Fűtésszabályozás

Indította Novill, 2013. január 25., 20:33:07 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Martonnak teljesen igaza van, a kazán elektronikájába nem lehet belenyúlni a garancia miatt sem. Ezért amit fel lehet használni a kazánból csak egy zárást kell biztosítani ( ez a kazán szoba termosztát rövid zár pontja, ezek ma már többnyire 24 V-osak), hogy a kazán induljon, illetve bontani, hogy leálljon a kazán.

balzsi

A kazán indítással, valamint az egy szint fűtéssel eléggé mellé nyúltam. Talán másodikra jobb lesz.

Marton

Balzsi!
Szép a rajz, előbb is jelezhettem volna!, bocs. Tudom,  az öndícséret büdös, de viszontlátom a rajz stílusom, köszönöm.
Rajztechnikailag kifogásom, ha már ott van az érintkező tábla a behúzó tekercs alatt, alkalmazni kellene, tehát kitölteni, hogy melyik érintkező hol is van alkalmazva. Ajánlatos volna keskenyebb verziót használni erre.  Relé v. mágneskapcsoló típust is  jelölni a jobb megértés érdekében. A csomópontok a (*jpg filen) nincsenek szinkronban a vonalakkal,(vezetékkel), használd a vonalak 90fokos beállítását mert ferdék a vonalak.
Továbbra sem értem a keresztretesz "szükségletét". Nem tudom Novill mire is értette, itt párhuzamos müködés nem lehet probléma, vagy mégis? A nehézséget az 55 fokos biztonsági termosztátok alkalmazása okozza, egyenlőre továbbra is plusz két relé alkalmazását vélem korrektnek.

balzsi

Marton!
Köszönöm a dicsérő szavakat. A századik tervem már jobb lesz.  :) Igyekszem javítani a rajztechnikai hibákat. A kereszt retesz valóban feleslegesen tettem be (szerintem is). A plusz két relére nem tudok rájönni, hogy mért kellene.

Marton

A két plusz relének több "szabad" érintkezője van mint a biztonsági termosztát morse érintkezőjének. Mások a lehetőségek. Itt soros, "és" logikára van szükség. Tehát ha a B3 "és" a B4 termosztát nem meleg, akkor mehet a szivattyú, bármelyik "hibázik", gép állj! azaz szivattyú leáll, szelepek lezárnak.
Kérdés, hogy hány 55fokos termosztát is van?,  és hól? Lehetne egy közös is a padló kör vizbetáplálásánál. Ehhez a gépészeti "hidro" kört jobban kellene ismerni. Mi és hogyan állítja elő a padlófűtési hömérsékletet?
Talán túlkomplikáljuk a két (B3, B4) termosztáttal, elég egy is a forrásnál, így már nem is kell relé, csak egy (B3) termosztát amely felülbírálja a padlókört.

balzsi

Én csak a Novill által leírtakat próbálom teljesíteni. Ahol adott a két cső termosztát, vélhetőleg szükség van mindkettőre biztonsági okok miatt, mivel lehet, hogy nem azonos a hőleadás, de én ebbe nem szeretnék belemenni.  ;)  Abban az esetben, ha mindkét szinten meghaladja az 55 fokot a víz hőmérséklete a padlófűtésben, akkor átmenetileg le kell zárni a padlófűtést és le kell állítani a keringető szivattyút. Amennyiben csak egyik szinten jelentkezik ez a probléma, abban az esetben csak az a szint padlófűtése lesz lezárva és a szivattyú megy tovább az R3 relének köszönhetően. Jelen állás szerint én úgy gondolom, hogy a keresztretesz kivételével a többi talán jó. Vagy mégsem. :)

Üzenet összefûzve: 2013. január 26., 23:18:52 DÉLUTÁN

Kicsit pofozgatva a rajz így néz ki.

