Ki jogosult kismegszakító visszakapcsolására

Indította MM, 2011. március 02., 17:20:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

MM

Üdv Mindenkinek!

Vki meg tudná mondani, ipari létesítményben, szabványos szerelésû lemezszekrényben lévõ ÁVK-t ill. kismegszakítót az ott dolgozó (hegesztõ szakmunkás) visszakapcsolhatja-e?

nova

Én úgy tudod, hogy minden ipari létesítményben lenni kell olyan képzett személynek aki jogosultsággal rendelkezik az adott szekrényben elhelyezett kapcsoló készülékek kezeléséhez. Szerintem egy hegesztõ munkás nem kapcsolhatja vissza hivatalosan. Persze ez függ az ipari létesítménytõl is, hogy milyen maga a létesítmény.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Úgy gondolom, hogy elõször is a pontos helyzetet kellene ismerni.  Kérdés. hogy a kismegszakító hol volt.
-   a kismegszakító olyan helyen áll ahol bárki hozzá férhet és nincs feszültség alatti érinthetõ része.  Ekkor szerintem nem szakembert is visszakapcsolhatja, kivéve, ha ezt a munkaköri leírásban nem tiltották le.
-   a kismegszakító elosztó szekrényben van elhelyezve, és a visszakapcsoláshoz feszültség alatti részt érinthet. Ekkor szerintem csak szakképzett szakember (villanyszerelõ) kapcsolhatja vissza. A lemez szekrényben feszültség alatti részt érinthet véletlen érintéssel is, ezért munkavédelmi szempontból csak szakember nyúlhat a lemez szekrénybe.
-   a visszakapcsolásnak egyébként feltételei vannak munkavédelmi szempontból, pl.: újra induláskor ne hogy baleset következzen be, vagy rajta dolgoznak a feszültség mentesített részen, stb.

MM

Köszönöm a gyors reagálást
Igen elgondolkpdtató választ kaptam. Az említett szekrények csak dugaljakat látnak el 1 ill. 3 fázisúakat.
Az áramkör tartalmaz 100mA-es ÁVK-t, ami legtöbbször a poros levegõ miatt szokott leoldani. Ezt egy egyszerû levegõs kifúvatással orvosolni lehet. A szerelés szabványos a szerelvények véletlen érintés ellen védettek az ajtót egyszerû RITTAL kulcsal ki lehet nyitni

zsozsó

Ipari létesítményekben a kinevezett felelõs személyek végezhetik csak el a kapcsolásokat az elõírásoknak megfelelõen. Hiába villamos szakember a külsõs szakember, akkor sem jogosult a kapcsolások elvégzésére sok esetben. Hiszen nem is tudja mi lehet az oka ami miatt az adott védelem leoldott, vagy a visszakapcsolás folyamán mely részeket lát el villamos energiával az adott megszakító.

Idézami legtöbbször a poros levegõ miatt szokott leoldani

Olyan poros a munkavégzés helyszíne az RCD relé körül, hogy por jut bele. A firelének elvileg nem a porra kellene leoldani :)

MM

A por a gépek elektromos részen-sorkapocs, elektronikus panel-rakódik le és emiatt szólal meg a védelem

zsozsó

Ja így már érthetõ. ;) Már azt hittem a firelé készülék lett poros és azért kapcsol le. De így teljesen jogos.  :D

Novill

A por sajnos összetételétõl, nedvességétõl függõen átvezetheti az áramot, ezért jogos az áramvédõ kapcsoló leoldása adott esetben. Itt nem a levegõ kifúvatása a megoldás, hanem a megfelelõ IP védettség alkalmazása. A Rittal szekrények minõséget képviselnek, valószínû a típusválasztás nem megfelelõ volt a tervezéskor. Jelen esetben e szekrényekbe csak szakképzett személy nyúlhat be. Tudom a gyakorlat más.

MM

Azt hiszem nem voltam elég eggértelmû. A por nem a kapcsolószekrényben, hanem az errõl dugvillákon keresztül csatlakoztatott vill kéziszerszámok ill. heg.gépek elektromos részein rakódik le. Köszönöm a kommenteket, számomra hasznos volt (én vagyok a szakképzett személy, akinek akár éjszaka is be kellene jönni visszakaocsolni)
Viszont az RCD-vel kapcsolatban volna egy hasznos infóm, igaz a szabvány is elõírja -havonta-a gyakorlat pedig igazota egy-két havonta célszerû többször a test gombbal ki-be kapcsolni. Ennek elmaradása esetén többszörösére nõhet a leoldási áram érték!

nova

Idézetet írta: MM Dátum 2011. március 03., 06:47:57 DÉLELŐTT
Viszont az RCD-vel kapcsolatban volna egy hasznos infóm, igaz a szabvány is elõírja -havonta-a gyakorlat pedig igazolta egy-két havonta célszerû többször a test gombbal ki-be kapcsolni. Ennek elmaradása esetén többszörösére nõhet a leoldási áram érték!

Esetleg mûszerrel is megmérted, hogy mekkora növekedés történt? Tehát, hogy hány mA nõt meg a leoldási áramérték, érdekességképen kérdezem csak.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!