Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => Fogyasztásmérõ => A témát indította: Novill Dátum 2013. április 04., 19:12:55 DÉLUTÁN

Cím: Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. április 04., 19:12:55 DÉLUTÁN
A napokban gondolom a regisztrált villanyszerelők közül sokan kaptak levelet. Már nem emlékszem pontosan ( a  levelet meg már töröltem) az egyik kolléga a sérelmét írta le, hogy milyen nehézségeket okoz a mérőhely átvétele, lehibázták a munkáját. Gondolom ez a levél jutott valahogy el az áramszolgáltatóhoz. Erre ők is egy körlevelet írtak a regisztrál villanyszerelőknek, a levélben van a javaslatuk leírva. Erre a levélre néhány mondatban válaszoltam nekik. Néhány gyakorlati problémát leírtam ami gondot szokott okozni az átvételnél. Területenként eltérések vannak, nem informálnak bennünket. Míg a cég belső információra, utasítására hivatkoznak az átvevő kollégák, amiről nekünk nincs információnk. A képzéseken megkapott jegyzetek, termék katalógus és az MSZ 447 szabvány tartalma  lenne a mértékadó. Ezzel szemben eltérések vannak a gyakorlatban, sok olyan eset van ami sehol sincs leírva. Akkor honnan tudjuk, hogy mi a helyes megoldás.
Meghívást kaptunk néhányan az áramszolgáltatóhoz személyes téma átbeszélésre,hogy az átvételek kapcsán milyen problémák merülnek. Telefonom kerestek meg, elfogadtam a meghívást. De megmondtam nem kívánok egyetlen egy áramszolgáltatós kollégát sem bemártani, mert nekünk továbbra is dolgoznunk kell velük továbbra is.  A személyeskedés valószínű nem visz előre, ezért a konkrét műszaki eseteket kell felvetni, amire az áramszolgáltató keressen megoldást.
Ezért kérem a kollégákat a regisztrált vállalkozó rendszerrel kapcsolatos észrevételeit, gondjait és javaslatait tegyék meg a levélre válaszolva. Vagy itt a fórumon, vagy eljuttatva nekem. Ami összejön azt név nélkül ( sem regisztrált villanyszerelő, sem az áramszolgáltató emberének a neve, maximum esetleg a területet megjelölve de pontos cím nélkül) összegyűjtve továbbíthatom a szolgáltató felé ha van aki esetleg így gondolja.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. április 04., 20:05:38 DÉLUTÁN
Hűűű, Novill; te leszel a mi DonQuijote de Lamanchánk?  ;) És melyik áramász cégek hívtak meg? Mert, ha az e.on DÉDÁSZ is, akkor nekem lennének terület specifikus kérdéseim... Megmondom őszintén, teljesen elérzékenyültem az általad írottakat olvasva, hiszen ezek szerint emberszámba vesznek bennünket, hajlandóak leülni tárgyalni, egyeztetni, kíváncsiak a véleményünkre, javaslatainkra, vagy csak egy kutyakomédia szánalmas résztvevői, résztvevője leszünk, leszel? Boldog lennék, ha egyenrangú partnernek kezelnének bennünket, akik nem az ő esküdt ellenségeik, hanem nagyrészt olyan villanyászok, akik jéghideg profik, kenik-vágják a SZAKMÁT és nem azért vannak, hogy az ő áramukat mennél kifinomultabban lophassa az ügyfél! Nonsence, amit leművelnek pl egy mérőhely átépítés, felújítás, (új kiépítés) során, ha az ügyfél hajlandó áldozni akár több 100ezer Ft-ot arra, hogy a 30-40 éves faszekrényes, légvezetékes, mindenféle túlfesz védelem nélküli mérőhelyét átépíttesse földkábeles, tokozott túlfeszvédelmi egységet is tartalmazó szintén tokozott mérőhelyre. Mert ilyenkor aztán elgurul a gyógyszer és kitalálnak ám mindent; építtessél új kerítést 60x60-as betonoszlopokkal, mert oda kéne elhelyezni az új mérőhelyet, illetve ha 10m-nél nagyobb távolság van a kerítés és a ház kerítéshez legközelebbi falsíkja közt, akkor csak a kerítéshez kerülhet a mérő, ha pedig földkábelt szeretnél, mert esetleg olyanok a domborzati viszonyok, hogy a ház alacsonyabban van, mint az úttest, nos akkor az öregistent is rád verik. Pl az sem egyértelmű, hogy amennyiben hajlandó valaki még bővíteni is mondjuk a 3 fázisú betápját, annak akár egyik fázisát legalább 1 "mérettel", akkor mennyibe fáj a földkábel? Akkor valóban ingyenes az első 15 földben lévő méter? És a további méterek miért kerülnek 4000.- Ft + ÁFA összegbe, amikor a 4x25-ös Al földkábel olyan 500.- Ft méterenként, legalább is a Haluxvillnél, nekünk földi halandóknak, tehát az e.on valószínűleg ebből a listaárból kap alsó hangon 30%-ot! Én tudom, hogy meg kell terveztetni a kábel nyomvonalat egy külsős, szerződött partnerrel (ahelyett, hogy nekik lenne egy pár fős tervező csapatuk, akkor még az a pénz is náluk maradna!), van költsége az úttest alatti átfúrásnak (azt tényleg nem képes bárki elvégezni), az árok kiásásának (miért nem áshat a villanyász a jóváhagyott tervek szerint?), illetve a betemetésnek (na, ezt már végképp nem értem, hogy miért nem temetheti be a mérőhelyet kivitelező villanyász, hiszen a mért kábelek gödrét amúgy is ő ássa, ill temeti, illetve sok esetben valószínűleg maga az ügyfél?!  elfogadom, hogy fontosak a szabályok, a szabványok, de hogy mindegyik áramász cég mindegyik területi igazgatóságának mindegyik regionális kiskirálya mást és mást vár el, másért és másért ráncolja a homlokát, nos az már vérlázító!  :'(
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. április 04., 20:40:21 DÉLUTÁN
Talán annyit még ehhez, hogy a megbeszélésig van még egy hét. Így gyűjtsük össze a hasznos előre mutató észrevételeinket, javaslatainkat. Ez lehet olyan amikor nem vettek át indokolatlanul a méretlen hálózat és mérőhely munkáit.  Mindezt úgy, hogy lehetőleg ne legyen személyeskedő és sértő. Javasoltam már nekik korábban, hogy regisztrált villanyszerelőknek küldjenek hírlevelet változásokról, a lehibázok munkák műszaki hiányosságait és megoldásait név nélkül lehetne ismertetni amiből mindnyájan tanulhatnánk, stb..
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. április 04., 21:36:22 DÉLUTÁN
a magam részéről nagyjából vázoltam, hogy mi is nyomja a lelkem, mármint e.on vonatkozásban,hiszen ELMŰ-ÉMÁSZ felségterületen tavaly nov óta nem készítettem mérőhelyet, azt pedig csont nélkül átvették! Igaz, "csak" egy 24h-s 3 fázisú Csatáris + "B"-s Dehn túlfeszvédelmis, késes biztis, tűzvédelmi főkapcsolós, tehát -az ELMŰ "csicska" cég emberei szerint- "profi" meló, így nem kellett aggódnom. De mert -sajnos- nem csinálok havi rendszerességgel mérőhelyeket, ezért ettől a sikertől nem dőlök hátra elégedetten... Azért azt javasolhatnád, hogy az áramász cégek agilisebb  területfelelősei, illetve technikusai azért regisztrálhatnának itt, hiszen akkor egyfajta interaktív fórum is lehetne ez a minden vitán felül -ezért more thanx; nova!- az ország legszínvonalasabb villanyász "kerekasztala". Természetesen, nem árjuk, nem várhatjuk el, hogy ezen cégek illetékes képviselői a szabadidejükben velünk fórumozgassanak, de az mindenképp hasznos lenne, ha 1-1 mindenki számára érdekfeszítő fontosságú témához hozzászólnának, tanácsokkal látnának el bennünket, csak azért, hogy ne legyenek "egzotikus" esetek...
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. április 05., 11:12:46 DÉLELŐTT
Örömmel látom  a hozzászólásokból, hogy a regisztrált villanyszerelői rendszer nagyon jól működik, mindenki elégedett. Nincsenek problémák az átvételeknél, az egységes műszaki szemlélet a gyakorlatban nagyon jól működik. Feltehetően ezt köszönhetjük az aktív szakmai képviselteinknek is , hogy minden rendben van mivel nagyon sokat fáradoztak ezért. Köszönjük nekik is.
Javaslatok, kérdések:
- a regisztrált villanyszerelőket hírlevélben értesítsék az őket érintő változásokról, egy időben az ÁSZ belső körlevelével.
- buborék táblák alkalmazhatóságának kritériumai.
- meglévő csatlakozó vezeték csere a fogyasztó kérésére mikor ingyenes.
- meglévő mérőhely felülvizsgálatánál az előírt követelmények.
- ha a túlfeszültség védelem beépítése elmarad a méretlen oldalon, de ha a mért oldalon beépítik, mik lehetnek a következményei a fogyasztóra ha a villámág árama tönkre teszi a fogyasztásmérőt.
- stb.
Helcs kolléga észrevétele bemásolva
Szeretném ha konkrét leírások készülnének az igénybejelentés életútjáról ha azt
-írásban
-személyesen állandó irodában
-személyesen fiók irodában indítják
Nagy szükség volna az írásbeli ügyintézés korrekt pontosítására hiszen vidéken sok időbe és pénzbe kerül az ügyfélszolgálati irodák látogatása.
A gazdasági-műszaki tájékoztatóban bekért dokumentumokat valójában kinek és mikor kell bemutatni elküldeni mert az abban szereplő "Legkésőbb a szerelést végző munkatársaknak" mondat nem helytálló.
Kellene egy minta az egységesen elfogadható csatlakozó műszaki dokumentációról, a nyomvonalrajzról és ezek szükségességéről, mert az az érzésem, hogy ezeket megrajzolom meg kitöltöm de senki nem nézi, mert a csatlakozócsere után viszik el a helyszínről. A fenti kérések ÉMÁSZ területről érkeztek.

- a regisztrált vállalkozói által használandó nyomtatvány letölthető és szerkeszthető legyen számítógépen.
- a lehibázott munkáknál a kifogásolás egyértelmű legyen, ha a szabványt érint akkor a szabvány pontokra pontos hivatkozás legyen, mert a kivitelező és átvevőnek is ismerni kell a szabványokat.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2013. április 05., 16:42:32 DÉLUTÁN
Szeretném ha konkrét leírások készülnének az igénybejelentés életútjáról ha azt
-írásban
-személyesen állandó irodában
-személyesen fiók irodában indítják
Nagy szükség volna az írásbeli ügyintézés korrekt pontosítására hiszen vidéken sok időbe és pénzbe kerül az ügyfélszolgálati irodák látogatása.
A gazdasági-műszaki tájékoztatóban bekért dokumentumokat valójában kinek és mikor kell bemutatni elküldeni mert az abban szereplő "Legkésőbb a szerelést végző munkatársaknak" mondat nem helytálló.
Kellene egy minta az egységesen elfogadható csatlakozó műszaki dokumentációról, a nyomvonalrajzról és ezek szükségességéről, mert az az érzésem, hogy ezeket megrajzolom meg kitöltöm de senki nem nézi, mert a csatlakozócsere után viszik el a helyszínről. A fenti kérések ÉMÁSZ területről érkeztek.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. április 05., 17:51:31 DÉLUTÁN
Itt az utolsó mondat részhez: az ELMŰ területem  az egyszerűsített minta  műszaki dokumentációt használjuk. Ez a kék füzetben is benne van aminek a címe: tipizált fogyasztásmérőhely kialakítások rendszere. Észrevételt bemásoltam az előzőbe, hogy együtt legyen.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2013. április 05., 18:09:42 DÉLUTÁN
Mi ez a kék füzet, hogyan lehet hozzáférni ?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. április 05., 18:28:46 DÉLUTÁN
Nekem a 2001-es ELMŰ kiadványában van benne. Majd megpróbálok belőle feltölteni segítséggel ha sikerül.

Üzenet összefûzve: 2013. április 06., 15:06:28 DÉLUTÁN

Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. április 07., 08:55:40 DÉLELŐTT
Hogy a témát ne altassuk el, bemásoltam egy MEE-VET honlapon található cikket: :)

Burkolt mérőtáblák alkalmazása az Elmű Hálózati Kft. és az Émász Hálózati Kft. ellátási területén

Hírek, 2013. jan 28.

ELMŰ-ÉMÁSZ Társaságcsoport Méréstechnikai és mérőellenőrzési osztálya e-mailen történt gyártói megkeresésre válaszolva a burkolt mérőtáblák, társaságaink ellátási területén történő alkalmazhatóságával kapcsolatban az alábbi tájékoztatást adja.

Szemlélet egységesítése
Az ismert követelmények szerint fogyasztásmérő hely kiépítést legalább IP 44-es védelmet biztosító fogyasztásmérő szekrény alkalmazásával kell végezni.

Meglévő mérőhelyek felújítása esetén a mindenkori érvényben lévő és közzé tett szabályozásnak megfelelően kell a mérőhelyet átépíteni.

A mérőhely kialakítást alap esetben tervezni kell, és a kivitelezést jóváhagyott kiviteli terv alapján lehet megkezdeni. E szabályok vonatkoznak társasházi mérőhely felújítás esetére is.

A mérőszekrények követelményét nem teljesítő burkolt mérőtáblák alkalmazása abban az esetben lehetséges, ha a kiviteli terv összeállítása során a hely sajátossága miatt mérő szekrény alkalmazásának nincs fizikai lehetősége, de a burkolt mérőalátét tábla elhelyezése lehetséges, és annak alkalmazását a terven bemutatott kizáró körülmények mérlegelése után, az illetékes jóváhagyó szervezeti egységünk a terv követelmények való megfelelése esetén elfogadta. A fenti elvek szerinti körülmények megléte esetén a nevezett zárt/burkolt mérőalátét táblák továbbra is alkalmazhatók.

MEE VET

Ehhez hozzáfűzve a társasházak teljes felújítása  és új létesítés egyértelműen tervezendő, ez egy értelmű. Más a helyzet amikor ezen belül csak egy lakásról illetve családi házról van szó???
Itt is merülhetnek fel még kérdések a gyakorlati oldalról!
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: NagyPS Dátum 2013. április 07., 12:19:52 DÉLUTÁN
Nekem csak egy de szerintem mindenkinek előnyös javaslatom volna szolgáltatótól függetlenül, a reg szerelőknek legyen külön fenntartott kapcsolattartó vagy ügyintéző, akihez be lehet juttatni az igényeket ha a megbízó minket hatalmaz fel a teljes ügymenet lebonyolításával.

Indok:
- mi minden adatot tudunk előre
- a papírok megvannak egyszerre kivéve ha fizetni kell a bővítéskor.
- nem kellene az ügyfélszolgálatosokat ezzel pluszba terhelni, egy két nap múlva bemegyünk a kész papírokért ha kell
- a kapcsolattartó azonnal tudna adni ki olyan anyagokat amik nekünk szólnak és napra készebbek lennénk
- náluk elérhetővé tenni miden olyan dokumentációt és egyéb nyomtatványt ami szakmai
-- belső műszaki előírások szabályok
-- nyomtatványok amiket normál ügymenetben nem használnak
-- minták a kiköltésre
-- tarifák a szolgáltatóknál (kiszállási díjak, egyéb esetekben felszámolt díjak) táblázatban sokszor kérdezik mi mibe fog kerülni és választ sokszor nem tudjuk a szabályzatokban kikeresni nem egy perces munka

Pontosan leírni részünkre, hogy a szabványban megfogalmazott előírásoktól hol és milyen módon térnek el pld h tarifánál vagy geo nál a mérőhelyet milyen kábelezéssel lássuk el mert a mérőknek 1-es vezeték kell pld de erről sehol sincs papír. Vagy ha valahol kell minden napszaki, vezérelt, H akkor azt hogyan kérik a mérők sorrendje a kábelezés stb.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. április 07., 14:26:17 DÉLUTÁN
Gyűjtögetem az észrevételeket, melyeket név nélkül továbbítom pénteken reggel, de hozzájárulását adja az illető azzal együtt. Gondolom többen kaptak kör email az egyik kolléga válaszát, melyben megfogalmazza az elérhetetlenségeket, eltérő követelmények támasztása területen belül is,stb. Ezért jó ha mindenki feltárja a véleményét ami hátráltatja a munkánkat. Ha ez nem történik azt hiszik még  minden rendben van, ha valaki hibázik etikai bizottság, majd törlés következik be a félre értések és információ hiányok végett.

A MEE-VET honlapon található cikk:

Tájékoztatás

Hírek, 2013. ápr 1.

Március 19-én egy azonosítatlan e-mail címről elektronikus levélben kereste meg társaságunkat vélhetően egy regisztrált szerelő kolléga, ,,Fegyver az áramszolgáltatói önkény ellen!" tárgyban. Köszönettel megkaptuk a levelet és – mivel a levél címzettjei felölelik a szakma jelentős részét – úgy döntöttünk, hogy a részletes választ a MEE VET hivatalos honlapján jelentetjük meg nyílt levél formájában.


Elöljáróban néhány alapvető rendezőelvet szükséges előre bocsátani az azonos platform megteremtése érdekében.
•Az ELMŰ-ÉMÁSZ Társaságcsoport érdekelt és együttműködő a regisztrált villanyszerelői rendszer működtetésében. Tehát nem szembenálló, hanem együttműködő partnerek vagyunk, a felhasználókat (fogyasztókat) is ideértve.
•Társaságcsoportunk kizárólag etikus eljárásokban érdekelt, ezért nem kíván erkölcstelen belső, vagy külső munkavállalókkal együttműködni.
•Problémák esetén megoldást keresünk. A problémák lehetnek egyedi konkrét, vagy rendszerszintű általános hibára visszavezetőek. Egyedi hiba esetén, csak pontos adatszolgáltatás esetén van lehetőség megoldást adni. Tehát a kik, hol, mikor, mivel, mit tettek kérdéseket meg kell válaszolni, hogy az egyéni felelősségek, hibás gyakorlatok megszüntethetőek legyenek.

A levelében leírtak rendszer szintű problémát nem említenek.

Az említett korrupciós eseteket, vagy sérelmes eljárást, pontos adatszolgáltatás esetén természetesen kivizsgáljuk és a bizonyítást követően az érintett belső munkatárssal szemben felelősségre vonást, vagy akár elbocsátást kezdeményezünk. Vétkes regisztrált villanyszerelő esetén kezdeményezzük annak kizárását az etikai kódex alapján.

A levél további részében általánosságban a fogyasztásmérő hely, regisztrált villanyszerelő által, előre ismert követelményektől eltérő, azaz hibás kivitelezése esetén lefolytatott eljárást taglalja, és több ponton téves állításokat tesz. Ez sokakban zavart kelt, ezért fontosnak tartjuk azok pontosítását és a helyes eljárás közvetítését.

Amennyiben a bekapcsolást megelőző ellenőrzés során az ismert követelményektől való eltérést tapasztalnak munkatársaink, azt a B-0176/03 jelű hibajegyzéken rögzítik és átadják a feltárt hibák javítása érdekében. Bekapcsolásra csak az ismert és MEH által is elfogadott követelménynek megfelelő mérőhely kialakítása esetén van lehetőség. A regisztrált villanyszerelői rendszerben tevékenykedő szerelőkkel szemben éppen az az elvárás, hogy ismerjék a mérőhely kialakításra vonatkozó műszaki és folyamatbeli előírásokat, hogy az e-mailben említett hibás kivitelezések ne álljanak elő, mert a felhasználók az Önök munkavégzését is társaságunk tevékenységével hozzák összefüggésbe. Így a pozitív megítélés miatt mindannyiunk érdeke a hibák elkerülése. Munkatársaink munkavégzését minőségbiztosítási rendszerünkön keresztül folyamatosan kontrolláljuk és megtesszük a szükséges intézkedéseket. E rendszer épít a Regisztrált villanyszerelők jelzésére, így kérjük, ha konkrét észrevételük van, azt a fenti részletességű adatszolgáltatással irányunkba tegyék meg, hogy a szükséges eljárást lefolytathassuk. Mostani általános jelzés alapján is elgondolkodunk, hogy milyen lépések megtétele szükséges a regisztrált villanyszerelői rendszer színvonalának belső rendszerünkhöz hasonló emelése érdekében.

A B-0431/04 jelű felszólító nyomtatvány a megalapozatlanul állított kötelezettségeket a hálózati engedélyesre nézve nem keletkezteti. A nyomtatvány, mint azt figyelmesen elolvasva láthatjuk a hálózati engedélyes megbízásából tevékenykedő szerelő felhasználási helyre történő bejutását hivatott segíteni, felkérve a felhasználót vagy annak megbízottját, hogy 10 napon belül vegye fel a kapcsolatot társaságcsoportunkkal a munkavégzés jövőbeni elvégzésének időpont egyeztetése miatt. Belátható tehát, hogy az állítás információ hiányon vagy téves ismereten alapul, valamint rendszer szinten zavart keltő cselekedetre buzdít. Ismételten felhívjuk figyelmüket, hogy információhiány vagy jobbító szándékú javaslat esetén lehetőségük van akár a MEE VET szervezetéhez, akár társaságunkhoz fordulni, amint azt a képzéseken és regisztrált villanyszerelői fórumokon folyamatosan kommunikáltuk. Az ismerethiány nem baj, ha a cselekvés előtt pótoljuk azt, de a téves ismeret zavart okoz. Kérjük ezek figyelembe vételét! Igény esetén továbbra is állunk rendelkezésre
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2013. április 07., 16:49:56 DÉLUTÁN
Jó lenne látni ezt az azonosítatlan E-mail-t. Erről hátha eszünkbejut még néhány gondolat.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. április 07., 18:23:09 DÉLUTÁN
Ez itt mind szép és jó, amit a MEE-Vet site-on leírt az ELMŰ meg ÉMÁSZ, csakhát az ÉLET sok esetben másként folydogál, mint ahogy azt a Váci úton, ill Miskolcon látják... Megaztán, itt an az ország 2/3-án szolgáltató e.on, illetve a főkolompos EdF-Démász, azon belül is az e.on Édász, a Dédász, Titász és ezeken belül az egyes megyei igazgatóságok, aztán azokon belül a területi igazgatóságok. Szóval, azért ne vigyorogjunk elégedetten, hogy "na mi aztán mindig, mindenben maximálisan a MEH, ill a törvények, meg a "kinti" policy, a -mellesleg- nem keveset csengető ügyfeleink elvárásainak szellemében ténykedtünk, ténykedünk és fogunk ténykedni, Isten minket úgy segéljen, meg egyéb közhelyek..." Leszögezem; én maximálisan a minőségi, azaz a PPP (Precizitás, Pontosság, Pedantéria) szellemében élek, gondolkodom, szerelek akár mérőhelyet is, de azt tényleg vérforralónak tartom, hogy ugyanaz a felépítésű mérőhely az egyik helyen gratulációt, vállveregetést (esetleg zacsi emelést) ér, míg a másik helyen (értsd: másik szolgáltatónál) már homlokráncolást, imádkozást, könyörgést, szájkaratét! Épp ezért van az, hogy én mindig, mindenhol egyeztetek egy helybéli, a szolgáltatóval meghitt kapcsolatban álló kollégával, mert inkább csiszolok, módosítok a szerelési szokásaimon, mintsem hogy 2-szer kelljen, esetleg némi selejttel kiépíteni egy -egyébként tök triviális szerelésnek minősülő- mérőhelyet.   ;)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2013. április 07., 20:11:04 DÉLUTÁN
Mivel az az ominózus E-mail csak nem akar nyilvánosságra kerülni elmondok én egy gondolatot a regisztrációs rendszerről. Mivel a szolgáltatók szerződött vállalkozói gyakorta folytatnak egyébb épületvillamossági szereléseket is pl. mérőhely kialakítást, előfordul az az eset, hogy az út egyik oldalán ők éppen mérőhelyet szerelnek, ahogy én a másik oldalon, holnap pedig ők nem kapcsolják be az enyémet, pedig pont olyan mint az övék. Gyakorta előfordul, hogy mivel az autóikon az ÉMÁSZ szerződött vállalkozó feliratt szerepel, munkakörükben nem szereplő, céges regisztrációjuk alapján nem végezhető munkálatokat is elvállalnak, elvégeznek. Magyarul lenyúlják az enyémet.
Céges regisztrációval rendelkező villanyszerelő nem készíthet mérőhelyet csak ha a munkát a cég vállalta. Hétvégeken maszekolnak, aztán a kisfőnök valahogy lebélyegzi az okmányokat. Van amikor nem sikerül áttolni a dolgot, ekkor jön a fogyasztó, hogy kéne neki kivitelezői nyilatkozat, megy csatlakozási műszaki dokumentáció stb...
A pénzt nekik adta, a felelősség meg az enyém lehet.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. április 07., 20:28:57 DÉLUTÁN
Sajnos nekem is nyúltak le már több munkát is az EON-k, ebből a szempontból az ELMÜ -k szerencsére a tapasztalatom szerint nem nyúltak le munkát még. Itt még egy automatát se cserélnek le a fogyasztónál a mért oldalon szerencsénkre  :).
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: NagyPS Dátum 2013. április 08., 14:31:54 DÉLUTÁN
Amit még hozzá tennék mint lehetséges felvetés. A szolgáltatók tegyék már meg azt hogy az ügyfélszolgálatosokkal tudatosítsák, hogy az ő részükről kiadott költségeken kívül van még a reg. szerelőnek fizetendő szabadpiaci költség rész is. Sokszor találkozok olyannal, hogy csak papírt kell aláírni és ezért mért is kérek pénzt mert azt mondták nekik ez nem jár költséggel. Nehéz elmagyarázni a piac felépítését, és működését. Jó volna ha a honlapokon is fenn volna egy ábra ki hogy kapcsolódik egymáshoz és ezeknek külön is kell fizetni ha valamit kér az előfizető.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2013. április 08., 22:00:24 DÉLUTÁN

Mikor indult a regisztrációs villanyszerelő képzés, akkor az volt az álláspont, hogy a műszaki követelmények azonosak lesznek országos viszonylatban az áramszolgáltatók területén. Most a regisztráció ugyan országos jellegű, de mégis van különbség a megvalósításokat illetve az E.ON, ELMŰ - ÉMÁSZ, DÉMÁSZ területén.
Hogyan lehetne ezeket egységessé tenni?
Amennyiben nem lehet akármilyen műszaki megfontolásból, van-e arra lehetőség, hogy a konkrét megoldások tekintetében - akár kifüggesztve, akár a szolgáltatók honlapjain, tájékozódni lehetne a fogyasztásmérő helyek kiépítése céljából.
(én legalább is eddig nem találtam ilyet)
Ne a műszaki átadás - átvétel ideje alatt kelljen ezekkel szembesülni.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2013. április 09., 19:02:26 DÉLUTÁN
Nem csak szolgáltaónként vannak eltérések, hanem területen belül is a szerződött szerelők között. Ilyenek pl. fővezeték csövezése nincs sehol leírva, hogy csak Mü I lehet.
A tetőtartó vascsövének nem kell a fogy.mérőig leérni. A tetőtartó kikötésére vonatkozó eljárás, számítás benne van az MSZ 447-ben és a reg szerelők kézikönyvében, nem pedig "szerintem ezt ki kell kötni". A földelés nem biztos, hogy a mérőhely alatt van, nem kell, hogy ott legyen, nem a mérőhelyhez, hanem a PEN sínhez van rendelve. (amikor azt mondtam, hogy PEN sín borzasztó furcsán nézett egyikük.) Biztosan sorolhatnánk még...
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2013. április 09., 20:13:50 DÉLUTÁN

Folytassuk.
Van ahol csak utcafrontról leolvasható mérőhelyet vesznek át, van ahol csak gázcső lehet a tetőtartó csöve MŰ I 36-os védőcsővel bélelve, és van ahol ezektől eltekintenek.
Ezért is kellene egységes álláspont az áramszolgáltatói területeken.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. április 09., 20:27:37 DÉLUTÁN
Úgy látom, csak-csak gyűlik a sok panasz... :'( És most csak a "standard" dolgokat említettétek, mi van akkor, ha valakinél némi "egzotikum" is belekeveredik, pl földkábeles input, "B"-s túlfeszvédelem, ne adj Isten; esetleg pár kW-nyi fotovoltaikus cucc, miegymás érdekes?!? Pedig már a mérőhelyi tokozatok egységesítettek, hiszen általában a Csatári, Hensel, GanzKK triumvirátus cuccait szoktuk beépíteni, melyekből -főként a Csatárira igaz ez- olyan széles választékú kombók léteznek, hogy minden igényre van előre konfekcionált mérőhely. Méghogy utcáról leolvasható mérőhely? Mégis mi az Istent képzelnek ezek? Mi köze van az utcán járó-kelőknek az én áramfogyasztásaimhoz? Örüljenek neki, hogy a mérők a kerítéshez közel, vagy annak oszlopában vannak, ugyanis más országokban (Novill, erre azért szintén hívd fel a becses figyelmüket, hogy pl az RWE-nél nem a kertben vannak a mérők, hanem a házban és nem tokozott szekrényben, hanem egy szekrényben a ház mért elosztójával, csak azért, hogy ne kelljen több 10 m-nyi 5x10-es, vagy inkább 5x16-os kábeleket kiépítgetni, ugyanis az még az NSZK-ban is sokba fáj, pedig ott egy hangyaf.sznyival magasabbak az átlagbérek!
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2013. április 09., 20:40:58 DÉLUTÁN
Szerintük a gazdasági-műszaki tájékoztatóban leírják a követendő eljárást. Én már fejből tudom mielőtt kiküldenék, hogy az MSZ 447 és az MSZ 2364 szerint kell eljárni. És ennyi.
Ezt nekem kell megtölteni műszaki tartalommal és egy olyan szerelő aki (tisztelet néhány
kivételnek) még életében ezeket a kezébe sem vette valami belső "titkos" direktíva alapján dönt, hogy jó vagy nem. Akkor adjon a szolgáltató műszaki tartalmat. Tárjon elénk megoldásokat, rajzokkal fényképekkel magyarázatokkal hogy mi a jó kialakítás, a tipizál mérőhelyek mellé tegye oda a többi anyag elfogadására vonatkozó ajánlásait esetleg előírásait.Ha figyeltétek az ELMŰ-ÉMÁSZ megújította honlapját. Mi változott rajta? A szine ? Évek óta ugyan azok az általános semmitmondó közlések. Az online ügyfélszolgálat továbbra is csak IE vagy Firefox alatt megy. A személyes ügyfélszolgálaton hány villamos szakemberhez tudunk hozzáférni ? Milyen dolog az, hogy az országos regisztrációmmal nem végezhetek munkát a tőszomszédságomban levő Eon-nál mert kölön együütműködést kell vele kötnöm,  +FAM vizsga. Ez korlátoz engem a munkavállalásban, a fogyasztót pedig a szerelőválasztásban.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. április 12., 15:53:35 DÉLUTÁN
Kollégák a mai napon megtörtént az bizonyos találkozó. Öten vettünk részt rajta a regisztrált villanyszerelők részéről akik válaszoltak a MEE-VET e e-mailre, ketten pedig az ELMÜ részéről. A tervük szerint 5-6 fős csoportokban szándékoznak információkat begyűjteni a rendszer hiányosságaival kapcsolatosan.  A jelen lévő regisztrált villanyszelők elmondták az észrevételüket, javaslatukat, én is leadtam írásban név nélkül az itt felvetett problémákat és javaslatainkat.  A szolgáltató ezen infókat rögzítette, melyeket később értékel. Látszik bennük a jobbító szándék és a segítő akarás.  Egyértelműen látszik, hogy a szolgáltatók és a regisztrált villanyszerelők között az információ áramlás nem megfelelő, és ezekből adódnak a fennálló problémák jelentős része.   Az ELMÜ területén az új fogyasztó bekapcsolások a jövőben csak földkábeles megoldások lesznek, előtérbe kerülnek a tervezési kötelezettségek. Megint olyan érzésem kezd támadni, hogy nem bíznak a szakemberekben, ezért még több embert kell eltartanunk. Emlékezzünk vissza annak idején el vették tőlünk a földkábeles munkákat, és meg kell nézni, hogy milyen földkábeles csatlakozásokat építenek ki sok esetben, tisztelet a kivételnek.  Mindenesetre kíváncsian várom a pozitív irányú elmozdulást a szolgáltató részéről, mennyire fogják az igényeinket figyelembe venni.

