Esztergapad ÉVÉ felülvizsgálata

Indította Tamás, 2012. január 13., 19:24:14 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tamás


Hogyan történik!
Hurokellenállás mérés a becsatlakozásnál, majd a motornál stb!
Köszönöm a válaszokat és a hozzászólásokat!
Tamás

Novill

Az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat egy összetett vizsgálatot jelent. A gyakorlatban vannak eltérések a technikai lebonyolításban. Elõször is tisztázni kell a bejövõ ( méretlen - mért hálózat kiindulási pontja) hálózat( TT vagy TN) védelmét. Itt célszerû meghatározni a hurok ellenállási  és földelési ellenállás értékét. Mert elõfordulhat, hogy már a kiindulási ponton probléma van. Ezután az esztergapad elõtti elosztó szekrénynél kell elvégezni a vizsgálatot. Majd ezután térünk ki konkrétan az esztergapad vizsgálatára. Az esztergapadon vannak villamos motorok, helyi megvilágítás lámpateste, saját vezérlõ szekrénye, vezérléshez transzformátor és az esetleges vezérlõ elemek. Így ebbõl is látszik, hogy mennyi berendezés van a gépen. Nem csak hurok ellenállás mérést kell végezni, hanem többi ilyenkor szokásos vizsgálatot is el kell végezni. Például a szükséges helyen szigetelési ellenállás mérés, stb.
Igaz lehet mondani, hogy az egész egy egész fém szerkezet. Ezeket a minõsítõ iratban is célszerû rögzíteni.  De találkoztam, hogy esttel, amikor egy ilyen gép vizsgálatát egy mérõponttal elintéztek. Igaz ezen felülvizsgálat ára piaci érték alatt volt. Azért úgy gondolom nekünk törekedni kell a lehetõ legnagyobb körültekintésre a felülvizsgálat során.

JUVILL


Az elõbb írtam egy kisregény, de nem mentettem, a rendszeridõ lejárt és elszállt...
Feltételezhetõ, hogy az érintésvédelem nullázás (táplás önmûködõ lekapcsolása)
Elõször megvizsgálod a betáplálást. Megnézed a betápláló vezeték érszámát. színjelölését, keresztmetszetét.
Ha megfelelõ a keresztmetszet, megnézed, hogy a PEN vezetõt a védõvezetõ helyére csatlakoztatták-e.
Megvizsgálod, hogy a kisebb teljesítményû leágazásokhoz szétválasztották-e a PEN vezetõt PE védõvezetõre és N nullavezetõre.
Megnézed a gép részegységeinek védõvezetõ csatlakoztatását.
Megvizsgálod a védõvezetõ kötéseit.
Megnézed, hogy ha a gép elektromos kapcsolószekrény ajtaján kisfeszültségû készülékek is vannak, az ajtóra csatlakozik-e védõvezetõ.
Megkeresed a gép fõelosztó szekrényét, megnézed milyen a betáplálás biztosítója. (késes, diased, kismegszakító). Megnézed a biztosítók jellegét (lomha, gyors..), megnézed a kismegszakítók karakterisztikáját.
Ellenõrzöd, hogy a gép rendelkezik-e áram-védõkapcsolóval.
Ha igen, akkor háromszori mûködéspróbával ellenõrzöd azt.
A rövidített mérési jegyzõkönyvhöz felvételezel minden berendezést.
Elosztószekrény, géptest, meghajtómotorok (fõmeghajtó motor, elõtoló motor, hûtõfolyadék szivattyú motor...), géplámpa, minden nagy kiterjedésû fémtárgyat...
Ha a gép ÁVK-val rendelkezik a képlete az szerint választod, ha nincs, akkor a biztosítók alfa értékével számolsz.
Mivel az esztergagép végáramkör, ezért az alfa értékeit ez szerint állapítod meg.
Minden berendezést a saját áramkörérõl mérsz, és a saját biztosítójára minõsíted.
Ha van ÁVK, akkor annak is különmérési lapot készítel.
A kapcsolószekrényben mûködtetõ transzformátor van, akkor annak is.
Itt méred a trafó szekunder feszültségét, szigetelési ellenállást mérsz a primer-vastest, a szekunder-vastest-, és primer-szekundel oldal között.
A teljesség igénye nélkül...
A kollégák majd kiegészítik a leírtakat, és elmondják véleményüket.