Üzenet összefûzve: 2013. január 26., 23:21:32 DÉLUTÁN

Úgy látom, a vonalak még mindég nem lettek tökéletesek.  >:(

Marton

Balzsi!
A rajzprogramodnál nem tudom mit használsz "rosszul", talán a raszter kiválasztás nem jó? Én mindig és mindenben törekszem az 1 mm-es raszter használatára. A rajzjel szerkesztésben és a rajzlapon való rajzoláskor is, talán így kicsi az esély a hasonló vonal hibákra is. Egyébként ha egy részlet összevan zárva és egyként kezelve, az is tud torzulásokat produkálni a vonalak kapcsolódásánál. Figyelni érdemes a rajzjelek referencia pontjaira is melyek a rajzjel szerkesztésekor jelennek meg(piros pont), azokat mindig ajánlatos (én esetemben) az 1mm-es raszterre helyezni.
A kapcsolással kapcsolatban: a R3 relé szükségtelen lehet ha a R2-nek van elég szabad érintkezője. Különben itt van az igazi kapcsolástechnikai probléma, ezt kellene bölcsen megoldani. Jelen kapcsolási változatnál ha mindkét kör kéri a fűtést, mindkét relé meghúzva, pl. B4 túlmelegszik, ez miatt helyesen Y7, 8 lezár, a szivattyú is leáll. miközben az Y5, 6 nyitva, fűtene de nincs keringetés. Tehát ekkor nem jó! Ez a szituáció a korábban említett két relével könnyedén megoldható lenne. Tehát a szivattyú müködés nincs megoldva minden variációra.

balzsi

Én mekkora h... vagyok.  ??? Elég sokára esett le, de nagyot koppant, hogy mért kell még plusz relé. Valóban kell.

Novill

Látom nagyon aktívan dolgoznak a kollégák a feladaton, és jól haladnak. Ebből a feladat megoldásból is látszik mennyi különböző megoldás létezik. A gyakorlatban szintén előfordulnak ilyen esetek megoldjuk a feladatot, ahogy értelmeztük az épületgépész kolléga igényét. És jön  ismét az épületgépész kolléga, hogy változtassunk más megoldásra.
Visszatérve a feladathoz: tehát a kazánt a B1 és B2 ( radiátoros) termosztát indítási ( bármelyik esetén) igénye esetén indul a kazán, illetve nyitja az adott mágnes szelepeket. A B3 és B4 cső termosztátok 55 foknál ( felett) kikapcsolja a padló fűtés szivattyúját. De viszont 55 foknál kisebb hőfokon a padló fűtés szivattyúja indul, és nyitásra kerülnek az adott szint mágnes szelepei is a B1 illetve B2 termosztát figyelembevételével. Mivel ugyan az igény a padló fűtésnél biztonsági szempont a gépészeti szabályozáson felül. Remélem nem keveredtem bele én is a feladatba  :). Ha már minden meg lesz oldva lehet majd bonyolítani egy háromjáratú szeleppel  :). Ami azt jelenti majd, hogy a gépészeti szabályozást villamos oldalról kell megoldani. Erre ugyan vannak már jól kitalált automatikák. A lényege a víz hőmérsékletet például beállítja az automatika 55 fokra. Ami megy a padló fűtés előre menő vezetékén.
Ezeket a rajzokat milyen programmal készülnek, fizetős?

Marton

Novill!
Kissé életszerűtlennek vélem a feladványt. Hogy tud külön-külön a két lakószint padlófűtés vízköre túlmelegedni. Továbbra is kérdés, milyen  a hidralika kör "kapcsolása"? Szerintem egy helyen elég lehetne  a padlófűtőkör vízhömérsékletét figyelni, a forrásnál.
Jelen kapcsolási helyzetnél a szivattyúnak még járnia kellene ha a másik körnél nincs túlmelegedés. Leválasztást a szelepek oldják meg, Y5...8.
A rajzoló program: én a fizetős (olcsó!) sPlan programot használom sok éve, egyszerű kézreálló. Szerintem Balzsi is ezzel rajzol, de majd megírja.