Villamos terv készítése

Indította petike199600, 2013. január 04., 19:38:14 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

flatskerrobert

Czapi:
    Szinte tökéletes a felsorolásod.
Bár ahogy elnézem, ebben azért van bőven irányítástechnikai is.
FR.


petike199600

Czapi:Először is köszönöm ezt a tartalmas választ.
Lenne egy pár kérdésem a fogalmakkal hogy ezek mit tartalmaznak?
-Motorok jegyzéke
-Műszerezett technológiai kapcsolási terv
-Áramutas terv
-Elrendezési terv
-Sorozatkapocs bekötési terv
-Kábel bekötési terv
-Cső bekötési terv
-Kábel összefüggési terv
-Cső összefüggési terv
-Applikációs terv
-Főösszeállítás
-Részösszeállítás
-Alkatrészrajzok
Egyenlőre ezek nem tiszták nem tudom mit tartalmaznak.Ha egy kicsit írnál mindről azt megköszönnném!  :P
Nagyon szépen köszönöm!

Üzenet összefûzve: 2013. január 20., 07:59:16 DÉLELŐTT

Ja és még valami:Ha valaki tudna ilyen példát szerezni  az nagyon jó lenne.
Köszönöm!

Szirty

Helló petike199600!

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. január 20., 07:42:14 DÉLELŐTT
Lenne egy pár kérdésem a fogalmakkal hogy ezek mit tartalmaznak?

Sajnos ezen elnevezések nagy része elég egyedi. Az egyik tervezőprogram így, a másik meg máshogy hívja, általánosságban ezért nehéz meghatározni. De a legtöbb elnevezés beszédes.
Amelyikről sejtem mi, azt leírom :)

Motorok jegyzéke nyilván egy lista amiben szerepel az összes motor, azok tulajdonságaival tervjeleivel esetleg kereszthivatkozásokkal együtt (hogy az áramút tervben hol található).

Áramutas terv maga a rajz, ami pontosan meghatározza, hogy logikailag melyik elem melyikkel hogyan van összedrótozva. Lényegében a kapcsolási rajz.

Elrendezési terv egy szép ábra arról, hogy a kapcsolószekrényben az elemek hogyan helyezkednek el. Legnagyobb haszna (szerintem) ennek az, hogy segít eldönteni hogy a szükséges elemek elhelyezéséhez mekkora méretű szekrény szükséges. Kivitelezésnél pedig megmondja mit hova kell rakni vezetékelés előtt a szekrényben.

Sorozatkapocs bekötési terv. Ebben szerepel az összes sorkapocs (és esetleg egyéb) csatlakozási pont ami a szekrényből elmenő és oda érkező kábeleket fogadja. Ebből rendszerint kiderül, hogy az adott sorkapocs pontra milyen kábelt kell bekötni. persze ez kiderül az áramút tervből is, hiszen abban is fel van tüntetve, de a sorkapocs bekötési tervben össze vannak gyűjtve egymás mellé. A sorkapocspontok melletti hivatkozások megmondják azt is ált.ban hogy az adott kapocspont a rajzban hol van (kereszthivatkozás).
(Más tervezőprogramokban ezt sorkapocslistának nevezik és egy táblázat)

Kábel bekötési terv. Gondolom a szekrény és a terepen távol elhelyezett elemek, kötődobozok közötti kábelösszekötéseket gyűjti össze és ábrázolja. Akár szöveges vagy grafikus is lehet. Egy kiterjedtebb és összetettebb ipari berendezésnél sok kábel sokfelé megy, vezérlőszekrények is össze vannak egymással kötve, vannak terepi kötődobozok, stb.

petike199600

Ezt a kapcsolási rajzos témát nem értem.
Most akkor egy házról kell kapcsolási rajz?
De hogy? az egész házról egyben vagy pedig helységenként?
Sorkapocsterv: Ez csak a szekrényben lévő sorkapcsokat foglalja magában?
Köszönöm!

Szirty

Helló petike199600!

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. január 20., 10:35:25 DÉLELŐTT
Ezt a kapcsolási rajzos témát nem értem.
Most akkor egy házról kell kapcsolási rajz?

Nem. Egy tervező szoftver igyekszik univerzális lenni. "Egy házhoz" gondolom egyvezetékes áramútterv kell, amiben csak annyi szerepel, hogy honnan hova megy hány darab "drót" de az nem hogy az adott elembe azt hova kell konkrétan bekötni.
De pl. egy vezérlést tartalmazó tervben a többvezetékes rajzolási módot használják, ami egzakt módon meghatározza a berendezés minden kapcsolódási pontját. Lásd: "Ablaknyitás önműködő vezérlése" c. témát.
Tehát a tervező szoftver, mivel igyekszik univerzális lenni, tudja ezt is, azt is. A tervező/rajzoló meg azt használja amire ebből szüksége van.