MEE-VET honlapról egy infó!

Burkolt mérőtáblák alkalmazása az Elmű Hálózati Kft. és az Émász Hálózati Kft. ellátási területén

Hírek, 2013. jan 28.

ELMŰ-ÉMÁSZ Társaságcsoport Méréstechnikai és mérőellenőrzési osztálya e-mailen történt gyártói megkeresésre válaszolva a burkolt mérőtáblák, társaságaink ellátási területén történő alkalmazhatóságával kapcsolatban az alábbi tájékoztatást adja.

Szemlélet egységesítése
Az ismert követelmények szerint fogyasztásmérő hely kiépítést legalább IP 44-es védelmet biztosító fogyasztásmérő szekrény alkalmazásával kell végezni.

Meglévő mérőhelyek felújítása esetén a mindenkori érvényben lévő és közzé tett szabályozásnak megfelelően kell a mérőhelyet átépíteni.

A mérőhely kialakítást alap esetben tervezni kell, és a kivitelezést jóváhagyott kiviteli terv alapján lehet megkezdeni. E szabályok vonatkoznak társasházi mérőhely felújítás esetére is.

A mérőszekrények követelményét nem teljesítő burkolt mérőtáblák alkalmazása abban az esetben lehetséges, ha a kiviteli terv összeállítása során a hely sajátossága miatt mérő szekrény alkalmazásának nincs fizikai lehetősége, de a burkolt mérőalátét tábla elhelyezése lehetséges, és annak alkalmazását a terven bemutatott kizáró körülmények mérlegelése után, az illetékes jóváhagyó szervezeti egységünk a terv követelmények való megfelelése esetén elfogadta. A fenti elvek szerinti körülmények megléte esetén a nevezett zárt/burkolt mérőalátét táblák továbbra is alkalmazhatók

Ezt a meglévő régi faszekrényes mérőhelyeknél alkalmaztuk például amikor a meglévő nappali mellé éjszakait építettünk be. Már ezt is tervezni kell???


Üzenet összefûzve: 2013. április 13., 14:14:02 DÉLUTÁN

Folytatva az előző témát. A tegnapi megbeszélésen is felmerült a buborék tábla használhatósága engedélyezett-e, mert a termék katalógusban szerepel. A szolgáltató hivatkozott az előzőekben bemásolt MEE-VET cikkre. A megbeszélésen azt jött le, hogy a cikk alapján nekünk ez már egyértelmű lehet. Nekem ennek alapján sok minden nem érthető még.

"Az ismert követelmények szerint fogyasztásmérő hely kiépítést legalább IP 44-es védelmet biztosító fogyasztásmérő szekrény alkalmazásával kell végezni."
Itt nyilván egy védett faszekrényben, ami süllyesztett is nincs gond az IP 44-es védettséggel. De már falon kívül már ezt lehet vitatni.
"Meglévő mérőhelyek felújítása esetén a mindenkori érvényben lévő és közzé tett szabályozásnak megfelelően kell a mérőhelyet átépíteni."
Itt már lehet, hogy van akinél kérdés merül fel a gyakorlati megvalósítás során.
"A mérőhely kialakítást alap esetben tervezni kell, és a kivitelezést jóváhagyott kiviteli terv alapján lehet megkezdeni. E szabályok vonatkoznak társasházi mérőhely felújítás esetére is."
Itt szintén már kérdés merülhet fel a családi háznál. Ki tervezi regisztrált villanyszerelő vagy tervezői jogosultsággal rendelkező tervező? Mert ha az utóbbi akkor ebből nem igen lesz már munkánk gondolom. Természetesen nem azért mert a tervező el viszi a munkát.
Tehát egyértelműek ezek az értelmezések számunkra vajon?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. április 13., 15:52:56 DÉLUTÁN
" (...)Az ELMŰ területén az új fogyasztó bekapcsolások a jövőben csak földkábeles megoldások lesznek,(...)"
Hurrá!!! Akkor ezek szerint, dacára az áramszolgák konstans megszorongatásának, végre- valahára, legalábbis ELMŰ-ÉMÁSZ felségterületen áttérünk a sokkal kultúráltabb földkábeles megoldásra, még akkor is,ha az utcai 0.4kV-os hálózat 1000 éves, faoszlopos, 4 csigás -netán oszlopba betekert függöleges csigás- csupasz szabadvezetékes??? Mert ezzel "csak" az lesz a gáz, ha egy ilyen utcában valaki(k)nek földkábeles csatlakozást építenek ki és majd eljő a várvavárt felújítás, minek során esetleg átkerűl az új -mondjuk pörgetett- betonoszlopos, szigetelt szabadvezeték-korbácsos cuccka az utca másik oldalára, nos akkor hogy a túróban lesz kivitelezhető a mondjuk SZAMkAM kábelek meghosszabbítása? De elég, ha az új oszlopok nem a régiek mellé, hanem azoktól mondjuk 2-3 m távolságra lesznek beállítva a jó anyaföldbe! Akkor hogyan, miként hosszabbodik meg a földkábel?? Ami engem illet; teljes mellszélességgel támogatom a földkábeles csatlakozást, de azt max csak olyan helyeken, ahol tutifix, hogy az elkövetkező 10 évben nem lesz közcélú hálózat átépítés, vagy max csak a csupasz szabadvezetéket cserélik szigetelt vezeték-korbácsora. Bocsi, hogy "ünneprontó" vagyok, de lelki szemeim előtt látom a jövőt, miidőn 1-1 közcélú 0.4-es hálózat felújítás során sűrű fejvakarászások lesznek, miként legyenek kicserélve a sem hosszban, sem elhelyezkedésükben nem megfelelő földkábelek, pláne olyan házak esetén, ahol mondjuk egy szép sziklakert alatt fut a kábel ,vagy egy olyan társasháznál, ahol időközben dryvitozták a falat és a betáp kábel cseréjéhez szét kéne vésni a külső falsík felét, hogy egyebekről már ne is beszéljek...
Ami pedig a bubikkal kapcsolatban történik, nos az megint nem más, mint a "magyarosch" butaság non plus ultrája! Épp ezért én ex katedra nem foglalkozom faszekrényes mérőhelyek felújításával, mert utána ebből csak a szopáshalom lesz! Vagy Csatáris (esetleg henseles, ill Ganz KK-s) tokozott -főként akkor, ha 3 fázisos 24h-s + ugyanolyan vezérelt, mellé "B" túlfeszvédelmi unit, késesbiztivel, tűzvédelmi főkapcsolóval (melynek ugye igen jó lökőfeszültség állósággal kell viseltetnie, báj dö véj: a VGK 64, 101, 162 erre a célra tökéletesen alkalmas, mert abban még volt anyag, azt még szívvel-lélekkel gyártották!), ill egyéb más "érdekes", vagy pedig marad a régi faszekrény, oszt lehet hisztizni, ha valami megint elszáll, serceg, villámokat okád...  >:(
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. április 18., 19:02:15 DÉLUTÁN
Egy MEE-VET tájékoztató e mail  újabb gyöngyszeme a boldogsághoz!


Változások a műszaki igénybejelentés folyamatokban


A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény 2013. április 11-én hatályba lépett módosult előírásainak megfelelően 132 kV-nál kisebb névleges feszültségű közcélú hálózatot, csatlakozó vezetéket és közvilágítási elosztó hálózatot létesíteni belterületen kizárólag csak földkábellel szabad. Ennek alapján a műszaki igénybejelentési folyamatokban az alábbi változások szükségesek.


Kábeles csatlakozók létesítése belterületen 2013.04.18-tól


   A 2013. április 18. után kiadott Műszaki Gazdasági Tájékoztatóban (MGT) belterületen kizárólag kábeles csatlakozás írható elő, akár új igénybejelentésről, akár teljesítménybővítésről, akár csatlakozó vezeték cseréről van szó.
o   Olyan teljesítménybővítési igények esetén, amikor a meglévő csatlakozó vezeték cseréje műszaki okból nem indokolt (mert a meglévő csatlakozó vezetékre a kért igény kiadható), nem kell előírni a csatlakozó vezeték földkábelbe helyezését. Ebben az esetben a fogyasztó a 76/2011. (XII. 21.) NFM rendelet (a továbbiakban: csatlakozási díjrendelet) szerint járó, az igényelt teljesítménytől függő alapdíjat, köteles megfizetni. Amennyiben teljesítménybővítésnél a helyszíni munkavégzéskor derül ki, hogy a meglévő csatlakozó nem felel meg, az igényelt teljesítményhez, úgy az eredeti igény lezárandó, és új igényt kell indítani az eredeti folyamatra vonatkoztatva, de már kábeles csatlakozó szerelésével.
o   Olyan teljesítménybővítési igények esetén, amikor a meglévő csatlakozó vezeték cseréje műszaki okból indokolt, a csatlakozási díjrendelet alapdíjra és kábeles csatlakozóra vonatkozó normatív díjtételeit és szabályait kell alkalmazni.
o   Olyan teljesítménybővítési igények esetén, amikor a meglévő csatlakozó vezeték cseréje műszaki okból nem indokolt vagy a fogyasztó teljesítménybővítés nélkül csatlakozó vezeték cserét vagy áthelyezést kér, a fogyasztó továbbra is a kábeles csatlakozó létesítés költségének 100%-át fizeti (és az esetleges alapdíjat).
o   Azon esetekben, ahol helyi építésügyi, önkormányzati hatósági tiltás van a földkábel létesítés miatt, ott is a törvényi szabályozás szerint kell eljárni, mert az erősebb a helyi szabályozásnál.

   Ideiglenes csatlakozó véglegesítésének lehetősége megszűnt. Az ideiglenes csatlakozó a fogyasztó tulajdona, így az a fogyasztó döntése, hogy szabadvezetékes vagy kábeles ideiglenes csatlakozót létesít saját költségére. Viszont a végleges bekapcsolás kérésekor mindenképpen az elosztó fogja a kábeles csatlakozót létesíteni. A fogyasztó figyelmét kiemelten fel kell hívni arra, hogy a kábeles csatlakozó létesítés átfutási ideje legalább 6 hónap, így időben rendelje meg azt.
   A fogyasztók által korábban létesített, és a jelenlegi szabályozás előtti időszakban a végleges mérésre is megfelelő, szabadvezetékes csatlakozóval szerelt ideiglenes mérőhelyek esetén is új, földkábeles bekapcsolást kell indítani, ha az ideiglenes mérőhely megszűnik

   Ezeket a szabályokat kell alkalmazni azokban az esetekben is, amikor egy korábban beadott igényre hiánypótlás érkezik.


Átmeneti intézkedések 2013.12.31.-ig

   A 2013.04.18. előtt kiadott, szabadvezetékes csatlakozást előíró MGT alapján elkészíthető a szabadvezetékes csatlakozó vezeték, amennyiben az igénylő az MGT érvényességi idején belül elfogadja / elfogadta azt. 2013. december 31-ig kapcsolható be a szabadvezetékkel létesített csatlakozó.

   Amennyiben előzetes igénybejelentés nélküli bekapcsolási igénnyel, a fogyasztó megbízásából a regisztrált villanyszerelő jelentkezik, a bekapcsolás szabadvezetékes csatlakozóval is elvégezhető, ha a regisztrált villanyszerelő 2013.04.22-én ügyfélszolgálati irodák zárásáig a kész – komplett dokumentációval jelentkezik. Hiánypótlásra nincs lehetőség ebben az esetben.  A regisztrált villanyszerelő nyilatkozatával igazolja, hogy az igényt 2013.04.11. előtt vette át a fogyasztótól. Igénybejelentő lapra a regisztrált villanyszerelő saját kezével ráírhatja a nyilatkozatot (dátum, aláírás).
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2013. április 18., 20:12:19 DÉLUTÁN
Én rendszeresen túrom a szolgáltatói honlapokat, de egy árva szó sem esett arról, hogy törvénymódosítás készül. Ma tudtam meg. Egy fogyasztót talán sikerül megmentenem hétfő estig. Az igénybejelentése már elment postán, de a fentiek tükrében azt hiszem az már szabadvezetékre nem jogosít. Mivel a rendelkezés hiánypótlási lehetőséget nem adott, pontosítani kellene, milyen dokumentumok azonnali benyújtása szükséges. A baj az, hogy új bekapcsolásról lévén szó a tulajdoni lap is a borítékban van.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2013. április 18., 20:49:08 DÉLUTÁN

NOVILL által beidézett "szentírást" a mai napon kaptam meg e-mailben.
Nem akarom részletezni, mert minden le van benne írva.
A 6 hónapos átfutási idő kiakasztó, valamint az, hogy ha teljesítmény bővülés miatt a fogyasztó csatlakozó vezeték cserét kér, akkor is a földkábeles létesítés költségét kell megfizetni.
"Pókhálók" a jövőben nem lesznek, de burkolatbontás, és közműcsere és javítás gyakrabban várható, amik csak növelik a bosszúságot.
Nem tudom mennyire van ez a rendelet átgondolva.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. április 19., 06:37:44 DÉLELŐTT
Ez egy átgondolt rendelet mint a többi a pénzszivattyú  szerves  része  :). Mert ez nem lesz ám olcsóbb, mint a légvezeték. De viszont nincs tetőtartó. Lehet, hogy még kevesebbet fogunk keresni ez által?

Üzenet összefûzve: 2013. április 19., 13:04:23 DÉLUTÁN

Egy újabb gyöngyszem az EON-tól is  :)

Tisztelt Partnerünk!

Értesítjük Önt/Önöket, hogy a mai naptól (2013. 04. 12.-től) érvénybe lépett a VET 178/I. §  (1) A Mód. törvény, mely értelmében 132 kV-nál kisebb feszültségű elosztóhálózat és közvilágítási elosztó hálózat belterületen kizárólag földkábellel létesíthető.

Ezt követően az alábbiak szerint jár el az elosztói engedélyes:
-   belterület és új igény esetén csak földkábellel kapcsolható be a felhasználási hely
-   nem belterület esetén (tulajdon lapon az ingatlan fekvése megnevezésnél: zártkert vagy külterület megnevezés található) ott továbbra is létesíthető légkábel
-   1 éven belüli visszakapcsolások esetén (függetlenül attól, hogy a mérőhelyet szabványosítani kell) továbbra is létesíthető légkábel
-   teljesítménybővítés esetén, amennyiben kábel cserével jár: légkábel cserélhető légkábelre.

Azokat a már leadott légkábeles igényeket, ahol a Hálózat Csatlakozási Szerződés már megkötésre került azok esetében a légkábeles csatlakozás meg fog valósulni.
Azon leadott igények kezeléséről, ahol a Hálózat Csatlakozási Szerződés még nem került megkötésre a következő hét folyamán adunk tájékoztatást.

EDE Energiamérési osztály
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2013. április 19., 18:34:19 DÉLUTÁN

Tegnap ELMŰ-ÉMÁSZ, ma E.ON, holnap DÉMÁSZ...
Miért nem lehet ezt egységesen kiadni, minden áramszolgáltatói területre?
Szerintetek teljesen egyforma az ELMŰ - ÉMÁSZ és az E.ON állásfoglalása?
Mert szerintem csak egy VET van.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. április 19., 20:52:44 DÉLUTÁN
Igen a VET és az MSZ 447 szabvány országosan ugyanaz. Egyébként kész röhej ez az egész az egységes szemlélet a szerelésre, nem tudják megoldani.  :) Német - Francia  tulajdonosok miatt sosem lesz egységes  :).
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. április 19., 22:05:19 DÉLUTÁN
És a legszebb az egészben, hogy ma találkoztam egy e.on hálózatos szerelővel az egyik Kőröshegyi boltban és meredt szemekkel nézett rám, amikor mondtam neki az általam itt olvasottakat. Bár, akkor még nem láttam az e.on- os kiadást, de azt mondtam neki, hogy tudtommal ez egy MEH-es rendelet, vagy minisztériumi?, erre ő azt mondta, hogy erről semmit  nem hallott és semmi változás nincs, illetve a 6 hónapos átfutási idő sem igaz! Na, mindegy, majd nyáron meglátjuk, ha belefogunk a mérőhely felújításba, Amper bővítésbe, ill légvezeték földkábelre cserélős prozséba, tehát akkor majd ki fog bújni a szög a zsákból...
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2013. április 23., 21:04:01 DÉLUTÁN

Gondolom már volt több kollégának igénybejelentése az új VET tájékoztató óta.
Mik a tapasztalatok? A 6 hónapos átfutási idő mennyire valós?
A kábeles betáplálás terveztetni kell, a költség magas.
Eddig ideiglenes kábeles betáplálást építhetett regisztrált villanyszerelő, szabványos kivitelezés esetén még véglegesíteni is lehetett.
Hogyan változnak ezek a dolgok?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: NagyPS Dátum 2013. április 24., 16:38:34 DÉLUTÁN
Ami biztos hogy a háztartási méretű kis erőműveknél MKK bejegyzett ember készítheti a csatlakozási dokumentációt, vagy írja alá :). Ami még biztos, hogy olyan hogy ideiglenes mérőhely megszűnik, és az is biztos, hogy mindenkinél új, változtatás ha az érinti a kábel keresztmetszetet akkor kábelesnek kell lennie, tervezésre ki jogosult a franc se tudja.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2013. április 24., 17:34:39 DÉLUTÁN
Falusi környezetben eddig nem volt jellemző a kábelos csatlakozás, sem nekem sem sok más regisztrált szerelőnek nincs tapasztalata úgy az adminisztráció mint a kivitelezés területén. Jó lenne egy minta, onnan kezdve, hogy a felhasználó új bekapcsolás címen igénybejelentést nyújt be az illetékes szolgáltatóhoz. Mi történik ezután? A mérőhely kiépítése a regisztrált szerelő feladata ebben az esetben is (ha jól tudom). A csatlakozó műszaki dokumentáció elkészítése már kérdéses, hiszen a kábelcsatlakozó tervezését a szolgáltató végzi. A mérőhely kialakítására van "ÉMÁSZ-osan" megfogalmazott direktíva de ez túl általános. Ami érdekelne az az, hogy milyen tipusú szekrényeket fogadnak el erre a célra, mi legyen a szekrényben, milyen tartószerkezetre lehet szerelni, mért ill. méretlen kábel hogyan csatlakozik a szekrényhez(KPE cső PVC cső, csőadapter), hanem a telekhatáron akkor hogyan lehet még elhelyezni. Azon kollégák segítségére volna most szükség akik ezt megelőzően is készítettek már családi házak számára kábelos csatlakozást.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. április 24., 19:33:41 DÉLUTÁN
Sajnos -vagy hál Istennek- egyenlőre nem léptünk tovább a haverom légvezetékes faszekrényes avitt mérőhelyének korszerűsítési munkálataiban, úgyhogy ezért nincsenek autentikus infóim az e.on területen.  helcs, az tutifix, hogy a mérőhelyet kiépítheti a regisztrált szerelő, tokkal-vonóval, de sem árkot ásni, sem kábelt fektetni nem fektethet, csak azok az áramszolgáltatói csicskák, akiknek van jogosultsága erre. Terveztetni kell, ehhez vannak szintúgy szerződött vill tervező vállalkozások. Helyszínrajz, térképszelvény kell, melyen ugye be vannak jelölve a tervezett kábelnyomvonalat keresztező, megközelítő közművek. Ha az épület az utca túloldalán van, akkor ugye át kell fúrni az aszfalt alatt legalább 1m mélységben, egyébként a gödör min 80cm mélységű.  Ami pedig a szabványos, azt megtalálod a   
http://www.villanyoraszekrenyek.hu/home/termekek/pvt-csatari-plast-termekek/pvt
site-on. Szerintem, itt fellelhető a teljes Csatáris kínálat...  Ami a 6 hónapot illeti; ettől én is dobtam egy hátast! Remélem, ez nem igaz, mert akkor ki fog törni a parasztlázadás, függetlenül attól, hogy kis hazánkban a béka segge alatt vannak az ingatlan beruházások!
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2013. április 24., 20:48:18 DÉLUTÁN

A mai nap volt ebben a témában egy megbeszélésem. Helyszínt és fogyasztói irodát nem írok, csak annyit, hogy ELMŰ-ÉMÁSZ terület.
A téma egy teljesítmény növekedés miatti energiaigény bővítés volt, és hozzátartozik, hogy 1 fázisról, 3 fázisra.
Makacs ragaszkodás a módosított VET-hez részükről, semmi megalkuvás, szigorúan csak kábeles betáplálás, 6 hónapos átfutási idő.
A megbeszélésen abban megállapodtunk, hogy a csatlakozási ponttól, a fogyasztásmérő szekrényig létesítésre kerülő kábel tervezése, fektetése, a csatlakozási pont meghatározása a szolgáltató feladata. Ezzel vitatkozni felesleges, mert megjelent a módosított VET rendelet. Azzal viszont lehetne, hogy eddig, a bejelentés után 8 napon volt a határidő. A 8 nap és a 6 hónap köszönő viszonyban nincs egymással, és mivel a kábeles betáplálást terveztetni kell, ez a 8 nap egyszerűen eltűnik a jövőben.
A megbeszélésen az is elhangzott, hogy sem a tervezésre, sem a kábeles betáplálások létesítésére nincs kapacitás, nincsenek meg a személyi feltételek, de a műszaki megvalósítás az ő feladatuk.
Költség szempontjából sem tudtak nyilatkozni, hogy mennyibe kerül egy ilyen kábeles betáplálás egy helyszínen. Eddig meg volt állapítva, hogy egy légvezetékes csatlakozás esetén, hány méterig volt díjmentes, és hány méter után, és mennyi volt fizetendő költség.
Számomra elég érthetetlen az új rendelet.
Kábeles hálózat nincs mindenhol kiépítve. Ahol van, ott burkolat is van, és közműhálózat is van.
Ahány igénybejelentés, annyi burkolatbontás? :)
Vagy légvezetékes hálózat, oszloptestre rögzített csatlakozókábel, és még burkolatbontás? :)
Hány kábel fél rá az légvezetéktartó oszlop testére? ;)
Vagy a tervezések, kábelfektetések költsége belefér a hálózatfejlesztési díjba? :)

Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Marton Dátum 2013. április 24., 21:01:22 DÉLUTÁN
Idézetet írta: helcs Dátum 2013. április 24., 17:34:39 DÉLUTÁN
Falusi környezetben eddig nem volt jellemző a kábelos csatlakozás, sem nekem sem sok más regisztrált szerelőnek nincs tapasztalata úgy az adminisztráció mint a kivitelezés területén.
Én nem vagyok regisztrált szerelő, épület villamossággal is csak alkalomszerüen foglalkozom, tehát nem vagyok így közvetlenül érintve a témában.
Nem tudom Te mely "szolgáltató" területén élsz. A Démász területén már sok éve dívik a "csak" kábeles bekötés, még falun, tanyán is. Ráadásul erőssen preferálva a tulajdonos ország (francia) szekrényei. Esztétikailag (müszakilag is) mindenféleképpen helyesnek tartom a kábeles bekötést. Minimális a pókháló az utcaképben, egy épületet mindig is a gépészet tud igazán elrondítani. A Lajtán túl egészen más település képeket láthatunk. Persze ára van a dolognak (magyar mindig is szegényebb volt és van mint a nyugati világ, nem pedig igénytelenebb). Pár éve, többek között Fertőrákoson (Sopron mellett) is jártam, megdöbbenve láttam Kecskeméti (Démászosként) látva, hogy ott még mindig az új épületeket is csupán légkábellel csatlakoztatták a hálózatra.
De bizonyosan lehetne rugalmasabban is hozzáálni a dologhoz, amennyiben nem egy új hanem csupán bővítés van.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. április 24., 21:41:58 DÉLUTÁN
Juvill, ez döbbenetes! Erről a témáról jó lenne némi médiavisszhangot kelteni, mert a !6 hónap! az már tényleg a pofátlanság non plus ultrája!! Marton; hidd el, senkinek -legalábbis nekem tutira- nincs gondja azzal, hogy a valóban szubbalkáni légvezeték dzsungel a jövőben szépen fokozatosan megszűnik, hiszen ez az új törvény 132KV-ig ex katedra megtiltja a légvezetékezést, ergo még bőven a középfesz hálózaton sem létesülhet légvezeték sehol, semmilyen körülmények közt. Így tehát a legzavaróbb 0.4-es 4 csigás szabadvezetékes, valamint a szigetelt korbácsos undormányoknak is game over, mint ahogy az ingatlanokig futó -sok esetben már a tartó (PEN) sodronyról is lefoszlott, tehát még a régi- légvez csúfságoknak is. Azonban engem az is érdekelne, hogy miképpen lesz kivitelezhető egy full leaszfaltozott- mondjuk 4 sávos- utca esetében az, hogy az utca egyik oldalán futó közcélútól a másik oldalon lévő ingatlanhoz vezető földkábelnek átfúrják mind az úttestet, mind pedig a két oldalon lévő járdát, melyből az egyiket mindenképp fel kell törni, hiszen az oszlop mondjuk az aszfalt járda kellős közepén található. És mi lesz akkor, ha felújítják az utcai hálózatot, oszlopostul, mindenestül és az oszlopok mondjuk 3m-el arréb kerülnek a jelenlegi helyükhöz képest? Akkor majd az összes földkábel meg lesz "malacozva", mert az csodás lesz, nem is beszélve arról, hogy minden egyes toldás, hosszabbítás újabb hibák forrása lesz! Sorry, hogy játszom a vészmadárt, de így 42. évesen már tapasztaltam 1-et,s mást... Ami pedig a Démászt illeti; na, őket én nem citálnám, mert a legnagyobb gazemberek, ők aztán az állam az államban!!!  :'(
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2013. április 25., 18:20:47 DÉLUTÁN
Kedves Marton !
Igen is van olyan szolgáltatási terület ahol nincs tradíciója a kábeles csatlakozásnak.
Ez nyilván nem a DÉMÁSZ. Kettővel fentebb leírtam, hogy ÉMÁSZ területről beszélek.
Nem ellene vagyok a kábelnak, csak tájékozódni szerettem volna. Az E-on sokkal engedékenyebb, hiszen gyakorlatilag csak az új építésekre írja elő a kábelt.
Másik kérdés a terveztetés miatti hosszú átfutási idő. Meglátásom szerint megfelelő ráképzés esetén, a regisztrált szerelők egy része tudna a kábelos csatlakozókra orientáltan szabályos tervet készíteni. Magam részéről anno mint ÉMÁSZ alkalmazott diploma nélkül is tudtam közcélú hálózatot tervezni, megfelelő alátámasztással bevállalnám a kábelos csatlakozók tervezését is. Hátteret kell teremteni hozzá.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2013. április 29., 09:37:31 DÉLELŐTT
Nem hagyott nyugodni a dolog ezért kutakodtam egy kicsit. Fent említett törvénymódosítás csupán azért terjeszthető ki a csatlakozó vezeték létesítéssére mivel az MSZ 447 szerint :
"1.2.Csatlakozóberendezés: a jogszabály2 szerint.
Megjegyzés: A jogszabály szerint: ,,Csatlakozóberendezés az a vezetékrendszer, a hozzá tartozó átalakító- és kapcsolóberendezéssel, amely a távvezeték-, alap- vagy elosztóhálózatot köti össze a fogyasztói vezetékhálózattal. A mérőberendezés a csat-lakozóberendezés tartozéka. A csatlakozóberendezés a közcélú hálózat része."
Itt a VET 3.§.1. jelöli meg a megjegyzés ami ugye nem jogszabály hanem törvény és nem értelmezhető számomra, hogy miként jelöli meg ez a pont a csatlakozó vezetéket mint a közcélú hálózat részét.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2013. április 29., 18:57:25 DÉLUTÁN

Mióta indult a regisztrációs képzés, volt egy pár időszakos vizsga. Eddig a csatlakozó vezetéken csatlakozó légvezetéket értettem, gondolom más kolléga is.
Ez csatlakozott tetőtartóra, fali horogra.
A tetőtartó és fali horog kivitelezést a törvénymódosítással elvették a regisztrált villanyszerelőktől.
Ez nem öröm, mert ezzel is kevesebb a munka, és a bevétel.
Az sem öröm, hogy a csatlakozó kábeles kivitelezés ideje 6 hónap, és eddig úgy néz ki, erre az áramszolgáltatók sem tervezői csapattal, sem a kivitelezés területén eléggé szervezetleneknek tűnnek.
Azzal egyetértek, hogy nem egy szép látvány a pókháló szerű csatlakozó vezeték.
A kábeles betáplálás tervezése nem egy nagy vaszisz-dasz. Itt inkább az egyeztetés, a közműhálózatok keresztezése tűnik bonyolultabbnak.
Akik ezt a módosítást meghozták, mennyire voltak képben azzal a sok burkolatbontással, helyreállítási költséggel, amivel az ilyen jár?
Vagy kezdődik egy sugaras vagy egy hurkolt kábelhálózat létesítése, csatlakozó szekrényekkel, vagy karmantyúzással? ;)
Új létesítés esetén ez kivitelezhető. Réginél is, de ott azért van egy - két műszaki probléma. :)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2013. április 30., 19:26:39 DÉLUTÁN
Na most ha nincs tervezői apparátus nincs építő kapacitás akkor mégis ki lobbizott a parlamentben hogy ezt módosítani kellett. Mikor előzte ezt meg szakmai vita? Kik vitatták meg ha volt ilyen egyáltalán. Az országgyűlés nem tűz ilyesmit csak úgy magától napirendre mint égető társadalmi problémát. Jelzem, hogy égető társadalmi problémákat sem. Egy tisztességes szabadvezetékes hálózatot sem tudnak fenntartani, mikor fog itt tömegesen kábelhálózat épülni. Utunk sincs már egy normális sem, nem hogy kábelhálózat. Tavaly uniós pénzből szétverték az sk. készített kocsibejárómat és úgy hagyták. Nevetséges, hogy mai gazdasági körülmények között amikor csatlakozók tízezrei vannak már levágva ilyen módon nehezítik a visszakapcsolás esélyét. Hát nem kell a fogyasztó? Már a villamosenergia szolgáltatók is meg tudnak élni a kamatokból?
Mi lesz a következő találmány? Megadóztatják a 16 A-nél nagyobb fogyasztókat? Amit ezek után tudok csinálni ahhoz nem kell regisztráció, nem kell vállalkozás az elmegy fusiban is. Az adóm se kell. A költségvetés is meg él a választási jelszavakból. Mi van még ebben az országban amit ki lehet vinni, meg lehet adóztatni, mit kell még oda adni ezeknek a nemszabadkimondanianevüket embereknek és bérenceiknek. Az oroszok csak a spájzig jutottak. Ezek most hol tartanak...
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: nyaki Dátum 2013. április 30., 20:13:38 DÉLUTÁN
Tökéletes meglátás!
Ezt csak fokozni tudnám, de rögtön offot kapnék.
;)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: NagyPS Dátum 2013. május 01., 11:50:23 DÉLELŐTT
helcs az elmúlt 20 évben folyamatosan az ment hogy a saját kutyák kölykedzem, eddig nem sikerült ezt 100% járatni mivel nem volt 2/3 most van így 100% járatják. A szolgáltató is kapkodja a fejét hidd el. A jogalkotók meg sima ügyvédek akiknek figjunk sincs a valóságról és szarnak nagy ívben bármilyen szakmai érvre. Ja ez igaz bármire.

Egy biztos, a szürke megoldások lesznek túlsúlyban, . Átrakjuk az órahelyet és sima hibát jelentünk és kérünk egy plomba pótlást ;)

Az új előírás trv. kavar be igazán, a szabvány a hagyományos felállással dolgozik, sőt a jelenleg érvényes szolgáltatói üzletszabályzatok is. Azokat elvben még át kéne írniuk.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. május 03., 09:51:54 DÉLELŐTT
Egy újabb tájékoztató infó!

