Miért éri meg intelligens épületet építeni?

Indította nyaki, 2012. április 21., 19:22:31 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

ÜDV Mindenki!
Hát,... én nagy valószínûséggel a következõ házamba sem fogok ilyen rendszert tenni, mert..., de ha megnyerem az ötöst(?), akkor már a budi fog utánam jönni.
A velem szemben épült házba is egy hasonló EIB-rendszert telepítettek x millió ft-ért és a riasztójuk feszt üvölt és már elkövettek vele mindent, de még mindig nem százas. A mérnök gyerek olyan sûrûn jár hozzájuk, mint ahogy én cserélem az alsógatyámat, pedig ismerem a kivitelezõt 20 éve és kitûnõ szaki. Szerintem nem ott volt a hiba, ahogy ismerem az elõéletét a munkának.
Szép, meg jó, meg minden, de ez hétköznapi nyelven megfizethetetlen.
A másik, hogy minél bonyolultabb egy rendszer, annál nagyobb a hibalehetõség. A mai C-MOS technikáknál alkalmazott nagyfrekvenciás vezérlések csuda dolgokra képesek, meghazudtolva  a józan paraszti eszet. A mai gjmû.-veket is többet látják a szervizben elektronikus hiba miatt, mint mechanikai miatt.
És egy másik. Ha itt kigyulladna a ház és a tûzoltó nem találná a keletkezés okát, akkor szerintetek mire fogják fogni, mint ahogy sokszor teszik?

Már bocsánat az uraktól, de nem ellenkampányt akartam indítani a megélhetésük tárgya ügyében, csak rá szerettem volna világítani arra, hogy a mai feleslegesen rohanó, túlterhelt világban sajnos bármi megtörténhet, akár úgyis, hogy semmiben nem vagyunk hibásak és a végén mégis rajtunk csattan az ostor. :-\

TermiCont

Azért nehéz a helyzet tisztán látása mert ez a projekt egy teoretikus helyzet.
Minden valószínûség szerint egyikünk sem pontosan így valósítaná meg.
Talán túl sokat foglalkozunk avval, hogy szükséges-e egy ilyen rendszer és keveset a feladattal.

Egyik oldalon ott van az MSZ EN 15232, mely szerint ha nézzük akkor a ma megépült házak nagy része a legrosszabb D osztályba tartozik. A másik oldalon pedig azaz EU direktíva, hogy 2020-tól a megépülõ családi házak kívülrõl nézve 0 energia felhasználásúak legyenek. (persze mi úgyis felmentést kapunk ez alól) Ezt elérni pedig épületautomatika nélkül nem nagyon lehet, vezérelni, szabályozni kell a szellõzést, a fûtés/hûtést a világítást, a redõnyöket. Ahogy az autókban is a vezérlések, szabályzások rengeteg feladatot megoldanak úgy elõbb utóbb a lakások, házak is sorra kerülnek.
Ezek a rendszerek ha megfelelõ ismeretekkel rendelkezõ szakemberek tervezik és telepítik, igen nagy biztonsággal mûködnek.
Az elterjedésük következtében az áruk is jelentõsen mérséklõdik.

Én úgy hiszem, hogy a villamos szakma alapvetõ érdeke, hogy ezek a rendszerek minél több projekten beépítésre kerüljenek. Ez mindenkinek jó minõségû, értékes munkát jelenthet. A Mercedes szervízben dolgozó autószerelõk nagy része nem tud Mercedesszel járni, mégis híve a márkának.

Gondoljunk bele az épület gépészek az elmúlt 10 évben milyen változásokat tudtak elfogadtatni az építtetõkkel. Ma már senki nem metszi a menetet, bonyolult és drága készülékek tömkelege kerül beépítésre.
A mi szakmánkban még a túlfeszültség védelem elfogadtatása is kihívásnak számít.

