Villamos terv készítése

Indította petike199600, 2013. január 04., 19:38:14 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Érdekelne ez a téma is.
Főbb kérdéseim:1.:Milyen rajzok kellenek bele?
2.:Milyen szövegeket kell beleírni?
Készítettem egy rajzot,várom az észrevételeket.

Novill

A rajz szép, de a gyakorlatban nem találkozunk ilyen rajzokkal. Mert nagyon sok vonalat kellene be rajzolni, ami már  követhetetlen lenne. Ma inkább a csatlakozó helyeket ( lámpa, kapcsoló,stb.) jelölik a rajzon áramköri utalásokkal. Ehhez nélkülözhetetlen az elosztó rajza, részletezve az áramköröket, védelmet, vezetéket,stb. Neked kezdeni egyébként az ilyen jellegű rajzok jók, mert könnyebben átlátod. Viszont később élesben már az általam említett rajzok dominálnak véleményem szerint. De szerencsére több tervező kolléga is van fenn a fórumon, akiknek viszont nagy gyakorlatuk van a tervezésben is.

Marton

Kezdésnek jó ez a rajz, de csak annak. Szépnek azért nem mondanám, bocs! Legalább Te tanulni akarsz!
Aránytalanok a rajzjelek méretei, a vezeték érszámát jelölő vonalkák (ferdének kellene lennie) több helyen zavaróan nagyok. A lámpákhoz menő vezetékek nem mindig a körkerület közepéhez érkezik. Kötődobozokat nem szokás jelölni, nem egy vonalban vannak a vezeték nyomvonalak amikor találkoznak. Kapcsolók jelei túlméretesek pl. a dugaljakhoz képest. Bojler lóg a levegőben, (nincs bekötve), tűzhely rajzjele sem jó, rajzelem könyvtáradban kell lenni megfelelőnek, ha nincs küldök. Alaprajzra készített egyvonalas rajzok általában nagyok, nem biztos, hogy a keretre szükség is van, itt a kordináta számozás nem szükséges. A felirati mezők lehetnének alacsonyabbak, aránytalan sok helyet foglalnak. A lakáselosztó túl nagyra van ábrázolva, odamenő vezetékek feleslegesen keresztezik egymást. Itt nem cél a valóságos sorrend feltüntetése, inkább csak jelzésértéküen ábrázolni, hogy oda megy ill. onnan indul ki egy nyomvonal. Ide passzol Novill véleménye, jelezni kell az összefüggéseket. Szóval minél kevesebb keresztezést készíteni az átláthatóság miatt. A szinezés nagyon hasznos tud lenni, kifejezőbb,  manapság szinesben nyomtatni nem extrém dolog(A4-nél), szebb is tud lenni tőle a rajz. Magyarázatot, jelértelmezést kigyűjtötten szokás készíteni a rajz valamely szabad területére, itt most nincs ilyen hely. Az épület alaprajza zavaróan összefolyik a villamos vezetékezéssel, érdemes szürkített kontúrokat használni, hogy elüssön a lényegtől, a villamos rajzolattól. Mellesleg az ajtók ábrázolása is csúnya. A falat szélessége is aránytalan, össze-vissza méretü.
Szövegek: attól is függ mennyire kifejező a rajz illetve a rajzjelek. A funkciókat, helyiség elnevezéseket mindenféleképpen ajánlatos odaírni. Ha túl sok szöveggel teleírunk egy rajzot az is zavaró tud lenni. Elveszik benne a rajz.
Rajz típusok: erről is sokat lehetne írni. A villamosság sok rétű, használatos rajzai is sokfélék. Kérdés az is, mit akarunk ledokumentálni, ábrázolni. Milyen célra kell egy rajz. Pl. egy gépgyártásnál, kapcsoló szekrény gyártáshoz többféle rajzot is szokás készíteni (műhelyrajzot). Az üzemeltető már nem biztos, hogy mindezeket meg is kapja, neki általában csak az áramköri rajz marad, jobb esetben sorkapocs rajzot, kábelezési rajzot is kap.
Folyt. köv...

JUVILL


Nem olyan rossz ez, az idő folyamán nagyon sok minden változik, és egyre jobb és jobb terveket készítesz.
Marton kolléga kifejtette véleményét a rajzjelekről. Ez egy családi ház. De arra figyelj, hogy a kapcsolók hány "zászlósak". A fürdőszobához leválasztó kapcsoló szükséges, te egysarkúval jelölted ezt is.
Az elosztótáblát sem így jelölik.