Változások a műszaki igénybejelentés folyamatokban

A 04.18-án kiadott tájékoztatónkban foglaltak egyes pontjai megváltoztak. Így a korábbi tájékoztatás visszavonásra kerül, helyette a jelen tájékoztató érvényes. A változásokat sárga háttérszínnel kiemeltük.

A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény 2013. április 11-én hatályba lépett módosult előírásainak megfelelően 132 kV-nál kisebb névleges feszültségű közcélú hálózatot, csatlakozó vezetéket és közvilágítási elosztó hálózatot létesíteni belterületen kizárólag csak földkábellel szabad. Ennek alapján a műszaki igénybejelentési folyamatokban az alábbi változások szükségesek.


Kábeles csatlakozók létesítése belterületen 2013.04.18-tól


   A 2013. április 18-tól (tehát már 18-án is) kiadott Műszaki Gazdasági Tájékoztatóban (MGT) belterületen kizárólag kábeles csatlakozás írható elő új igénybejelentés esetén.

   2013. április 30-tól (tehát már 30-án is) a teljesítménybővítési igényeknél szabadvezetékes környezetben továbbra is kiajánlható szabadvezetékes csatlakozó.
o   Olyan teljesítménybővítési igények esetén, amikor a meglévő csatlakozó vezeték cseréje műszaki okból nem indokolt (mert a meglévő csatlakozó vezetékre a kért igény kiadható), nem kell előírni a csatlakozó vezeték földkábelbe helyezését. Ebben az esetben a fogyasztó a 76/2011. (XII. 21.) NFM rendelet (a továbbiakban: csatlakozási díjrendelet) szerint járó, az igényelt teljesítménytől függő alapdíjat, köteles megfizetni.
o   Olyan teljesítménybővítési igények esetén, amikor a meglévő csatlakozó vezeték cseréje műszaki okból indokolt, nem kell előírni a csatlakozó vezeték földkábelbe helyezését. A csatlakozási díjrendelet alapdíjra és szabadvezetékes csatlakozóra vonatkozó normatív díjtételeit és szabályait kell alkalmazni.
o   A 2013. április 18. és 30. között teljesítménybővítésre kábeles csatlakozóval kiadott MGT-ket felülvizsgáljuk, és a fogyasztókat a Lakossági és üzleti kisfogyasztói műszaki levelezésen keresztül írásban tájékoztatjuk az új lehetőségekről.

   Mérőhely áthelyezés vagy csere esetén amennyiben a meglévő csatlakozóvezeték az áthelyezést vagy cserét követően alkalmas a betáplálásra, nem kell földkábelesre cserélni, csak a fogyasztó igénye alapján. Ha a csatlakozóvezeték a továbbiakban nem alkalmas, akkor a törvényi előírás szerint földkábeles csatlakozót kell kialakítani. Amennyiben a meglévő csatlakozó cseréje szükséges, akkor annak elszámolása a csatlakozási pont áthelyezés esetére előírt módon a fogyasztó terhére történik.

   Ideiglenes csatlakozó véglegesítésének lehetősége megszűnt. Az ideiglenes csatlakozó a fogyasztó tulajdona, így az a fogyasztó döntése, hogy szabadvezetékes vagy kábeles ideiglenes csatlakozót létesít saját költségére. Viszont a végleges bekapcsolás kérésekor mindenképpen az elosztó fogja a kábeles csatlakozót létesíteni. A fogyasztó figyelmét kiemelten fel kell hívni arra, hogy a kábeles csatlakozó létesítés átfutási ideje legalább 6 hónap, így időben rendelje meg azt.
A fogyasztók által korábban létesített, és a jelenlegi szabályozás előtti időszakban a végleges mérésre is megfelelő, szabadvezetékes csatlakozóval szerelt ideiglenes mérőhelyek esetén is új, földkábeles bekapcsolást kell indítani, ha az ideiglenes mérőhely megszűnik. 

-   A visszakapcsolás/bekapcsolás (amennyiben nem új bekapcsolásról van szó) szabadvezetékes csatlakozóval is megvalósítható, ha a kikapcsolástól számított 1 éven belül sor kerül a visszakapcsolásra/bekapcsolásra, függetlenül attól, hogy a mérőhelyet szabványosítani kell-e.
A kikapcsolástól számított 1 éven túli visszakapcsolásnál/bekapcsolásnál a csatlakozó vezeték földkábelbe helyezését kell előírni. A kábeles csatlakozó létesítéséig ideiglenes mérőhelyet lehet kialakítani.
A mérőhely megszüntetést követően az újbóli létesítés költsége az elosztói engedélyest terheli.

-   Ha a csatlakozó megszüntetését a felmondással egyidejűleg a felhasználó kérte, akkor a csatlakozási rendelet kábeles csatlakozóra vonatkozó díjtételeit és szabályait kell alkalmazni.

Azon esetekben, ahol helyi építésügyi, önkormányzati hatósági tiltás van a földkábel létesítés miatt, ott is a törvényi szabályozás szerint kell eljárni, mert az erősebb a helyi szabályozásnál
A korábban beérkezett, de 04.18-tól kiadott MGT-kre is már a fenti szabályok vonatkoznak.

Szintén ezeket a szabályokat kell alkalmazni azokban az esetekben, amikor egy korábban beadott igényre hiánypótlás érkezik.


Átmeneti intézkedések 2013.12.31.-ig

   A 2013.04.18. előtt kiadott, szabadvezetékes csatlakozást előíró MGT alapján elkészíthető a szabadvezetékes csatlakozó vezeték, amennyiben az igénylő az MGT érvényességi idején belül elfogadja / elfogadta azt. 2013. december 31-ig kapcsolható be a szabadvezetékkel létesített csatlakozó.




Tisztelt Partnerünk!

Az igénybejelentés változásával kapcsolatos 2013. április 18-án kiadott ELMŰ-ÉMÁSZ tájékoztatóban foglaltak egyes pontjai megváltoztak. Így a korábbi tájékoztatás visszavonásra kerül, helyette a mellékelt tájékoztató érvényes.

Tájékoztatom Önt, hogy az idei Szakember Találkozó 2. napján kerül megrendezésre a Villanyszerelő Fórum, melynek legfontosabb témái:
-   Szabályozás változás hatása a csatlakozó létesítésre, földkábeles csatlakozók
-   Telekhatáros mérés
-   Társasházi összekötő berendezés kérdései, társasházi felújítások
-   Mérőburkolatok alkalmazásának feltételei
-   Tipizálás idősoros felhasználói körben
-   Eltelt időszak felmerült típushibáinak egyeztetése.

A Szakember Találkozó időpontja 2013. május 14-15. (kedd-szerda).
Helye változatlanul az ELMŰ Nyrt. Sporttelepe (1138 Budapest, Népfürdő u. 18-20.)

Tervezett program:

2013. május 14. (kedd)
10.00 Megnyitó
10.15  Környezetvédelmi megoldások, újdonságok – Ivanovics Iván, Mikrolin Kft.
10.35  Törvényi változások ismertetése – hálózatépítést érintő változások, ELMŰ Hálózati Kft. előadásai 
-   Szabályozásváltozások. Gurszky Zoltán
-   VET módosítást követő változások (kábelesítés) Marcz László
11.35  Madárvédelem az ELMŰ-ÉMÁSZ hálózatán – Farkas Tibor - Marcz László, ELMŰ Hálózati Kft.
11.55 Szünet
12.35  Néhány szóban a földgázüzemű közlekedésről - Bálint Norbert, FŐGÁZ Zrt.
12.55  MSZ 151 átalakítása - Jurácsikné Sári Mónika, Pöyry Erőterv Zrt.
13.15  Újdonságok a Hauff-Technik-nél a vízzárás és gázzárás területén - Balázsi Miklós, Hauff Technik Kft.
13.35  Primer áramnyomatás – kicsit másképp - Németh Gábor, CD Automatika Kft.
13.55  Transzformátor paraméterek mérésére alkalmas műszerek - Pástyán Miklós, Rapas Kft.

2013. május 15. (szerda)
10.00   Megnyitó
10.10    Előre fizetős mérési rendszerek - Srej Balázs APATOR
10.30    Hálózatra kapcsolás feltétele, előírásai, aktualitások - Kovács Zsolt, EDF-DÉMÁSZ
10.50    Szabálytalan vételezések felderítése, prémium kategóriás szerelői rendszer - Soósné Kropp Tünde, E.ON EDE Energiamérési osztály
11.10    Az egészséges, környezettudatos világítás! - Rainer Hildebrandt és Takó Tamás, Litexpert Kft.
11.30   Szünet
12.00   Törvényi változások ismertetése – regisztrált villanyszerelőket érintő változások - ELMŰ Hálózati Kft. előadása
12.20   Mérőhely kiépítés aktuális kérdései, regisztrált villanyszerelőknek - Babarczi Zoltán, ELMŰ Hálózati Kft.
13.20   Villanyszerelő Fórum – A villamos energia törvény változásai

Kérem Önt, amennyiben látogatóként részt kíván venni a rendezvényen 2013. május 10-ig jelezze a következő elérhetőségek egyikén:

Kunyikné Ibolya        info@meevet.hu                         1/445-0617
Mészáros Ildikó        meszaros.ildiko@meevet.hu          1/797-3005

A rendezvény kreditpontos, melynek elbírálása folyamatban van. Amennyiben kreditpontot kér, kérem, a rendezvényen az információnál regisztrálni szíveskedjen, a részletekről későbbiekben tájékoztatni fogom.

Üdvözlettel:
Kunyikné Ibolya

Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: NagyPS Dátum 2013. május 03., 12:30:33 DÉLUTÁN
Újabb két hét vagy egy hónap megint egy másik tájékoztató és így tovább  :'(. Marhára átgondolják a trv alkotók és a szolgáltatók mi a szart is szeretnének. És ez kinek mennyibe fog fájni. Nesze neked épülő szépülő újra értelmezett szocializmus - kapitalizmus  >:( verjük a csalánt a más .... val ahhoz marhára értenek.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2013. május 03., 21:52:46 DÉLUTÁN

NOVILL által feltett módosítást megkaptam. Átolvastam, és nem teljesen világos.
Hoztak egy elkapkodott rendeletet. Gyorsan kiderült, hogy sem tervezés, sem kivitelezés esetén nincsenek meg egyenlőre a feltételek a kábeles csatlakozásra.
Gyorsan jött a módosítás.
Most már nem szükséges mindenhol kábeles csatlakozás még akkor sem, ha a teljesítmény idény műszakilag szükségessé teszi a csatlakozó vezeték cseréjét. :)
(keresztmetszet, több fázis)
Valamint most már felülbírálják a 04. 30-ig beadott csatlakozó dokumentációkat, és tájékoztatják az ügyfeleket.
És mi van akkor, ha közben már olyan fogyasztásmérő hely lett kialakítva, mely földkábel csatlakoztatású?
Vagy mi lett volna akkor, ha az eredetileg 04.18-tól érvénybe lépett rendeletet eleve átgondolják, hogy műszakilag mennyire megvalósítható a jelenlegi helyzetben?
Mi lenne akkor, ha a most kiadott módosítás egyértelmű lenne? ;)
Nem azzal kezdődne, hogy 04.18-tól kötelező a földkábeles csatlakozó létesítése, és nem lenne "kiskapu" arra, hogy még indokolt esetben sem szükséges földkábeles csatlakozó, ha a teljesítmény igény kielégíthető a csatlakozó vezeték cserével.
Most akkor mikor is kötelező a földkábeles csatlakozás? ;)
Szerintem erre egy új regisztrációs képzést kellene kiírni, legalább olyan szinten, mint a 14-es tűzvédelmi szakvizsgát, csak azért, hogy a tanfolyamszervezők nehogy munka nélkül maradjanak, és legyen mit becsápolni azoktól, akik már kezdetek óta többször megfizették ugyan azt a regisztrációs képzést, mivel 3 évente lejár. :)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2013. május 05., 10:56:46 DÉLELŐTT
Hosszas tanulmányozás után arra a következtetésre jutottam, hogy földkábeles csatlakozás az új bekapcsolásnak minősülő esetekben kötelező. Ha most építek valamit és arra energia igényt nyújtok be akkor egyértelmű, hogy csak földkábeles csatlakozóval létesíthető a rendelet szerint. Teljesítménybővítés esetén nekem úgy tűnik hogy a csatlakozó cseréje nem vonja maga után a földkábel létesítését.

"Olyan teljesítménybővítési igények esetén, amikor a meglévő csatlakozó vezeték cseréje műszaki okból indokolt, nem kell előírni a csatlakozó vezeték földkábelbe helyezését."

"Mérőhely áthelyezés vagy csere esetén amennyiben a meglévő csatlakozóvezeték az áthelyezést vagy cserét követően alkalmas a betáplálásra, nem kell földkábelesre cserélni, csak a fogyasztó igénye alapján."

Ez utóbbiakat én úgy értelmezem, hogy ha a teljesítménybővítés komplett mérőhely szabványosítással jár együtt akkor sem kell földkábel.
Nem értem viszont ezt:"Ha a csatlakozóvezeték a továbbiakban nem alkalmas, akkor a törvényi előírás szerint földkábeles csatlakozót kell kialakítani." Mit jelent az, hogy a továbbiakban?

A visszakapcsolásra vonatkozóan:"-   A visszakapcsolás/bekapcsolás (amennyiben nem új bekapcsolásról van szó) szabad vezetékes csatlakozóval is megvalósítható, ha a kikapcsolástól számított 1 éven belül sor kerül a visszakapcsolásra/bekapcsolásra, függetlenül attól, hogy a mérőhelyet szabványosítani kell-e." Igénybejelentést három ok miatt lehet tenni:új igény, teljesítmény-bővítés, ideiglenes vételezés. A visszakapcsolás akkor melyik?(azokra gondolok ahol a csatlakozót levágták, de a mérőjük még meg van) Van még nekik szerződésük? Miért határpont az egy év?

Ez csak néhány azonnal felmerült kérdés. Részletesebb megfogalmazásban érdeklődő levelet küldtem az ÉMÁSZ ügyfélszolgálatnak, kíváncsian várom válaszukat.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2013. május 05., 14:00:56 DÉLUTÁN

Sajnos nagyon pontatlan a rendelet módosítás. Műszaki szempontból nem egyértelmű, ami vitára adhat okot a megrendelő, a szolgáltató és a regisztrált villanyszerelő között.
Amennyiben a szolgáltató úgy dönt, hogy légkábeles csatlakozót létesít, akkor kezdődhet a huza-vona. Gondolok itt a tetőtartó és a falihorog kiépítésre.
De akkor is kínos a helyzet, ha tetőtartó van kiépítve, és a szolgáltató ragaszkodik a földkábeles csatlakozáshoz.
Lehet, hogy csak számomra kétséges a törvénymódosítás /módosítása :)/.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2013. május 05., 14:35:51 DÉLUTÁN
Amit szem előtt kell tartanunk, hogy GMT nélkül ne kezdjen senki mérőhely építésbe.
Igénybejelentés elküld 8 (munka)nap után jön írásos GMT az alapján kell szerelni, feltéve ha a fogyasztó még ez alapján is fent tartja a megrendelést.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2013. június 02., 14:44:24 DÉLUTÁN
Sajnálattal állapítom meg, hogy a téma elején összegyűjtött kérdésekre, problémákra a mai napig a szolgáltató részéről semmilyen visszajelzés nem érkezett. Semmilyen a létesítéseket jobbá tevő közléssel, iránymutatással nem álltak elő, a honlapon a legfőbb hír még mindig a márciusi hóvihar. Talán ha a szakember-találkozón elhangzottakból felkerülne valami az is segítség lenne.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: NagyPS Dátum 2013. június 02., 15:22:57 DÉLUTÁN
Nagy nulla volt. Semmit sem mondtak. Az E-on csak annyit hogy szerződést kell velük kötni és annak is vannak fokozatai attól függ hogy a reg.szerelő mit vállal be és mije van (FAM, és szerszámok minősítéssel). Az ELMU-EMASZ hálózatos meg a szokásos hogy MSZ 447 szerintit kérnek meg a könyv tipizált, meg hogy csoportosokat és folyosón elhelyezve. Arról már nem beszélt mi van azzal ha nincs hely plusz ha éppen műemlék vagy műemlék jellegű építmény és ha a trs. határozatban kimondta kívülre nyista. Meg beszéltek a légvezetékek megszüntetéséről belterületen kábelesre. Amiben annyi a könnyítés, hogy ha a meglévő légkábel tudja a teljesítményt marad, ha nem földkábel cirka 3-4 hónap átfutással kapacitás hiány miatt, meg a kötelező közmű egyeztetés miatt, a tervezés ha nem tipizált mérőhely akkor tervezői névjegyzék, plusz szolgáltatói reg kell rendelkezni.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2013. június 02., 15:47:11 DÉLUTÁN

Ez az egész egy cirkusz.
A 2013. 04.18-án élbe léptetett rendelet, és annak gyors módosítása 2013. 05. 03-án.
Korábban is hozzászóltam ehhez a témához, akkor sem láttam tisztán benne, azóta csak "romlott a látásom".
Hogy miért.
Április 23-án beadtam egy igényt az ÉMÁSZ-hoz. A téma teljesítmény növekedés, és egy fázisról, három fázisra. Csatlakozó dokumentációval.
A rendeletnek megfelelően, földkábeles csatlakozásra.
Többszöri egyeztetés, helyszíni bejárás, még mindig ragaszkodás a földkábeles csatlakozáshoz az áramszolgáltató részéről. Majd mikor az orruk alá dugtam az általuk küldött és kinyomtatott rendeletmódosítást, akkor csend, és elnézés kérés.
A lényeg. A csatlakozó vezeték eleve nem megfelelő, mert nem alkalmas 3 fázisú betáplálásra, ettől függetlenül cserélik, és marad a légvezetékes csatlakozó betáplálás, természetes új bekötéssel.
Hogy is van ez akkor? ;)
Hogy is kell értelmezni az eredeti rendeletet és annak módosítását? :)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. június 03., 18:58:12 DÉLUTÁN
Hát ez tényleg egy cirkusz, csak az a gáz, hogy itt nem érzed jól magad, nem tudsz hahotázni! E.ON területről -különösen DÉDÁSZ kiskirályságból- van valakinek már konkrét tapasztalata?? Itt mennyi a "reakcióidő"???  ::)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2013. június 03., 19:12:40 DÉLUTÁN

Ez érdekelne engem is.
Gyúrmaúr(fi-relé) szavait idézve:
"E.ON területről -különösen DÉDÁSZ kiskirályságból- van valakinek már konkrét tapasztalata?? Itt mennyi a "reakcióidő"?"

Az ELMŰ és az ÉMÁSZ egy hajóban evez. Ettől függetlenül egy ELMŰ tapasztalat is elkelne itt. Csak az összehasonlítás kedvéért, mivel ezek a szép rendeletek igazság szerint mindez "hálózati engedélyesre" vonatkoznának.
Így "hámozatlanul", össze-visszaságaival együtt. ;)
Vagy ezen túl minden egyes fogyasztásmérő helyhez - legyen az régit érintő teljesítmény növekedés, vagy új kivitelezés - állandóan helyszíni bejárás szükséges?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Sten Dátum 2013. július 01., 13:17:36 DÉLUTÁN
Sziasztok!

Ebben a témakörben szoktak nekem is lenni a legnagyobb "homályosságok" mit lehet mit nem, eddig sem volt egyszerű de most ez az új törvény "elsötétített" mindent.
Nekem sajnos személy szerint az a tapasztalatom (ÉMÁSZ terület) hogy információhoz szinte sehol sem lehet hozzájutni vagy ami  kis információ amit csepegtetnek mindig ellentmondásos ahány ügyfélszolgálatos annyiféle....és teljesen területfüggő.
Az ügyfélszolgálatokon szinte zéró műszaki tudás illetve segítségnyújtás, a központi telefonon van általában műszaki is de az általában mindig eltér az adott területen megkövetelt műszaki tartalomtól...
Földkábeles nekem is van jelenleg beadva ha lesz tapasztalat majd megírom eddig csak annyi hogy igénybejelentés után a helyszíni bejárás pár napon belül megtörtént...

Lenne egy kérdésem is: (ÉMÁSZ) rendszerengedéllyel nem rendelkező  fogyasztásmérő szekrény kialakításnál mi a helyzet hogy zajlik az engedélyeztetés külön külön a fogyasztásmérő szekrényeknek van rendszerengedélye de a kérdéses kialakulásnak nincs mert ez egy 3 lakásos társasház 4 fogyasztásmérőjéhez lenne.3 db 3 fázisú egy zónaidős 1db 1 fázisú vezérelt, közös mérő nincs mert nincs közös fogyasztó.
Hogy működik ez vagy nem is kel engedélyeztetéssel foglalkozni?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. július 01., 16:10:07 DÉLUTÁN
Tény, hogy az áramszolgáltatói területen az egységes követelmények nem igazán működnek. A VET változtatása is tovább növelte a bizonytalanságot. Ugyan a MEE-VET honlapon a hírlevélben egyértelműsítik.
Tudtommal a 4 lakásos társasház felett van engedélyezési kötelezettség a központi ügyfél szolgálatnál,ami egyben tervezést is jelent. Viszont a 3 lakásos társasháznál nincs engedélyezési kötelezettség. A jóváhagyott termék katalógusból lehet össze válogatni a mérő szekrényeket.  Egy lakáshoz egy fogyasztásmérő szekrényt kell beépíteni, ha van vezérelt is az is egy közös szekrényt  ( Nappali+vezérelt) jelent.Ha jól értelmezem  kell 2 db  3 fázisú fogyasztásmérő szekrény és 1 db kombinált ( nappali és  vezérelt) szekrény, esetleg 1 fázisú a közös  fogyasztóknak. Erre több lehetséges megoldás lehet: készre legyártott társasházi szekrény  pld: Mi TEM 125 vagy késes  és kapcsolós szekrény( Mi 77219)  hozzá illesztve  a fogyasztás mérő szekrényeket. Itt a tűzvédelmi főkapcsoló, biztosítás lényeges szempont. De ezen kívül még számtalan megoldás van erre a feladatra.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Sten Dátum 2013. július 01., 22:47:52 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Novill Dátum 2013. július 01., 16:10:07 DÉLUTÁN
Itt a tűzvédelmi főkapcsoló, biztosítás lényeges szempont.
Lakóépületekben az OTSZ nem ír engedményt a csoportosan szerelt fogyasztásmérők  esetében főkapcsoló nélküli kialakítást?
És kérdés hogy milyen esetekben lehet első túláramvédelmi eszköz a fogyasztásmérő előtti kismegszakítók csoportos fogyasztásmérőhely kialakításnál azaz ha csatlakozó főelosztó van kialakítva?
Egyszerűbben fogalmazva mely esetekben nincs szükség késesbiztosítóra?
Mert szerintem az én esetemben légkábeles csatlakozásnál 4 fogyasztásmérő esetén mindkettő elhagyható és ez esetben a
a csatlakozó főelosztó csak a nevében is foglaltakat látja el a benne elhelyezett fővezetéki  elágazó kapcsokkal....
Egyébként a "Típus Fogyasztásmérő Helyek"  kiadványban is szerepel több ilyen csoportos fogyasztásmérő elrendezésre is rendszerengedély.
Azért érdekes ez egyébként mert jelen esetben a fogyasztóknak még így is drága...:(
Természetesen jobb megoldás lenne főkapcsolós, biztosítós megoldás csak hát ha nélkülözhetők akkor ezeken lehet spórolni.
Szerintetek nélkülözhetők? és vajon az áramszolgáltató szerint?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2013. július 02., 21:22:19 DÉLUTÁN

Nem hiszem, hogy más rendelet vonatkozna az áramszolgáltatókra. Érvényben lévő OTSZ csak egy van, ez pedig rájuk is kötelező. Legyen az ÉMÁSZ, vagy más.
A tűzvédelmi lekapcsolhatóságra miden korábbi és a jelenlegi 28/2011 BM rendelettel kiadott OTSZ is egyértelműen fogalmaz.

Idézem a jelenlegi OTSZ ide vonatkozó előírásait:

Az OTSZ  134. pont. 390.§ 4. pont alapján az épület villamos berendezését 
központilag és szakaszosan is leválaszthatóan kell létesíteni.

,,(4) Az építmény villamos berendezését – beleértve a központi szünetmentes energiaforrásokat – központilag és szakaszosan, tûzszakaszonként is leválaszthatóan kell kialakítani. A leválasztás kialakítása nem vonatkozik a tûzszakaszon szerelvény nélkül átmenõ vezetékekre. Lakóépületben
megengedett a fõkapcsoló nélküli kialakítás, ha egy helyen csoportosítottan minden áramkör külön leválasztó kapcsolóval lekapcsolható."

Ehhez tudni kell, minden létesítési biztonsági szabályzat elfogadja lekapcsolás céljára a fogyasztásmérők alatt létesített (plombázott) biztosítókat, mivel ezek minden esetben a fázisvezetőkbe vannak építve.
Ha ehhez nézzük az idézet rendeletet, akkor felvetődik a kérdés.
Például, ha az épületnek egy fogyasztásmérő szekrénye van, ezek alatt létesített plombázott kismegszakítók elfogadhatók-e úgy, mint csoportosan létesítettek?
Ha igen, nem kötelező tűzvédelmi főkapcsoló, ha nem, akkor viszont létesíteni kell.
És akkor mi a helyzet a késes biztosítókkal? Már csak azért, mert ezek nélkül is létesíthető betáplálás, ezekkel viszont tűzvédelmi lekapcsolást nem lehet végezni.

Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. július 03., 15:11:56 DÉLUTÁN
Sten, szerintem 4 mérőhelynél már igenis tenni kell késesbiztis, tűzvédelmi főkapcsolós csatlakozó szekrényt, pláne ha még "B"-s túlfeszvédelmet is applikálsz be a méretlen részbe. Ja és inkább a Csatári PVT-jét használd, mert az is tökéletes minőségű és nem kerűl "csilliókba", mint a hensel, ahol csak a brandet kell megfizetni! Ami engem illet; én még akkor is teszek tűzvédelmi főkapcsolót (pl VGK 64, 101, KK2,3,stb), ha egy családi háznak csinálok 3 fázisú 24h-s mérőt, tehát csak 1 mérőt. Ha már van vezérelt is, akkor meg pláne és rohadtúl nem izgat, hogy mit picsog a megrendelő, ugyanis 2-nk közűl valószínűleg én vagyok a szakember és nem ő! Hidd el, egy esetleges zűrzavarban sokkal egyszerűbb egy "kattintással" lekapcsolni a tűzvédelmi főkapcsolót, mint szarakodni a 3-6-9 stb db kismegszakítóval, melyek ráadásúl egy -sok esetben nehezen nyitható- kezelő ajtó alatt tartózkodnak! Ezzel a ténykedéssel akár értékes percek telhetnek el, mely egy tűzoltás esetén nem mindegy!!!
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. július 06., 11:03:13 DÉLELŐTT
A regisztrált villanyszerelői rendszer működésének   a dilemmái vannak a gyakorlati életben.   Az új mérőhelyek kialakítása  egyszerűbb, mint a meglévő mérő helyek esetében. Nézzünk egy régi fa mérőszekrényes mérőhelyet bővítés esetén az ELMÜ területén.  Először is kérnek egy regisztrált villanyszerelői mérőhely felülvizsgálatot. Talán ha rendszer jól működik erre nem is lenne szükség,mert elvileg az ELMÜ-nek rendelkeznie kell minden ( csatlakozó vezeték hossza és keresztmetszete, stb.)  adattal. Mit tehet ilyenkor a felülvizsgálatkor a regisztrált villanyszerelő. Megmérő a csatlakozóvezeték hosszát és keresztmetszetét az 1 %-os feszültségesés figyelembevételével a bővítés igényének alapján. Továbbá a tetőtártó, fali horog, csövezés és méretlen oldal hálózatának vizsgálata.  A mért oldal kiinduló szabványossági tekintetben vizsgálja a szabványos elosztó tábla meglétét,zárlati áramvédelmet,földelési ellenállás értékét, PEN vezető szét választását PE és N vezetőre, kötéseket. A plombát ha nem veszi le, akkor nem látja a méretlen oldalt. Ha leveszi előzetesen engedélyt kell kérnie. Ezt nem biztos, hogy mindenki megteszi, hogy a plombált rész ellenőrzi. Ki hogyan áll  ehhez a kérdéshez? A meglévő régi mérőhelyeket annak idején feltehetően az ELMÜ részéről szakemberek kötötték be. Ma az a probléma, hogy ilyen esetben nincs egyértelmű szabályozás. Ez vitákra ad lehetőséget, Mert a megrendelő a költségekre érzékeny. Kijön az Elmü szakembere és különböző észrevételeket tesz. Ezek lehetnek a következek: a késes alu  tokozott szabványosítása, földelés szabványosítása, méretlen és mért oldal alu 10-est MKh 6-osra cserélni kell, egy csavar alatt csak egy vezeték lehet,stb. Na ezeket ahányan vagyunk szinte annyi féle képpen értelmezzük. De vajon mennyire jogosak ezek az észrevételek, hiszen ezt korábban az ELmü kötötte be.  Az is tény amikor vissza kérdez, akkor szinte egy új mérőhely kialakítás lenne a megfelelő.  Erre a megrendelő nemet mond a költségek miatt. Ekkor lép be az  ELMÜ-s szakember, aki olcsóbban megoldja a feladatot. Természetesen nem azzal a műszaki tartalommal amit a regisztrált villanyszerelőtől követe. Ilyenkor értékelődik le a regisztrált villanyszerelő a megrendelő előtt. Hogyan lehet az ilyen és hasonló esetek ellen védekezni? Miért ennyire ember függő a meglévő mérőhelyek megítélése? Ki hogyan végzi a mérőhelyek felülvizsgálását  részletezve a feladatot?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2013. július 07., 13:25:24 DÉLUTÁN
Nagyon jó amit leírtál. Megmérem a csatlakozó hosszát és közlöm a megrendelővel, hogy ez max. 25 A-re ad bővítési lehetőséget, ha az egyéb kapcsolódó beruházásokat megteszi. Ez kb. egy 20 ezres költség. Már nem is kell, majd megoldják valahogy. A létesítéskor már eleve nem volt megfelelő a mérőhely, Pl. a keresztmetszetek miatt, de azért bekapcsolták. Erre kellene kiadni pozitív minősítést, mondván, hogy akkor jó volt, mit akarok mégis csinálni, biztosan csak a bevétel miatt. Tapasztalatom szerint 25 A-ig terjedő bővítéshez nem kérnek szerelést.  A továbbiakban viszont ha a csatlakozó nem felel meg a feszültségesési 1% feltételnek akkor teljes szabványosítást kérnek, tehát nem elégszenek meg egy a meglévő mérőhelyen történő csatlakozó cseréjével.Előzőek  szerint a a meglévő csatlakozások egyike sem felel meg a létesítéskori előírásoknak, még is be lettek kapcsolva.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. július 07., 14:04:45 DÉLUTÁN
Na itt van a gondom a szabványosítás szó értelmezésével. A biztonságtechnikai felülvizsgálatnál  egyértelmű a létesítéskori állapot számít. Legkönnyebb kijelenteni,hogy például szabványos késes tokozottat kérnek. Ha valaki észrevételt tesz akkor határozza meg egyértelműen  mi alapján kéri a szabványosítást. A regisztrált villanyszerelőknek nincs tudomásuk a belső utasításokról. Ha ezeket az infókat nem kapjuk meg, akkor pofátlanság követelni. Mert ez félre értelmezéseket szülhet és a kis királyság hatalmát növeli csak, és soha sem lesz rend e területen.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. július 07., 16:12:41 DÉLUTÁN
Szerintem azt kéne csinálni, hogy ugyebár megvannak a tipizált mérőhelyek, mostmár csak földkábellel lehet csatlakozni, épp ezért innentől kezdve meglennének az egyértelmű minimum feltételeket lefektető protokollok, melyek mentén kellene kiépíteni az egész ország területén mind a méretlen, mind a mért hálózatot, a mérőhely(ek)et, a kábeleket. Aztán ha esetleg valaki úgy dönt, hogy szeretne pl "B"-s túlfeszvédelmet, hozzátartozóan NH0-ás késesbiztiket, tűzvédelmi főkapcsolót, miegymás érdekeset is beépíteni, akkor a mérőhelyet kialakító regisztrált villanyász a kéréseknek megfelelő -és a szabványokkal koherens- műszaki tartalmat a megfelelő papírokkal beépíti, oszt jónapot... Azzal én totálisan egyetértek, hogy 2013-ban már ne legyen lehetőség a '60-as,'70-es évtizedek színvonalát képviselő faszekrényes, gúmantáblás igénytelenségek ilyen-olyan "ráncfelvarrással" történő prolongálására! Ez kb olyan, mintha a már elavult, igénytelen birkózógép Ziu 9-es trolikat elkezdték volna különböző pótlólagos kapaszkodó és egyéb szigetelésekkel "utasbaráttá", azaz nemrázóvá tenni, mondván az olcsóbb, mint egy új kocsi, ráadásúl azt már ismerjük, tudjuk a típushibáit, meghát azt a 10kg-os kalapáccsal is lehet püfölni, nem úgy, mint a Trollinot, vagy egyéb új csodabuszt...
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2013. július 07., 17:44:33 DÉLUTÁN

