Fűtésszabályozás

Indította Novill, 2013. január 25., 20:33:07 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

 Balzsi kollégának egy egyszerű hétköznapi feladat. Van egy kazán, aminek az elektronikai részébe nem szabad bele nyúlni. Így csak a kazán termosztát kimenetét lehet felhasználni. A lakás két szintből áll és van padló és radiátoros fűtés is. A két szintnek külön szoba termosztátja van. Mindkét szintnek van fűtési osztója, ahol mágnes szelepek (230 V, 3W) vannak beépítve.  Feladat, ha bármelyik szobai termosztát kéri a fűtést indítani kell a kazánt és adott mágnes szelepet. Szintenként 4-4db mágnes szelep, ebből 2-2 db mágnes szelep tartozik a padlófűtéshez. A padlófűtéshez tartozik még egy keringető szivattyú, melyet fűtési igénykor automatikusan kell indítani. A padlófűtésnél biztonsági szempontból be van építve szintenként 1-1db cső termosztát, mely be van állítva 55 fokra. Ha eléri az 55 fokot, akkor leállítja a keringető szivattyút. Szintenként külön – külön kis glim lámpa jelzi, ha kikapcsolt a cső termosztát.


[error]A moderátor nem rendez, hanem töröl!
Majd Novill megírja a megfelelő témához tartozó választ. Kérlek titeket ne legyetek lusták új témát nyitni a külön beszélgetéseknek, mert ha egy fórumszálba kevertek sok témát akkor egy idő után áttekinthetetlen lesz a fórum.
Megértéseteket köszönöm.
nova [/error]

balzsi

Novill! Köszönöm szépen az "egyszerű hétköznapi feladatot".  :) Most nem akarom elkapkodni, mint múltkor. Először körbejárom a témát (felhasznált anyagokat), majd jönnek a kérdések és csak utána rajzolok.  ;)

Üzenet összefûzve: 2013. január 25., 20:55:06 DÉLUTÁN

Kedves Nova! A hozzászólás elolvasása után (feladat megismerése után) "Fűtés vezérlés" néven nyitottam új témát.

nova

Semmi gond összerendeztem a a témákat, csak ha egy hozzászólásban van két téma azzal nem tudok mit kezdeni, hiszen más nevében én nem tudok írni.

Jó feladatmegoldást kívánok, ha lesz még jó pár ilyen jellegű tanuló példa és érdeklődés is rá, akkor készítünk a fórum neki külön szekciót.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

balzsi

Most megyek pihenni, mert holnap gőzerővel bele kell mélyednem a fűtésszerelésbe.  ;)

Üzenet összefûzve: 2013. január 25., 23:25:36 DÉLUTÁN

Csak nem hagyott nyugodni a dolog, így csináltam egy vázlatot a fűtésről, mielőtt nagyon rossz irányba mennék el. Igazából a fűtési osztó és a mágnesszelepek elhelyezkedésében vagyok bizonytalan. Én sajnos csak a konvektoros gázfűtést ismerem. Hasonló lenne a kialakítás?

Üzenet összefûzve: 2013. január 25., 23:26:25 DÉLUTÁN


petike199600

Novill:
Nem találom azt amit tegnap írtál nekem.
Azt amiben felsorolod hogy mit használtál fel.
Lennél szíves leírni?

Novill

Látom megfegyelmezett az admin, majd igyekszem  >:(.
Balzsi:  Nem kell ennyire túl bonyolítani. Elvileg a kazán automatika nagy részét elvégzi a feladatnak.  Így csak egy plusz szivattyú van beépítve a padló fűtési oldalra mindkét szintet ugyanaz a szivattyú működteti. Ennek a hőfokszabályozását a gépészeti oldalról szabályozzák. Biztonsági szempontból, ha netán elállítják, elállítódik 55 foknál nagyobb hőmérsékletre az előre menő víz hőmérséklete, akkor kell leállítani a szivattyút. Viszont ha a szoba termosztát kéri, akkor indulni kell a szivattyúnak. (Itt is vannak kereszt reteszek is.) Csak 2 szer 4db mágnes szelep van, az a 2 darab a kazán és a 2x4 mágnes szelep között nincs beépítve. Az osztóról csatlakozó részen van a mágnes szelep. Remélem így már talán jobban érthető. A gyakorló villanyszerelő hétköznapi feladatai között ennek a számtalan elképzeléseit kell megoldanunk az épületgépészek igényeinek megfelelően.
Petike: majd megkeresem én is.
Ui.: ki lett törölve ha jól látom. Megkíséreltem újból leírni, a témánál!

balzsi

Remélem jól sikerült értelmeznem a segítséget, ez szerint változtattam a vázlatomat. Lenne két kérdésem. A keringető szivattyúknál ugye nem szoktak motorvédelmet (hőkioldót) alkalmazni, valamint 230V-os mágnesszelepnek is van PE csatlakozása?

Novill


balzsi

Most igyekeztem nem elkapkodni a tervezést, mert az első tervemnél (Ablaknyitás önműködő vezérlése), elég sok változtatást kellett eszközölni. Biztos ezen is kell majd változtatni, de remélem nem annyit.  :) Igyekeztem a formaságra is figyelni. Várom az észrevételeket.

Üzenet összefûzve: 2013. január 26., 18:11:46 DÉLUTÁN

Azért csak sikerült elkapkodni, ugyanis így nem fűthető egyszerre a két szint :( Akkor nekifutok még egyszer.

Marton

Balzsi!
A kazánt biztosan nem így kell indítani (engedélyezni). Annak nem 230V táfesz kell az indításhoz hanem egy külső rövidzár. Itt párhuzamosan kettő.
A R1-R2 közé miért kell keresztretesz, egy időben nem fűthet a két szint?
A szivattyú elé szerintem záró relé érintkezők kellenek.
B3, B4 termosztátok után is talán jobb volna reléket tenni.