozas.pdf hasonló programmal készült?

Abból a szempontból hasonló, hogy az S7-300 PLC fejlesztői környezete is tud FBD-t, ami az ábrán látható.
Ha megnézed ezt a gyűjteményt, akkor láthatod, hogy ebben a tekintetben nem egyedülálló, mert sok PLC programozható így, még a legkisebb programozható relék is.
A többiek leírták a lényeget, én csak annyit teszek hozzá, hogy az S7-300 a Siemens középkategóriás teljesítményű PLC családja, amit nagy ipari vezérlésekben használnak (több száz vagy ezer ki és bemenet, terepi buszok, stb).

balzsi

Köszönöm a válaszokat. Róbert által linkelt programot feltelepítettem, úgy tűnik, hogy kezdő gyakorláshoz jó lesz. Igazából a szimuláció végett érdekel legjobban.

Simon Endre

Kedves Marton !
ATTNY13A IC bizony egy PIC. Nagyon jól használható, csak kevés a lába emiatt néha előre kell programozni. A megvalósított kapcsolásokban  a kivezetések "túlhasználata" lehetetlenné teszi az utólagos programozást vagy programmódosítást. Sajnos időzítő kapcsolásokban a belső órajel nagyon szór kb.+- 20% emiatt stopperolás után egyedenként kell kalibrálni ezeket. Én ilyet már sok célra használtam, hálózati soros-kondis táppal megépítve filléres beruházás. Ha van pénzt kapcsolóüzemű (NYÁK) tápra ezeket relés kimenettel tömegesen lehet alkalmazni. Amennyiben a kimeneteknek a hálózati táp, (230 V) kapcsolását kell szolgálnia érdemes ott  optó triakot+triakot alkalmazni, ez így párban is olcsóbb mint egy relé. A csatolt rajzban nem tudom miért ez az időzítő lett az exponált, mert én a kazánelektronika garanciavédelmét hittem fontosabbnak.
Még valamit a fűtésrendszer rajzokról. Tudomásom szerint vannak szabványos vagy javasolt fűtés, (klimatechnikai) rajzjelek, nem kellene netán ezeket alkalmazni? Amennyiben ilyen nem lelhető fel, alkalmazható lenne a nemzetközileg elfogadott és használt " P&I " jelképrendszer vonatkozó elemei.
Jó munkát jó fejtörést !

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2013. január 28., 00:25:44 DÉLELŐTT
ATTNY13A IC bizony egy PIC. Nagyon jól használható, csak kevés a lába emiatt néha előre kell programozni.

Már elnézést, de az ATtiny nem PIC, hanem Atmel Corporation gyártmányú mikrovezérlő.
A PIC-ek pedig a Microchip Technology által kifejlesztett és gyártott mikrovezérlők.
A gyűjtőnév tehát: Mikrovezérlő (és nem PIC)

Ez olyan, mint ha azt mondanánk az iPhone-ra, hogy almás Nokia :)
Az ügy szempontjából ugyan nem lényeges, de engem zavart! Az ilyesmi komoly félreértésekhez vazethet elnézést az offért!

Marcika

Szettnék hozzászólni a témához egy kicsit.
Végig olvastam a feladatott , és az ara adott érdekes válaszokat.
A következőképpen kicsit alakítanék a gépészeti rendszeren a következőképpen.
-A padló füstének kelet működnie egy adott külső hőmérséklet altlat.
-A radiátorokat kört meg a szoba termosztát kapcsolná-be.
Így a hőérzete a lakónak sokkal jobb volna. Meleg volna a padló amin jár.
A gépészet méretezésétől és kialakítástól függően ha a kazán kondenzációs a padlófűtés előnyösebb szokott lenni. (esetleg falfűtés)
A padlófűtés rendszerben 4 db szelep van érdemes volna megfontolni egy állandó tömegáramot biztosító szivattyú telepítését. Így egyenletes volna a padlófűtésén leadott hőmenyiség, függetlenül attól, hogy 1,vagy 4 szelep van nyitva.





Marton

Marcika!
Biztos igazad van. Köszönet a gépészeti jótanácsért. Esetleg lehetne ez egy újabb tervezési feladat a Te meghatározásod alapján ha részletesebben "kiírnád" a feladatot.
Egyébként itt egy fikciós feladvány volt egy vezérés tervezés gyakorlás érdekében.

Marcika

Idézetet írta: Marton Dátum 2013. február 02., 15:41:05 DÉLUTÁN
Marcika!
Biztos igazad van. Köszönet a gépészeti jótanácsért. Esetleg lehetne ez egy újabb tervezési feladat a Te meghatározásod alapján ha részletesebben "kiírnád" a feladatot.
Egyébként itt egy fikciós feladvány volt egy vezérés tervezés gyakorlás érdekében.

A feladvány átgondoltan volt megadva még ha fikciós is.
Arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy a gépészek által készített szabályozási elgondolás nem mindig van jól átgondolva. Pár munkámon a gépész tervezőnél volt már tervezési hiba a rendszerben. Ha a kivitelező gépész nem elég rutinos, akkor nem szúrja ki a hibát. Megcsinálja terv szerint rendszert és a villanyász oldja meg szabályozást. A tulajnak meg magyarázhatom hogy nem lehet megoldani mert a rendszer nem tudja.
A másik eset meg az mikor van egy terv, és a kivitelezőgépész kolléga kihagy bizonyos elemeket rendszerből takarékosság okokból. A megrendelő meg őrül, hogy kisebb az anyag és munka költség, a hiba meg akkor derül ki mikor beindul a fűtési, vagy a hűtési szezon. Persze utólag kel kijárogatni a rég elkészült munkához és megoldani hogy működjön a rendszer.

Kérdezném mint új tag, hogy tudok feladatot kiírni?