Tûzvédelmi fõkapcsoló

Indította zsezse77, 2011. február 22., 15:01:15 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

zsezse77

Lenne egy kültéri, földbe leásható szekrény.
Amibe egy GEO mérõ és egy általános mérõ kerül.
Kell egy NH00 biztosító és egy 100A TV fõkapcsoló.
Elmenõbe ÁVK, kismegszakító az 400V 16A és 230V 16A dugaljnak.
Hova kell elhelyezni a TV fõkapcsolót?
Betápnál a méretlenbe vagy az óra után a mért körbe?

Köszönöm?

nova

Tûzvédelmi fõkapcsolót a mért körben szokták elhelyezni. (méretlen oldal áramszolgáltatói terület :) ) A villanyóra után egy fõbiztosítót beépítve megoldhatód a tûzvédelmi tiltást, helyi vagy távmûködtetéssel.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Elõször is ez egy családi ház vagy ipari felhasználó cég?
A Geo tarifás mérõ az ugyanaz, mint az éjszakai (vezérelt) mérõhely. Vagyis a szerelése a mérõhelynek ugyanaz, több plombálással. Ez általában a hõszivattyús fûtés miatt háromfázisú megoldást jelent. A Geo tarifa ELMÛ-ÉMÁSZ területen használatos, napi 20 óra szolgáltatást jelent.  Ezért a szerelése a mért oldalon is plombálható kivitelûnek kell lennie, külön plombálható elosztó szekrénybe csatlakozik annak ellenére, hogy a mért áramkörbe van már szerelve. Nem keverhetõ a nappali mért áramkörrel sem. A lényeg, amikor elkészül a szerelés az áramszolgáltató ellenõrzi és plombál minden ehhez tartozó részt.
A 100 A  igény az kérdés? Mert ha ennyi, akkor áramváltós szekrény kell, ez már ipari felhasználó.
A lakások általában 3x20A vagy 3x25A igénnyel megelégszenek.  Úgy gondolom, ha lakásról van szó, akkor a mérõhely és a geo fogyasztók nem azonos helyiségbe kerülnek. Ezért a tûzvédelmi fõkapcsoló a geo fogyasztók közelében lévõ elosztó szekrény elé kell telepíteni. Az áramvédõ kapcsoló beépítését a mért oldalra, a geo elosztó szekrényébe javasolnám beépíteni.

zsozsó

Tûzvédelmi fõkapcsoló elhelyezése függ a kialakítás helyétõl. Mert nova írta, hogy a méretlen oldal az áramszolgáltatói terület. Amibe igaza is van, de például társasházaknál ebben a körben szokták megoldani a tûzvédelmi tiltást a méretlen oldalba.

zsezse77

Óvodához kellene.
Úgy írja, hogy NH00 és 100A tûzvédelmi fõkapcsoló.
Ezen kívül csak az ÁVK-t, kismegszakítókat és dugaljakat írta.
Mást nem tartalmazott.
Áramváltót nem kért.

nova

3x100 A méréséhez pedig necces, hogy kell az áramváltó:)

Amúgy ki írja? tervdokumentáció?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

miki

Gondolom ajánlat kérés lehetett kiírt anyaglistával :)

nova

Idézetet írta: bizsera Dátum 2012. június 19., 21:18:45 DÉLUTÁN
Hi! Mindenkinek!
Bocsi, hogy aggályoskodok, de a tûzvédelmi fõkapcsoló szerintem nem lehet távmûködtetésû, hanem csak mechanikus és minden pólust le kell választania.
Én valamikor így tanultam.

Egy négypólusú motoros kapcsoló mx vagy mn tekerccsel, esetleg mágneskapcsoló alkalmazásával is megoldható szerintem.
Ráadásul nagyon sok olyan helyszín van ahol, van valamilyen szükség áramforrás, melyek áramszünet esetén is mûködnek, vagy pont akkor kapcsolnak be.

Elvileg a tûzvédelmi fõkapcsoló feladata a teljes épület áramtalanítása, ez pedig megvalósítható távmûködtetéssel is. Ráadásul mostanában divat lett, hogy az új OTSZ-nek megfelelõen a bejáratokhoz kiépítitek a tûzvédelmi tiltás távmûködtetését. Tûzálló kábellel minõsített tartó szerkezettel 30 centinként felfúrva. (Persze nem gipszkarton falra. :)  )
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL

Idézetet írta: nova Dátum 2012. június 19., 21:39:44 DÉLUTÁN
Idézetet írta: bizsera Dátum 2012. június 19., 21:18:45 DÉLUTÁN
Hi! Mindenkinek!
Bocsi, hogy aggályoskodok, de a tûzvédelmi fõkapcsoló szerintem nem lehet távmûködtetésû, hanem csak mechanikus és minden pólust le kell választania.
Én valamikor így tanultam.

Egy négypólusú motoros kapcsoló mx vagy mn tekerccsel, esetleg mágneskapcsoló alkalmazásával is megoldható szerintem.
Ráadásul nagyon sok olyan helyszín van ahol, van valamilyen szükség áramforrás, melyek áramszünet esetén is mûködnek, vagy pont akkor kapcsolnak be.

Elvileg a tûzvédelmi fõkapcsoló feladata a teljes épület áramtalanítása, ez pedig megvalósítható távmûködtetéssel is. Ráadásul mostanában divat lett, hogy az új OTSZ-nek megfelelõen a bejáratokhoz kiépítitek a tûzvédelmi tiltás távmûködtetését. Tûzálló kábellel minõsített tartó szerkezettel 30 centinként felfúrva. (Persze nem gipszkarton falra. :)  )
Bizsera!

Akkor rosszat tanítottak nektek!:)
Nova válaszát ajánlom figyelmedbe!
Már az MSZ 1600/1... 16. Létesítési Biztonsági Szabályzat is leírta, hogy a tûzvédelmi fõkapcsolót a "felvezetési útvonalon" kell létesíteni.
Nagyon sok üzem, ipari, kommunális létesítmény van, melynek fõelosztó berendezése egy távoli helyiségben - kapcsolótérben - van létesítve. Itt a betáplálásba megszakító van beépítve, mely tûzvédelmi fõkapcsolóként is szolgálhat. Ezeket - célnak megfelelõen - munkaáramú, vagy nullfeszkioldó tekercsekkel látják el, melynek mûködtetõ áramkörét egy állandó felügyeleti helyre, nyomógombra szerelve hozzák ki.
Tûz esetén, innen egyszerûen végezhetõ a lekapcsolás.

nyaki

Lakásoknál mennyire elfogadott az óra utáni központi ÁVK fõkapcsolónak(?), mert néhány helyen már láttam felszerelve ilyen formán és bennem kétségeket hagyott. Sajnos nem ismerem a pontos szabványt rá, de szerintem így nem százas, :-\ mert a zárlati kioldóképességük nem megfelelõ. Bár vannak típusok amelyek tudják akár a 10kA-t is, de nem ez volt a jellemzõ.