Sajnos az nem felel meg a valóságnak, hogy csak földkábellel lehet csatlakozni.
Mivel az eredetileg erre vonatkozó áprilisban napvilágot látó rendeletet 3 héten belül felülbírálták, és módosították. Ezzel okoztak egy káoszt, és elérték a "hálózati engedélyesek" azt, hogy ők döntik el, be lehet-e kötni a helyszínt továbbra is légvezetékkel. Ép most vagyok egy ilyen szituációban, és a sok marhaság, nem egyértelmű rendelet és módosítás miatt, az ügyfélnek már harmadjára készítek ugyan oda a helyrajzi számra csatlakozó dokumentációt.
Mind ez elkerülhető lenne egy olyan helyszíni bejárassal, ami egyértelművé tenné a létesítést. De még a helyszínen sem tudnak dönteni. Ennek több oka is van.
Egyrészről a műszaki hozzá nem értés, másrészről az anyagiak.
A nagyfokú műszaki hozzá nem értés jellemző a fogyasztói irodákban.
Semmi konkrétumot nem tudnak mondani, holott ismerni kellene a a helyszíneket, mivel a villamos hálózat adott, és ez részükre dokumentálva rendelkezésre áll.
Járatják a hülyét a regisztrált vállalkozóval, bizonyítva az ügyfélnek, hogy ehhez csak ők értenek, és jó pénzért majd megcsinálják.
Akkor minek a 3 évente kidobott pénz a regisztrációs képzésre?
Lehet azt mondani, hogy a fogyasztásmérő helyet szabványosítani kell.
Kérdés, valóban szabványos volt korábban, vagy valami más indokolta a bekötést?
Csak az ügyfélre és csak a regisztrált vállalkozóra vonatkoznak a szabványok?
A tapasztalat az, hogy egyre nagyobb a fejetlenség ezen a területen.
Az áramszolgáltatói területek egyedi megoldásait nézve egységes kivitelezésről nem lehet beszélni.
Fölösleges a regisztrációs képzés. Ez csak arra jó, hogy árbevétel legyen belőle, arra viszont amire kitalálták, már régen nem úgy működik.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. július 07., 19:26:21 DÉLUTÁN
Juvill, most mondjam azt, hogy meg vagyok lepve azon, amit leírtál?? Egyáltalán nem,sőt azon csodálkoztam volna, ha minden rendben menne! Én is érdeklődtem itt a Balcsi Dél partjánál fennálló e.on helyzetről, természetesen e.on munkatársaktól, akik nyilván kiváló hely(zet) ismerettel bírnak és nem érdekük, hogy hazudozzanak, vetítsenek. A hivatalos szöveg 70 napos start-célszalag időintervallumról szól, a valóság azonban nagygyon más! Az áprilisi változások után elindított földkábeles bekötések nagyrészt még nem értek el a célszalagig és csak azért nincs ebből rebellió, mert egyrészt nyár van, másrészt -köszönhetően a válságnak- nincs építkezési, felújítási dömping, ugyanis ebben az esetben valószínűleg kapitulálniuk kellene! Egyébként ez borítékolható volt, hogy ha egyszer 1-1 felségterületre -pl a Dél-Dunánúlra- van 2,azaz !két! kábelhálózat tervezéssel, kivitelezéssel felhatalmazott csicska cég,mely ugye az "ántivilágban" nagyjából elég volt, nos az most, amikor ugye 132KV-ig mindenütt kábelezni kell felújítás, újépítés esetén, most tehát logikusan elégtelen lesz
Komolyan örülök is, hogy a haveromnak még nem jött össze az a 150 rugó, mely ugye kell a 28m-nyi méretlen + 2x3 fázisú, a 3-ból 2 fázisnál 1 "mérettel" (25-ről 32A-re) bővített, "B"-s túlfeszvédelmis mérőhely (PVT) + 2db, egyenként 17 méteres (4x16, ill 5x16mm2-es NAYY) mért főkábeles "mókához"... Szerintem majd megint az lesz, hogy kénytelenek lesznek vagy további kábel tervezési,szerelési jogosultsággal rendelkező cégekkel szerződni, vagy felvenni vill tervező és kábelszerelő embereket, mindezt a 23. óra 59. percében! No Comment...
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. július 07., 21:04:20 DÉLUTÁN
Az új létesítéssel nincs gondom,de meglévő fa szekrényes mérőhelynél már van gond. Ha valaki 25 A -ról  32 A-ra akar bővíteni akkor értelmetlennek tartom ezt a szabványossági cécót. Ha egyébként a régi előírásoknak megfelel a mérőhely. Természetesen élet és tűzvédelmi szempontok betartása mellett.  Miért verjük a megrendelőt  nagyobb  költségekbe, hisz a nagyobb költséget már nem biztos,hogy már bevállalja. Csak azt nem értem, hogy miért nem tudnak egyértelmű szabályozást hozni,amit egyértelműen le lehetne írni. Vagy nincs a szolgáltatónál ( országosan) olyan villamos mérnök aki ért a gyakorlathoz és az elmélethez is, illetve tud a regisztrált villanyszerelők nyelvén is. Lehet, hogy azért van ez így az érdektelenség mellett könnyebb a zavarosban halászni.  Én örülnék, ha a megrendelők a tipizált túlfesz szekrény beépítését kérnék, általában ha megtudják az árát már nem is kell nekik.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2013. július 07., 21:54:30 DÉLUTÁN

Nem akarok eltérni ettől a témától, de nagyon sok esetben a villanyszerelők is hibásak.
Számtalan olyan megoldással találkozom felülvizsgálat alkalmával, hogy sokszor azon csodálkozom mikor fog kigyulladnia a faszekrényes mérőhely.
Bele barmolva minden oda nem illő villamos szerkezet. Ezeket elvétve hiszem, hogy a tulajdonosok szerelik be.
Csak egy példa.
Tegnap előtt EBF, települést nem mondok. Régi szerelésű faszerkezetű fogyasztásmérő szekrény. Benne sodrott kötésű 100x100-as doboz, bele csatlakoztatva 3 ér, bekötve róla a szekrénybe rögzítve egy csapófedeles dg. aljzat. Beledugom a próbalámpát, lekapcsolom a mérő alatti 25A-os kismegszakítót, a próbalámpa tovább világít. ... Tudom, nem ez a jellemző minden régi kivitelezésű mérőhelyre, de van ilyen.
Lehet kérni szabványos mérőhelyet, de előtte azoknak a villamos szakiknak is a körmére lehetne nézni, akik ilyen munkákat végeznek.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: nyaki Dátum 2013. július 07., 21:58:38 DÉLUTÁN
Itt legalább biztosra mentek a fogyasztáscsökkentő technikát alkalmazva. ;D
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2013. július 18., 18:13:53 DÉLUTÁN
Az alábbi E-mail-t küldtem el ma az illetékesnek, bízván érdemi válaszában. De mivel tapasztalataim negatívak a válaszokkal kapcsolatban, (még sem bízok annyira?) ide is felteszem, hát ha van akinek már nagyobb a tapasztalata ezekben az ügyekben.

"Tisztelt Illetékes!


A 04. 18-án kiadott és rövidesen módosított csatlakozási rendelettel kapcsolatban van kérdésem.
Ebben a módosított tájékoztatóban szerepel a következő mondat." A kikapcsolástól számított 1 éven túli visszakapcsolásnál/bekapcsolásnál a csatlakozó vezeték földkábelbe helyezését kell előírni. A kábeles csatlakozó létesítéséig ideiglenes mérőhelyet lehet kialakítani."
Kérdésem az, hogy hogyan történhet az említett ideiglenes mérőhely műszaki kialakítása, miközben egy végleges, kábel fogadására alkalmas mérőhely is készül.Mi az igénybejelentés menete ez esetben.
A következő mondat ezt írja." A mérőhely megszüntetést követően az újbóli létesítés költsége az elosztói engedélyest terheli." Kérném ennek megmagyarázását, mert így ezt értelmezni nem tudom.
Másik kérdésem a folyamatban lévő ügyekre vonatkozik. Fogyasztó igénybejelentést tett szolgáltató felé új bekapcsolásra, (éven túl van kikapcsolva). Gazdasági-műszaki tájékoztató meg jött, földkábeles csatlakozó létesítését előírva. Fogyasztó aláírva visszaküldte, helyszíni felmérés megtörtént, a mérőhely elhelyezésében (épületfalon) a felmérést végzővel megegyeztek. A mérőhely kivitelezését megrendelte, azt elvégeztem. Az igénybejelentés áprilisban történt azóta az ügyről további hír nincs, a földkábel fektetés még nem történt meg. Tudom, hogy az előirányzott határidő hat hónap, de a fogyasztó már türelmetlen és tőlem vár segítséget. Hol és mi módon lehet az ügy állásáról informálódni?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: NagyPS Dátum 2013. augusztus 08., 11:53:20 DÉLELŐTT
Még mindig nagy a fejetlenség :(
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2013. augusztus 31., 16:10:43 DÉLUTÁN
Hát nem sikerült érdemi választ kicsikarnom a központi címen sem. Ezért a segítségeteket kérem. Megépítettem egy szabad vezetékes csatlakozású mérőhelyet még tavaly, de hátralék miatt nem kapcsolták be. Mostanra rendeződött az ügy de a csatlakozási rendelet miatt csak földkábeles lehet, át kell alakítani, no meg a hat hónap. A csatlakozási rendeletben benne van, hogy a kábelos ügyintézés idejére ideiglenes bekapcsolás létesíthető. Úgy gondoltam, hogy addig ezt az egyébként véglegesnek szánt mérőhelyet bekapcsoltatom mint ideiglenest. Mi erről a véleményetek? Másik kérdésem az ideiglenes csatlakozóra vonatkozik. Ezt a szabályok szerint a regisztrált villanyszerelőnek kell létesíteni, vagyis szereznem kell NFA2x vezetéket, amit a szolgáltató feszültség alá helyez. Mi erről a tapasztalat, rávehető a szolgáltató(ÉMÁSZ), hogy a vezetéket is ő adja díj ellenében, vagy tényleg nekem kell beszerezni az összes cullanggal együtt.
A csatlakozási rendelettel kapcsolatban újabb tapasztalást tettem egy másik ügy kapcsán. Éven túl kikapcsolt fogyasztót abban az esetben ha a csatlakozót nem vágták le és a mérő is megvan élő szerződés esetén szabványos mérőhely létesítése után szabadvezetékkel visszakapcsolják az addigi teljesítménnyel.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. szeptember 10., 12:56:41 DÉLUTÁN
Egy újabb gyöngyszem tájékoztatás:
Profilos mérőváltós felhasználó mérésének műszaki követelménye - tájékoztatás
http://www.meevet.hu/index.php?com=news&nid=80
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. október 25., 17:04:09 DÉLUTÁN
Ti is kaptatok körlevelet egy regisztrált villanyszerelőtől?  A hír szerint  tervezik, hogy az áramszolgáltatók is építenének ki mérőhelyet, ha fogyasztó igényli. Ezzel is csökkenne tovább a munkánk! Vajon igaz ez a hír vagy csak rémhír?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Marcika Dátum 2013. október 25., 20:44:52 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Novill Dátum 2013. október 25., 17:04:09 DÉLUTÁN
Ti is kaptatok körlevelet egy regisztrált villanyszerelőtől?  A hír szerint  tervezik, hogy az áramszolgáltatók is építenének ki mérőhelyet, ha fogyasztó igényli. Ezzel is csökkenne tovább a munkánk! Vajon igaz ez a hír vagy csak rémhír?

Sziasztok

Az levelet kaptam minap folyamán.
A kilátások nem túl biztatóak.

Marcika


Tisztelt Regisztrált Villanyszerelők, Kedves Kollégák, Sorstársaim!



Azért írok most Nektek, hogy tájékoztassalak Benneteket egy ellenünk készűlődő "merényletről".

Ugyanis tudomásomra jutott, hogy az ELMŰ-ÉMÁSz társaságnál be akarják vezetni, hogy földkábeles csatlakozás esetén, újbekapcsolásnál, az áramszolgáltató is telepítheti a mérőhelyet, ha a fogyasztó ezt az igénybejelentéssel egyidőben megrendeli, ill. kifizeti.

Mit jelent mindezz, Ránk nézve:

1. A fogyasztó nyílván a szolgáltatótól fogja megrendelni az esetek nagy részében a mérőhely letelepítését (főleg akkor, ha az ügyintéző ezt jól tálalja Neki, pl.ezekkel a mondatokkal: " így egy helyen tud mindent elintézni, így sokkal gyorsabb, sokkal gazdaságosabb"....stb).

2. Nekünk vissza vonják, vagy még szigorúbb feltételekhez kötik majd a regisztrációt.

3. A fogyasztó ezentúl nem keress meg első körben minket, hanem csak az áramszolgáltatót.

4. Nekünk szükűl a kivitelezési lehetőségünk, csak az un. "belső" hálózatot építhetjűk, ill. a méglévő régi szutykos fővezetékeket ill. faszekrényeket szabványosíthatjuk, ha azt is előbb vagy utobb el nem veszik Tőlünk.

5. A tervezést is teljes mértékben már csak az áramszolgáltató csinálhatja.....és sorolhatnám tovább, pedig az ígéret nem ez volt akkor amikor belehajszoltak minket ebbe regisztrált rendszerbe.



Emlékszem az ígéretekre:



-"Mi  fogunk a híd lenni a fogyasztó és áramszolgáltató között"

- Plombát fogunk kapni,

- Mi fogjuk szerelni a mérőket is,

- Mi fogjuk a kisebb ügyeleti, üzemzavari hibákat is kijavítani,

- Egységes lesz a követelmény rendszer, a szabványt minden átvevő ugyanúgy értelmezi, követeli meg Tőlünk,

- Tipizálva lesznek a mérőhelyek,

- Saját ügyintézőnk lesz, ahová csak Mi mehetünk soron kívül, nem kell majd órákat ott tőltenünk a fogyasztói irodákban.(amelyeknek nagy részét azóta bezárták)..stb."



Ezekből nagy és szép ígéretekből semmi nem valósult meg.

Viszont kötelezték nagy részét a villanyszerelőknek a mestervizsga letételére, különböző alapozó, ill. ismétlő tanfolyamok elvégzésére, (megjegyzem nem kevés pénzért, és időért cserébe).

Nem lettünk "HIDAK" a fogyasztó és az áramszolgáltató között, de még kiemelt ügyfelek sem.

Nem egységes azóta sem a követelmény rendszer, inkább "kiskirályok" a helyi "maffia" kénye kedve szerint mondja meg, hogy az Ő "szemétdombján" éppen akkor, és ott mi a szabvány, és mennyiért.

Kérdezem én, hogy ekkor ez az egész mire volt jó, ha az áramszolgáltató kénye kedve szerint vissza vehet tevékenységeket Tőlünk, pl. a kisfeszültségű kábelszerelést, most pedig a mérőhelyek telepítését.

Én azt gondolom, hogy ezt nem kellene hagynunk, hogy az áramszolgáltató monopol helyzetével visszaéljen és minket ellehetetlenítsen, adjunk hangot felháborodásunknak.

Sajnos be kell látnunk, hogy az érdekképviseteink nem állnak a helyzet "magaslatán", ezért írtam ezeket le Nektek, talán így egy icsit könnyebb.

Üdvözlettel,

Egy Regisztrált villanyszerelő
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. október 25., 22:10:23 DÉLUTÁN
Tehát akkor most kibújt a 100-as szög a zsákból, lehet elmenni az NSZK-ba, Angliába, egyéb Nyugati országokba, 5-szörös delláért melózni! Gyerekek, nekem ezek után nincs több kérdésem... Csak annyit mondok, hogy kívánok mindnyájotoknak sok erőt, egészséget, kitartást, illetve a már csomagolóknak jó útat, sok sikert és még több dellát!!
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. november 07., 17:44:10 DÉLUTÁN


Egy újabb gyöngyszem körlevél a regisztrált villanyszerelők felé! Vajon mi lehet a probléma? Az áramszolgáltatók által jóváhagyott termék katalógus létezett és létezik, valamint az üzletekben hozzá férhető a tipizált mérőszekrények áramszolgáltatói jóváhagyása.

Be idézve a körlevél:

Tisztelt Partnerünk!


Tájékoztatjuk Önöket, hogy az ELMŰ Hálózati Kft. és az ÉMÁSZ Hálózati Kft. a gyártók megkeresését követően, 2014. év január elsejéig felülvizsgálja, és aktualizálja honlapjain a rendszerengedéllyel rendelkező tipizált fogyasztásmérő szekrények, szekrény elrendezések, és azok elemeinek megjelenítését.
Felhívjuk az érintettek figyelmét, hogy fordulónapot követően a fogyasztásmérő helyek kiépítéséhez, csak a társaságaink honlapján azonosító jellel megadott termékek beépítését fogadjuk el az egyéb feltételek együttes teljesülése esetén, kiviteli terv nélkül.
Az aktualizált tartalom megjelenését követően, ismételt tájékoztatást küldünk az elérési út hivatkozásának megadásával.

Elmű-, és Émász Hálózati Kft.
Méréstechnika és mérőellenőrzési osztálya
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: nyaki Dátum 2013. november 07., 18:04:37 DÉLUTÁN
Hát, ...megint egy újabb gumicsont, amin lehet rágódni, de a végleges és az egész országra kiterjedő teljes megoldástól még mindig távol áll. :-\
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2013. december 03., 09:31:16 DÉLELŐTT
Több olyan eset volt amikor megkerestek a villany kikapcsolása miatt amikor  csak azért történt, hogy nem érkezett meg a felszólítás a fogyasztóhoz. Ezért tanácsolom azoknak akik több hónapig nem tartózkodnak a fogyasztási helyen, előtte adják le az áramszolgáltatóhoz az élérhetőséget, címváltozást. Mert ha nem ezt teszik a számlákat így nem kapják kézbe,nem fizetik be, ezután a felszólításokról nem értesülnek. Amikor haza érkeznek azt tapasztalják, hogy nincs villanyuk. Ez pedig utólagos bonyodalmakat és költségeket jelent számukra,mert megszűnik a meglévő szerződésük. Ekkor viszont sok esetben már az új műszaki követelményeket fogják megkövetelni, ami olykor nagy anyagi terhet jelent számukra.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. december 03., 19:55:14 DÉLUTÁN
Így igaz, sőt én, mint Balaton mellett élő, nap mint nap kihalt nyaralók mellett elkerekező/autózó, azt javaslom, hogy amikor meglátogatják a nyaralót, minden esetben készítsenek lehetőleg nappal, jó látási viszonyok mellett pár fotót a mérő(k)ről és akinek lakatolható (ezért is jó a Csatári PVT!!) a kismegszakítók előtti ajtócskája, az szigorúan lakatolja le,akinek a régi "jó" faszekrénye van, az pedig tegyen rá egy jó masszív zárat és azt használja is, mert az (e.on) ördög nem alszik!!!! Gázmérőt is hasonlóan lelakatolni, ha a kecóban van, akkor pedig úgyis be van zárva az is! Érdemes még a kertben, ház külső falán felszerelni legalább 1 db alkonykapcsolóval működő min 20W-os COB LED fényvetőt és további 2-3 db mozgásérzékelős erősebbet, ugyanis lehet infarktust előidézni azzal, hogy az éj sötétjében hírtelen felvillan 3 különböző helyen elhelyezett, egyenként mondjuk 30-40W-os LED fényvető és az masszívan világít vagy 10 percig! Az a 10 perc olyankor egy örökkévalósággal ér fel, hiszen a "derék" betörő nem tudja, hogy mikor fog elaludni és azalatt esetleg épp kiszúrja őt valaki az utcáról, vagy a szomszédból.   ;)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2014. január 27., 14:30:48 DÉLUTÁN
Egy újabb infó!
Tájékoztatjuk Önt  a törvényi változás elosztói gyakorlatáról az ELMŰ-ÉMÁSZ ellátási területén.

,, A hálózatra csatlakozás feltételeinek változása a 2014. január 1.-vel hatályba lépett villamos energia törvénymódosítás miatt"
A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény 2013. évi CCXXVII. törvénnyel módosított szövege 2014. január 1-én hatályba lépett. A módosított jogszabály szerint belterületen sem kell mindenhol földkábeles csatlakozót létesíteni. A törvény hatályba lépését követően bejelentett műszaki igények esetén a következőképpen kell eljárni (belterületen és külterületen egyaránt):
Új bekapcsolások:
   Földkábeles hálózat esetén földkábeles csatlakozót kell felajánlani az ügyfélnek. 
   Szabadvezetékes hálózat esetén szabadvezetékes csatlakozást kell felajánlani az ügyfélnek amennyiben az igényelt teljesítmény szabadvezetékes csatlakozón kiadható. 
   Amennyiben az  ügyfél mégis ragaszkodik a földkábeles csatlakozáshoz szabadvezetékes hálózat esetén, abban az esetben a jogszabályban (76/2011 (12.21) NFM rendelet, és a 868/2011. Sz. MEH határozat) előírt díjakat kell a fogyasztónak megfizetnie. Azaz a szabadvezetékes hálózatra történő új bekapcsolás esetén 15 m földfelszínre vetített nyomvonalhosszig a földkábeles csatlakozó létesítése ingyenes.

Bővítések, áthelyezések
   Amennyiben az ügyfél bővítés vagy mérőáthelyezés során a meglévő szabadvezetékes csatlakozóját földkábeles csatlakozóra kívánja cserélni, abban az esetben a jogszabályban (76/2011 (12.21) NFM rendelet, és a 868/2011. Sz. MEH határozat) előírt díjakat kell a fogyasztónak megfizetnie a földfelszínre vetített teljes nyomvonalhosszra vonatkozóan.
Példák:
o   Meglévő 1x16 A szabadvezetés csatlakozóról bővítés 3x16 A földkábelre, és 10 méter a földfelszínre vetített nyomvonalhossz
   Létesítési díjként fizetendő: 10 m x 4.000.- Ft/m + ÁFA
o   Meglévő 3x16 A szabadvezetés csatlakozóról bővítés 3x20 A földkábelre, és 10 méter a földfelszínre vetített nyomvonalhossz
   Létesítési díjként fizetendő: 10 m x 4.000.- Ft/m + ÁFA



Ideiglenes csatlakozó véglegesítése
   Ideiglenes kábeles csatlakozás esetén a csatlakozó véglegesítésére továbbra sincs lehetőség. Az ideiglenes csatlakozó a fogyasztó tulajdona, így az a fogyasztó döntése, hogy szabadvezetékes vagy kábeles ideiglenes csatlakozót létesít saját költségére. Viszont a végleges bekapcsolás kérésekor mindenképpen az elosztó fogja a kábeles csatlakozót létesíteni. A fogyasztó figyelmét kiemelten fel kell hívni arra, hogy a kábeles csatlakozó létesítés átfutási ideje legalább 6 hónap, így időben rendelje meg azt.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. január 27., 18:19:13 DÉLUTÁN
Tehát, amennyiben jól értelmezem pl. a 3X16-ról 3X20A-re (de lehet akár 3X40A is) történő bővítés esetén megfizetendő egyrészt a szumma 3X4=12A X 3600.- Ft +ÁFA HFH, valamint ha mondjuk 15 m föld alatti kábelt kérne az üf, mert behányik a légvezetéktől, akkor még azért is csengessen 15X4000.- Ft= 60.000.- Ft +ÁFÁ-t, tehát mindösszesen 103.200.- FT + ÁFA, azaz bruttó 131.064.- Ft-ot! Amennyiben jól számoltam, akkor az ELMŰ-ÉMÁSZ kapja be!!! Remélem, mielőbb ezt is visszaveszi az állam és eltakarodik az RWE oda,ahová való, tehát a bús pi.sába! Bocsi, hogy nem voltam softy, de ez a szabadrablás egzakt esete!!!
Üzenem Boross Úrnak, hogy amennyiben esetleg más véleményen van, akkor nyugodtan megoszthatja velünk, bár kötve hiszem, hogy méltóztatnának hozzánk leereszkedni?!
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: rajki Dátum 2014. január 27., 22:03:36 DÉLUTÁN
Az a 15 méter ingyenes földkábel tulajdonképpen 10 méter ugye, mert a csatitól számolják...komolyan mondom vicc, amit csinálnak! A fogyasztók meg minket néznek hülyének, hogy mindig mást mondunk, meg vakarjuk a fejünket, hogy vajon átveszik-e így és nem kell muskátlit ültetni a kiválasztott szekrénybe. Azért nehogy már a szúnyog adjon vért!
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: t5953 Dátum 2014. január 27., 22:46:11 DÉLUTÁN
Haligali!

Szerintem ez nem azt mutatja,hogy a csatit is számolják.

"új bekapcsolás esetén 15 m földfelszínre vetített nyomvonalhosszig"
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2014. április 10., 20:15:26 DÉLUTÁN
Elmű területen rendszeresített  egy lapos nyomtatványt a mérőhelyeknél 2 példányban kérik. Ez az információ valahogy nem jutott el hozzám  :).
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2014. április 18., 20:38:34 DÉLUTÁN
Emlékszem először a regisztrációs vizsgát 1998 decemberében tettem le.a szervezők nagy reményeket fűztek hozzá. Többek közt az országosan egységes  szereléseket és követelmények kialakítását és a e területen mutatkozó kiskirályiságok megszüntetését.  A saját bőrünkön tapasztaljuk, hogy mi történt ez ügyben. A regisztrált szerelők jogosultságait folyamatosan szűkíttették. Ha jól emlékszem a korábbi években egy panaszos e mail járta körbe a regisztrált villanyszerelőket.  Ez a levél eljutott az Elmühöz is. Néhányan válaszoltunk rá, akiket behívtak egy szakmai beszélgetésre a központjukba. Ott elmondtuk a segítő észrevételeinket. Ők neveket akartak hallani, de senki se dobta fel őket. Mivel nekünk továbbra is velük kell dolgoznunk. Lehet, hogy ez hiba volt? Ugyan ígéretet tettek a rendszer jobbítására.  Közben rendelet változások és vissza vonások történtek, de a helyzetünk nem lett könnyebb. A jobbító szándékokat sem tapasztalom igazán, közben az oktatások folynak, és folyik be a pénz nekik. A legegyszerűbb kör emailek sem igazán működnek, így sok esetben információ hiányban vagyunk. Én például nem értesültem, hogy a papírokat két példányban kell leadni.  Közben a munkáim során egyre többször dobnak vissza munkát a meglévő régi óra helyeknél. Ha tőlünk ugyan arra a munkára háromszor jönnek ki, mindenki mást követel, úgy, hogy közben nem történt munkavégzés.  Szakértőként azt tapasztalom, hogy egyre többen próbálnak felkérni a fogyasztók igazságügyi szakértőként az áramszolgáltatókkal kapcsolatos panaszok miatt. A legutóbb egy bővítésnél kint járt áramszolgáltató szakembere letépve plomba nélkül ott hagyta a mérőhelyet.  A probléma csak annyi volt állítólag, hogy a szerelőnél nem volt olyan hosszú csavar. Igaz egyszerűbb volt neki a teljes mérőhely új kialakítását előírni. Míg ugyan ilyen más  esetben minden rendben van. Ez az egységes szemlélet. Tudjuk a vonatkozó szabványok országosan egységesek, vagy nem?
Felmerül a kérdés mi a megoldás, hol vannak a szakmai érdekképviseletek, mit kapunk a tagdíjakért cserébe, stb.?  Talán  vagy kezdjen a szakma önszerveződésbe?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: rajki Dátum 2014. április 19., 19:44:55 DÉLUTÁN
Igen, múlt hét óta van ez a két példányos dolog. A meghatalmazást, csatlakozó műszaki dokumentációt, kivitelezői nyilatkozatot az ügyintéző be is szkenneli, egy paksaméta ott marad nála, a másikat a fogyasztónak csak be kell mutatnia szereléskor, el nem visznek belőle semmit. Gondolom ezzel spórolják a postaköltséget.

