Kábelfektetés a méretlen és mért oldalon

Indította JUVILL, 2012. december 23., 10:43:20 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Ha van terv, akkor egyszerűbb a helyzet. Ha nincs, akkor kicsit másabb.
Kik végezhetik ezeket a munkákat, és hol.
Ha van például egy családi ház építkezés, és az földkábeles betáplálású.
Továbbá mi van akkor, ha az építési telek kialakítása olyan, hogy az első elosztóig is földkábel csatlakozik. Ki, hogy végezheti ezt? A fogyasztásmérőhely és az első elosztótábláig is sérülhet a fektetés közben közmű, kábel. Kinek a feladata az egyeztetés, hogyan történhet a kivitelezés?

Novill

A méretlen oldalon a kábelfektetés munkái a tervezéssel együtt áramszolgáltató kompetencia az energia törvényből adódóan.
A mért oldalon ugyan bármelyik villanyszerelő végezheti ha OKJ kábel szerelő végzettsége. Ez valamikor nem volt követelmény, mert az oktatás szigorúbb követelmények mellett általános villanyszerelői képesítést kaptak. A gyakorlatban viszont a villanyszerelők végzik a kábelfektetést. A kábel fektetésre az MSZ 13207 szabvány megfelelő pontjai vonatkoznak. Ez viszont a gyakorlati tapasztalat szerint nagyon kevesen tartják be. A mérőhelytől (  kerítés vonalában elhelyezett)  az első elosztóig történő kábelfektetés bármely jogosultsággal rendelkező villanyszerelő végezheti. E tekintetben nálam a mérőtől az első elosztó tábláig tartó kábel keresztmetszet 5x10mm2 Cu föld kábeltól indul minimum.

Gyurmaúr(fi-relé)

Oké, és mi van abban az esetben, ha -amúgy tök normálisan- nem a kerítésbe, annak betonoszlopába kerűl a mérőhely, hiszen nem kötelező olyan kerítést építeni, melynek 50cm vastag oszlopa van, hiszen ha a tokozott mű.a. szekrény ugyebár 30 cm széles, akkor még 10-10 cm-nek kéne maradni az oszlopból. Beszéljünk arról az "agyament" ötletről, ha és amennyiben a ház oldalfaláig jön a méretlen kábel, hiszen amennyiben nincs fényévnyi távolságra a ház széle a kerítéstől, nos ez esetben igenis rakható az egész csatlakozó-mérőszekrény a ház falába/ra.  Ez esetben ugyebár csak és kizárólag az áramszolgáltató, ill annak szerződött csicskái fektethetnek, fúrhatják át az úttestet, ha az oszlop a túloldalon van. És mi a helyzet akkor, ha már az oszlopra az egyik szomszéd feltette a maga földkábelét? Kell-e olyankor egy elágazó tokozott az oszlop felső részére, vagy elvileg akár 5-6 kábel is felfuthat az oszlopon? Mivel a 0.4-es közcélú szabadvezetékes/szigetelt légvezetékes hálózat Al,ezért logikusan a földkábel is az lesz. Elvileg egy mérettel mindig nagyobb kábelt kell fektetni, mint az ottani fennálló terhelés alapján már elfogadható méret, ha pedig valakinek még a 3 fázisú 24 órás mellett, mely mondjuk 32A/ fázis, tehát ez mellett vezéreltben is van ugyanennyi, ott 4x50mm2-es kábelméret a minimum, főként amennyiben 20m-t meghalad a fektetendő kábele. És a slusszpoen a végére; mik a lehetőségek akkor, ha mondjuk az ember telkén szolgalmi joggal légvezeték(ek) és oszlop(ok) is vannak, melyeken a drágalátós szomszédai kapják a staminát és mondjuk az ember áttérne földkábeles csatlakozásra? Készíthető-e felfűzés a telken, akár úgy, hogy a tokozott csatlakozó szekrény emberünk házának falán nyer elhelyezést, ha a szomszédokat sikerült rábeszélni a légvezetékük kiváltására, természetesen úgy, hogy az első szakaszon mondjuk 4x95-ös, majd utána már csak 4x50-es, majd a következő szétágazást követően már csak 4x25-ös földkábelek lerűlnek fektetésre? Ja és legalább az első tokozott felfűző szekrényben 2x3 db NH0-ás (az a méret azért ide elég lesz...) késesbizti nyer elhelyezést, egyrészt a saját, másrészt a szomszéd(ok) felé menő Á.K-k védelmére. Szerintetek a felvázolt helyzetek mennyire "életszerűek"???

helcs

Sok kérdés felvetődött, néhányra megpróbálok válaszolni. Néhány szolgáltató csak a telekhatáron engedi elhelyezni a mérést. Nem kell, hogy kerítésoszlopban legyen, vannak más műszaki megoldások is. A létesítés költsége 15 m-ig a szolgáltatóé fölötte 2400 Ft/m +Áfa. Ha a mérés az épületfalon van, magánterületen a méretlen kábel max 10m-t haladhat. Ezért preferálják a telekhatáros elhelyezést. Egy oszlopról több leágazás készíthető, biztosítandó azt a lehetőséget a fogyasztók részére, hogy földkábelos csatlakozó bármikor igényelhető. DÉMÁSZ területen kimondottan csak az.