Az épületautomatika egyik legfontosabb feladat az energia hatékonyság növelése. Ez örökzöld téma. Az hogy kapunk mellé egy kis luxust, kényelmet, komfortot az csak hab a tortán.

nyaki

Energiahatékonyság!  :-\
Tudod, ez olyan mint a gyógyszergyártás. Ott is mindenkinek érdeke, csak a felhasználónak nem!
Egy számítógép alapú hálózat bekerülési költsége vajon mennyi idõ alatt térül meg? Ha csak egy sima energia hatékonyságra törekvõ napelemes rendszer 25 éves megtérülési idejét vesszük alapul, akkor a kép igen lesújtó lesz. Erre az egyik autószerelõ barátom mondta, hogy "amíg a dugattyú az autóban le-fel jár, addig itt forradalmi változás nem lesz". Igaza volt, van és még sokáig lesz is. Addig, amíg az igazán forradalmi energiatermelés, már évtizedek óta meglévõ rendszereit titkolják, vagy éppen tudatosan a látszólagos süllyesztõbe kényszerítik, sõt a nyilvánosságra hozóit még akár el is tehetik láb alól, addig itt energiahatékonyságról nem beszélhetünk!
Az ún. ingyenenergia, veszélyes fegyver lehet bizonyos emberek kezében, de egyben szolgálhatná az emberiséget is, de ez nem megengedett, mert akkor a hatalom kezébõl teljesen kicsúszna az ösztöke.
Nyilvánvaló, hogy egy valakinek elkötelezett jogalkotó, vagy mérnök, aki a kezét sosem piszkította be az "alantas" munkákkal, az teljesen másképpen látja a világot mint az, akinek nap mint nap menetmetszõt , fúrót, kalapácsot kell használni a munka elvégzéséhez. Az, hogy valamit megterveznek és piacra dobnak, az nem kellene hogy azt jelentse, hogy az mindenki számára irányadó legyen, ne adj Isten kötelezõ. De mint tudjuk, a törvényeket és rendeleteket sajnos nem az emberek érdekében hozzák gyakorta.
Az elkényelmesedésrõl pedig már ne is beszéljünk. Nézd meg a közvetlen környezetedet és látod azt, hogy milyenekké nevelte õket a világ.
Szomorú jövõkép ez feleim, de ne legyen igazam. :(

nova

A kezdeti témát szétválasztottam, hogy ne offoljuk a kezdeti témát. :)

Én nem az energiatakarékosság miatt áldoznék ilyen rendszerre, hanem pont a kényelmi funkciók miatt. Ráadásul az épület értékét is növeli. Az autóknál is komoly pénzeket fizetünk az extrákért. Elég megnézni a mai középkategóriás autókba is milyen funkciókat lehet már megvenni ami régebben csak a felsõ kategóriás autókban volt. Épületeknél is a komfort fokozatot jelentõsen meg lehet emelni egy ilyen rendszer alkalmazásánál, persze ehhez gondosan meg kell tervezni az igényeket és a késõbbi használati lehetõségeket.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Zoli

Érdekes dolog, hogy a szomszédodnak nem mûködik rendesen a riasztó rendszere, de szerintem nem azért nem mûködik, mert EIB/KNX van a házban... inkább valami olyan oka lehet, hogy az egér elrágta a vezetéket, vagy rosszul van beállítva a mozgásérzékelõ érzékenysége és a macskára beriaszt... :)
A másik kérdés, hogy legyen-e vagy ne legyen valamilyen épületfelügyeleti rendszer, nem kérdés! Legyen! Azért kell valamilyen épületfelügyeleti rendszer, mert ez már rég nem a jövõ technológiája, és a kolléga által említett szabvány szerint nem is érdemes olyan házat építeni amiben nincs, mert nem lesz energia hatékony a mûködése.
Lehet, hogy nem fog megtérülni a beruházás, de az emberek többsége sem azért vesz napelemet, mert azt várja tõle, hogy egyszer megtérül és akkor ingyen lesz energiája, hanem mert tudja, hogy ezzel egy (az elõállítás helyén) tiszta energiát tud felhasználni, mert fontos neki, hogy a gyermeke is használni tudja a Földet.