És a hét viccét hadd említsem meg: egy reg. szerelő kollégának nem vették át az oszlopos mérőhelyét KPE csővel szerelve. A kiérkező kolléga szerint kellett volna bele tolni még egy MŰ I-es 36-os csövet is, mert a KPE csak mechanikai védelmet szolgál!!! Egész Dél-Pest fetrengve ezen röhög! :)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2014. április 20., 08:11:21 DÉLELŐTT
Sajnos az a tapasztalatom, hogy még egy régión belül sem tudják egységesen eldönteni, hogy mit is akarnak. Teljesítménybővítés 10-ről 25-re. GMT írja fogyasztó részéről szerelést nem igényel, dokumentum nem kell. ÉMÁSZ végzi kismegszakító cseréje. A fogyasztó ezt hogyan értelmezhetné másként, mint ahogy le van írva. Azért a mért vezetékeket kicseréltem 10-esre, meg rendbe hoztam a lakáselosztót. Szerelő kijön, és nem cserélte ki a kismegszakítót, mert... és írt egy fél oldalt, többek között a kivitelezői nyilatkozatot hiányolta. A másik amit szoktak írni jobb esetben, hogy mely szabványoknak feleljen meg a mérőhely, általában csak ennyi, hogy MSZ 447 és MSZ 2364. Ebből a fogyasztó szintén sok mindent le tud szűrni. Az igénybejelentéseket a fogyasztó indítja a válaszokat is ő kapja. Viszont nekem kell bizonygatnom feléje, hogy a mérőhelye nem felel meg és pénzbe kerül átalakítani. Akkor majd ő beszél az "émászos fiúkkal" az olcsóbb lesz. Ezt most mire véljem? És sok minden más az adminisztráció területén ami nem egyértelmű és világos sem nekem sem a fogyasztóknak. A honlap információinak frissítéséről nem is beszélek.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2014. április 20., 09:16:14 DÉLELŐTT
Na erről beszélek! Az MSZ 447 szabvány országosan egységes, de mégis mindenhol mást követelnek. Általánosság mindenhol azt tanítják, hogy a felülvizsgálatkor a létesítéskor érvényes szabványokat és rendeleteket kell figyelembe venni.Mindezt úgy hogy az élet és tűzvédelmi szempontoknak is megfelelő legyen. A gyakorlatban az áramszolgáltatóktól kijövő emberek mégis eltérő követelményeket támasztanak velünk. Ez csak azért lehet, hogy nincs egyértelműen leszabályozva, amely a regisztrált villanyszerelőkkel és áramszolgáltatói emberekkel is ismertetve van egyértelműen. Akár írásos formában. Ez egy nagy hibája a regisztrált villanyszerelő rendszernek. Vannak esetek amikor kiveri a balhét az ember visszakozik a szolgáltató. Az is lehet, hogy mi is hibásak vagyunk.Mert nem fogunk össze és közösen nem érvényesítjük  a helyes szakmai irányt.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. április 21., 17:33:20 DÉLUTÁN
Novill, ez egy 1000-szer lerágott csont, mely mindaddig rágható lesz -feltéve, hogy érdemes még rágni egyáltalán??- , ameddig itt teljes egészében külföldi tulajdonú áramszolga cégek lesznek, melyeket pártunk&kormányunk ott üt-vág, ahol csak éri, illetve ameddig a tipikus magyarosch mentalitás uralkodik köztünk is, azaz mindenki a saját szemétdombján kapirgál, eközben totál telibe szarja, hogy voltaképpen azért csak szemétdomb jut neki, mert a többieknek sem jut egyéb, de jobb ma egy szemétdomb, mint holnap talán az aranybánya délibábja, melyről ugyan mindenkinek van fogalma, de istenigazából senki nem hisz benne,ergo nem fog össze a másikkal, nem veri a palávert vele, mert nem hisz a másikban, így tehát senki nem hisz senkiben és a kör bezárult! Eközben "azok" meg röhögnek a markukba és nap, mint nap kioktatják a SZAKMÁRÓL, szerelés minőségéről, fogásairól a sok esetben -sőt, minden esetben- szakmailag, emberileg, tisztességileg sokkal tapasztaltabb, értékesebb villanyász MESTERT, mint amilyen pl Te is vagy, vagy asszisztálnak egy olyan szereléshez, melyről az a bizonyos Blikk cikk szólt, minek következtében meghalt egy szerető férj, családapa, csak mert egyik kretén e.on-osnak sem tűnt fel, hogy még nyomokban sem fedezhető fel PE,EPH a frissen elkészített mérőhelynél, illetve mért főelosztónál!  :'( Erről szól a történet...
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2014. április 22., 12:08:19 DÉLUTÁN
Lehet, hogy ezerszer lerágott csont. Hagyjunk mindent ahogy van!  Nem biztos, hogy ez a szemlélet jó.
Még az is elképzelhető, hogy a döntés hozóknak, erről nincs is tudomásuk!  Ha ez így halad lehet, hogy vissza jutunk a kőbaltához  :D.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. április 22., 20:40:13 DÉLUTÁN
Isten őrizz, hogy minden így maradjon! Én pusztán arra próbáltam rávilágítani, hogy eddig hogyan volt és ebből vontam le azt a -remélem, inkább pozitívan fogok csalódni?!- negatív konklúziót, melyet közzétettem. Továbbá abban is 100%-ig biztos vagyok, hogy itt már csak akkor fog bármi is pozitívan változni, ha az állam (melyről az szdsz óta tudjuk, hogy a "legrosszabb" gazda :'( ) ismét tulajdonába veszi ezek cégeket és oda csak olyan, a SZAKMA iránt feltétlen lojális SZAKEMBEREKET ültet, akiktől tisztes fizuk mellett valóban felelősségteljes melót várhat; lett légyen területen ténykedő mérőhely plombáló villanyász, vagy éppen bármelyik igazgató, netán back office munkatárs(nő). Ez a dolog nem olyan bonyolult, nem kell itt feltalálni a Spanyol viaszt, "csak" pusztán alkalmazni a világ "szerencsésebb történelmi fejlődésű" országaiban már régóta működő receptet, mely nem szól másról, mint a fizető FOGYASZTÓ ügyfélért történő feltétlen SZOLGÁLAT! Ennyi és nem több egy SZOLGÁLTATÓ cég feladata.  ;)   
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Könyves Kálmán Dátum 2014. április 22., 21:04:00 DÉLUTÁN
Biztos az én készülékemben van a hiba, de az én belső tévémen az állami vállalat szókapcsolat az alábbi lehetőségeket dobja fel reflexből: MÁV, Magyar Posta, Nemzeti Közútkezelő, egyik jobb példa mint a másik, a szakmai és példaszerű működésre. Biztos a Nemzeti Villamosműelosztó pont kivétel lesz és qrv@jól fog működni!
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: nyaki Dátum 2014. április 23., 18:12:42 DÉLUTÁN
Az energiaellátás, élelmiszeripar a mezőgazdasággal és földdel, a vízkezelés nemzetstratégiai és nemzetbiztonsági kérdés. Pont. A fent nevezettek nem lehet a finánctőke martaléka, mert ha az lesz, akkor a nemzet kiszolgáltatottságát és egyben végét jelenti. Pont. :-\
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. április 23., 19:03:16 DÉLUTÁN
nyaki, ott van Tibibá pontos labdája! Számomra egész extrém, hogy még mindig vannak számosan -ezek szerint köztünk is- , akik a régi "jó" szdsz-es szöveget, mely szerint "az állam a legrosszabb tulaj, ezért mindent privatizálni kell, mert győzzön a verseny, meg majd a piac által vezérelt "láthatatlan kéz"  majd mindent helyre tesz és egyéb nettó baromságok..." Kálmán, a MÁV, az ÁAK, stb nem azért működnek nem Európai színvonalon, mert állami cégek, hanem azért, mert az elmúlt 25 év politikusi "elitje" folyton késztetést érzett arra, hogy zéró szaktudással permanensen beleugasson ezen cégek működésébe! A BKV esetében pedig a 100%-os tulaj Főv. Önkormányzat '91- óta nem tartotta reálértéken a BKV finanszírozását, miközben azért a cég működtetésével összefüggő anyagok, berendezések ára "egy csöppet" nőtt! Nem véletlenül mondat többször a Tarlós, hogy 800MRD-s belső adósságot halmozott fel a BKV, azaz ennyivel kapott kevesebbet az elmúlt 20 évben összesen., miközben nyakra-főre vetették fel vele a piaci kamatozású bankhiteleket még a működés azon részének finanszírozására is , melyet -logikusan- nem fedeztek a viteldíjak, illetve a tanuló-nyugger bérletek utáni állami árkiegészítés. Remélem, a mindig is állami MVM, MAVIR működésével kapcsolatban nincsenek áverzióid, vagy?!
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: t5953 Dátum 2014. április 23., 19:26:39 DÉLUTÁN
Bocsi,hogy beleszólok, de azt gondoltam, hogy ez egy szakmai fórum.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: nova Dátum 2014. április 23., 20:08:48 DÉLUTÁN
Tudom nehéz, de a politikai vonalat tényleg hagyjuk nem viszi jó irányba.
Köszönöm.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Könyves Kálmán Dátum 2014. április 23., 20:12:50 DÉLUTÁN
Jujjj! Bocsánat a különvéleményért, majd az idő eldönti ezt is, melyik volt jobb! Csak közben beledöglünk a kísérletezésbe.

Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: nova Dátum 2014. április 23., 20:19:22 DÉLUTÁN
Nincsen baj az egyéni véleményekkel, csak tapasztalatom szerint a politikai téma mindenkit felfokozott "idegállapotba" hoz. Ezért is javasoltam, és igyekszem ha lehet politika mentes övezetet tartani a fórumon. Természetesen nekem is megvan a véleményem a témában, elárulom én sem tapsolok ezen dolgokhoz.  ;)

Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. április 23., 21:21:45 DÉLUTÁN
Nem szeretnék senkit felpörgetni, de íme 1-2 fotó, mely szerintem eléggé egyértelműern bizonyítja, hogy pölö az e.on mennyire jó gazdája annak a hálózatnak, melyjel bájdövéj kiSZOLGÁLJA a fogyaztóit, ergo melyjel kersi a pénzt... Döntse el mindenki maga, hogy ez így rendjén van-e??
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: nova Dátum 2014. április 24., 15:14:19 DÉLUTÁN
@Gyurmaúr próbáltad bejelenteni nekik a törött oszlopot és a többit, sokszor után egyből lépnek, lehet nem kaptak róla esetleg bejelentést. Egy próbát szerintem mindenképpen megér.  ;)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. április 24., 21:12:10 DÉLUTÁN
nova, nem cséplem tovább a szót, íme a levelek...
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2014. április 25., 15:23:08 DÉLUTÁN
Ma voltam vásárolni anyagokat egy üzletben  és az egyik kolléga pletykája szerint az Elműnél külön csoport fog alakulni. Akik mérőhely kialakításokkal és felülvizsgálatokkal fognak foglalkozni. Merem remélni, hogy ez a pletyi nem lesz igaz! Mert akkor lőttek a regisztrált villanyszerelői rendszernek is. Nem mintha annyira jó lenne a gyakorlatban.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2014. április 25., 19:25:51 DÉLUTÁN
A tavaly őszi regisztrációs tanfolyamon maga a főmufti mondta ugyan ezt. "Nem kizárt, hogy a DÉMÁSZ mintájára az ELMŰ-ÉMÁSZ is fog a jövőben mérőhelyet építeni." Úgy látszik valóra váltják a fenyegetést.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2014. április 25., 19:37:15 DÉLUTÁN
Erről írnál bővebben! Hogy is van ez a DÉMÁSZ-nál? Ez megint piac vesztést fog jelenteni számunkra? Mert ha így lesz, akkor drasztikusan vissza fog esni a regisztrált villanyszerelők száma.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: NagyPS Dátum 2014. április 26., 12:16:39 DÉLUTÁN
DÉMÁSZ partneri szerződést kell kötnie a reg.szerelőnek illetve társaságnak velük, így telepíthet mérőhelyet és ügy intézhet. Lehet hogy az ELMU - ÉMÁSZ is ezt fogja behozni. Csak kérdés mennyire lesz szabad kezű a termékekkel a társaság, mert ha előírja pontosan miket lehet beépíteni mint e-on az már érdekes téma lesz. Ismerve a budapesti lakás kialakításokat sok helyen komoly fejtörést okoz egy mérőhely elhelyezése ha szabott termékek lesznek az még érdekesebb lesz (méretek eltérőek és likalakításokkal is lehet variálni, megszabottakkal nem lesz sok mozgás tér).
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2014. április 26., 20:44:20 DÉLUTÁN
DÉMÁSZ területen a mérőhelyeket a szolgáltató építi, de kiadja a "partner" kivitelezőnek, aki egy regisztrált villanyszerelő vagy vállalkozás. Az árát a fogyasztó felé a szolgáltató határozza meg, a kivitelezőt nem a fogyasztó fizeti, így nem tudni, hogy az mennyit kap. Az anyagot a DÉMÁSZ adja, az általa elfogadottakat, speciális tetőtartói vannak, meg két- három mérőszekrény. Konkrétan Farkas Tamás mondta, hogy az ELMŰ-ÉMÁSZ is ezen gondolkodik. Egyre kevesebb a munkájuk az alvállalkozóknak, így akarnak még behúzni párat. Ez tényleg a rendszer végét jelenti.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: nova Dátum 2014. április 28., 14:18:09 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. április 24., 21:12:10 DÉLUTÁN
nova, nem cséplem tovább a szót, íme a levelek...

Ohhh. Ennek hatására sem javították az általad bejelentett hibákat? Pedig látom a csatolt levelek tanulsága szerint a kapcsolatfelvétel megtörtént.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. április 28., 18:08:15 DÉLUTÁN
nova, az őszintét bevallva; nagygyon vontatottan halad a téma, ugyan ma hívott az egyik Veszprémi e.on maesztro, hogy ott van a tetthelyen, de nem tudja beazonosítani, hogy én mitől kaptam szájhabzást, így elnyomattam a képet a mobiljára, hátha?! Ami a B.földvári "ittas" oszlopot illeti; nos, az még mindig hullarészeg, de még nem borult el. Remélem, nem arra várnak, hogy bedűljön a kertbe? De lehet, hogy megvárják a főszezont és majd akkor fognak teátrálisan felvonulni, természetesen egy "diszkrét" áramszünet mellett és kirángatják az A betüt, majd ásnak egy gödröt, aztán helyezik bele a "sarki bitangot" és mert a mostani 4 szabadvezeték már nem lesz olyan hosszú, hogy azt az új oszlophoz tudják rögzíteni, ezért még új szabadvezetéket, vagy szigetelt korbácsot is kell majd húzni... Egy kép, hogy mindeki képben legyen...
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. április 29., 22:15:03 DÉLUTÁN
Most látom, hogy nem az a kép ment át, mint amit szerettem volna, ezért íme az inkriminált helyszín "ilyen volt és ilyen maradt" összeállításban...
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2014. május 15., 16:45:14 DÉLUTÁN
Ma megkerestek egy fogyasztásmérőhely kialakítással kapcsolatosan. Kérdése az volt, hogy egy kormány rendeletben lévő rezsicsökkentés alapján alkalmazom-e az 50 % csökkentést  :D. Erről nem tudok csak csak miniszteri nyilatkozatot láttam a tv-ben. Ami önmagában nem jelent semmit.  Mondtam neki erről nem tudok, a boltban nem adják nekem a Hensel szekrényt olcsóbban, az adókat és a költségeimet se csökkentette senki. Ti tudtok ilyen kormány rendeletről, mert én nem tudok?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Könyves Kálmán Dátum 2014. május 15., 17:17:27 DÉLUTÁN
Éljen a kormányhatározat! Előre az 50%-os fogyasztásmérőhelyjegy bevezetése felé megkezdett úton!
Nem engedünk a szabotőr kisvállalkozóknak!!!
Egyáltalán, hogy merészeled nem megcsinálni féláron, amit hős kormányunk már megmondott???
Indulj is, mert a közös képviselő már elkezdte gépelni a kötelező feljelentést!
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. május 16., 23:04:41 DÉLUTÁN
Kálmán, mi ez a lázító szöveg? Igen, volt egy bejelentés, mely szerint -amúgy NAGYON HELYESEN!!- lecsökkentik a HFH, illetve a méretlen földkábel, valamint a mérőhely létesítésének költségeit 50%-al. Én ennek fenemód örülök, ugyanis az nonsencenek is kuriózum, hogy Amperenként 3600.- Ft + ÁFÁ-t volt pofájuk elkérni, nem is beszélve a FÖLDBEN LÉVŐ, 15 MÉTERT MEGHALADÓ méretlen földkábel 4000.- Ft/ méteres létesítési költségeiről, melyet még akkor is ki kell csengetni, ha valaki bővítést is kér! Ami pedig a mérőhelyet illeti; annak (Csatári PVT 6090 Á-V KF) kb 70 rugós költsége sem piskóta ám és akkor még nincs benne a "B"-s túlfeszvédelmi cuccka, plusz az NH0-ás késesbiztik, stb. Szóval, igenis itt volt az ideje ennek a lépésnek és akinek ez nem tetszik, az elhúzhat ebből az országból! Különösen vonatkozik ez a "kedves" nyugati áraszolgáltatókra, akik túl sokat voltak már eddig is itt, eleget rontották a levegőt, szívták a zemberek, azaz a regisztrált villanyászok, fogyasztók,stb vérét!
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Könyves Kálmán Dátum 2014. május 17., 10:59:30 DÉLELŐTT
http://hu.wikipedia.org/wiki/Ir%C3%B3nia (http://hu.wikipedia.org/wiki/Ir%C3%B3nia)

A lényeggel egyetértek, de remélem a kötelező tapsolás intézménye már megszűnt!? Novill sem azt kifogásolta, hogy a felére csökkent, csak hogy hogyan? Mi ebből az Ő része? Miért nincs érthetően és egyértelműen kommunikálva? Lehet jó a szándék, ha a kivitelezés káoszba fullad.

Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2014. május 17., 12:42:58 DÉLUTÁN
Valóban nem azt kifogásolom, hogy felébe kerüljön a bekötés a fogyasztónak. Addig míg az üzletben árult anyagok a mérőhelyre vonatkozóan nem kapom a feléért és az adókat sem csökkentetik értelmetlen az egész. A mérőhelyhez új anyagokat használunk ha nekünk kell beszerezni garancia és egyéb okok miatt. Gyurmaúr: tipizált túlfeszültség védett komplett szekrény még nem volt szerencsém beépíteni a mérő elé,  mert még a tehetős fogyasztó is sokallta.  Tegnap egy szakmai rendezvényen rá kérdeztem az előadónál, de erről a rezsi csökkentési rendeletről, ő sem tudott róla.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. május 17., 19:19:59 DÉLUTÁN
Novill, just a moment; nem a mérőhely (bár erről is beszéltek, de mert annyiféle gyártmány, variáció létezik, ezért igen nehéz lenne igazságot tenni, hogy most akkor mi-merre-meddig), illetve a te munkadíjad csökkent 50%-al, hanem a HFH, illetve a bizonyos 15 méter feletti földben található kábelmennyiség 4 rugós (mely ugye akkor is csengetendő, ha valaki bővít, még 3 fázis esetén is, pedig a bővítéssel nyilvánvalóan többlet áramfogyasztása is lesz, ergo "zsírosabb" ügyféllé fog válni...) pofátlanúl magas ára. Ami a "B"-s cuccost illeti; én csak a Csatári PVT-jével vagyok hajlandó foglalkozni, mert abban OBO MC-50B van, mely dettó top class és épp ezért disztingvált ára van pl a Prot-El horrorisztikus árú hensel+Dehn kombójához képest. Térj át Te is a PVT-re, nem fogod megbánni! ;) 
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: t5953 Dátum 2014. május 17., 23:00:56 DÉLUTÁN
Haligali!

Szerintem itt elég nagy káosz van ami szerintem a médiának is köszönhető,
ugyan is volt egy olyan infó, hogy a rezsi csökkentés egy tervezett módja
lehet ez a megoldás is,de ez majd az új parlament feladata lesz,
és csak a szolgáltató díjaira vonatkozik.

Másik: mire gondoltál, hogy a földkábeles bővítésnél a kábelt fizetni kell?
Mert ha átállás légkábelről földkábelre akkor igen, de ha földkábeles a
bekötés akkor ugyanaz van mint a légkábelesnél, annyi külömbséggel ,
hogy a földkábel keresztmetszete min 16nmm.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. május 17., 23:15:47 DÉLUTÁN
A földkábeles témához csak annyit, hogy kb 1 éve jött egy új törvény, mely szerint belterületen 132kV alatt csak földkábellel létesíthető mindenféle villamos csatlakozás, hálózat, miegymás. Aztán -jó magyarosch szokás szerint- ebből egy ősk.osz kerekedett, hiszen ugyebár földkábel nyomvonalat tervezni, árkot ásni, fektetni csak az erre a célra csicskává fogadott cégek jogosultak, ergo a legtöbb áramszolgáltató területén 5-6 hónapos ügymenetek keletkeztek, miáltal átmenetileg felfüggesztették a kizárólagos földkábeles csatlakozás létesítést és -bizonyos eseteket kivéve- ismételten engedélyezték a légvezetéket. viszont mivel ugyebár ez mégiscsak az abszurdisztáni zűr-zavaria, ezért én inkább azt javallom mindenkinek, aki új mérőhelyet épít ki, hogy inkább csináltassa földkábellel (persze csak azután kezdjen bele, ha már megtörtént a "felezés", feltéve, hogy nem SOS a téma?!), mert amennyiben változik a széljárás, akkor könnyen elképzelhető, hogy mindenki rá lesz kényszerítve, hogy átépíttesse a meglévő légvezetékest és akkor lesz ám csak igazán k.oszland...
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: t5953 Dátum 2014. május 17., 23:34:52 DÉLUTÁN
Hali!

Itt nem a központi káoszt említettem, hanem ezt nem értem,/(mely ugye akkor is csengetendő, ha valaki bővít, még 3 fázis esetén is,/,mert a földkábel eleve minimum 4eres,és a keresztmetszet alapján
elég nagy bővítést tud elviselni.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. május 18., 19:48:10 DÉLUTÁN
Tehát a földben mért 15 méternél hosszabb méretlen földkábelért akkor is megkopasztanak, ha eredetileg volt mondjuk 3x16A-ed és "mertél egy nagyot álmodni", majd azt bővítetted egy nagygyon brutális 3x25A-ra és ezzel egyetemben átépítetted az eladdig a falba vésett fasz ekrényes, szigetelt légvezetékes mérőhelyed egy szabvány állványon (tudom, az ELMŰ -nél ezért statáriális tarkólövés jár, de hál Istennek, még nem ők szolgáltatnak az egész országban!) álldogáló Csatári PVT 6090 Á-V KF-re. Ez már tényleg burzsujság, nemde?!  :D Mondjuk, azt az esetet nem tudom, hogy mi van akkor, ha eddig csak "nappali mérőd volt 3x16-al, majd olyan pofátlanná váltál, hogy a bővítéssel egyetemben vezéreltet is kérsz -hisz az 2 in 1 szellemben, ugyanannyi fázissal és Amperrel jár,mint a nappali, azaz lesz egyrészt egy 3x25A nappalid, illetve egy 3x25A-es vezérelted. Ebben az esetben nyilván már a 4x16-os méretlen földkábel nem játszik, csak minimum 4x25-ös, ergo ez számukra többlet kábelköltség (kb 2-300.- Ft/ méterrel),de gondolom a jelenleg még 4000.- Ft/ méteres nettó szabadrablási kategória árat már nem dobja meg?!?   
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: t5953 Dátum 2014. május 18., 20:33:07 DÉLUTÁN
Haligali!

Ha légkábeles a csatlakozásod, akkor nem ugyanúgy kifizettetik a csatlakozó cserét?
Egyébként rövid időn belül volt bekapcsolás kábellel,és a szolgáltató nem tudom
mitől vezérelve,de 25-ös kábelt rakott le.
Hali.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2014. október 16., 15:11:17 DÉLUTÁN
Egy 16 A -ról 32 A -ra lévő bővítésnél  régi csoportos mérőhelynél  alátét táblásnál nálunk az Elmű területen kérik a gejer alátét ( buborék) tábla felszerelését. A napokban jártam az EON területén ott nem kértek ilyen megoldást. Hogy is van ez.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: t5953 Dátum 2014. október 16., 20:27:20 DÉLUTÁN
Hali!
Vannak még furcsa dolgok,szerintetek a mellékelt esetben mi a megoldás,

panel lakás,visszakapcsolás,csoportosmérőhely folyosón zárható falifülke.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. október 16., 20:54:56 DÉLUTÁN
Novill; ahány ház, annyi szokás, mint ahogy a régi mondás tartja... Félre a tréfát; egyebek mellett ezért lesz jó, ha beindul a Nemzeti Közműszolgáltató, mert akkor ők ugyebár az egész ország területén egységesen fog megkövetelni mindent, a többiek pedig bekaphatytyák... :D
Ami a paneles csoportost illeti; ott sztem érdemes lenne megtudakolnod, hogy milyen terveik vannak, azaz lesz-e a közeli jövőben átépítés, korszerűsítés, mert ez esetben ott biza PVT-s megoldást kellene alkalmazni, bár a "bubi" valószínűleg (egyelőre) jó megoldás lesz, lehet...  ::) 
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: t5953 Dátum 2014. október 16., 21:16:19 DÉLUTÁN
Hali!
Nyertél egy hangszórót ez lett:
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2014. december 28., 08:19:23 DÉLELŐTT

Ahány szolgáltató, annyi műszaki elképzelés, annyi műszaki megoldás. Ez lett a regisztrált vállalkozó képzésből, és az egységes mérőhely kialakításból.
A társasházak lépcsőházban, vagy alagsorában elhelyezett csoportos mérőhelyei egy külön kategória.
A tulaj vagy a bérlő nem fizeti ki a számlát, az áramszolgáltató (ÉMÁSZ) egyszerűen leszereli a mérőt, plombázza a gúmantáblát.
Lehet egyszerűbb lenne csak a kismegszakítót lekapcsolt állapotban plombázni, de így egy kicsit bonyolultabb. A visszaszerelés előtt szabványos mérőhelyet kér! Egy kicsit körülményes a kialakítás, és egy kis surranó, és a mérő az eredeti helyére vissza van helyezve.
Kérdés számomra mindig felvetődik. A fogyasztásmérőket időszakonként cserélik. A szolgáltató miért csak akkor kér szabványosítást, ha a tulajdonos kéri a mérő visszahelyezését? Az időszakos mérőcseréknél a szolgáltató miért nem végzi el a szabványos szerelést? ;)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2014. december 28., 11:04:18 DÉLELŐTT
Igen történelmi távlatból nézve ma már kicsit érdekes ez a regisztrált villanyszerelői rendszer  ;D. Ha jól emlékszem még az első regisztrált villanyszerelői továbbképzést ( 4 napos) 1998 decemberében Bp. Wesselényi utcában volt. Az ezt követő továbbképzés a következő év februárjában volt, amely már 2 napos volt. Nagy reményeket fűztünk hozzá, de gondolom ma már vagyunk néhányan akik csalódtunk az egész rendszerben. Az országos egységes szemlélet és követelmény sajnos területenként is eltérő a gyakorlatban, vagyis sok esetben szívatnak bennünket a szolgáltatók emberei. A jónak mondható technológiai változásoknál is fordulnak elő gondok. Ugyan az MSZ 447 szabvány még ma is él még, de a kifogásolásoknál még sem a szabvány pontokra hivatkoznak. Hanem általánosságban tesznek észrevételeket. Számomra érthetetlen, hogy miért kell bevonni egy regisztrált villanyszerelőt egy kikapcsolás utáni visszakapcsoláskor. Ha a rendszer jól működik minden láthatónak kell lenni már a számítógépen. Ha például fél éve még megfelelő volt a mérőhely, akkor nem valószínű, hogy változás állt be.  Ez annak aki a villanyszámlát nem tudta fizetni és így kapcsolták ki,az neki újabb plusz költségeket jelent. Igazad van a tekintetben,hogy a kismegszakító lekapcsolt állapotban történő plombálása jobb megoldás, költség takarékosabb lenne. Viszont itt már nem erről van szó.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: t5953 Dátum 2014. december 28., 17:26:19 DÉLUTÁN
Hali!
Jól mondod,a jelenlegi tanfolyamok nem szólnak másról csak a reklámokról,és a pénzről,
szakmai kérdések másodlagosak,szabványossági tényezők vissza utalva a területi felelősökre,
a bekapcsolós kollegák akkor szembesülnek a területi előírásokról amikor a visszakapcsolást
végeznek,mert annyira átláthatatlan a rendszerük,hogy ők sem tudják mikor mi a változás.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2015. január 06., 19:13:29 DÉLUTÁN
Gondolom többen megkapták ezt az emailt, így felteszem közkincsé!
Tisztelt Regisztrált Villanyszerelő Partnerünk!

Először is szeretnék Önnek Eredményekben Gazdag Boldog Új Évet kívánni!

2015-ben országosan ismeretfelújító regisztrált villanyszerelő képzést tartunk, mellyel kapcsolatban elkezdtük az egyeztetéseket az áramszolgáltató vállalatok képviselőivel.

Ehhez kapcsolódóan szeretném az Ön véleményét, észrevételét, javaslatát is kérni.

Kérem a képzések hatékonysága és a megfelelő ismeret anyag átadása érdekében az alábbi kérdésekre küldje el válaszát.

1.   Mik azok az új témák, ismeretek amelyekről hallani szeretne a képzésen?
2.   Milyen problémát(kat) lát a rendszer működésével kapcsolatosan?
3.   Szokott-e megújuló energiák telepítésével foglalkozni?

Válaszát kérem 2015. január 15-ig küldje meg részemre.

Köszönettel:
Kovács László
MEE VET elnök
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. január 06., 20:30:39 DÉLUTÁN
Naa, kííírály... Novill, ha mint egyfajta fogadatlan prókátorként -hiszen nem vagyok regisztrált és momentán nem is tervezem, hogy azzá legyek-  válaszolhatok, akkor engem -ha az lennék, aki nem vagyok...  :'( - az érdekelne, hogy most mi a helyzet a földkábeles kiépítéssel? Egész konkrétan mi a helyzet abban az esetben, ha vki bővítést kér, akár fázisilag, akár Amperileg? Ilyenkor hány méter ingyenes -ha egyáltalán ingyenes??-  az oszlop tetejétől, azaz a kábel egyik végétől számítva? Nem tom, hogy még fennáll-e a startpisztoly eldördüléstől számított 3 hónapnál is hosszabb ügymenet, ha igen, akkor mégis mikorra tervezik, hogy ezen érdemben változtatnak? Megújuló alatt -feltételezem- a fotovoltit értik, úgyhogy azzal kapcs nincs momentán semmi kérdésem...
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: nyaki Dátum 2015. január 06., 23:21:53 DÉLUTÁN
Én csak annyit kérdeznék, hogy: Mikorra várható az országos egységesítés, valamint mikor fognak végleg kivonulni az országból? :-\ ...és persze csakis szigorúan demokratikusan, végül is demokrácia van ...vagy mi a szösz.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2015. január 07., 22:30:11 DÉLUTÁN

Megkaptam én is az e-mailt, és elgondolkodtam.
A válaszadás határideje 01.15. Ha megírom, megírjuk a véleményünket, mennyire veszik figyelembe? Van-e értelme?
Nyakinak igaza van.
Többször szóvá tettem én is. Ez a képzés úgy indult, hogy egységes lesz a műszaki megoldásokat illetve. Most ott tartunk, hogy a képzés országos, és nevetségesen másak a követelmények országosan a szolgáltatók területén. Oly annyira másak, hogy a 3 évente kiírt tanfolyamokon és vizsgákon már az előadók (ELMŰ-ÉMÁSZ) is felhívják a figyelmet az eltérésekre, sőt már a kérdések is így vannak megfogalmazva.
Ez a regisztrációs képzés egy jó bevétel. Időszakosan fizetni kell, mert lejár a regisztráció. Mi lenne, ha végleges regisztrációt kapnánk, és a szakmai továbbképzés oly módon történne, hogy az előírásokat rendeletbe fogalmazva tennék közzé, amiből fel lehetne készülni, és a gyakorlat során alkalmazni.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2015. január 08., 08:23:24 DÉLELŐTT
Megmondom őszintén, amikor az átkosban szereltünk mérőhelyeket az MSZ 447 szabvány és néhány szabályzat figyelembevételével a nem egységesnek mondott időszakban az egész ország területén könnyebb volt mérőhelyet szerelni mint ma. Bementünk a kirendeltségre idegen területen és minden szükséges információt megkaptunk és a szerelés után sosem volt probléma az átvétellel. Ma ez még egy területen belül sem van így. Egy személytelenebb világ lett kiépítve. Volt egy alkalommal többen bementünk hívásra a szolgáltatóhoz, elmondtuk a javító szándékú hasznos információkat, írásban át adtuk, de ennek ellenére semmilyen változás nem történt. Pedig egyszerű lenne a jó irányú változtatás. Minden rendelkezésre állna, ha ezt valóban igazán akarnák. Ehelyett mindent túlszabályoznak, pénzbehajtások trükkös módon és valahogy a gyakorlatban a szakmai szint még is  folyamatosan csökken. Úgy látszik gondolkodni nem tudó droidokra van szükség. Pedig gondolkodni tudó villanyszerelőkre van igazán szükség. Ez pedig csakúgy érhető el ha bízunk a villanyszerelőkben és követelünk is tőlük.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Regszer Dátum 2015. január 08., 09:30:22 DÉLELŐTT
Az az igazság, hogy engem nem is zavarna, hogy a három nagy cég területén mások a szereléssel szemben támasztott követelmények, mert én úgy vagyok ezzel, hogy mindenki szereljen a saját területén azt még egyszerűbb követni. Azt azért igazán egységesíthetnék, hogy amit a Velencei-tónál vagy Székesfehérváron szó nélkül átvesznek azt mondjuk Siófokon vagy B.szárszón nem, pedig ugyan az a cég.
Ami még rendszeres visszatérő probléma az a mérőszekrények alkalmatlansága. Jó lenne ha az áramszolgáltatók felülvizsgálnák a kereskedelmi forgalomban lévő gyártmányokat, mert az újabban használatos készülékek, itt főleg a HF vevőre gondolok egyszerűen nem férnek el a nekik szánt helyen. Ilyenkor a lelkiismeretesebb szerelők valahogy bebarkácsolják, a kevésbé lelkesek(rendesek) írnak egy jegyzőkönyvet és távoznak, én pedig magyarázkodom a megrendelőnek, hogy miért is kell a 10000Ft-tal drágább szekrény beépítenem.
Ide még bemásolom az E-ontól kapott év végi levelet biztos van akit érin v. érdekel. A 4. pont különösen érdekes.
Tisztelt Partnerünk!

Az utóbbi időszakban igen sok változás történt, amiről az alábbiakban tájékoztatjuk Önt/Önöket!