Gyurmaúr(fi-relé)

Urak, mivel küszöbönáll egy mérőhely korszerűsítés (faszekrényes mérőhely annulálása, fal visszaépítés és a mérőhelynél a hiányzó falszigetelés beépítése) és az új mérőhely utcafronti kertbe lesz felállítva, mivel földkábeles betáplálású lesz, ezért kérdezem, hogy ugye 2 db 3 fázisú mérő esetén muszáj mind két mért - KPE csőbe húzott MT vagy MBCu- 10-es kábelnek 5 eresnek lenni, ha mindegyik ugyanabba a mért főelosztóba tart?? Vagy elég, ha a 24 órás lesz L1,L2,L3,N, PE vezetős, a másiknál elég ha L1,L2,L3,N vezető van, tehát az csak 4 eres?? Ezt pusztán kölcségkímélés miatt kérdezem, mert nem kis árkülönbség van a 4 és az 5 eres kábelek közt és amennyiben nem szükséges mindegyiknél PE, akkor minek költsön rá az ügyfelem. A kábelek egyenként olyan 18-20 méter hosszúak lesznek. 
Köszi a válaszokat, nemcsak nekem lesz, lehet  fontos a téma!

NagyPS

Kell az 5 eres kábel. Szükséges utca fontra rakni? Mert távtartókkal simán felmehetne a ház falára a régi helyén.

helcs


Gyurmaúr(fi-relé)

Igen, kell az 5 eres, mert a mérők tokozottja alatti tokozttban lesz a "B"-s túlfeszvédelmi cucc, valamint a fő EPH sín (OBO 1801), tehát itt lesz szétválasztva a PEN PE, N-re, viszont mivel a mért főelosztó (hensel KV 4648) marad ugyebár a régi helyén, azaz a nappaliban az új mérők helyétől olyan 18 méternyi kábelhosszra, ezért nem mindegy, hogy a 2 db mért főkábelből elég, ha csak az egyik rendelkezik PE vezetővel, a másik nem?! A ház falára nem tesszük, mert akkor brutál hosszú lenne az oszlopról bejövő 4x25-ös SZAMkAM, vagy amit ad helyette az e.on, mely egyébként már 4000.- Ft + ÁFA árat számol a  (L. mellékelt PDF) bizonyos 15 (oszlop tetejétől 20) méter feletti kábelszakaszért, továbbá a jelenlegi faszekrény a ház igencsak benapozott oldalán van, ergo ha odakerülne az új Csatáris (henselről hallani nem akarunk!) mérőhely kombináció, akkor jobban ki kéne vésni a falat, mely a hőhíd képződés, illetve a ház állagának meggyengülésének veszélyét is előrevetítené! Ami pedig a távtartókat illeti; mivel beige színű a hőszigetelés, ezért a tokozottakra fröccsenő esővíz nagyon hamar összedzsuvázná a falat. Szóval, ezek miatt szeretnénk az utcafrontra, a kertbe egy bokor által "bevédett" helyre tenni, így meggátolva a napoztatást, illetve illetéktelenek szemei általi, az utcáról történő checkolást is! 
Kérdezzetek még, ha valami még nem tiszta! Köszi...  ;)

Gyurmaúr(fi-relé)

Urak, most látom csak, hogy senki nem volt "talpon a vidéken", aki választ adhatott volna erre az eldöntendő kérdésre, mi szerint kell-e, szükséges-e a vezérelt mért főkábelnek is 5 eresnek lenni, vagy elég, ha a 24h-s az??? Most azt ne kezdjük vesézni, hogy de miért kell szétválasztani már a mérőnél a PEN-t PE-re és N-re? Erre az a válaszom, amit tegnap bőséggel kifejtettem, tehát ennek figyelembevételével tessék nekem választ adni a feltett, engem -és gyanítom sok más kollégát is- felettébb érdeklő kérdésre. Köcce... Ja és mellékelet egy fotót a jelenlegi mérőhelyről, melyről tudni érdemes, hogy sokkal messzebb van földkábelileg az utcai oszloptól, mint ahová az új mérőhely kerülne, ezért sem kerülhet ide!

NagyPS

Az EON-nál rákérdeztél, hogy nekik mi tetszik? Mert én már jártam úgy hogy a beadott tervet javításra visszadobták és a kerítés vonalra kérték a mérőhelyet. Ezért kellett is építeni egy kis falat ami végül a kukatároló is lett.