Egy más irányból szólnék ehhez hozzá.
A terven, a táblázatban meg kell adni a méretarányt.
Valamikor ezek a tervek mindegyikét M = 1:50 arányban kellett megadni, méterben.
A méretarányra szükség van, mert ezt a tervet ki is kell vitelezni.
Ahhoz viszont - a méretarányból - ki kell számolni a szükséges védőcsövek hosszát, és a vezetékeket is.
A kollégák már említették az elosztó táblát (szekrényt).
Ehhez szükséges egy egyvonalas rajz, melyen meg vannak határozva az áramköri elemek. Típusra, amperitásra, karakterisztikára, zárlati megszakítóképességre.
Az egyvonalas kapcsolási rajznak tartalmazni kell az elágazó vezetékek típusát, keresztmetszetét, érszámát.
Ezek mind szükségesek a kivitelezés, és költségmeghatározás céljából.

Egy villamos tervnek van műszaki leírása, tervezői nyilatkozata is.
A műszaki leírás - a teljesség igénye nélkül - nagyon sok mindent tartalmaz.
Előzményeket. Régi létesítmény esetén bontási tervet is.
Tartalmazni kell a tűzvédelmi osztályba sorolást. Az épület egészére és helyiségeire vonatkozóan.
Tartalmazni kell - felsorolás szerint - a létesítéshez szükséges rendeleteket, szabványokat, a szükséges megvilágítási értékeket.
A műszaki leírásban ki kell térni a kivitelezési előírásokra is.
Költségvetési tervet, darabjegyzéket is mellékleni szükséges.
Kapásból ami eszembe jutott, de ezzel nincs vége. :)

petike199600

Köszönöm az ötleteket!
Novill válaszához azt tenném fel kérdésként hogy lámpa, kapcsoló,stb.jelölik a rajzon áramköri utalásokkal.Milyenek ezek az utalások hogy kell őket jelölni?
A kapcsolók akkor hova csatlakoznak ?Csak úgy csatlakoznak hogy lóg a levegőbe a vonal és mögé oda van írva egy szám?
Köszönöm a  többiek válaszát is!Ez az arány is hasznos volt.
Nehéz ezeket mind megjegyezni és utána belevinni egy tervbe de nem adom fel gyakorolom ezt is.
Martontól már láttam rajzokat!Sokat segítene ha kapnék mástól is hogy minél több fajtát lássak hogy tudjam mire kell majdszámítani.
Köszönöm szépen!

Novill

Petike  rajza kezdésnek nagyon jó a hibáival együtt. Tény, hogy vannak hibák, látszanak a hozzá szólásokban is. Most még lényeges neki, hogy hány szál vezetéket kell vinni például. Később már megtanulja a szabványok ide vonatkozó főbb előírásait, szerez kellő szakmai gyakorlatot. A majdani rajza úgyis más lesz már, mint ahogy az előző hozzá szólásomban is írtam. Áramköri utalásom össze cseng a JUVILL egyvonalas rajzával. Például: konyha résznél áramköri jelként V22.5, itt még fel van sorolva a teljesség igénye nélkül kismegszakító típusa és értéke (B16A), vezetékezés MÜ III-16/ MCu 2,5mm2, stb. Az alaprajzon e példa alapján a dugaszoló aljzat mellett a V22.5 jelölés van szerepeltetve. Így áttekinthetőbb lesz már a rajz. Ettől függetlenül ezt is lehet kifogásolni még.

petike199600

Hát ehez a szakmai gyakorlatot szerezhez azt tenném hozzá hogy az iskolában erre nincs lehetőség.Nyári gyakorlati munkahelyem meg nincsen.Így nem tudok gyakorlatot szerezni.
Tavaly volt jó mert a bátyámnál volt munka.Így már van gyakorlatom a hronymarással,gipszeléssel,véséssel,kötéssel,stb..
Idén is jó lenne valami ilyesmi.
Ha valaki nem hiszi el küldök róla képeket.( A munkáról)

czapi

Üdv Petike!

Az előtérben az ajtó mögé rajzoltad a kapcsolót.

petike199600

Köszönöm a vűlaszokat!
Szerintem a legjobb segítség egy példa rajz lenne.
Ez nem jó?Symalen holnapján teláltam.

http://www.symalen.hu/img/mintamuiii.pdf

nyaki

Ez egy sebtiben összepakolt családi ház költségvetése, ami nagyon távol áll a mai villamos tervektől, de ha a tulajnak jó és elfogadja, akkor OK, de egy közületi terv merőben más, többoldalas A0-A1, B0-B1 dokumentáció, ami talán neked még kacifántosabbnál kacifántosabb rajzjelekkel magyarázatokkal teli.
Néha nekem úgy tűnik némelyiknél, hogy a tervezőnek fogalma sem volt arról, hogy mit is akar, csupán azon erőlködött, mintha csak meg akarna felelni a pénzügyi elvárásoknak és a fizetség mihamarabbi átvételének. :-\