Üzenet összefûzve: 2012. január 13., 22:17:20 DÉLUTÁN


Az elõzõekben leírtakból még egy lényeges kimaradt.
A hurokellenállás mérés elõtt ellenõrizni kell a védõvezetõ folytonosságát!

zoli46

Kedves JUVILL Ez egy tökéletes vizsgálat amit leírtál. Jó volt olvasni . Az a baj a ha kapunk egy elõzõ felülvizsgálati jkv-t  sajnos nem igy van   ( egy eszterga egy mérési pont ) Ha mondjuk, hogy ez nem tökéletes, mert több mindent meg kell mérni, vizsgálni -  mi a legtöbbször a válasz ?  Eddig igy jó volt és olcsóbb volt, és igy az a válasz na majd akkor más megcsinálja. Persze  én az olyat otthagyom !   

Novill

Igen a jó szakik ezt a munkát nem vállalják el így, viszont nyugodtan alszanak. Ki kellene szûrni a szakmából a szakszerûtlenül dolgozó embereket. Nekem is volt olyan felülvizsgálati munkám amit negyed annyiért el vállalt a konkurencia. A negyed annyiért én a segítõmet nem tudtam volna kifizetni belõle.

JUVILL


Tisztelt ZOLI46!

Az elismerést köszönöm!
Erre a válasz, hogy "mindenki másképp csinálja".
Csak javaslatot adtam.
Ki, mennyi ponton mér egy ilyen berendezésen, mit sorol fel a rövidített jegyzõkönyvben, saját dolga.
Vannak, akik mérési pontra adnak árajánlatot, vannak akik egyösszegû ajánlatot adnak.
Nálunk egy ilyen - egy gép érintésvédelmi felülvizsgálata - úgynevezett alapdíjas felülvizsgálat. Amennyiben az ügyfél elfogadja az árat, akkor elvégezzük a munkát. Ha nem, akkor megcsinálja más, de akkor a felelõsség nem minket terhel. Jövedelem nincs belõle, de bocsánat a kijelentésért, akármilyen minõsítõ iratot és munkát nem adunk ki a kezünkbõl.


zoli46

Tökéletesen igazad van JUVILL !    Jegyzõkönyvet ha kiadunk azért büntetõ jogilag  felelünk !  Halottam arról, hogy  nyilvántartásba vennék kinek joga van ezeket a munkákat csinálni és idõnként  ellenõriznék a munkát és a jkv-t. Ez jó megoldás lenne. Ha már fizetünk a kamarának ennyit megtehetne.Vagy valaki más Intézmény.

Villanyreszelő

Bocsánat hogy így bele szólok a mesterek dolgába,de lenne egy kérdésem.
Juvill említette:Itt méred a trafó szekunder feszültségét, szigetelési ellenállást mérsz a primer-vastest, a szekunder-vastest-, és primer-szekundel oldal között.
A teljesség igénye nélkül...
Én úgy tudom,hogy szigetelés ellenállás mérést 1000 voltal kell végezni.
EZ a feszültség átütheti a trafó szigetelését,úgy gondolom.
Rosszul tudom?
Esetleg transzformátornál kisebb feszültséggel  mérnek,vagy esetleg csak ohm mérõvel?

Szelei

Ha átütés jelentkezik akkor nem megfelelõ a transzformátor szigetelése! Ezeknek 3 KV-os feszültséget is ki kell bírniuk.

Villanyreszelő

Köszönöm!
Tehát akkor gyakorlatilag bármely géplámpa trafót tesztelhetem Akár 2500V os feszültséggel 20 Gigaohmra az szigetelés ellenállás mérõmmel.
Motoroknál is ez a helyzet?