IdézSorkapocsterv: Ez csak a szekrényben lévő sorkapcsokat foglalja magában?

A sorkapocsterv tartalmazza a tervben szereplő összes sorkapocspontot!
Ha nincs sorkapocs, akkor erre a tervre nincs szükség, hisz akkor nem volna értelme.

czapi kolléga is írta: "Természetesen minden tervhez csak a szükséges tervfejezeteket kell mellékelni."


petike199600

Köszönöm a válaszodat.
Tehát akkor a sorkapocsterv tartalmazza a ház összes kötődobozának a kötéseit?
Ha nem sorkapocs hanem WAGO van akkor mivan?

Marton

Petike!
Kissé megzavar a sokfajta rajz forma, más féle rajzok kellenek egy épület szereléshez, meg másfajta a gépekhez, vezérlésekhez. Szerintem Te a lakóépületek rajzaira gondolsz elsősorban.
Egy (lakó)épület villamos tervénél nincs sorkapocs terv(rajz). Ha csak nem egy olyan kiterjedésü elosztó szekrényről van szó ahol a kimenő pontok pl. sínre felfűzött sorkapcsokra  vannak  bekötve. A kötődobozokban lévő kötéseket nem rajzoljuk meg, ott mint írtad is, jellemzően "lengő" lemezes(Wago) kötőelemek vannak, azt hogyan is ábrázolnánk. Ezek ugye viszonylag egyszerű áramkörök.
A sorkapocs rajz pl. gépek, automatikák szekrényeinél szükséges, vagy nagyobb épületek kapcsoló-elosztó szekrényeinél. Ez utóbbi esetben nem egyszerű fázi-nulla- föld kiágazásokról van szó hanem mindenféle főáramköri és vezérlési jelek sokaságáról. Ez utóbbinál nagyon hasznos a rajz a kivitelezéshez is meg a késöbbi hibakeresés-mérés segítéséhez.

petike199600

Köszönöm!
Te szerinted milyen rajzok szükségesek akkor?

flatskerrobert

Petike!
    Szerintem nem kell ennyire belebonyolódni a rajzokba, majd később.


Maradjunk a lakás szerelésnél konkrétan. Magánál az installációs hálózat áramköri elágazásoknál nincs sorkapocs terv, csak vezeték kötés az elágazó dobozokban. Amit a lakáselosztóknál szoktam csinálni az az, hogy az elmenő áramkörök vezetékeit jelölöm meg, vezeték vég számozóval. Ha van egy 15 áramkörös elosztó akkor 1 -től fölfele megszámozom a fázist nullát és a földet ez mondjuk a 1 áramkör, tehát a feketére, kékre és zöld/sárgára is 1 -es számot teszek. És így tovább.


Így az elosztóban a nulla és PE sorkapocsblokkon látni, hogy az egyes áramköröknek melyik a nullája és melyik a PE vezetője. Hibakeresésnél, vagy később FI relét kell beépíteni akkor hamarabb meg lehet találni annak az áramkörnek a nulláját. Az elosztóról egyvonalas kapcsolása rajzot kell készíteni és arra ezeket jelöléseket át kell vezetni és az egészet ledokumentálni.


A lakásszerelésről nyomvonal rajzot készítesz, és lefotózod a helységek falát, az alapszerelés után, de vakolás előtt.
Egyébként tudsz MÜIII-as 16 csőre különböző sugarú ívet hajtani, de gyűrődés nélkül?
FR.

petike199600

Hajlítottam már sokat a nyáron de egy kis gyűrődés mindeggyiken volt a belső ívnél.
Van valami titkod? :P
Köszönöm!


Üzenet összefûzve: 2013. január 21., 16:53:28 DÉLUTÁN

Sziasztok!
Összegezném amiket eddig a fórumon láttam hogy mik kellenek egy Családi ház tervébe.Soroljátok majd hogy mi hiányzik.
Fedlap, Tartalomjegyzék, anyagjegyzék,költségvetés, számítások,teljesítmény igény,Motorok jegyzéke.

Na még Czapinál láttam egy olyat hogy "Kábel (és cső) jegyzék" ez mit jelent és mit tartalmaz?
Csak a szöveges rész írtam le előbb ez legyen jó javítsátok ki és ,majd utána a rajzos rész.
Köszönöm!