ÉV-relé hibajavítás

Indította Fecó72, 2011. június 24., 16:25:29 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Egyszer egy általam szerelt lakáson dolgozó kõmûveseknek megnéztem a betonkeverõ villamos hálózatát, az gyalázatos állapotban volt. Dugaszoló aljzatról csatlakozott, mely törött volt és szigetelõszalaggal szigetelve. Az Mtk kábel szigetelõ szalaggal legalább 8 helyen szigetelve, ezenkívül több helyen ki látszott a kábel üzemi szigetelése.  A gépnek semmilyen túlterhelés és zárlati áramvédelme nem volt. Amikor felhívtam veszélyforrásra a figyelmüket csak csodálkoztak. Azon pedig még jobban csodálkoztak, hogy a gépek felülvizsgálatát dokumentálni kell. Ezért a számomra a villamos biztonságtechnika elsõdleges, igyekszem, úgy megoldani a gyakorlatban, hogy ne tudják kijátszani az alkalmazott megoldásokat.

Gyurmaúr(fi-relé)

No, látjátok, itt van a kutya elásva, hogy van,ahol ki kell dekázni a Fi-reléket, máshol meg a nagy 00 van Fi-relé helyett. Egyik is túlzás, másik is. Én pl kötelezõvé tenném minden épületben -kivétel nélkül- a legalább 1db max. 300mA-es Fi-relét, mert az már mindenképp több, mint a semmi,aztán ha valahol egynél több elosztó van a fõelosztó után, nos ott pedig igenis bírkózza le a villanyász a megrendelõvel, hogy még hány és milyen érzékenységû cuccot épít be. Nyilván, mindegyik háztartásigépes Á.K-ba nem lehet Fi-relét tenni, hisz akkor még egy 56 osztásegységes mért fõelosztó sem lenne elég, de ha már van legalább 1 jó minõségû RCD (csak,hogy változatos legyek és mûveltnek látszó),akkor -úgy érzem- sokat tettünk a rizikó faktorok csökkentése érdekében. Érdekesség, hogy pl. a 300mA-es Merlin Gerin már 270mA-nyi L-PE zárlat esetén leoldott, mindezt 0.2 sec idõ alatt.

nova

Új kivitelezéseknél már kötelezõ beépíteni, a baj csak az, hogy a régi épületeknél ez nem nagyon valósul meg. Van ahol nemhogy áramvédõ kapcsoló nincsen, hanem a földelési is hiányzik.  :'(
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

szmihaly

Visszatérve a FI leoldásának okára. Volt egy esetem,mikor egy tûzhely bekapcsolás után nemsokkal leverte a relét. Mivel mindent rendbe találtam,vagyis minden jó,de mégse jó!Akkor jött egy ötletem,megmérem a szigetelés ellenálását a tûzhelynek.A lapokat egyessével hidegen,és gyorsan melegen is.Nos a csöves fûtõszál hidegen megohmos nagyságrendben volt,ugyan ez a lap majdnem tüzes állapotában a szigetelési ellenállása lement másfél kiloohmra! A 30mA es fi-nek pedig a megszólalási szigetelés szivárgási árama kb 2 kiloohm körül van.Így az eredmény maradt,hogy a tulaj vagy nem használja az a lapot,vagy kicserélteti.

Novill

Nekem is két olyan esetem amikor a fi relé lekapcsolt a tûzhelynél. Az egyik esetben kiderült, hogy a sütõ alsó fûtõ résznél bejutott a fûtõtesthez a folyadék és a sérülés hatására szigetelési problémák merültek fel. A másik esetben egy bizonyos idõ után állandóan lekapcsolt a fi relé. Ehhez tudni kell, hogy hosszú idõn keresztül nem használták a tûzhelyt.  A fi relé nélkül felügyelet mellett jó kiégettük ( felfûtöttük), vagyis  fi relé nélkül mûködtettük. Majd vissza állítottuk fi relén keresztüli üzemeltetésre és azóta egy éve folyamatosan mûködik.  Ez egy gyakorlati próbálkozás volt és sikeres.

gyulagy

Így én is jártam, sõt a saját otthonomban is ez volt a hiba jelenség.
AVK kérdésben pozitív tapasztalattal rendelkezem, pont azért keresnek, hogy szereljem át a hálózatot, helyezzek el minél több AVK-át.

Szelei

Az egyik lakásban állandóan le oldott az AVK. Javítás meg kezdése az összes áramkör le kapcsolása után egyesével vissza, majd a rossz áramkörbõl minden dug-alzat kihúzásával elõkerült a hiba. Mint kiderült a végén a konyhai beépített mikró volt a hibás. A készülék gumi bekötõ kábelére lett rá téve a készülék és idõvel lassan át vágta. :D

Király Dénes

Tisztelt uraim!

Elõször is az RCD (ÁVK, Fi relé) stb nem javítható és nem is javasolt. Magyarországon 10 éve a 300mA érzékenységû nem használható a 100mA európában csak nekünk van megengedve a kerti dugaljak és a betonkeverõ miatt.

A 30mA firelé ha jó 24 mA nál leold ezt kb 150 -200 ez irányú mérés után tapasztaltam

Sajnos a kereskedelem nem veszi figyelembe a szabványokat azt árul amit megveszünk, nagyon rossz tapasztalatom van.

solvill

Idézetet írta: krisz1986 Dátum 2012. január 10., 14:57:57 DÉLUTÁN
Novil!
Ha meg erõsebb fi relét tesz be az ember az meg már nem ajánlott mert ha példát veszem 30A van bitósítva. És ha én erõsebbet szerelek fel helyette a célját már nem éri el ugye?

Szerintem bontsuk szét az áramköröket ha lehet és használjunk 2db 30mA firelét. A hibaáram emelés nem biztos ,hogy minden esetben jó ötlet.

Novill

A beidézett hozzászólás a Krisz 1986 felhasználótól van.

A szétbontással egyetértek a külső rész illetve belső rész. Természetesen  akár mennyi fi relét beépíthetünk,ez elsősorban pénz kérdése. De azzal a tervezői gyakorlattal nem értek egyet, hogy bizonyos áramköröket védenek le csak.Igaz a vonatkozó szabványoknak megfelel. Én a teljes lakás mért vezetékének a fi relével való védelmét részesítem előnyben. Mert például világítási hálózaton is előfordulhat baleset, amit a szabvány nem kötelez fi relével való ellátását.  Igaz tiltást sem fogalmaz meg.