nyaki

Üdv Nova!
Elõbb neked válaszolnék.
Hát igen a kényelem, az nagy úr, mert könnyebb  a jót megszokatni az emberrel, mint a "rosszat", ami nem biztos hogy rossz, csak hagyományos.
Egy okos ember egyszer azt mondta: " A harmadik világháborút kövekkel és botokkal fogják megvívni." Ezen gondolkozz el, mert a kényelem az nagyon könnyen szertefoszlik.
Igazad van az autókat mindenféle lim-lommmal felszerelik, de a digattyú...ezt már kifejtettem. Nekem az elsõ autóm egy Trabant1.1 volt ami fogyasztott 6l-t és nem volt benne semmi faxni, a mostani hyper-super fedélzetis, 1.3-as vas, amibe beletették a legmodernebb vívmányokat és a fogyasztásom mégis több lett, de az ára... :-\  Akkor most jobban jártam, vagy se? Ha valaki fapadosat tud megfizetni, az miért nem teheti? Minél jobban emelik az energiahordozók árát, annál jobban háttérbe szorul a kényelem, feltéve, hogy az illetõ jövedelmi viszonyai lehetõvé teszi, mert akkor már általában náluk környezettudatosságról nem is beszélhetünk. De ugye ez már emberi pszichológia.

Üdv Zoli!
A szomszéd háza az 2011.09. hóban készült el, tehát még a festék szinte meg sem száradt rajta és a problémák mindennaposak.
Én csak tisztelni és becsülni tudom azokat, akik környezettudatosan élnek, már csak azért is, mert mi is úgy élünk. A környezettudatosságot ne keverjük az energiahatékonysággal, mert a kettõ teljesen más, de valahol mégis összekapcsolódik... Errõl kifejtettem a meglátásomat a legelsõ hozzászólásomban.

nova

Hát nyaki akkor fordítsuk meg a dolgot egy kicsit, ha nyernél a lottón akkor sem vennél egy jobb autót? Ami tele van mindenféle extrával? Én nem látom mondjuk ennyire borúsan a dolgokat, de azt mondom, hogy vannak olyan dolgok melyekre ha megtehetem áldoznék. Félre ne érts én sem engedhetem meg egy ilyen rendszer telepítését magamnak. Viszont vannak jó páran akik igen. Aki megveszi a 30 millás autót, annak valószínûleg az háza sem olcsó. :)
De hogy a témánál maradjunk a kényelem tényleg nagy úr. Sajnos ezek a dolgok tényleg csak akkor tûnnek fel amikor megszûnnek. Megszûnik otthon pár órára a villamos energia ellátás, milyen jó ilyenkor ha van egy szünetmenetes energiaforrás. Vagy ha az autód esetleg fel van szerelve tempomattal, nem törõdsz a sebesség korlátozással, mert tartja helyetted az automatika. Ha elromlok akkor akkor meg nehezére esik az embernek nyomni a gázpedált és folyton figyelni a sebesség mérõt. Igen ilyenkor tûnik fel, hogy mennyire is hozzászoktunk ezekhez a kényelmi extrákhoz. Viszont szerintem ezek nagyon jó dolgok.  Azért mert esetleg elromolhat még meg fogom venni ha megengedhettem magamnak. A lakások automatizálása is ilyen oldalról tekintve már nem is olyan nagy hülyeség. Szerintem az a probléma a témával, hogy sok helyen még nem találkozik vele az ember (nyilván az ára miatt sem). Így nem halljuk a gyakorlati mindennapi felhasználói tapasztalatokat. Szerintem vannak olyan funkciók amelyek jelentõsen növelhetik a komfort érzetünket otthonunkban és ki nem szeretné magát otthon minél jobban érzeni. :)
Az intelligens épületekkel foglalkozó témákat ha végigolvasod (vagy olvastad) esetleg akkor találhatsz olyan hozzászólásokat ötleteket melyekre még te is azt mondod, hogy milyen jó lenne otthonra egy ilyen.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Fecó

