Firelé kültéri medencéhez

Indította Balko29, 2013. december 31., 23:20:26 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Balko29

Boldog Új Évet Mindenkinek !

Azt szeretném megkérdezni, hogy lehet e, vagy kell még plusz 1 FI relét (30 ma) beszerelni a kertünkben épülő medence aknába ? Vagy, elég az ami a kinti villanyórában található, szakszerű bekötéssel ( szintén 30 ma) szeretném nagyon biztosra venni a dolgot. Egy vadonatúj szivattyú lesz telepítve az aknába és ehhez gondoltam.

Előre is köszönöm

nova

Az nem baj ha több része bontod a firelével védett területeket. Egyedül az elhelyezés lehet esetedben problémás, mégpedig a vizes, nedves környezet miatt. Lehet jobb lenne egy olyan helyen elhelyezned az elektromos berendezéseket, melyek távolabb esnek a vizes környezettől.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

czapi

Idézetet írta: Balko29 Dátum 2013. december 31., 23:20:26 DÉLUTÁN
Boldog Új Évet Mindenkinek !

Azt szeretném megkérdezni, hogy lehet e, vagy kell még plusz 1 FI relét (30 ma) beszerelni a kertünkben épülő medence aknába ? Vagy, elég az ami a kinti villanyórában található, szakszerű bekötéssel ( szintén 30 ma) szeretném nagyon biztosra venni a dolgot. Egy vadonatúj szivattyú lesz telepítve az aknába és ehhez gondoltam.

Előre is köszönöm
Üdv!

Érdemes külön fi relével védeni a kinti dolgokat, ha a szétválasztás áramkörileg meg van oldva.

Szirty

Üdv!

Nem esett szó egyértelműen sem a kérdésben, sem a válaszokban arról, hogy a második FI relé az elsővel sorban vagy attól függetlenül külön áramkörben lenne-e. (szerintem ez lényeges dolog).

Novill

Mivel a fi relé a rajta átmenő hiba áramokat összegzi, így önmagában  ha a műszaki paraméterek megfelelőek, akkor egy fi relé is el végzi a feladatát védelem tekintetében. Ez a gyakoribb alkalmazás a gyakorlatban lakások esetében. A több önállóan alkalmazott fi relének az előnye, hogy nem befolyásolja más áramkörét a lekapcsolással.

Balko29

Köszönöm a hozzászólásokat,

Egy áramkörön van a lakás és a kerti dolgok, lámpa, kertivilágítás, majd az aknában kiépítendő elektromos berendezések is. Több helyen is hallottam, hogy van aki egy fázisos lakásoknál, ahol 1db FI relé be van építve, beépített még 1 vagy 2 FI relét pluszban ( fürdőszobai jakuzzihoz, kerti medencéhez is) Nekem is furcsa volt ez, e miatt tettem fel a kérdést, hogy ha lenne 2 db FI relém, ha netán baj lenne, akkor a két FI relé nem "veszne" össze egymással, hogy melyik a gyorsabb, vagy netán egyik sem látná el a kellő feladatát. Javasolta valaki azt is, hogy egy áramkörön belül, ha van 1 FI relém a villanyórába bekötve, vegyek a medence aknába, dugalj FI relés aljazot.
Hát nem tudom, még mindíg bevallom őszintén, de ha elég 1 db biztonságosan működő FI relé, akkor nem eröltetem a másodikat, csak tényleg a biztonság, mert kisbabánk van, aki nagyon szeret pancsolni, meg hát magunk miatt is.
Köszönöm

Szirty

Üdv Balko29!

Idézetet írta: Balko29 Dátum 2014. január 01., 15:37:21 DÉLUTÁN
Egy áramkörön van a lakás és a kerti dolgok, lámpa, kertivilágítás, majd az aknában kiépítendő elektromos berendezések is.

Még mindig nem egyértelmű, hogy a (több) FI relék vannak (lennének) egy áramkörön, vagy egy áramkörön vannak valamilyen más tekintetben.

IdézTöbb helyen is hallottam, hogy van aki egy fázisos lakásoknál, ahol 1db FI relé be van építve, beépített még 1 vagy 2 FI relét pluszban ( fürdőszobai jakuzzihoz, kerti medencéhez is) Nekem is furcsa volt ez, e miatt tettem fel a kérdést, hogy ha lenne 2 db FI relém, ha netán baj lenne, akkor a két FI relé nem "veszne" össze egymással, hogy melyik a gyorsabb, vagy netán egyik sem látná el a kellő feladatát.

Egyértelműen és határozottan válasszuk szét azt a két esetet a több FI relé alkalmazás esetén, hogy azok egymás után, közös áramkörön (egyik a másik leágazásán van) vagy teljesen önálló áramkört lépeznek-e.
Még mindig nem tudom, hogy a te eseted melyik lenne.
Szerintem javasolt önálló áramkörökre osztani, hacsak nem szeretnéd, hogy a lakásban se világítás se fűtés ne legyen amikor a medence áramköre problémás.

Gyurmaúr(fi-relé)

Milyen az ingatlan betápja, 1 avagy 3 fázisú?? Mert amennyiben 3,akkor ugye van egy fő Fi-relé, melybe érkezik a mérőtől jövő mért fővezeték, lehetőség szerint 100mA S, azaz szelektív jelölésű kell legyen, majd az egyes "alárendeltek" max 30mA-s cuccok lesznek. Kár lenne negligálni a fő RCD-t és még előtte szétszedegetni bizonyos áramköröket csak azért, hogy azok esetleges haváriái esetén a fő RCD-n ne menjen keresztül semmi.  ;)

Villanyreszelő

Üdv!
Persze jó ha televágom a lakást fi relével,meg az áramköröket.
Én nekem van a kis  vízes fenő köszörűmön is egy gyárilag beépítve,meg dugaljba dugahtó is 3500 ba.
1  nulla föld  zárlat ellenőrzéssel szerintem meg lehet állapítani hogy az a 30 mA-es védi e a medencét.


Balko29

Egymás után, közös áramkörön lenne. Próbálom pontosan leírni, ellnézést, ha nem volt egyértelmű. Jelenleg 1 db FI relé van ( 30ma) a villanyórában.

Üzenet összefûzve: 2014. január 01., 18:43:19 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. január 01., 18:00:42 DÉLUTÁN
Milyen az ingatlan betápja, 1 avagy 3 fázisú?? Mert amennyiben 3,akkor ugye van egy fő Fi-relé, melybe érkezik a mérőtől jövő mért fővezeték, lehetőség szerint 100mA S, azaz szelektív jelölésű kell legyen, majd az egyes "alárendeltek" max 30mA-s cuccok lesznek. Kár lenne negligálni a fő RCD-t és még előtte szétszedegetni bizonyos áramköröket csak azért, hogy azok esetleges haváriái esetén a fő RCD-n ne menjen keresztül semmi.  ;)

Csak 1 fázisunk van !