1.   Elkészült az ,,új ügyfél bekapcsolás folyamata szabályzat (áram)" amely leírja a jelenleg érvényben lévő eljárás rendet és műszaki követelményeket. (melléklet: EDE-SZ-130-v02.doc)
2.   Módosításra kerültek az új bekapcsoláshoz tartozó elosztói nyomtatványok, a regisztrált szerelői meghatalmazás és a zárópecsét bontási igénybejelentő nyomtatvány.
             A honlapon az alábbi helyen találhatóak: E.ON HU - Letölthető nyomtatványok (http://www.eon.hu/Lakossagi_aram_letoltheto_nyomtatvanyok) (további csatolt mellékletek)
A nyomtatványokat digitálisan is ki tudja tölteni. A könnyebb kitöltés véget minden egyes nyomtatványunk mellett található mintaként egy helyesen kitöltött nyomtatványt.
Minden aktuális változás az E.ON honlapján nyomon követhető és a folyamatokhoz rendelt útmutatók is plusz információkat adnak az eljárásokról: E.ON HU - Új bekapcsolás (http://www.eon.hu/Uj_bekapcsolas)!

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jövő évben a nyomtatványok leadása után szúrópróba szerű ellenőrzést fogunk végezni, az igénybejelentőn szereplő, a kivitelezői nyilatkozat aláíró regisztrált szerelő kiléte és a  munkálatokat elvégző kivitelező  kiléte azonosságáról!!  Azért látjuk ennek szükségességét, mert a névadás kockázata a minőségi kivitelezés felelősségét jelenti egy munka elvégzése során, és ennek a felelősségnek a felvállalása a további működésüket veszélyezteti.

3.   Földkábeles csatlakozó kiépítés igény esetén a kábel tényleges hosszának és nyomvonal hosszának meghatározásánál kérjük a pontos, valóságnak megfelelő kitöltést (melléklet: meres_telekhataron_szerk.jpg).
A teljes hossznál  plusz 3m-t számoljanak a bekötésre szánt mennyiséghez, illetve a nyomvonal meghatározásánál, a 15 m feletti mennyiség esetén az eltérést, - amennyiben nem valós az adat- ezt elkerülendő, pótszámla  kiküldésével terheljük a fogyasztót.

4.   2015. január elsejétől várható új bekapcsolás kialakításánál a mérő telekhatáron történő elhelyezésének kötelezővé tétele. Erről bővebben a bevezetéskor küldünk tájékoztatást.

5.   Utóbbi időben egyre gyakoribb eseteket jelez az ellenőrzési szakterület! Az ügyfelek elmondása, és a felvett  jegyzőkönyvek  leírása szerint a jogellenes vételezés kialakításában regisztrált szerelő érintettségére hivatkoznak.
Ezekről az esetekről a az érintett regisztrált szerelőt értesítem és a tények közléséről nyilatkoztatom. Kérem Önt/Önöket, hogy a munka megkezdése során szemrevételezéssel észlelt szabálytalanságokról és eltérésekről jelezzenek  a Partneri honlapunkon, mert a későbbi kellemetlenségek ekkor még megelőzhetőek!
A felület elérési linkje: E.ON HU - Partner Kapcsolatok Információs Központ (http://www.eon.hu/partnerek)

Az adatokat az alábbi feliratra kattintva adhatják meg:      Szabálytalanság bejelentése esetén a bejelentő = Regisztrált Villanyszerelő és az ÜGYFÉL is mentesül a szankció alkalmazása alól!


2014. év vége hamarosan elérkezik. Az elmúlt esztendő nagyon aktívan telt mindannyiunk számára. A gyakori törvényi változások igényelték a rugalmas alkalmazkodást és váltást.
Arra törekedtünk, hogy tevékenységünk minősége folyamatosan javuljon – elsősorban az ügyfeleink érdekében!

A jövő év is nagy kihívásokban fog bővelkedni, amiknek meg kell felelnünk. Továbbra is kérjük együttműködését a sikerért, valamint az ügyfeleink elégedettségérért és színvonalas kiszolgálásáért!
Ez közös érdekünk!
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. január 08., 18:30:48 DÉLUTÁN
EZZZ TECCCIK:
Idézetet írta: Regszer Dátum 2015. január 08., 09:30:22 DÉLELŐTT
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jövő évben a nyomtatványok leadása után szúrópróba szerű ellenőrzést fogunk végezni, az igénybejelentőn szereplő, a kivitelezői nyilatkozat aláíró regisztrált szerelő kiléte és a  munkálatokat elvégző kivitelező  kiléte azonosságáról!!  Azért látjuk ennek szükségességét, mert a névadás kockázata a minőségi kivitelezés felelősségét jelenti egy munka elvégzése során, és ennek a felelősségnek a felvállalása a további működésüket veszélyezteti.
Gyakorlatilag kimondatott, hogy aki nem regisztrált, de elkészít egy mért hálózatot, illetve kialakít egy mérőhelyet, majd azt lecheckoltatja egy regisztrált spanjával, mielőtt az aláírja és készre jelenti azt, nos ebben az esetben már egész biztosan a regisztált kolléga quasi aljas bűnöző, s mint ilyen; ELPUSZTÍTANDÓ!! Gratulálok az e.on-nak és csak az érdekelne, hogy meddig rontják még itt a levegőt???
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2015. február 23., 18:22:32 DÉLUTÁN
Egy ELMÜ- ÉMÁSZ körlevélt bemásoltam ide:

Tájékoztató az ELMŰ Hálózati Kft. és az ÉMÁSZ Hálózati Kft ellátási területén, határozott idejű szerződés alapján létesített ,,ideiglenes" vételezés kialakításával kapcsolatban, direkt méréssel rendelkező, profilos felhasználói kör esetén

Alapelv:

,,Ideiglenes" vételezés során létesített méretlen magánvezeték csatlakozó berendezésként történő véglegesítésére nincs lehetőség.

,,Ideiglenes" vételezés olyan felhasználási hely esetében igényelhető, ahol nincs kiépített közcélú hálózati csatlakozás, vagy a kiépített csatlakozási ponton az igényelt ,,ideiglenes" villamos energia igény a meglévő csatlakozási pont műszaki jellemzői miatt nem biztosítható.
(,,Ideiglenes" vételezés kifejezésen a legfeljebb egy év időtartamú határozott idejű szerződés alapján létesített felhasználói tulajdonú hálózati elemek közcélú elosztóhálózat leágazási pontjára, mint csatlakozási pontra történő csatlakoztatását értjük.)

Szabadvezetékes hálózatról történő hosszú idejű ,,ideiglenes" vételezés műszaki feltételei

•   Szabadvezetékes hálózatról hosszú idejű ,,ideiglenes" vételezést, csak szabadvezetékes csatlakozással lehet létesíteni (ha a felhasználó kábelt szeretne, akkor is).
•   Amennyiben az alkalmazandó vezeték keresztmetszete nagyobb, mint 25 mm2, akkor egyedi terv szükséges, melyet ki kell egészíteni a tervező által készített mechanikai méretezéssel, és ezt a tervező által készített kiviteli tervet a területileg illetékes régióközpont területfelelősével kell elfogadtatni. A kivitelezés e terv elfogadását követően kezdhető meg. Az elosztói engedélyes határozza meg a hálózati leágazási pontot - ami egyben a csatlakozási pont is. Ez általában a felhasználási helyhez legközelebbi szabadvezetéki oszlop.
•   Ha a fogyasztó ,,kábeles vételezésre is alkalmas" mérőhelyet kíván létesíteni, akkor a méretlen szabadvezetéke a telken belül ideiglenes oszlopra érkezhet és onnan védőcsőben a mérőhelyhez (lásd Regisztrált villanyszerelők kézikönyve 227. oldal 10.9.10 ábra). Az ,,ideiglenes" mérőhelyet a közterületi telekhatárnál kell kialakítani.




Kábeles hálózatról történő hosszú idejű ,,ideiglenes" vételezés műszaki feltételei

•   Kábeles hálózatról történő ,,ideiglenes" vételezés esetén a hálózati leágazási pontot - ami egyben a csatlakozási pont is - az üzemeltető határozza meg, ez a felhasználási helyhez közeli elosztó szekrény vagy KÖF/KIF állomás kisfeszültségű elosztó tere (T-leágazás nem lehetséges).
•   Az ,,ideiglenes" mérőhelyet alap esetben a hálózati leágazási pont közelében kell kialakítani, a hálózati engedélyes területileg illetékes régióközpontja által meghatározott helyen.
•   A csatlakozási pont után, felhasználó által létesített hálózat elemeinek elhelyezéséhez szükséges közterület használati engedélyt a rendszerhasználónak kell beszereznie.
•   A mérő elhelyezésére az áramszolgáltató által elfogadott rendszerengedéllyel rendelkező szabadtéri mérőszekrényt kell előkészíteni. (Az elosztói engedélyes honlapján találhatóak.)
•   A magánvezetéket regisztrált villanyszerelővel kell készíttetni, aki ennek létesítését az előírt B-345/3 vagy M-345/3 számú nyomtatványon (,,Csatlakozó műszaki dokumentáció tipizált mérőhelyekhez és nyilatkozatok") dokumentálja (2 példányban).
•   A bekapcsolás során az elosztói engedélyes nem vizsgálja a létesítés jogszerűségét, az erre vonatkozó nyilatkozatok tartalmáért annak kiállítója felel. A szerződés részért képező, B/M-0677 számú nyilatkozatot be kell nyújtania a felhasználónak, vagy megbízottjának, hogy a létesítés a vonatkozó előírások szerint történt.
•   A csatlakoztatott felhasználói hálózat a fogyasztó tulajdonában marad. A bekapcsolást meg kell tagadni, ha az élet és vagyonbiztonságot veszélyeztető állapotot idéz elő, veszélyezteti az elosztóhálózat üzemét, vagy eltér a csatlakozó műszaki dokumentációban, kivitelezői nyilatkozattal tanúsított műszaki tartalomtól. Bekapcsolás előtt a hálózati engedélyes szigetelés ellenállásmérést végez a bekapcsolás biztonsága érdekében.
•   A mérőszekrény közelében létesített fogyasztói mért főelosztóban a felhasználónak érintésvédelmi relét kell beépítenie.
•   A mérési pont és a csatlakozási pont közti felhasználói hálózat csatlakoztatásra előkészített vezetékének csatlakozási pontra történő felkötését az elosztói engedélyes területileg illetékes régióközpontja végzi el.
•   A mérőszekrényen és a közterületen vezetett kábelen annak csatlakozási pontjánál jól látható módon fel kell tüntetni a tulajdonos nevét, elérhetőségét (illetve az önkormányzat által előírt információkat).
•   A felhasználói tulajdonú kábelvezeték folyamatos védelméről és biztonságos üzemeltetéséről a rendszerhasználónak kell gondoskodnia.
•   A felhasználói tulajdonú kábelvezeték üzemeltetése során keletkező baleseti- vagy káreseményekért társaságunk nem vállal felelősséget.
•   Az ,,ideiglenes" felhasználói tulajdonú kábelvezeték egy évig üzemeltethető. Ezt követően az elosztói engedélyes intézkedik a kikapcsolásról.
•   A rendszerhasználó feladata és költsége a felhasználói tulajdonú kábelvezeték és mérőhely elbontása a szerződés lejárta után. A hálózatról történő kikapcsolást az elosztói engedélyes területileg illetékes régióközpontja végzi.

Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2015. április 20., 18:16:38 DÉLUTÁN

Régóta foglalkoztat egy gondolat.
A társasházi fogyasztásmérő helyeket ismerjük. Az elmúlt kettő hónapban volt két megkeresés, mely szinte megegyező. Ugyan azon település, és ugyan az az utca. Díjtartozás miatt leszerelték a mérőt.
A helyszíneket felülvizsgáltam. Betáplálás, keresztmetszet, érintésvédelem...
A lényeg, hogy mind kettőnél az állapot ugyan az. Nincs hely szabványos mérőhelyre.
Dokumentáció, levél, ....
Az egyiknél visszahelyezték a mérőt, a másiknál nem.
Rákérdeztem a mérőszerelőknél a műszaki szempontokra, mereven ragaszkodtak a fogyasztásmérő tokozott szekrényhez. Igaz a két mérő közé ez nem fért el.

Kérdésem. Hogyan bírálják el ezeket a dokumentációkat? Az ügyfélszolgálat miét nem adja vissza, mikor ezek leadásra kerülnek?
A másik. Miért csak a regisztrált vállalkozókra vonatkoznak az előírások?
Mikor az áramszolgáltató (ÉMÁSZ) mérőt cserél, miért jó a gúmantáblára helyezni az újat, miért nem kér, szerel szabványos mérőhelyet? ;)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2015. április 20., 19:06:48 DÉLUTÁN
Ez egy jó kérdés lehet, hogy tudja valaki a választ is. Jogszabályok és szabványok régen is voltak és ma is. Az egységes szerelés miatt indították el a regisztrált villanyszerelői rendszert.  Utólag megállapítva  számomra egy nagy csalódás volt az egész. Az MSZ 447 szabvány országosan érvényes volt, ami mai érvényes. Ha idegen területre tévedtünk megkérdeztük a kirendeltségen , hogy mit kérnek és a szerint elvégeztük a munkát és az átvételnél nem volt problémánk. Ma már nem ez a tapasztalatom. A számítógépes rendszerben nem tudjuk, hogy ki jön ki a szolgáltatótól. Az ügyfél szolgálaton lévő kolléga bármit mond, nem biztos, hogy aki ki jön ugyan azt a követelményt követeli meg. Ezért fordulhat elő, ha ötször más jön ki előfordul  mindegyik mást követel. Vagyis még sem sikerült egységessé tenni a gyakorlatban a követelményeket. Nem beszélve EON, ELMŰ-ÉMÁSZ és EDF területi eltéréseket is. Nálunk ELMÜ területen az egyszerűsített dokumentáció alkalmazzuk. A visszakapcsolásnál másként bírálják el az egy éven túli kikapcsolásnál a mérőhelyet. Az egy évnél nem nem régebbi visszakapcsolásnál engedékenyebbek, míg egy évnél régebbieknél a teljes szabványosítás jön be.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2015. október 20., 10:38:31 DÉLELŐTT
Be másoltam egy hír levelet, hogy nagyobb nyilvánosságot kapjon ez tájékoztatás. Amely hasznos lehet azoknak is akik nem kapták meg e hírlevelet.

Tájékoztatásul küldöm a mért fővezeték kivitelezésével kapcsolatos tudnivalókat.
Az MSZ447:2009 szerint a mért fővezeték keresztmetszete minimum 6mm2 kell, hogy legyen, azonban a ELMŰ-ÉMÁSZ elosztói szabályzata 10mm2-nél vékonyabb vezetéket nem enged meg, tehát ennél vékonyabbal bekapcsolni a fogyasztási helyet tilos, kivétel a vezérelt mérés esetén. A vezérlő sorkapcsába ugyanis 6mm2-nél vastagabb vezeték nem fér be.
Amennyiben a regisztrált szerelő az MSZ447:2009-re hivatkozik a vékonyabb vezeték miatt, kérek mindenkit, hogy tájékoztassátok róla a regisztrált szerelőt, hogy 2015.05.10- után kivitelezett szekrények esetében az elosztói engedélyes ezt nem fogadja el.
ELOSZTÓI SZABÁLYZAT - MELLÉKLETEK
43. oldal 2015. május 10.
5. sz. melléklet
Az elszámolási mérés kialakításának szempontjai
8.7 Vezetékelés
A méretlen vezetékek kialakítása az elosztói engedélyes feladata. Amennyiben a vezetékelést nem az elosztói engedélyes végzi, akkor a kialakításnak a következő követelményeknek kell megfelelnie.
A mérőszekrény elővezetékelését a maximális kiépítettségi lehetőségnek megfelelően kell kialakítani. A méretlen vezeték (erőátviteli) minimum 10 mm2, maximum 16 mm2 sodrott réz, érvéghüvelyezve, a vezérlő készülékek tápellátása 2,5 mm2 sodrott réz, érvéghüvelyezve (a fázisvezetők fekete, a nullavezető kék színű). A berendezések felszerelése után a szabadon maradt vezetékek végeit szigetelő hüvellyel (nem szigetelőszalaggal) kell ellátni.
8.8 Mért oldali vezeték és sorkapocs
A mért vezeték: minimum 10 mm2 maximum 16 mm2 sodrott réz vezeték érvéghüvelyezve. A sorkapcsok befogadó mérete: 10-25 mm2 .
Az elosztói szabályzat a következő linken keresztül érhető el:
https://halozat.emasz.hu/download/001/127/Elo_Szab_mell%C3%A9klet_9_sz_mod_5041_2015.pdf

Nagyon jó ez a tájékoztató, de talán ha előbb kapnánk meg még jobb lenne! Vajon a szekrényt forgalmazok is felkészültek erre, mert 6-os vezetékkel forgalmazzák még tudtommal?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: NagyPS Dátum 2015. október 20., 14:42:15 DÉLUTÁN
Nekem megint az bassza a csőröm hogy az EUZ változásról és annak tartalmáról a saját weboldalukon hír sincs fent. Sőt még az ügyfélszolgálat sem tud róla mert a beadott papírokon ha 6 mm2 szerepel simán elfogadják és ki is adják a munkát nem régi tapasztalat. A másik hogy az átvevők is simán átveszik 6-os vezetékezéssel. Erre mit mondhat az ember.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Fecó Dátum 2015. október 20., 16:52:53 DÉLUTÁN
Napokban voltam bent az ELMÜ-nél. Nem fogadták el egy merőhelyünket a kialakítása miatt, és mert a PEN szétválasztás az elosztóban van. Mi ezt szereltük meg földkábel/M vezetékre: http://www.hensel.hu/wUngarisch/downloads/produktinformationen/pi/11_Basic_Rendsz_Elmu_Emasz.pdf
Utolsó oldal, b. verzió.

-Nem jó, mert nincs kábelfogadó szekrény. Miért nem raktatok?
-Mert ennek az összeállításnak nem része, és így kapott rendszerengedélyt az ELMÜ-től. Nincs elmenő földkábel, csak kiselosztó
-De ez így nem jó, biztosan nem kaphatta meg
-Ott az első oldalon, aláírta Újfalusi László, és Farkas Tamás. Vagy van írás róla hogy visszavonták?
-Ez így akkor sem jó, felhívom a Henselt vegyék le az oldalról, kell a szekrény.
-És mi legyen a PEN-nel, miért nem jó az elosztóban?
-Jó az elosztóban, sosem mondtam hogy nem, csak szorgalmazom, hogy minél közelebb legyen a csatlakozási ponthoz. Ne vigyék el 20 méterre

Jó lenne egyébként egy egyszerű kiadvány, nem annyira a szekrénytípusokra, de a műszaki megoldásokra gondolok. Példa: Ideiglenes mérőhely, milyen oszlop, milyen távolságig, milyen csatlakozóval, milyen csővel, milyen bilincsekkel, milyen horoggal, stb. stb. Mert már régóta nem a szabvány az irányadó..

Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2015. október 20., 17:38:32 DÉLUTÁN
 Na ezekről kellett volna a tanfolyamon beszélni, illetve a kapott jegyzetben kitérni részletesen.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: rajki Dátum 2015. október 20., 17:40:48 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum 2015. október 20., 16:52:53 DÉLUTÁN
Napokban voltam bent az ELMÜ-nél. Nem fogadták el egy merőhelyünket a kialakítása miatt, és mert a PEN szétválasztás az elosztóban van. Mi ezt szereltük meg földkábel/M vezetékre: http://www.hensel.hu/wUngarisch/downloads/produktinformationen/pi/11_Basic_Rendsz_Elmu_Emasz.pdf
Utolsó oldal, b. verzió.

-Nem jó, mert nincs kábelfogadó szekrény. Miért nem raktatok?
-Mert ennek az összeállításnak nem része, és így kapott rendszerengedélyt az ELMÜ-től. Nincs elmenő földkábel, csak kiselosztó
-De ez így nem jó, biztosan nem kaphatta meg
-Ott az első oldalon, aláírta Újfalusi László, és Farkas Tamás. Vagy van írás róla hogy visszavonták?
-Ez így akkor sem jó, felhívom a Henselt vegyék le az oldalról, kell a szekrény.
-És mi legyen a PEN-nel, miért nem jó az elosztóban?
-Jó az elosztóban, sosem mondtam hogy nem, csak szorgalmazom, hogy minél közelebb legyen a csatlakozási ponthoz. Ne vigyék el 20 méterre

Jó lenne egyébként egy egyszerű kiadvány, nem annyira a szekrénytípusokra, de a műszaki megoldásokra gondolok. Példa: Ideiglenes mérőhely, milyen oszlop, milyen távolságig, milyen csatlakozóval, milyen csővel, milyen bilincsekkel, milyen horoggal, stb. stb. Mert már régóta nem a szabvány az irányadó..

Jó lenne...sok minden jó lenne.
A legjobb az lenne, ha végre kollégaként kezelnének minket, és velünk egyeztetve határoznák meg a feltételeket.
Ehhez egy alapos nagytakarítás kellene az ELMŰ-ÉMÁSZ-nál, mind a mérésügyön, mind az alvállalkozóknál.
Addig itt rend nem lesz. Én jövőre Budai oldalon nem vállalok mérőhely kialakítást, betelt a pohár.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: t5953 Dátum 2015. október 21., 20:07:06 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Novill Dátum 2015. október 20., 10:38:31 DÉLELŐTT
Be másoltam egy hír levelet, hogy nagyobb nyilvánosságot kapjon ez tájékoztatás. Amely hasznos lehet azoknak is akik nem kapták meg e hírlevelet.

Tájékoztatásul küldöm a mért fővezeték kivitelezésével kapcsolatos tudnivalókat.
Az MSZ447:2009 szerint a mért fővezeték keresztmetszete minimum 6mm2 kell, hogy legyen, azonban a ELMŰ-ÉMÁSZ elosztói szabályzata 10mm2-nél vékonyabb vezetéket nem enged meg, tehát ennél vékonyabbal bekapcsolni a fogyasztási helyet tilos, kivétel a vezérelt mérés esetén. A vezérlő sorkapcsába ugyanis 6mm2-nél vastagabb vezeték nem fér be.
Amennyiben a regisztrált szerelő az MSZ447:2009-re hivatkozik a vékonyabb vezeték miatt, kérek mindenkit, hogy tájékoztassátok róla a regisztrált szerelőt, hogy 2015.05.10- után kivitelezett szekrények esetében az elosztói engedélyes ezt nem fogadja el.
ELOSZTÓI SZABÁLYZAT - MELLÉKLETEK
43. oldal 2015. május 10.
5. sz. melléklet
Az elszámolási mérés kialakításának szempontjai
8.7 Vezetékelés
A méretlen vezetékek kialakítása az elosztói engedélyes feladata. Amennyiben a vezetékelést nem az elosztói engedélyes végzi, akkor a kialakításnak a következő követelményeknek kell megfelelnie.
A mérőszekrény elővezetékelését a maximális kiépítettségi lehetőségnek megfelelően kell kialakítani. A méretlen vezeték (erőátviteli) minimum 10 mm2, maximum 16 mm2 sodrott réz, érvéghüvelyezve, a vezérlő készülékek tápellátása 2,5 mm2 sodrott réz, érvéghüvelyezve (a fázisvezetők fekete, a nullavezető kék színű). A berendezések felszerelése után a szabadon maradt vezetékek végeit szigetelő hüvellyel (nem szigetelőszalaggal) kell ellátni.
8.8 Mért oldali vezeték és sorkapocs
A mért vezeték: minimum 10 mm2 maximum 16 mm2 sodrott réz vezeték érvéghüvelyezve. A sorkapcsok befogadó mérete: 10-25 mm2 .
Az elosztói szabályzat a következő linken keresztül érhető el:
https://halozat.emasz.hu/download/001/127/Elo_Szab_mell%C3%A9klet_9_sz_mod_5041_2015.pdf

Nagyon jó ez a tájékoztató, de talán ha előbb kapnánk meg még jobb lenne! Vajon a szekrényt forgalmazok is felkészültek erre, mert 6-os vezetékkel forgalmazzák még tudtommal?

Hali!
Hát igen vannak még homályos dolgok,pl: TN közösítés mért fogyasztói elosztó,tehát az N vezető 10mm2
réz vezető,akkor hol teljesül az,hogy a PEN vezető min 16mm2,mert szerintem az N vezető= PEN vezető,
másik gondolat: nappali + vezérelt mérés,hol végezzük el a TN közösítést, ha mind a két mértfogyasztói elosztóban,akkor ez nem rejtett núllázás-e,és mi van akkor ha a vezérelt mért vezeték a szabályzat szerint
6mm2,hol ven a PEN vezető keresztmetszet?
Várom az véleményeket,vagy lehet,hogy én nem jól értelmezem a dolgokat?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: 980POWER Dátum 2015. október 21., 21:51:05 DÉLUTÁN
Micsoda? Én a PEN-t csak átvezetem a fogadósorkapocsból az elmenősorkapocsba, nem okoz gondot a keresztmetszet, mert akkora sorkapcsot választok, a mérőkhöz és egyéb kiegészítők működtetéséhez nyugodtan lehet kisebb keresztmetszetű vezetéket alkalmazni. A fázis az már más kérdés, de a 25mm2 belemegy a mérőkbe, a vezérlőbe lehet, hogy csak tényleg a 6mm2 fér bele, de ha ennél nagyobbra van igény akkor úgyis mágneskapcsolóra van szükség. Ha a mérő nem képes fogadni a szükséges keresztmetszetet PL.: 150mm2 akkor úgyis áramváltót kell alkalmazni. Mindenre megvan a megoldás, csak élni kell vele.
Az elmenősorkapocs PEN vezetője mellé kötöm a földelőszonda földelővezetéket, az elmenővezeték védővezetékét és nullavezetékét, ez a négy szépen egy fővezetéki sorkapocsban foglal helyet. Ezekhez plombálás után is hozzáférni.
A fogadó oldalon pedig a bejövő PEN mellé kötöm az elmenő PEN vezetéket és a mérőket és egyebeket működtető nulla vezetékeket. Ez az oldal le van plombálva, de átlátszó fedelet teszek rá, (Plomba bontás nélkül is látszik, ha a kötésekkel gond adódna.)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2015. október 22., 19:12:26 DÉLUTÁN
t5953. A PEN vezető legkisebb keresztmetszete réz esetén 10mm2(16-ot írtál). A másik a PE vezető kérdése. A TN-C és a TN-S rendszer határpontja az ahol a PEN N-re és PE-re osztódik. Ebből a határpontból egy fogyasztási helyen csak egy lehet és ez a nappali elosztóban lesz. A vezérelt készülékek PE vezetőit is innen kell indítani, tehát Pl. a bojler elosztójában már nem lesz szétválasztás, nem is lehetne hiszen az oda érkező nulla az nem teljesíti a PEN-re vonatkozó előírásokat, mivel max 6 mm2, másrész mint említettem kettő nem lehet.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: t5953 Dátum 2015. október 22., 20:50:20 DÉLUTÁN
Idézetet írta: 980POWER Dátum 2015. október 21., 21:51:05 DÉLUTÁN
Micsoda? Én a PEN-t csak átvezetem a fogadósorkapocsból az elmenősorkapocsba, nem okoz gondot a keresztmetszet, mert akkora sorkapcsot választok, a mérőkhöz és egyéb kiegészítők működtetéséhez nyugodtan lehet kisebb keresztmetszetű vezetéket alkalmazni. A fázis az már más kérdés, de a 25mm2 belemegy a mérőkbe, a vezérlőbe lehet, hogy csak tényleg a 6mm2 fér bele, de ha ennél nagyobbra van igény akkor úgyis mágneskapcsolóra van szükség. Ha a mérő nem képes fogadni a szükséges keresztmetszetet PL.: 150mm2 akkor úgyis áramváltót kell alkalmazni. Mindenre megvan a megoldás, csak élni kell vele.
Az elmenősorkapocs PEN vezetője mellé kötöm a földelőszonda földelővezetéket, az elmenővezeték védővezetékét és nullavezetékét, ez a négy szépen egy fővezetéki sorkapocsban foglal helyet. Ezekhez plombálás után is hozzáférni.
A fogadó oldalon pedig a bejövő PEN mellé kötöm az elmenő PEN vezetéket és a mérőket és egyebeket működtető nulla vezetékeket. Ez az oldal le van plombálva, de átlátszó fedelet teszek rá, (Plomba bontás nélkül is látszik, ha a kötésekkel gond adódna.)

