Villamos terv készítése

Indította petike199600, 2013. január 04., 19:38:14 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Tanáromtól kaptam terv mintákat.
Az lenne a kérésem, hogy nézzetek bele és írjátok le minél többen a véleményeteket róla.
Mennyire vehetem ezt komolyan?
Mellékleten PDF formátumban csatolom a tervet.

Villanyreszelő

Üdv Petike!

Nekem ami feltűnt,a lap végén a betartandó szabványoknál az MSZ 172-1 nem hatályos szabvány
Ha tévednék,majd javítanak. :)

JUVILL


Írok egy - két gondolatot a tervről, a kollégáknak is van véleményük, és kiegészítik.
Ez egy nagyon gyenge villamos terv. Nekem ez a véleményem.
A terv 2006-ban készült, ezért talán megbocsátható, hogy még az MSZ 172/1-1986 számú érintésvédelmi szabványt veszi figyelembe. Ez nem olyan nagy baj, de a kábelméretezésnél már az MSZ 2364 számú szabvány szerepel. Ezért egy kicsit "összvér" a leírás is.
Nagyon régóta foglalkozom érintésvédelemmel, de olyan érintésvédelmi rendszer, hogy TN-S nullázás + EPH nem nagyon ismerek.
Ezek külön fogalmak. TN-S hálózat van. Ez ötvezetős.
A nullázás, az az MSZ 172/1 számú szabvány szerint érintésvédelmi mód. Az EPH az megint egy más előírás. A terv sehol nem hivatkozik a 8/1981 IPM rendelettel kiadott KLÉSZ-re, pedig a létesítmény ebbe a körbe tartozik.

Az épület terve foglalozik a villámvédelemmel.
Igaz ez is a régi szabvány alapján, de pontatlan. Azt írja, hogy MSZ 274/1. ... 3.
Ez a szabvány 4 fejezetet tartalmazott, igaz a 4. fejezet a felülvizsgálatra vonatkozik, de akkor is. (Ez most az úgynevezett nem norma szerinti villámvédelem.)
A villámvédelmi csoportosítás szerint villámvédelem nem szükséges, de van tervezve rá. Ám legyen.

Az egyvonalas kapcsolási rajz is számomra - a betáplálásnál - elég zavaros.
A terv leírása 4 x 16 mm2-es kábelt tartalmaz, a rajzon nem látom tisztán a PEN vezető N és PE vezetőre történő szétválasztását. Lehet, hogy csak nekem, de érdekesnek vélem, hogy a betápláláshoz kiépített túlfeszültségleveztő EPH csomópontba csatlakoztatását. Úgy gondolom inkább a PE sínre kellene csatlakoztatni. Az EPH csomópontról ágazzanak le az EPH vezetők.

Nem látom a terveben feltüntetve hivatkozásként az érvényben lévő OTSZ-t, és hiányolom a létesítési biztonsági szabályzatot. Legyen ez MSZ 1600, vagy MSZ 2364.

Nincs tervezői nyilatkozat, és munkavédelmi fejezet sem.

Első nekifutásra jelenleg ennyi.

s.peter

Sziasztok!
Tudnátok arra válaszolni, hogy egyvonalas tervben a vezetéken az áthúzás mikor mit jelöl a szabvány szerint? Én úgy tudtam a vezetékek darabszámát, de bizonyos kritériummal jelenthet fázisszámot is? Például szöveg/szám nélkül, vagy megfelelő kiegészítő jelöléssel? Milyen esetben használható fázisszám jelölésére egyvonalasban?

980POWER

Nem a szabvány szerint, de remélem segít a táblázat.

Sztrogoff

Ha szigorúan vesszük, mivel a TN, TT, IT, stb, azok a "rendszer" jellemzőit is magukban foglalják, ha ez az épület  magyar közcélú hálózatról kapja ellátását, akkor nincs olyan, hogy TN-S, hiszen a házig általában PEN vezető megy. Talán lehetne pontosítani, hogy a házon belüli villamos berendezés TN-S, de igazából a fenti okfejtéssel akkor is némileg ellentétes a dolog. Az utoljára érvényes meghatározás szerint: TN-S rendszer: amelynél az egész rendszerben külön védővezető van.

Bocsánat, de a korábban olvasottat kissé pontosítanom kéne, már az MSZ 172/1:1986 is a TN rendszer kifejezést használta a nullázás helyett. Bár sokszor a nullázás és a TN-rendszer egymás mellett szerepel (egyik zárójelben), de aztán előfordul a TN-rendszer önállóan is.

s.peter

Idézetet írta: 980POWER Dátum 2016. május 25., 22:12:20 DÉLUTÁN
Nem a szabvány szerint, de remélem segít a táblázat.
Köszönöm!
Látom, hogy jelölhet vezetékszámot és fázisszámot is.
Az ábrákból számomra az következik, hogy ha a nullával együtt mennek a fázisok, akkor csakis úgy alkalmazható fázisszámok jelölésére a kis ferde áthúzás, hogy jelölve van a nulla is a másik típusú jellel, különben minden más esetben csakis vezetékszámként értelmezhető?

980POWER

Kiegészítésként annyi, hogy nem vezeték, hanem csak ér számot jelöl (hibásan lett a kérdés feltéve, de egyre gondolunk. Az a baj, hogy én nem sok rajzzal találkozom és sajnos nehezen értelmezem, legalábbis nagyon lassan, nem mondom, hogy egy-két szekrény rajzába nem botlottam, de azok önmagukban egyenként is 200 oldal körüliek voltak az egyéb kiegészítésekkel.
Csak nyomvonal rajzot készítettem, illetve kapcsolási rajzokat, de azok csak egyszerűek.
Szerintem az egyfázisú rendszernél is lehet a fázis N PE külön jelölni, de nyilván csak ott, ahol ennek jelentősége van. Nem tudjuk milyen egyvonalas rajzról van szó, ez azért lényeges.