Mérőóra "elmenő" vezeték keresztmetszet.

Indította coyote2, 2015. május 23., 22:05:12 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

coyote2



Lehet már ki lett beszélve a téma:
Van-e hivatalos állásfoglalás a szolgältatótól milyen vezeték keresztmetszet az amit elfogad elmenőként. Kérdem azert, mert a napokban találkoztam 3x1.5 Mba-val ahol a fazis ket fekete osszesodorva bekotve a mero elmenojebe. A bizti B16A volt a nulla szigeteles kikemenyedve.


Sent from my Radar C110e using Tapatalk

980POWER

Szerintem az valami "örökség "lehet, én 1,5 mm2 alu vezetékkel találkoztam és nem csak az elmenő oldalon, hanem a bejövő oldalon is piros fázis és kék PEN formájában.1962-ben kötötték be így.

Üzenet összefûzve: 2015. május 24., 00:23:12 DÉLELŐTT

Amúgy a MSZ447 a mérvadó, ha minden igaz 6 mm2 , kivétel akkor, ha a mérőhelyről csak egyetlen fogyasztó van táplálva és akkor a mérő előtt lévő kismegszakító is elég túláram védelmi berendezésnek. Most nem akarom megkeresni a szabványban van-e rá utalás.

Simon Endre

Ha  a méretlen oldal 1,5 alu, akkor az fővezeték  és "leágazás bíztosíték" is  egyben.

helcs

Na most ez nagy mértékben függ attól, hogy hol van beiktatva a mérő a csatlakozó berendezésbe. Ahol nincs csatlakozó főelosztó pl. családi ház esetében, ott az "elmenő"(mért fővezeték) az 10 mm2, az MSZ 447 szerint minimum 6 mm2 de ha PEN szétválasztás az a lakáselosztón történik akkor alapból 10 mm2. A fázisvezető elvben lehetne 6-os, de hát minek cifrázni. A mérő előtti kismegszakító csak vezérelt mérésnél elegendő túláram védelemként, akkor ha csak egyetlen fogyasztói berendezést táplál.

nyaki

A szolgáltatóknál érdekes meglátások vannak, mert bár a 6mm2 szabványosnak tűnik, mégis pl. az EON területén csak a 10mm2 vezetéket fogadják el a méretlen oldalon, míg a mért oldali vezetékre csak ajánlásokat tesznek, de mindenképpen figyelembe kell venni a főmegszakító jellegét és a hurokimpedanciát.

faxelektro

Jó napot
             A témát olvasva jut eszembe egy eset ami szinte hihetetlen de a szememmel láttam, egy lakáshoz hivtak,hogy egy 2,2kW-os bojlert kössek be kinyitottam a lakáselosztó táblát és a merőtől  2drb 1,5 réz null - fázis és egy 2,5 réz zöld-sárga földelés volt bekötve a tulaj azt mondta hét-nyolc éve így működik.A lakásban minden van ami egy mai háztartásba szükséges
mosógép,mosogatógép kávéfőző mikró tv 4drb stb. Végűl én nem vállaltam,hogy bekössem a bojlert. Ez az eset kb a tavaly nyáron történt.Ha más mondta volna nem hinném de én láttam és még lehetséges,hogy valaki bekötötte a bojlert is mert azt mondta,hogy nyáron fontos a meleg víz és mivel fával fűt nem akar tüzelni a meleg vízért.

NagyPS

MSZ 447 alapján követelnek meg mindent a szolgáltatók, az elmenővel is szoktak foglalkozni keresztmetszetileg, más szempontból nem nagyon. Írásban semmit sem lehet kicsikarni tőlük :(, de mostanában egy táblázattal járkálnak ahol fel van tüntetve milyen A milyen keresztmetszet.

coyote2

Akkor a 16A-es fő bizti után elvileg lehetne 4-es Mkh is hiszen nincs teljesitmeny noveles betervezve. A PEN szétválasztasa a lakaseloszton tortenik igy mar indokolt a 10-es. A földelés a nehézdobozbol mar 10-es Mkh-val jön fel majd az ora mogott sorolva a nullaval. A végeredmeny akkor a 10 marad.

Sent from my Radar C110e using Tapatalk

JUVILL

Idézetet írta: nyaki Dátum 2015. május 24., 11:03:03 DÉLELŐTT
A szolgáltatóknál érdekes meglátások vannak, mert bár a 6mm2 szabványosnak tűnik, mégis pl. az EON területén csak a 10mm2 vezetéket fogadják el a méretlen oldalon, míg a mért oldali vezetékre csak ajánlásokat tesznek, de mindenképpen figyelembe kell venni a főmegszakító jellegét és a hurokimpedanciát.
Itt van a probléma!
Maga a regisztrációs képzés, ami elméletileg egységes, de a szolgáltató területein másak az elvárások.