Hali!
A kérdés az,hogy mi van olyankor,ha a csatlakozó légkábel,a mért eloszto kb 10m-re van,mért fővezeték 10mm2,hogy nullázzunk?
Egyébként szerintem ha az átlátszófedélen keresztül látszik a probléma akkorra már minden elszáll a belső hálozaton.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: 980POWER Dátum 2015. október 22., 21:59:19 DÉLUTÁN
Nem értem, mi a gond a légkábellel? Kötegelt légkábelt tesznek ékes feszítővel megakasztva. Fázisok mennek a kismegszakítókba (fekete 1; 2; 3; csík van az oldalán) forgásirány belőve, a kék csíkos pedig megy egy fővezetéki sorkapocsba, mellé a mérőbe menő másik kék színű, a sorkapocs másik felébe pedig a földeléstől jövő zöld/sárga és az elmenő PEN. Ennyi. Azt írtad 10mm2 a mért fővezetéked, ha ez réz akkor teljesül a PEN-re vonatkozó feltétel. Az hogy 10 méterre van a mért főelosztó az nem jelent semmit, ott is szét bonthatod a PEN-tt PE és N-re (csak itt is kell egy földelést adni /szerintem/ bár erre nem tudok konkrétumot, mert azt is hallottam, hogy nem szükséges) A lényeg az hogy a PEN a PE sínre fusson be és innét menjen át az N sínre, ha van Fi relé akkor azon keresztül.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: t5953 Dátum 2015. október 22., 23:04:09 DÉLUTÁN
Ezt Én is így tudtam,és csináltam eddig,de egyik esetben a plonbázott részben kell TN,másik esetbe nem lehet ott,
mert csavaros kötés, után huzást igényel,és az csak plomba bontással lehet.
Egyébként azt hiszem a TN után 5vagy 3 vezetékes rendszer kell.
Másik kérdéssel kapcsolatban amikor van egy nappali,és van egy vezérelt mérés, TN a mért fogyasztói elosztóba,
nappali 0-án keresztül,és mi van akkor ha a nappali mérőt leszerelik,akkor hol teljesül a TN.
Az előző posztban is erre utaltam.
Nem kekeckedésként írom ezeket, csak azért,hogy  ha központi infók nem jönnek át, valahogy tudjunk a változásokról.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: 980POWER Dátum 2015. október 23., 00:04:03 DÉLELŐTT
Lehet, hogy szolgáltatónként eltérnek a megoldási követelmények? Én e-on területén dolgozom, de nincs regisztrált végzettségem, csak a vállalkozás vezetője rendelkezik vele és én az Ő utasítására szerelek a fentiekben leírt módon, eddig nem találták átvehetetlennek a megoldást, kivétel egy esetben amikor is nem találták megfelelően mélyre leásva a mérőszekrény dobozát, de meglett mutatva a rajta lévő talajszinti jel és el kellet fogadniuk a nélkül, hogy mi hozzányúltunk volna. Almérőknél a mérőt is én teszem be, ezek olyan telepeken vannak, ahol a telepnek van egy saját trafója a főmérővel és van saját 4 vezetékes belső hálózata.
Ha le veszik egyik vagy másik mérőt, a fent említett fővezetéki sorkapcsot nem bontják meg, erre van kötve mindegyik mérő működtető N-je.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: t5953 Dátum 2015. október 23., 22:17:21 DÉLUTÁN
Hali!
Ha jól értelmezem akkor te a mértfővezeték oldalon szereled az almérőket, ehhez nem kell az engedélyes
átvétele,de szerintem ha minden mérőnél csinálod a TN,és négyvezetékes a hálózat,akkor ez
szerintem rejtett nullázás, ami tilos.
Egyébként voltak olyan információk is,hogy a digitális mérőket nem lehet 1 nulla működtetővel bekötni,
hogy miért nem az egyenlőre titok,egyszer erre is lesz majd magyarázat.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: 980POWER Dátum 2015. október 24., 00:46:20 DÉLELŐTT
Lehet hogy valami nem teljesen tiszta, a 4 vezetékes rendszer a TN-C, az 5 vezetékes a TN-S, ha vegyes akkor TN-C-S hálózatról beszelünk, vagyis vegyes, de ha már a 4 vezetékeset különválasztottuk azt már továbbiakban újra össze nem köthetjük. Egy négyvezetékes hálózatot több helyen is szét választhatunk. Na most hogy hol van a leggyakrabban (Mármint fizikai távolságban leggyakrabban) szétválasztva, erre a kérdésre nem is mindenki tudna így hirtelen választ adni, a közvilágítás lámpáinak leágazásánál, mert ott ugyanis csak egy 3x1,5mm2 vezeték fut be a lámpa testbe, a légvezeték N szálára van a lámpatest N és P vezetéke is rászerelve egy rézbetétes ENSTO segítségével. és ez teljesen szabályos is. Arról nem hallatom, hogy a digitális mérőkön át kellene vinni a nullát, csak bele kell vezetni. Természetesen az e-onos mérőket az e-on munkatársai szerelik be, de a mérőszekrényeket én vezetékezem elő nekik és van úgy, hogy én is jelen vagyok a munkájuk közben. Tehát tudom, hogy kell vezetékezni és látom, hogy kötik be ők. Nem röstelltem megrajzolni egy egyfázisú nappali és egyfázisú vezérelt mérőszekrény bekötési rajzát. Bízom benne segítek vele.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: t5953 Dátum 2015. október 24., 12:55:08 DÉLUTÁN
Hali!
Bocsi de nem segítséget kértem,azt hiszem az elmult 40 év-ben volt egy két mérő bekötésem,
Én a témaindító poszthoz írtam, tehát,hogy próbáljuk meg összeszedni a különböző területek
elvárásait, probáljunk így infókat szerezni./nem azért mert munkát akarok végezni a különböző
területeken,/csak érdekesség képpen,hogy milyen ellentmondó dolgok vannak "az ORSZÁGOSAN
egységes" szabályozásban.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: helcs Dátum 2015. október 24., 16:51:30 DÉLUTÁN
Akkor t5953 felvetésére írok néhány dolgot ÉMÁSZ területről. Heves megye déli része.
A földelő vezetőt a mérőhelyen átvezetni sem lehet nem hogy ott egy sorkapocsban még össze is kötöm a PEN-nel. TN-C, TN-S határ a mért elosztóban. Itt nekem is dilemmát okoz ha ez történetesen 10 m-re van a mérőhelytől. Ez új létesítésnél nem volna gond, mert eleve úgy tervezzük, hogy közel legyen netán egybe építve. Ellenben mérőhely építési tevékenységem nagy része a szolgáltatásból kikapcsolt és most szabványos mérőhely létesítése mellett visszakapcsolódó felhasználók megrendelésében  merül ki. A mérőhely elhelyezési szabályok most már elszakítják a mérőhelyet a régi lakáselosztótól és az átalakítás így igen csak költségessé válik. Még egyszer hangsúlyozom, itt áramszámla hátralék miatt kikapcsolt fogyasztókról van szó, szabadvezetékes betáppal, kevés pénzből, mielőtt valaki felhívná a figyelmemet a B-s C-s túlfeszültség unitok alkalmazására. Ami a 10 mm2-t illeti az eddig is így volt, mivel a PEN vezető minimum ennyi réz esetén. Az igaz, hogy a mérőhely vezetékkészlete 6-os, de az eddig sem volt jó. Csak a társasházi megoldásokra gondolnak ahol a mérőbe már nem érkezik PEN vezető. A PEN vezetőt a mérőn át kell vezetni, nem lehet feszültségszállal megoldani de így egyszerűbb is hiszen nem kell sorkapocs. A vezérelt mérőhely bekötéséről tettem fel rajzot valamelyik témában de ide is felteszem az összes előfordulható változatot. A vezérelt oldalt már lehet 6-ossal csinálni, a működtetés 2,5-ös, a vezérelt készülék PE vezetőjét a nappali oldalról kell "megszerezni". A tetőtartót ki kell kötni ha 1 m-nél többet áll ki a tetősíkból. Mű I 36 cső 2"-os horganyzottban, csőadapter be és el. Kb. ennyi. Ezeket betartom, nem vitatom, csinálom, ha valami különleges van akkor felhívom az alvállalkozót és egyeztetek.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: nyaki Dátum 2015. október 24., 23:55:35 DÉLUTÁN
"Egyébként voltak olyan információk is,hogy a digitális mérőket nem lehet 1 nulla működtetővel bekötni,
hogy miért nem az egyenlőre titok,egyszer erre is lesz majd magyarázat."

A digitális mérésnek meg van azon előnye, hogy olyan elektronikát tudnak használni benne, ami az áramok oda-vissza irányát és a feszültség-áram-fogyasztás viszonyait tudják összehasonlítani, ami által kideríthető, hogy pl. a fővezetéken történt-e bárminemű beavatkozás és az hol, milyen mértékben történt meg.
Ha pl. a N át van vezetve a digitális mérőn és a mérőn belül a két N kapocs közé be van iktatva egy néhány tized ohmos sönt, akkor egy nagy erősítésű analóg mintavevővel és egy AD átalakítóval digitálisan össze lehet hasonlítani a N vezetőn átfolyó áram nagyságát, irányát és a teljesítménymérő által mért teljesítményből várható, de számított áram nagyságát, irányát. Ha a kettő eltér egymástól, akkor nyilvánvaló lehet, hogy a fővezetéket valahol megcsapolták.
Hogy ezek a ma használatos mérők fel vannak-e ruházva ilyen jellegű tudással, arról sajnos nem tudok semmit, de a technológia adott. Szerintem a PV erőművek esetén használatos visszirányú mérők is hasonló elvet használhatnak az elszámolásra.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: t5953 Dátum 2015. október 28., 19:08:08 DÉLUTÁN
Hali!

MEEVET körlevél,most akkor mi is van?:

Tisztelt Vállalkozók!

A mérőhelyen alkalmazott vezetékek kivitelezésére, a vezetéket funkciójának függvényében több létesítést szabályozó előírás is megkötéssel él.
A vonatkozó előírások figyelembevételével olyan vezeték keresztmetszetet kell választani, amely minden előírást kielégít.
A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény Vhr. 14. § (1) rendelet
(7) pontja az alábbit rendeli el:
A fogyasztásmérő berendezés elhelyezésére szolgáló mérőhelyet az elosztói szabályzatban meghatározott minimális követelmények és szabályok betartásával kell kialakítani. A mérőhelyet a felhasználó saját költségén alakítja ki.

Az elosztói szabályzat, amely a rendszer szintű kívánalmakat szabja meg, nem csak az ELMŰ és ÉMÁSZ ellátási területére vonatkozik, hanem az ország egész területén egységesen betartandó.
A felhasználó létesítésében megvalósuló mérőhelyi vezetékekre vonatkozólag a minimális követelményeket e tekintetben 2006 évtől eredően, napjainkig változatlan formában az alábbiak szerint határozza meg:

,,A mérőszekrény elővezetékelését a maximális kiépítettségi lehetőségnek
megfelelően kell kialakítani. A méretlen vezeték (erőátviteli) minimum
10 mm2, maximum 16 mm2 sodrott réz, érvéghüvelyezve, a vezérlő készülékek
tápellátása 2,5 mm2 sodrott réz, érvéghüvelyezve (a fázisvezetők
fekete, a nullavezető kék színű).

Tapasztalat szerint e szabályozás betartása nem egységes.
Az egységesség érdekében felhívjuk a figyelmet e szabály betartására.
A terveket véleményezésük során e szempontok teljesülése esetén fogadjuk el.
Az ettől eltérő tartalmú, tájékoztatásunk megjelenése előtt általunk elfogadott tervek kivitelezése és átvétele, megtörténhet az abban elfogadott műszaki tartalommal.
Egyedi kivitelezések esetén alapvetően kérjük e szabály betartását, de az ismerethiányból eredő problémák kifuttatása és kezelése érdekében, e figyelem felhívásunkkal egyben moratóriumot hirdetünk 2016. 01.01.-ig a kivitelezések átvétele során. A megadott fordulónapig kivitelezett mérőhelyek az MSZ 447 előírásait teljesítő vezeték keresztmetszete esetén bekapcsolhatók.

Tisztelettel:

Méréstechnika és mérőellenőrzési osztály
ELMŰ Hálózati Kft. és ÉMÁSZ Hálózati Kft.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: rajki Dátum 2015. október 28., 19:45:49 DÉLUTÁN
Idézetet írta: nyaki Dátum 2015. október 24., 23:55:35 DÉLUTÁN
"Egyébként voltak olyan információk is,hogy a digitális mérőket nem lehet 1 nulla működtetővel bekötni,
hogy miért nem az egyenlőre titok,egyszer erre is lesz majd magyarázat."

A digitális mérésnek meg van azon előnye, hogy olyan elektronikát tudnak használni benne, ami az áramok oda-vissza irányát és a feszültség-áram-fogyasztás viszonyait tudják összehasonlítani, ami által kideríthető, hogy pl. a fővezetéken történt-e bárminemű beavatkozás és az hol, milyen mértékben történt meg.
Ha pl. a N át van vezetve a digitális mérőn és a mérőn belül a két N kapocs közé be van iktatva egy néhány tized ohmos sönt, akkor egy nagy erősítésű analóg mintavevővel és egy AD átalakítóval digitálisan össze lehet hasonlítani a N vezetőn átfolyó áram nagyságát, irányát és a teljesítménymérő által mért teljesítményből várható, de számított áram nagyságát, irányát. Ha a kettő eltér egymástól, akkor nyilvánvaló lehet, hogy a fővezetéket valahol megcsapolták.
Hogy ezek a ma használatos mérők fel vannak-e ruházva ilyen jellegű tudással, arról sajnos nem tudok semmit, de a technológia adott. Szerintem a PV erőművek esetén használatos visszirányú mérők is hasonló elvet használhatnak az elszámolásra.

Volt az a körlevél a múlt héten, hogy mellesleg május óta csak a 10-es MKH-t veszik át.
Pár kivitelező panaszkodott, hogy komplett társasházakat csináltak meg 6-ossal.
Na, nekik gyorsan átveszik január 1-ig, hogy ne kelljen kicserélni. :D
Ma hallottam a "kékektől"...
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: t5953 Dátum 2015. október 28., 19:50:43 DÉLUTÁN
Mi van a rendszerengedélyes szekrényben lévő vezetékekkel,ami még mindíg MKH 6-os?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: 980POWER Dátum 2015. október 28., 20:47:04 DÉLUTÁN
MKH 6mm2, rövid és kevés is, de legalább számozva vannak. Mi ki szoktuk pótolni, ugyanakkor pedig marad is meg a csomagból, a PEN vezetőnek pedig 16mm2 keresztmetszetű vezetéket szoktunk elkészíteni. Nálunk e-on terület (Nyugat Dunántúl) még elfogadják a 6-os vezetékeket, de gondolom már csak a határidőig.
Ha már egységcsomagot adnak a mérőszekrénnyel, legalább az alapszerelésekhez lenne megfelelő darabszámú és méretű.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: rajki Dátum 2015. október 28., 21:06:21 DÉLUTÁN
Idézetet írta: t5953 Dátum 2015. október 28., 19:50:43 DÉLUTÁN
Mi van a rendszerengedélyes szekrényben lévő vezetékekkel,ami még mindíg MKH 6-os?

A szekrényen belüli vezetékezésbe még soha nem kötöttek bele. Én mindig a gyárit használom 32A-ig.
Az már más kérdés, hogy sokszor kevés vagy hiányos, főleg vezérelt mérés esetén, ahol Y-t is kell csinálni.
A méretlen/mért fővezetékről szól a történet. Én már két éve mondogattam, hogy nem lenne egyszerűbb bevezetni, hogy csak 10-es lehet? 1% feszültségesésre is könnyebb vele megfelelni, mert hosszabb szakaszokat enged meg a nagyobb keresztmetszet. Sokan azért ragaszkodnak a 6-oshoz, mert egy szabványosításnál nem cserélik a méretlen csövet MÜ I. 36-osra, hanem beletépik a meglévő ólomcsőbe, szappannal beleszalad a 6-os, a 10-es már nem. Rengeteg utólagos felülvizsgálatnál láttam ilyenre példát, beletold egy darab gégecsövet és elgipszeli. Persze azt is megértem, hogy egy társasházi mérő kihelyezésnél a közös Böhm bácsi nem feltétlen örül, hogy szét van vésve a folyosó fala, de ha már a Henselt bevéssük, akkor nem mindegy, hogy még ott van a MÜ I. 36 a méretlennek és a 32-es lépésálló gége a mértnek? Festő jön, lejavítja, oszt' jónapot!
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2015. december 01., 15:37:49 DÉLUTÁN
Egy újabb körlevél olvassunk bele regisztrált villanyszerelőként is.
Tájékoztatás társasházi eljárásrend változásról
Az ELMŰ Hálózati Kft. és az ÉMÁSZ Hálózati Kft. 2015. november 01. határnappal módosította a társasházak igénybejelentés kezelésével kapcsolatos eljárásrendjét.
A felhasználói hálózat létesítése kivitelezési és dokumentációs kötelmét jogszabályok határozzák meg.
A félreértések elkerülése érdekében felhívjuk szíves figyelmüket, hogy eljárásrendünk változása nem módosítja a felhasználó oldal hálózati elemeinek és méréseinek létesítése, felújítása, átalakítása esetére, jogszabályokban előírt tervezési tevékenység elvégzésének kötelmét.
Eljárásváltozásunk, elsődlegesen az ügykezelés véghezvitele érdekében, az ügy társaságunk érdekkörébe tartozó szempontjainak teljesülése megítéléséhez szükséges elégséges dokumentációk körét határozta meg, nem feloldva az előbb említett felhasználó oldal jogszabályi megfelelés kötelmét.
Alábbiakban ismertetjük témakörben vonatkozó eljárási szabályainkat.
Alapelvek: 
Társasházként tekintjük az igénybejelentést abban az esetben, ha az igénybejelentő egy ingatlanra egynél több felhasználási hely ellátási igényét fogalmazza meg, és
bemutatja a társasházi alapító okiratot.
•   A fenti alapelv igaz újbekapcsolás és meglévő felhasználási hely csatlakozási igény módosítása esetére is.
A bejelentő igényét ügyfélszolgálat felé beadott bejelentést követően, tájékoztató levélben válaszoljuk meg.
•   Az igényt benyújtó ügyfelet tájékoztatjuk, hogy az összekötő berendezés (társasház belső méretlen hálózata) megnövekedett energia igényre vonatkozó megfelelését a fennálló jogi szabályozás miatt tervezővel ellenőriztetni és tanúsíttatni továbbra is szükséges, és ennek felhasználó általi elvégeztetését a saját biztonsága érdekében javasoljuk. A változás abban áll, hogy e tervezői tanúsítás meglétét, az ügy kezelése során az alábbi esetekben felénk alap esetben nem kérjük bemutatni. Helyette elfogadjuk a kivitelező, jogszabályi és szabványi feltételek teljesülését igazoló felelős nyilatkozatát, melyet a ,,B/M - 0345_Csatlakozó műszaki dokumentáció tipizált mérőhelyekhez" című nyomtatvány, vonatkozó kivitelezői nyilatkozat részének kitöltésével tehet meg. 
•   Amennyiben nem társasházi a benyújtott igény, abban az esetben az ingatlanon az egyes felhasználási helyeket csatlakozási pontonként függetlenül, külön-külön szükséges a közcélú hálózathoz csatlakoztatni.
Mérőhely kialakítás feltételei:
Új társasház
•   Tervezni kell, kivéve, ha a csatlakozó vezeték végére csoportos tipizált mérőszekrény elrendezés létesül. (darabszámtól függetlenül)
•   A mérést alapesetben az üzletszabályzatnak megfelelően, az MSZ 447:2009 előírásait betartva lakótéren kívül, közös használatú térben, lehetőleg a társasház csatlakozási pontján csoportosan kell elhelyezni. Az említett csatlakozási ponton elhelyezett tipizált csoportos mérőszekrény esetét kivéve csak jóváhagyott terv alapján lehet kivitelezést végezni.
Meglévő társasház
Összekötő berendezésének felújítás esetén:
•   Tervezni kell.
•   A mérést alapesetben az MSZ 447:2009 szerint lakótéren kívül, közös használatú térben, lehetőleg csoportosan kell elhelyezni.
•   Részleges felújítási igény esetén is a terv az épület egészére vonatkozzon, és határozza meg a felújítási ütemeket, amelyek alapján a részleges felújítás egyes szakaszai önmagukban is elvégezhetők.  A munka kivitelezése elfogadott terv alapján végezhető el.
Új egyedi felhasználási hely(ek) létrehozása:
Ebben a pontban új felhasználási helynek tekintjük a lakrész leválasztással létrehozott új felhasználási helyeket, tetőtér beépítéseket, ráépítéseket, amikor új mérési pont jön létre.
•   Ügykezelési szempontból az új lakrész nem kell, hogy önálló ingatlan nyilvántartási albetét számmal rendelkezzen.
•   Tervezni kell. A mérési terv részeként az összekötő berendezést ellenőrizni kell az 1%-os feszültségesés betartása érdekében.
•   A mérést alapesetben az MSZ 447:2009 szerint lakótéren kívül, közös használatú térben kell elhelyezni. A munka kivitelezése elfogadott terv alapján végezhető el.
Meglévő felhasználási hely (egy lakás) teljesítmény bővítése:   
A mérőhely kialakítás a régi mérőszekrény helyén is elfogadható, amennyiben az kielégíti a vonatkozó egyéb követelményeket (pl: kezelhetőség, leolvashatóság, védettség... stb.).
A korábbi szabály a fenti teljesítmény korlátok figyelembe vételével tovább él, miszerint a kismegszakító cseréjét igénylő bővítés esetén a meglévő, megfelelő állapotú mérőhely megtartható, ha azt nem kell a bővítés miatt átalakítani.
Nem kell a tervet bemutatni, elegendő a regisztrált villanyszerelő által felelősen kitöltött 345. számú csatlakozó műszaki dokumentáció, az alábbi esetekben:
•   Nappali egy fázis 1×32A, három fázis 3×16A határig, amennyiben fázisszám változással nem jár az igény megvalósítása.
•   Éjszakai vezérelt, különmért vételezés utólagos kialakítása, vagy bővítése esetén,
amennyiben egy fázison, a nappalival azonos fázisról táplálva 1×16A, attól eltérő fázisról táplálva 1×32A határt nem haladja meg, három fázison 3×16A határig, de a nappali és éjszakai vezérelt vételezés együttesen a 32A-t ekkor sem haladhatja meg.
•   Nappali+GEO, vagy nappali+H tarifa esetén, amennyiben az igényben a két mérés együttesen, egy fázison 1×32A, vagy külön fázison táplálva 1x32A, (2F+N+PE), illetve három fázison 3×32A határt nem haladja meg.
Mérőhely felújítás egy felhasználó esetére, vagy egy éven túl kikapcsolt mérőhely ismételt ellátása (teljesítményváltozás nincs):           
•   Nem kell a tervet bemutatni, elegendő a regisztrált villanyszerelő által felelősen kitöltött 345. számú csatlakozó műszaki dokumentáció.
•   A mérőhely kialakítás a régi mérőszekrény helyén is elfogadható, amennyiben az kielégíti a vonatkozó egyéb követelményeket (pl: kezelhetőség, leolvashatóság, védettség... stb.).
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2016. november 01., 12:50:41 DÉLUTÁN
A téma címe jó szándékkal és pozitív reményekkel indult. Ma már az idő távlatával elmondható, azt hiszem sokunk számára az egész regisztrált villanyszerelő rendszer csalódást okozott. Igazán az egész országra érvényes egységes kivitelezési lehetőségek, feltételek nem teljesültek, amikor egy területen belül sem sikerült megoldani ezt. A túlszabályozás egyre nagyobb költségeket jelent a kisvállalkozások számára. Ez a nagyobb cégek felé ugyan kedvező tendencia, de ennek ellenére úgy gondolom a szakmai szintet sem sikerült teljes mértékben megvalósítani. Így valószínű sokunk belefásul ebbe az egészbe és félő, hogy a  közönyösség  kerül előtérbe majd.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: rabszolga Dátum 2016. november 01., 21:51:08 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Novill Dátum 2016. november 01., 12:50:41 DÉLUTÁN
A téma címe jó szándékkal és pozitív reményekkel indult. Ma már az idő távlatával elmondható, azt hiszem sokunk számára az egész regisztrált villanyszerelő rendszer csalódást okozott. Igazán az egész országra érvényes egységes kivitelezési lehetőségek, feltételek nem teljesültek, amikor egy területen belül sem sikerült megoldani ezt. A túlszabályozás egyre nagyobb költségeket jelent a kisvállalkozások számára. Ez a nagyobb cégek felé ugyan kedvező tendencia, de ennek ellenére úgy gondolom a szakmai szintet sem sikerült teljes mértékben megvalósítani. Így valószínű sokunk belefásul ebbe az egészbe és félő, hogy a  közönyösség  kerül előtérbe majd.
Amíg egyre újabb cégek és egyesületek élnek meg abból, hogy tanfolyamokat szerveznek a semmire (mérőhelyi FAM), amíg az áramszolgáltatós szerelők diktálnak úgy, hogy közben saját maguktól bármit elfogadnak, amíg egy országban fizetős tanfolyamokat szerveznek arra, hogy az amúgy nem kötelező (de mégis) szabványokat megismertessék az érintettekkel ahelyett hogy ingyenessé tennék a hozzáférést, addig itt minden megtörténik.
Birkának karám kell és-vagy pásztor. Nekünk mindegyik van.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2016. november 02., 21:36:51 DÉLUTÁN
Részemre nem elég világos ez a téma.
Novill korábban feltette az áramszolgáltató levelét, melyben az állt, hogy 2017. 01.01-től mi várható, valamint benne volt, hogy értesítést kapunk a díjmentes képzésről.
Ez kifejezetten a plombabontásra vonatkozott.
Hol tart ez a téma, mert értesítést nem kaptam, elképzelhető, hogy már lefutott.
A szép az, hogy az áramszolgáltató levelében benne van, ha nincs új vizsga, nem lehet velük szerződést kötni, és az a regisztrált villanyszerelőt kiveszik a névsorból,  csak mérőhelyet létesíthet.  :)
A cél, amiért indult a regisztrációs képzés, úgy érzem, már időt múlt, egyáltalán nem országosan egységes,
mert ahány szolgáltatói terület, annyi műszaki elvárás.
Felmerül a kérdés. Szükséges ehhez ragaszkodni nekünk, csak azért, hogy tudjanak velünk szórakozni?
Mit ér a regisztráció?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: rabszolga Dátum 2016. november 02., 23:12:56 DÉLUTÁN
Idézetet írta: JUVILL Dátum 2016. november 02., 21:36:51 DÉLUTÁN
Részemre nem elég világos ez a téma.
Novill korábban feltette az áramszolgáltató levelét, melyben az állt, hogy 2017. 01.01-től mi várható, valamint benne volt, hogy értesítést kapunk a díjmentes képzésről.
Ez kifejezetten a plombabontásra vonatkozott.
Hol tart ez a téma, mert értesítést nem kaptam, elképzelhető, hogy már lefutott.
Mit ér a regisztráció?
Én is jelentkeztem, de még csak elfogadó vagy elutasító levél sem jött vissza...
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2016. november 03., 09:41:41 DÉLELŐTT
Az én értelmezésemben a levél arról szól, hogy 2017.01.01-től plomba bontáshoz el kell végezni egy ingyenes tanfolyamot és vizsgát. A csel ott van, hogy feszültség alatti munkavégzéshez például  mérő alatti vezeték csere, fővezetéki sorkapocs csere, stb. esetén csak mérőhelyi fam vizsgát kell tenni időnként. Ehhez kapcsolódik a fam szerszámok időnkénti vizsgálata. Ennek jelentős költsége van, amit csak jelentős számú munka megrendelés esetén lehet csak gazdaságosan be vállalni. Ami feltehetően a kb. 4500 fő regisztrált villanyszerelő létszámát drasztikusan fogja csökkenteni kényszerből is. Az új mérőhelyeket továbbra is lehet létesíteni, de nagyon sok esetben már problémát fog jelenteni ha feszültség alatti részt érint.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2016. november 06., 22:31:51 DÉLUTÁN
Nagyon sok regisztrált villanyszerelő - mikor valaha indult a képzés - szakmai szempontból érdemesnek tartotta a vizsgát. Három évente - árbevétel szempontjából elsődlegesen - újra kellett vizsgázni, de sok újat nem igen kaptunk.
Azt viszont igen, hogy az elméletileg egységesnek indult képzés, szolgáltatói területenként más előírásokat hozott magával, pedig a hálózatra kapcsolásnak az szabványa ugyan az.
A FAM vizsga, a szerszámok megléte és időszakos ellenőrzése már egy kicsit sok szerintem, úgy hogy nem igen lehet
kiszámítani és kalkulálni ezen tevékenység gazdaságosságát megrendelések szempontjából.
Megjegyezném. A villanyszerelésnek, különböző villamos tevékenységeknek nagy része feszültség alatt történik.
Bízom benne, a villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatok végzéséhez ezt nem írják elő, holott a felülvizsgálónak
az elosztóba szinte bele kell bújni, ami nagy odafigyelést követel, talán még nagyobbat, mint a jelenlegi téma munkálatai. ;)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2016. november 07., 09:06:34 DÉLELŐTT
Szerintem, ha a villanyszerelőket szakmailag jól képzünk ki, megfelelő oktatási intézményekben a megfelelő követelmények betartásával.  Akkor elvárható, hogy tisztában legyen a feszültség alatti munkavégzéssel, mivel a villanyszerelői munkavégzés során ez gyakorlat mindennapi része. Ha ez nem így van, akkor feltehetően rész feladatokra történő képzés lenne. A gyorstalpalós rövid idejű képzések nem nyújtják az elvárható követelményeket. De talán nem ehhez kellene a villanyszerelő társadalmat viszonyítani.   Mert így a szakmai szint fog csökkenni folyamatosan és a túlszabályozás kerül előtérbe. A kisfeszültségi területen már nevetségesnek tartom már ezt az egészet.  A regisztrált villanyszerelői továbbképzések sem nyújtják az elvártakat, mert területenként eltérő követelményekkel találjuk magunkat szemben a gyakorlatban.  Mikor fogunk ott tartani, ha valakinek lehibázzák a munkáját pontos szabvány pontra és pontos jogszabály paragrafus és bekezdésre fognak hivatkozni. Míg általában szabványosítani kell a mérőhelyet, ezzel a szöveggel dobják vissza a szolgáltató emberei. A szolgáltató emberei is éltérően értelmeznek szakmai dolgokat. A szabványtól eltérő követelések is vannak, amiről a regisztrált villanyszerelőket senki sem tájékoztatta.    Juvill kolléga ne adj tippeket :) ;) :D, mert még bevezetik. És rájönnek hogy hogyan lehet újabb összegekkel megcsapolni bennünket ismétlődő fam vizsga, ismétlődő fam szerszám minősítés kiterjesztéssel  ;D.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Sztrogoff Dátum 2016. november 07., 09:43:23 DÉLELŐTT
Hát, az MSZ 1585 egyértelműen fogalmaz, feszültség alatti munkavégzést nemzeti előírások alapján kell végezni. Az meg a 72/2003. Az meg előírja, hogy szakképzett, 18 évet betöltött embert lehet képezni.
De szerintem az volt az első baj, mikor valaki nagyeszű bevette ezt az OKJ alá. Vagy mégsem? Mert a gondolatmenet alapján a feszültség alatti munkavégzéssel együtt ki lehetne venni az OKJ-ből a kábelszerelőt, a villamosműkezelőt, a felülvizsgálókat, stb. Hiszen ezekre is mind rá lehetne fogni, hogy csak a szakma egy része. :)
Ezek ugye beleférnek a külön vizsga nélküli tevékenységbe:
feszültségmérés, terhelésmérés, fázisegyeztetés, szigetelésvizsgálat stb.,
biztosítócsere, fényforráscsere
kezelőszerv, illetve késes biztosító működtetés
kismegszakító, áram-védőkapcsoló kapcsolás
kikapcsolás után vezetékkötés, vezetékfeltárás és ellenőrzés végzése
feszültségmentesítés
mérőváltók szekunder köreiben végzett munkák

Persze, mindig a konkrét elrendezés dönt. A felülvizsgáló fel tudja mérni a veszélyforrásokat, és, hogy idézzek az MSZ 1585-ből:
5.3.1.3. Ha fennáll a csupasz aktív részek érintésének a kockázata, akkor a mérést végző személyzetnek
egyéni védőeszközt kell használnia, és óvintézkedéseket kell tennie az áramütés, valamint a zárlat és az ívelés
hatásai ellen.
5.3.1.4. Szükség esetén a feszültségmentes munkavégzés (6.2. szakasz), a feszültség alatti munkavégzés
(6.3. szakasz) és a feszültséghez közeli munkavégzés (6.4. szakasz) szabályait kell alkalmazni.
Így aztán, hogy gonosz legyek, nem kell a felülvizsgáló számára előírni, hogy legyen FAM vizsgája, előírja ő azt saját magának. :)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Fecó Dátum 2016. november 07., 17:00:02 DÉLUTÁN
Már most azt fontolgatjuk, ha köteleznek rá, inkább nem az olcsóbb ELMÜ-s "házi vizsgára" kellene elmenni, hanem megcsinálni az OKJ-s tanfolyamot   130 000- 140 000 Ft.-ért. Az OKJ nem "múlik el" (vagy csak ritkán:) viszont az ELMÜ-s vizsgánál még kinézem belőlük hogy azt is ismételni kell kétévente. Viszont az OKJ-s képzésbe benne van a szabadvezetékhálózati munka is, tehát öv, mászóvas, és kicsit bővítettebb FAM felszerelés kell hozzá. Így viszont már könnyedén negyed milla fölé kúszhat a bekerülés költség mindennel együtt. De ezt a papírt elfogadják máshol is, míg az ELMÜ házi tanfolyam szerintem csak oda lesz jó...
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2016. november 07., 18:12:06 DÉLUTÁN
Ebben teljesen igazad van az OKJ-s vizsgának van nagyobb értelme. Ha jól vissza emlékszem a regisztrált tanfolyamon sok nyugdíjas korú volt. Ez is és a megrendelt mérőhely munkák száma fogja el dönteni, hogy van-e értelme gazdaságossági szempontból a költségek fel vállalásának. A jövő a fiatalságé, ha van pénzük erre  :D :D :D. Egyébként azt nem értem, hogy a kollégák miért támogatják a szakma túlszabályozását ennyire.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Fecó Dátum 2016. november 07., 20:44:46 DÉLUTÁN
Támogatni? Szó sincs róla, inkább amolyan kényszeredett belenyugvásnak hívnám :) Utánaszámoltam, és még igen sok év van nyugdíjig. Közben eszembe jutottak tanulóéveim a 90-es évek elején, amikor másodikos ipari tanuló koromban feszültség alatt kötöttünk fel csatlakozókat a szolgáltatónál, egy szál bőrkesztyűben, és OKJ-t még hírből sem hallottunk, de vigyáztunk, mert már akkor is rázott a vezeték:) Nem is fogom megérteni ezt az egészet, próbál az ember rugalmas lenni, és alkalmazkodni, mert már most belefáradt az egészbe. Tiltakozni? Hol, kinél? Melyik szervezet védi meg a villanyszerelő vállalkozások érdekeit?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2016. november 07., 22:01:27 DÉLUTÁN
Sajnos valóban senki nem védi az érdekeinket  >:(
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2016. november 08., 10:07:43 DÉLELŐTT


Amíg csak egymás között beszélünk, és nem teszünk azért, hogy az érvényben lévő szabványokat és előírásokat országos viszonylatban tudjuk alkalmazni, addig, míg hagyjuk magunkat kiszolgáltatni a "Hálózati Engedélyes"-nek,
időszakosan kifejezetten el nem fogadható költségeket kifizetve vizsgát tenni azért, hogy minőségi munkavégzéssel felvállaljuk és rendbe tegyük azon fogyasztásmérő helyeket, melyeket eredetileg - tűzveszélyes, sodrott kötéseivel együtt - valamikor az áramszolgáltatók létesítettek, addig azt tesznek velünk, ami nekik kedvező.
Addig, amíg csak a regisztrált villanyszerelőkre vonatkozik az, ha a szolgáltató a mérőt leveszi, és utána csak szabványos mérőhelyre teszi vissza, de a szolgáltató az időszakos mérőcseréket a nem szabványos fogyasztásmérő helyeken, és gúmantáblákon minden előírás ellenére lecseréli, addig csak szórakoznak velünk.
A felelősséget ránk hárítják, költségekbe vernek bennünket. (FAM vizsga, FAM szerszámok, időszakos ellenőrzés.)
Van akinek azért elfogy szerintem a türelme, gazdasági számításokat végez, és befejezi ezt a tevékenységet.
A villamos szakmában ezen kívül azért van más lehetőség is. :)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Sztrogoff Dátum 2016. november 08., 12:20:22 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum 2016. november 07., 17:00:02 DÉLUTÁN
...Az OKJ nem "múlik el" (vagy csak ritkán:)
Ismeretfelújító OKJ-nál is van (elvégre a rendelet írja elő), bár, hogy az pont mit takar, azt nem tudom. Szerintem nincs rá egységes elvárás.
Idézetet írta: Fecó Dátum 2016. november 07., 17:00:02 DÉLUTÁN
...De ezt a papírt elfogadják máshol is, míg az ELMÜ házi tanfolyam szerintem csak oda lesz jó...
Ez az az eset, mikor a holló a hollónak kivájja... :D
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: istvandi Dátum 2016. november 08., 19:16:40 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Novill Dátum 2016. november 07., 22:01:27 DÉLUTÁN
Sajnos valóban senki nem védi az érdekeinket  >:(

Üzenet összefûzve: 2016. november 08., 19:24:55 DÉLUTÁN

Egyetértek JUVILL kolléga hozzászólásával, és ezt a tevékenységet sajnos én is befejezem.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: rabszolga Dátum 2016. november 12., 06:23:42 DÉLELŐTT
LEVELET KAPTAM. Részleteket közlök belőle. Ami igen érdekes a dátum! Én a levelet 2016.11.11-én kaptam... No comment.



