Vezeték szerelés Fa födémen

Indította Padavan, 2016. február 14., 17:06:10 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Padavan

Sziasztok,
végiglapoztam a témákat, és ahogy olvasgattam nem találtam ilyen témát. Ezért érdeklődnék :) Egy új építésű családi ház ahol a födém fa gerendás födém, és az oldalsó falak és a mennyezet is gipszkartonnal burkolt lesz, szigetelve. Láttam már pár helyen, hogy a vezetékek nem minden esetben mennek műanyag védőcsövekben, ez gondolom leginkább a mechanikai védelemtől védi a vezetékeket. Az szakmailag elfogadható , ha a vezetékeket közvetlenül a fa gerendákhoz rögzítem, rögzítő bilincsekkel? Véleményem szerint a felcsövezett rendszerben később úgy sem lehet vezetéket elhúzni, mert a kötődobozok a függőleges falban lesznek rejtve, és kb biztos, hogy elakadna. Várom a segítő válaszokat.
Köszönöm

Novill

Erre mondják, mindenki másképp csinálja  :D. Én személy szerint ilyen esetben csövezek ( nem gége csővel) és az oldalfalon  dobozolok.  Ez macerásabb igaz, de bármikor áthuzalozhatóvá válik utólag is.

Simon Endre

Igy keress rá!
"Faházak tűzvédelme" és a teljes fórumon keresve, ott már összehoztunk valamit bár én igazán nem vagyok naprakész, mert mostanság nincsenek ilyen munkáim. A kizárólag falban elhelyezett kötődobozokat én is okos megoldásnak tartom, de a vezetékek (talán kábelek?) védőcsőmentes szerelését nem javaslom. Az MBC kábel eléggé tűzvédett, mert igen sok ásványi töltőanyag van benne és elméletileg éghetetlen ill. önkioltó. Ezt talán nem modhatjuk el az MT kábelekre régebben ezek rögzített vagy tálás szerelése nem is volt megengedve

Padavan

Sziasztok,
köszönöm a segítő hozzászólásokat.
Kedves Endre átolvastam az általad megjelölt témát, de ez nálam nem ilyen drasztikus. Én nem faházat építek, csak a födém lesz az, mint az épülő családi házak kb 85%-a. Sok helyen jártam már , de volt ház ahol csak össze-vissza fel volt dobálva a gipszkarton szerkezet felé a vezeték, és mehetett is a hőszigetelés majd a gipszkartonozás. Nyilván ez a villanyszerelőt minősíti. Én rögzíteném bilincsekkel a gerendához, és szépen elvezetném oldalsó falakig. Itt inkább arra voltam kíváncsi, hogy mechanikai sérülések elkerülése végett lehet érdemes csőbe húzni. Ha vlmeik vezeték, kábel lángra kap akkor már mindegy, hogy csőben vagy cső nélkül van, ha nem a tűzvédelmet vesszük alapul.

Fecó

Az Erősáram témakörben, a 2. oldalon van pro és kontra....

nyaki

Üdv!
MBCu simán mehet a gerendázatra a hozzávaló OBO 3050 bilinccsel és OBO A8/11 kötődobozokkal, no meg szabványos kötőelemekkel.

Padavan


tothgyula

Üdvözletem.
Annyit azért megjegyzek, hogy a mechanikai sérülés ellen mindenképpen javasolt a védőcső (akár lépésálló gégecső akár MÜII. vagy MÜIII. jelű). Évek múlva is megbízhatóan véd, és ez alapszabály a villanyszerelésben, hogy a vezetékeket, kábeleket mechanikai sérülés ellen védjük. És még túl sokba sem kerül.Inkább a munka több vele.
TothGyula felülvizsgáló.