IdézKépzési és vizsgainformációk
Az ELMŰ-ÉMÁSZ Társaságcsoportok által szervezett képzésre és egyben vizsgaalkalmakra jelentkezni
a Pályázati regisztráció sikeres kitöltése után megjelenő felületen lehet a megadott helyszín és
időpont kiválasztásával. .........

A korábbi jelentekés módosítása ezen az elérhetőségen csak abban az esetben lehetséges, ha Ön már
legalább egyszer - a pályázat során- jelentkezett oktatásra.
........
Képzésre első alkalommal jelentkezni kizárólag 2016.10.21 – 2016.11.06. között lehet.
Ezt a lehetőséget elszalasztva már csak az egy pótalkalom igénybe vételére marad lehetősége.


Üzenet összefûzve: 2016. November 12., 06:27:54 am

Idézetet írta: Novill Dátum 2016. november 07., 22:01:27 DÉLUTÁN
Sajnos valóban senki nem védi az érdekeinket  >:(
Amennyiben SENKI nem megy el a képzésre, lesz VALAKI aki elvégezze a plombabontással járó tevékenységet? Szerintem nem. EZ AZ ERŐ, AMI kell. A BOJKOTT. Bár nem tudom, hogy a villanyszerelők társadalma ehhez eléggé felnőtt-e...
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2016. november 12., 09:06:01 DÉLELŐTT
Nem nőttünk fel, mint ahogy a többi területen sem. Így ki lehet találni kapcsoló szerelő, vágó korong cserére jogosult szakképzést is, melyek OKJ képzések lehetnek  :D.  Ehhez  is lehetne kapcsolni a fam képzést is  ;D. És így tovább.
Úgy gondolom megoszlanak a vélemények a képzések területén. Vannak akik egyetértenek vele, és vannak olyanok akik úgy gondolják, hogy  az irány rossz. Én mindenesetre az 1998 óta el telt idő a regisztrált villanyszerelő rendszerben, utólag megítélve nagy csalódás számomra.
Mind ettől függetlenül a villamos energia szállítás folyik és folyni fog a jövőben. A szabályok készülnek és újabb szabályok születni fognak, mi pedig kénytelenek vagyunk betartani, mert ez így van kitalálva.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: sámli Dátum 2016. november 12., 23:29:37 DÉLUTÁN
"Belsős" kollégákkal beszélgettem a minap. Az irreálisnak mondható követelmények szándékosak, a regisztrált szerelők létszámát kb. 500-ra kívánják csökkenteni.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Fecó Dátum 2016. november 13., 11:44:22 DÉLELŐTT
A szolgáltató (illetve most már az utána lévő Kft. aki ellátja a fizikai feladatokat az ELMÜ-nél) létszámgondokkal küzd, folyamatos az elvándorlás, kilépés. Végül is ha nem bírják a lépést az építőipar felfutásával járó sok bekapcsolást, bővítést, stb. lehet megpróbálják lassítani azt. Egy FAM vizsgával, és befizetett 10-100 ezer forintokkal még nem lesz színvonalasabb sem a munka. Csak drágább...
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2016. november 13., 12:55:19 DÉLUTÁN


Azt gondolni lehetett, hogy a FAM vizsgával , a FAM szerszámokkal (azok időszakos ellenőrzésével) azon villanyszerelők létszáma csökkenni fog, akik szerződést kötnek az áramszolgáltatókkal.
Aki felvállalja, az gazdasági megfontolásból teszi, feltételezve, hogy ilyen irányú megrendelése eddig is volt, és ez után is lesz.
Hogy a szolgáltatóknak a számítása mennyire fog bejönni, az jövő zenéje. Mivel a hálózatra kapcsolás feltételei területenként sajnos változóak, és nagyon sok jelenleg még regisztrált vállalkozó szakmai szempontból nem ért egyet a különböző követelményekkel, így mérlegel.
Nem biztos, hogy a legjobb villamos szakemberek bevállalják az új képzéseket, és anyagi kiadásokat,
mivel kvalifikáltabb munkavégzésre is alkalmasak. Kiválásuk viszont hiányozni fog a szolgáltatóknak.
A szolgáltatók diktálnak, feltételek szabnak. A regisztrált villanyszerelők, kvalifikált villamos szakemberek pedig döntenek.
Érdemes-e ezek után a hálózati engedélyesek feltételeinek eleget téve felvállalni a plombabontási engedéllyel járó tevékenységet, és ezzel együtt javítani azt a rengetem hiányosságot, amikkel csak akkor szembesülnek.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: NagyPS Dátum 2016. november 16., 21:18:26 DÉLUTÁN
Kapott valaki visszajelzést a jelentkezésére az ELMU-s oktatásról?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: NagyPS Dátum 2016. november 30., 18:08:46 DÉLUTÁN
Ma kaptam:

Tisztelt xxx Úr!

Tájékoztatjuk, hogy az ELMŰ Hálózati Kft. és ÉMÁSZ Hálózati Kft. szolgáltatási területén villamos szaktevékenységet végző szerelők ajánlásával és feljogosításával kapcsolatos pályázatán Ön megfelelt minősítést kapott.
A teszt eredménye: xx pont
Így Ön a 2017. január 1. időpont után, bejelentést követően, Telecentrumunktól kapott bontási engedély alapján továbbra is jogosult lesz zárópecsét bontással járó tevékenységet végezni az ELMŰ Hálózati Kft. és az ÉMÁSZ Hálózati Kft. ellátási területén.
A vizsgán megfelelt vállalkozók adatai bekerülnek a MEE Országos villamosenergia-ipari szakember ajánló rendszerébe. Az ELMŰ Hálózati Kft. és az ÉMÁSZ Hálózati Kft. a továbbiakban, csak e körbe bekerülő regisztrált villanyszerelőket ajánlja felhasználói számára.
Ajánlott szerelői minősítéssel végezhető tevékenységek (tevékenységi határok):
Új bekapcsolás esetén tipizált mérőhelyek létesítése a csatlakozási ponton terv előzetes bemutatása nélkül.
Meglévő felhasználási helyek igényeivel összefüggő kivitelezési tevékenységek esetén bejelentést követő elosztói engedélyesi zárópecsét bontás.
Zárópecsét bontással járó feladatok – (Ajánlott szerelői minősítés alapján, plombabontási engedély birtokában, FAM tevékenységként, vagy feszültségmentesítés után elvégezhető feladatok):
- Mérőhelyi karbantartás,
- Mérőhely felülvizsgálat,
- Mérőhelyi vezeték csere,
- Mérőszekrény csere – a lebontott szekrény helyére kerül az új tipizált mérőszekrény,
- Társasházi fővezeték csere, felújítás (elfogadott terv alapján), karbantartás

Csatlakozó szerelést is igénylő tevékenységek - csak az ELMŰ Hálózati Kft. és az ÉMÁSZ Hálózati Kft. által kikapcsolt/feszültségmentesített állapotban végezhetők. Munkaterület átadás szükséges – egyeztetett időpontban, meghatározott időszakra:
- Tetőtartó csere.
- Csatlakozót tartalmazó fővezetéki csövezés cseréje.
- Mérőhely áthelyezés.

Zárópecsét bontás szabályozása:
Feltételek:
- Zárópecsétet csak ajánlott szerelői minősítéssel rendelkező villanyszerelő vállalkozó bonthat, aki a pályázat feltételeit sikeresen teljesítette, és neve az ajánló rendszer felületen megjelenik.
- A zárópecsét bontást előre be kell jelenteni. Bejelentés formája jelenleg az informatikai rendszerünk fejlesztéséig a Telecentrum felé kezdeményezett telefonhívás. Előzetes bejelentés nélkül munka nem kezdhető.

Bejelentés tartalma:
- A villanyszerelő vállalkozó MEE Országos villamosenergia-ipari szakember ajánló rendszerben is megjelenő VETr szerinti azonosítója.
- Felhasználó / felhasználási hely / mérő azonosítás adatai közül valamelyik.
- Eltávolítani kívánt zárópecsétek egyedi azonosító számai.
- Visszazárás tervezett ideje – egyedi felhasználó esetén maximum 5 munkanap, társasház kivitelezés esetén előre meghatároz
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2016. december 01., 08:17:07 DÉLELŐTT
Gratulálunk a sikeres minősítéshez. Gondolom már kevesebben voltak, mint a regisztrált villanyszerelői oktatáson. A vizsga kérdések eltértek a regisztrált villanyszerelői kérdésektől, mivel a plomba bontás miatt volt a vizsga?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: rabszolga Dátum 2016. december 29., 19:02:24 DÉLUTÁN
Azért kivácsi lennék rá, mi lenne ha a jelentkezők száma kevés lenne ahhoz, hogy elégséges legyen a szolgáltatás minősége. Megérdemelnék...
Az EON már csak részlegesen vezeti be a plombabontást, mert kevesen jelentkeztek a FAM tanfolyamokra. Nyár közepéig adtak a teljes bevezetésre módosított határidőt. Remélem belefulladnak és jól beégnek. Bár azt hiszem ez túl szép lenne...

Amúgy az ELMŰ-nél hol van kiírva, hogy csak és kizárólag mh.FAM után bonthatsz plombát??? Annyi van csak, hogy ellenőrizhetik, nem az hogy kell.

Szerintem bojkott a jó megoldás.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: nyaki Dátum 2016. december 29., 21:46:58 DÉLUTÁN
Egyet kell, hogy értsek. ;)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2016. december 31., 13:58:51 DÉLUTÁN
Minap egy hírlevél  (http://villanyforum.atw.hu) került fel a regisztrált villanyszerelőknek címezve, ami nem az első már.  Az elégedetlenséggel kapcsolatosan már jelentek meg hasonló hírlevelek. Itt a fórumon is olvashatók némi elégedetlenséggel kapcsolatos, vagy arra utaló megjegyzések a válaszokban. A regisztrált tanfolyamokon mindig dicsérő szavak hangzanak el a rendszerrel kapcsolatosan. Látszólag úgy tűnik, hogy a szakmai szint ezzel emelkedik. Amelyek ezen a képzési fórumokon el is hangzanak dicsérő szavakkal. A villanyszerelők lapjában, az elektroinstallateur lapban és a különböző szakmai rendezvényeken is információkat hallhatunk a regisztrált villanyszerelői rendszerről, amelyek szintén méltatják a rendszer jóságát.
A hírlevelet olvasva látszik, hogy az Elmű-Émász területen bevezetett plomba bontással kapcsolatos változások verték ki a biztosítékot. Ezzel a változtatással gondolom többen nem értenek egyet, de ez a változtatás már korábban megtörtént és elindult az Eon-nál, csak akkor viszonylagos csend volt. Nagy valószínűséggel felmérték ennek a hatását és gondolom a makró szempontokat figyelembe véve hozták meg a döntést. Én is jelentkeztem a plombabontási tanfolyamra, de amikor megtudtam és utána néztem, hogy milyen költségeket jelent számomra a továbbiakban, úgy döntöttem, hogy nem megyek ezen az úton tovább. Hasonlóan az új szerelésekkor a  beállt változásozások miatt is. Ezért feltehetően nem is lehet csodálkozni azon, hogy erősen csökken a szakemberek száma. Olvasom a hírlevél alján "regisztrált villanyszerelők érdekképviselete". Uraim hol van itt valódi érdekképviselete a villanyszerelő szakmának. Megnyugtatok mindenkit nincs érdekképviselete a szakmának még akkor sem ha több helyre fizetünk tagdíjat. Viszont az is igaz, hogy közömbösek vagyunk. Ugyanúgy mint egy országos szavazáson. Ezért nem lehet minden hibát az érdekképviseletekre hárítanunk. De, hogy minden nincs rendben az biztos. Villanyszerelőként, de még szakértőként is a gyakorlati életben nem látom még a szakmai szint emelkedését. Sajnos inkább az ellenkezőjét tapasztalom a sok továbbképzés és túlszabályozás ellenére is. Mérőhelyek kialakításánál is lehet hajmeresztő szakmai hiányosságokat találni. Persze nem lehet általánosítani. Ha a képzés jó, akkor a szakember gárda is jó lesz. Mi annak idején általános villanyszerelő képzést kaptunk. Nem kellett kábelszerelő OKJ tanfolyamot stb.  végezni. Ki tudtuk képezni a műanyag kábelvégeket, de még a T típusú kábelt is, mérőhelyeket alakítottunk ki. Nem kellett FAM vizsga tudtunk feszültség alatti munkát végezni is.  Amiben biztosak lehetünk változások lesznek szabványokban, rendeletekben, de még felülvizsgálatoknál is. Csak az a kérdés, hogy az irány jó-e?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2016. december 31., 17:20:19 DÉLUTÁN

Korábbi hozzászólásomban többször nyilatkoztam ebben a témában.
Legutóbb arról, hogy csökkenni fog a villanyszerelők száma, akik a FAM vizsgát, a FAM munkavégzéshez szükséges szerszámokat és azok időszakos bevizsgálásainak költségét vállalni fogják.
Valamint arról, hogy a kieső, képzett szakemberek hiányozni fognak a szolgáltatóknak.
Itt van rá példa már az EON.
Bevallom, én sem tettem FAM vizsgát, és nem is vásároltam meg ezen munkavégzéshez - a szolgáltatók által előírt
"szerszámgyűjteményt".
Gondolkodtam rajta, de úgy döntöttem, ezt a  munkavégzést a továbbiakban nem végzem.
Túlzottnak tartom ezt a vizsgát és követelményeit.
Villamos szakembereknek van kiírva. Hangsúlyozom villamos szakembereknek.
Olyanoknak, ki eddig is végeztek feszültség alatti munkavégzést, ezután is fognak, de nem ilyen feltételek mellett.
Először regisztrációs képzés, majd ugyan ez 3 évente megismételve jó pénzért, most egy újabb előírás a plombabontásra.
Akik nem tettek, tesznek FAM vizsgát, azokat a regisztrált villanyszerelőket kiveszik a névsorból, kiket eddig ajánlottak.
Így is lehet? Mit vétett az a szakember? Talán minőségileg csapnivaló munkát végzett?
Vagy csak azért, mert anyagilag nem támogatott egy olyan elképzelést, mellyel nem ért egyet?
Hallott valaki olyanról, mi előzőekben le van írva.
"regisztrált villanyszerelők érdekképviselete"
Talán könnyebb lenne felvenni a kesztyűt.
Ha nincs, akkor ne beszéljünk ilyenről.
Arról viszont lehet, hogy meddig kell a regisztrált villanyszerelőknek, vagy most már a FAM vizsgát tetteknek felvállalni azokat a csapnivaló, szabványtalan szereléseket, melyet valaha a szolgáltatók szakemberei végeztek.
A szolgáltatók csak a külső vállalkozókat ellenőrzi?
Milyen jó lenne, ha egy mérőcsere alkalmával megnéznék, hogy hogyan néznek ki azok a kötések, melyekhez "az ajánlottak" még nem nyúltak hozzá.

Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. január 02., 22:55:49 DÉLUTÁN
Bocsánat, hogy ellenkezőleg foglalok állást, de azt hiszem, ez a felhívás erősen kibillentett érzelmi állapotban született. Nem tudom, milyen jogász meg villamosmérnök ott a csapattárs, hogy az nem jut eszükbe, hogy azzal nem lenne szerencsés büszkélkedni semmilyen hivatalos szerv előtt, hogy feszültségkémlelő, munkaruha, villanyszerelő cipő, sisak nélkül dolgozott eddig, és képzeli el a további munkát. Szóval azért egy ötvenes leugrik ebből a 220-ból mindjárt.
Szerintem az "ellenállás"-nak (jobb lenne párbeszédnek vagy tárgyalásnak nem hívni, hanem tekinteni) ott lenne értelme, ha be lehetne bizonyítani, hogy a szokásos tevékenységek közé nem tartoznak olyanok, amelyeket FAM-ban kellene végezni. Mert feszültség alatt munkát végezni mindenki tudott régen is, de régen nem volt szabad (kivéve...), most meg szabad - de csak ezen külön vizsga alapján.
Ha valaki az összeesküvés-elméletnek abban is híve, hogy az ELMŰ-s FAM vizsga... akkor tegyen egy OKJ-st. Az tán drágább, de állami.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2017. január 08., 11:16:31 DÉLELŐTT


A napokban kaptam egy e-mailt.
Csatolom a linket. Érdemes elolvasni.
Mi a véleményetek?

(http://villanyforum.atw.hu/)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2017. január 08., 12:12:07 DÉLUTÁN
Nem látom a linket.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2017. január 08., 13:13:12 DÉLUTÁN




Elnézést!
Remélem, most jó lesz, és megjelenik a link.

http://villanyforum.atw.hu

Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. január 08., 13:17:57 DÉLUTÁN
Ez az, amit Novill rakott fel itt fentebb 2016. December 31., 13:58:51 pm-kor.
És megköszönted. :)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: JUVILL Dátum 2017. január 08., 13:26:13 DÉLUTÁN


Gondoltam nem árt többször, mert akkor esetleg érdemlegesen is hozzá tudnál szólni. :D
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: NagyPS Dátum 2017. január 11., 22:02:46 DÉLUTÁN
csinálok egy zárt csoportot a Facebookon csak ajánlott kivitelezőknek tapasztalatok, nyomtatványok elérhetőségek stb részére. A zártság oka hogy más ne lássa csak a tagok. Ha valakit érdekel az jelezze felém.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: szmihaly Dátum 2017. január 12., 06:04:21 DÉLELŐTT
Az ötlet jó lenne, de hogy akarod megoldani enne a tisztaságát, hogy ne híguljon fel a jövendőbeli csoport is, mint ahogy már van egy pár zártcsoportnak mondott villanyszerelői zárt csoport is, aminek ha jól tudom, tagja vagy TE is!  Mi alapján ellenőrízdnéd a jelentkező valóságát, személyes adatok közlésének figyelembe vételével, mert a szolgáltatók honlapjára se másnap kerülnek fel a frissen vizsgázottak adatai. Akkor ezek addig hátrányos helyzetben lesznek? stb,stb, majd a többiek kiegészítik, remélem.....
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: rabszolga Dátum 2017. január 12., 11:51:02 DÉLELŐTT

http://villanyforum.atw.hu
[/quote]

Azért halkan jegyezném meg, az EON detto ugyanez lesz...

Tehát FORRADALOM!  ;)

Üzenet összefûzve: 2017. január 12., 11:56:15 DÉLELŐTT

Idézetet írta: NagyPS Dátum 2017. január 11., 22:02:46 DÉLUTÁN
csinálok egy zárt csoportot a Facebookon csak ajánlott kivitelezőknek tapasztalatok, nyomtatványok elérhetőségek stb részére. A zártság oka hogy más ne lássa csak a tagok. Ha valakit érdekel az jelezze felém.

Vannak akik az idők szavát érzik, vannak akik a pénz szagát...

Mindig is ez volt a probléma. Összetartás sehol nem volt ebben a történelemben. Széthúzás annál inkább. Ezért működik a politikai rendszer-gengszterek birodalma.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2017. július 31., 21:07:12 DÉLUTÁN
Egy újabb hír! Már nem hiszek a topik címében. Hol vannak a szakmai érdek képviseletek!
Túlszabályozás és túlszabályozás, piacszűkítéssel. Viszont már kerestek a biztosítási alkusztól, hogy kössek biztosítást.

http://sztarklikk.hu/kozelet/szeptembertol-szigoru-szabalyok-a-villanyszerelesi-es-vizmu-bekotesi-tevekenysegben/327083/ (http://sztarklikk.hu/kozelet/szeptembertol-szigoru-szabalyok-a-villanyszerelesi-es-vizmu-bekotesi-tevekenysegben/327083/)
MEE_VET levél idézet:
Tisztelt Partnerünk!

A Magyar Közlönyben megjelent a 219/2017. (VII. 31.) Korm. rendelet a villanyszerelők bejelentéséről és nyilvántartásáról

A rendelet azon villanyszerelőkre terjed ki akik csatlakozó berendezés létesítését és kivitelezését szeretnék végezni.

Fenti tevékenység végzésére a műszaki biztonsági hatóságnál kell bejelentkezni.

A tevékenység végzésének feltételei:
•   rendelkezni kell a törvényben meghatározott képesítéssel és gyakorlati idővel,
•   rendelkezni kell legalább 1 000 000 Ft értékű felelősségbiztosítással, és a fenti tevékenység végzésének időtartamára fenn kell tartani
•   meg kell felelni az alkalmazott technológiához jogszabályban előírt feltételeknek.

A feltételekről és gyakorlati időkről részletes leírást a Magyar Közlönyben megjelent rendeletben olvashatnak.

A rendelettel kapcsolatos kérdéseit kérem küldje meg az info@meevet.hu e-mailcímre 2017. augusztus 15-ig.

Fenti rendelet nem vonatkozik a regisztrált villanyszerelők névjegyzékébe bejegyzett villanyszerelőkre és az általuk  végzett tevékenységre.

MEE VET

A törvényt elolvasva rosszabb, mint gondoltam első olvasatra a hírt. Ha jól értelmezem minden villanyszerelőre vonatkozik, nemcsak a mérőhelyet készítőkre. A felülvizsgálatokra és az egyéb villanyszerelést végzőkre is. Felelősség biztosítás vajon mennyi összeget jelent havonta?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. augusztus 01., 21:57:30 DÉLUTÁN
Azért én ajánlom a rendelet elolvasását, itt van:
http://www.kozlonyok.hu/nkonline/MKPDF/hiteles/MK17123.pdf
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Fecó Dátum 2017. augusztus 02., 17:01:02 DÉLUTÁN
"Fenti rendelet nem vonatkozik a regisztrált villanyszerelők névjegyzékébe bejegyzett villanyszerelőkre és az általuk  végzett tevékenységre."

Most akkor mi van? Vonatkozik vagy nem vonatkozik a regisztrált (ASZR) rendszerben lévő szerelőkre?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: nyaki Dátum 2017. augusztus 02., 20:41:29 DÉLUTÁN
Az én olvasatomban csak a közműhálózatra csatlakozó villamos berendezéseket szerelő villanyászokra vonatkozik, ezért számomra értelmetlen az az egész, hisz a regszer rendszert pont erre hozták létre. ...hacsak az az 1 millás biztosítás ne zavarna be a képbe, mert hogy kinek és miért kell, arra még nem tudtam rájönni. Az is lehet, hogy minden villszerelőnek meg fogják engedni eme nemes tevékenységet, ha megköti ezt a biztosítást és ezzel fricskát adnak a monopolhelyzetben lévő, kiskirályi jogokkal rendelkező idegen kézben lévő közműszolgáltatóknak, amihez később még alkotnak finomabbnál finomabb rendeleteket.
Egyébiránt súlyos fogalmi zavarban szenvednek a rendeletalkotók vagy direkt fogalmaznak pongyolán a büntethetőség reményében vagy alapból nem értenek hozzá.
Egy biztos, hogy az egész bagázst először jól megverném, majd végleg eltiltanám a törvényhozástól, de még közszférától is, hogy ne tudjon további ártalmas tevékenységet folytatni.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Fecó Dátum 2017. augusztus 04., 16:36:29 DÉLUTÁN
A "csatlakozóberendezés létesítése kivitelezése" ez a megfogalmazás a mérőhelyet is magában foglalja, vagy csak a betápláló légvezeték illetve kábel szerelését? Kutakodtam kicsit, hiszen erre a dologra van kiélezve a szabályozás. Megtaláltam az MSZ 447-ben, a "fogyasztásmérő berendezés a csatlakozóberendezés tartozéka” mondatot, tehát számomra ez azt jelenti, hogy a mérőhelyeket kialakító kollégákra márpedig ez vonatkozik.
Tovább olvasva az derül ki, hogy ezt a tevékenységet 1000 V és 100 A alatt csak az végezheti, aki valamilyen villamos szakképesítéssel rendelkezik, plusz Érintésvédelmi és EBF felülvizsgálói jogosultsággal is!
A nyilatkozat már csak a hab a tortán, a biztosítást nem is ragozom, mi idén újítottuk meg az E-naplós fővállalkozós sztori miatt, éves 460 e Ft.-ról indult a licit. Természetesen ez sok egyébtől (előző évi nettó árbevétel, tevékenységek, egyszerű vagy építési engedélyköteles munkák, stb.) Talán ez a kisebb egyéni vállalkozókat érinti majd érzékenyen, akik a mérőhelyes dolgokkal foglalkoznak inkább. Bár azért érdekes, hiszen minden új építésű ház esetén, ha a megrendelő keresi meg, és bízza meg a szerelőket közvetlenül a mérőhely kialakításával, már eddig is szerződést kellett volna kötni a munkára, E-naplót nyitni mint fővállalkozó, és a biztosítási számot megadni. A biztosítás csak akkor kerülhető el, ha valaki nem a megrendelővel közvetlen, hanem a villanyszerelést végző vállalkozóval (vagy generálkivitelezővel) köt alvállalkozói szerződést, mert a fővállalkozó biztosítása kiterjed az alvállalkozóira is. Sok esetben szerintem semmilyen papír nem születik, most így már viszont kötelezővé teszik a felelősségbiztosítást E-naplózás nélkül is. De akkor talán ezt együtt az ASZR rendszerrel kellett volna összerakni, mert most pár embert belerángattak ebbe, elvégezte a FAM-ot, megvette a szerszámokat, most mehet ÉV és EBF tanfolyamra is, és köthet biztosítást. Ez már legalább 250-350 e Ft. nem várt kiadás alhangon, az időről nem is beszélve. Nekünk még szerencsénk van, mert jelenleg is megugorjuk ezeket a feltételeket, de másnak... Vagy Én gondolom rosszul?
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: nyaki Dátum 2017. augusztus 05., 13:45:04 DÉLUTÁN
A kormányok "áldásos" tevékenysége mára létrehozta hazánkban a földesúri és iparmágnási réteget, melyeknek a rabolt pénztőke mellé, különleges jogokat és kizárólagosságot is biztosítanak a törvénykezésekkel.
Én úgy látom, hogy mélyülni látszik a feudalizmus minden szinten.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2017. augusztus 07., 14:11:32 DÉLUTÁN
A rendeletnek köszönhetően majdnem naponta keresnek a biztosítók ügynökei  :D :D :) :) ;). Kell a pénzünk nekik, de nagyon.  Vajon a szakmai szint növekedése miatt van ez talán?? :P ::)
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Fecó Dátum 2017. augusztus 07., 22:05:12 DÉLUTÁN
Szerintem inkább az e-naplós projekt miatt próbálkoznak jobban, oda ugyanis kevés ez az 1 guriga biztosítási összeg, kicsit más a tét, nagyobb a díj. Azt hiszem talán 50 millás beruházások alatt évente 30 millás biztosítást kell köss. Az azért nem egymillió, hanem a többszöröse. Idén év eleje óta kötelező az e-naplós, egyszerű bejelentési kötelezettséges építőipari fővállalkozóknak. Erre nyomulnak az alkuszcégek és a biztosítók. No meg a nyugdíjelőtakarékosságra... :)

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről

Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Fogyaszto1 Dátum 2017. szeptember 27., 14:58:10 DÉLUTÁN
Tiszteletem !

Az ELMU Halozati Kft-hez (Bp. Vaci ut 72.) keresek tuzon-vizen keresztul hasznalhato telefonszamot. A szokasos 238-38-38 kozponti ugyfelszolgalati telefonszam NEM jo, ezen keresztul nem tudok ELMU Halozat-is ugyintezohoz eljutni mert mindig lepasszolnak. (Altalam inditott uj-bekotes letesitesenek folyamata megtorpant, mert  komplikalodott a dolog, ezert szeretnek mielobb az ELMU Halozati Kft-nel beszelni valakivel, a remenytelen es vegtelen hosszusagu levelezgetes helyett...)

Tud valaki ebben segiteni?

Elore is koszonom!
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Ermi Dátum 2017. szeptember 27., 22:31:19 DÉLUTÁN
https://eloszto.elmu.hu/usz/dso/elmu?sap-client=111&sap-language=H#
1. Regisztráció
2. Időpont foglalás.
3. Személyes megjelenés
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: Novill Dátum 2019. június 19., 20:24:58 DÉLUTÁN
Munkám során gyakran találkozom más regisztrált villanyszerelő kollégák munkáival. Sok esetben látom az órától jövő mért fővezeték csatlakozik az első fogyasztói elosztó táblába. Amely a fogyasztásmérő család  termékéből van összeépítve.  A kismegszakítók a szekrényben lévő sínre vannak pattintva, maszkolás nincs. Nem csapófedeles kialakítással vannak szerelve egyedi föld és null sínnel
A kismegszakító visszakapcsolása csak fedél levétele után lehetséges. Fogyasztó kérdése, hogy tudom visszakapcsolni? A szerelő válasza csavarhúzóval le tudja a fedelet venni és ezt követően vissza tudja kapcsolni. A háklis fogyasztó újabb kérdése: A feszültség alatti vezetékek véletlen érintésétől mi fog védeni? A szerelő válasza: Ne nyúljon a feszültség alatti vezetékekhez.
Kérdésem a regisztrált kollégákhoz: Mi a véleményük az előzőekhez, elfogadhatóak a válaszok? A tipizált szekrényeknél , vajon a jóváhagyás engedi ezt a megoldást?
Lehetett volna az a válasz például : hívjon szakembert, le lehet kapcsolni a mérőnél lévő automatát.
Évekkel ez előtt egy hasonló esetben áramütéses balesetnél egy MI-es szekrényben volt kialakítva, a  készített szakvéleményemben elmarasztaló volt a szerelő felé.
Nagyon jól tudom piaci verseny van és az anyag árak számítanak. Célszerűnek tartom a munka elvállalásakor az árajánlatban térjenek ki a csapófedeles változatra is, mert szerintem nyugodtabb alvásra lesz okuk.
Cím: Re:Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?
Írta: nyaki Dátum 2024. március 08., 21:08:17 DÉLUTÁN
Üdv Mindenki!
Fogyasztásmérőhely kialakítása esetén mi írja elő, hogy csak azonos gyártó tipizált szekrényeit lehet egybeépíteni? Pl. van két azonos méretű szekrény, amiből az egyik mindennapszaki Hensel, a másik pedig egy vezérelt Csatári mérődoboz, ezeket össze lehet csavarozni és vezetékezni, vagy mindenképpen azonos gyártótól kell származzanak a dobozok?
Köszi