Osztom Nova véleményét, bár bennem is van némi ellenérzés és kétely, de akinek van pénze és igénye, azt ki kell szolgálni. Sok millió forintot költenek emberek kollektorokra, napelemekre, inverterekre, hõszivattyúkra, geotermikus rendszer kiépítésére, és annyira új dolgok ezek is, hogy senki nem tudja megmondani mikor térül meg az ára, és mire megtérül, addigra mi lesz a rendszerrel? Mûködni fog még? Esetleg 10 év múlva már elavulttá válik a mai 3-4 milliós technika? Nem tudni, van olyan ismerõs, aki csupán "trendi" dolognak tartja és emiatt követi a barátait. Engem az a kétely foglalkoztat, ha egy épületautomatika rendszert kiépítek valahol, amit természetesen programozok, üzembe helyezek, akkor gyakorlatilag a többmilliós beruházás után, szinte állandóan rendelkezésre kell álljak a megrendelõmnek, ha nem éppen mûszakilag jártas a tisztelt fél. Mi most azt hirdetjük hogy "roppant egyszerû programozni, kényelmes, mobiltelefonról, táblapécérõl is könnyen kezelhetõ" de nézzünk csak körbe. Manapság, amikor a digitális technika tért hódit, az emberek egyre inkább leszakadnak, nem tudnak lépést tartani vele. A gazdagok cserélik le telefonjaikat 2-3 havonta, Trend miatt, de gyakorlatilag szinte nem is tudják kezelni a készülékeket. Manapság egy HD televízió és egy házimozit nem tudnak összekötni, és új laptop vásárlása esetén nem értik hova tûntek a régi ikonok amiket már annyira megszoktak, hiszen ugyanolyan gyártótól vásároltak. Síró anyuka, aki egy áramszünet kapcsán nem tud kijönni a saját garázsából, nem tudják a saját kapujukat kézzel kinyitni. Azok, akik képtelenek egy routert beüzemelni otthon, és a TV csatornák programozásához is a szomszédot kell áthívni. Pénzük van, mindenbõl a legjobb kell nekik, olcsó és energia-hatékony üzemeltetés kell nekik, de amikor rájönnek szombat este, hogy Julika szobájában hûvös van, odaballagnak a kezelõfelület elé, és már nem emlékszenek hogy mit kell csinálni, akkor csengeni fog a telefonom. Ha a zsalúzia nem úgy mûködik ahogy neki tetszik, mert éppen meggondolja magát, már csörög is  telefonom. Ha éppen át kell állítani egy idõzítõt, már csörög is a telefonom. Hogy miért? Mert Õk már kifizettek nekem több-millió forintot, ezért elvárható hogy segítek ha nem boldogulnak. Természetesen ez már fizetõs, mondhatja mindenki, de tudjuk, ez nem ilyen egyszerû. Sok-mindent távolról, otthonról is beállíthatunk  a megrendelõ rendszerében, de már hallom is  következõ telefont: "Ferikém, nem mag állítgatott már megint valamit, nem ég a lámpa hátul" Természetesen majd kimegyek, megnézem, és kicserélem a kiégett izzót, mosolyogva elmagyarázom, hogy elõször ezt kell megnézni, de merjek kérni ezért 8 000 Ft.-ot? Kellene, és járna, de merjek? Sajnos a pénz ész az ész gyakran külön utakon jár, nekem pedig fel kell venni a telefont...

nova

Szerintem az átlag felhasználó nem nagyon találkozik a számítástechnikai részek általi kényelmetlenségeket. Hiszen ugyanúgy kapcsolókkal lehet kapcsolni a világítást, termosztáttal állítani a fûtési vagy hûtési hõfokot. Ami esetleg többlet lehet egy átlag felhasználónak, hogy a kapcsolók is rendelkezhetnek többlet funkcióval, például ha tovább nyomva tartod, akkor mást vezérel. Ezek szerintem könnyen megszokható dolgok. Természetesen aki egy riasztórendszer mindennapi használata során is nehézségekkel és félelemmel használja a rendszert annak esetleg nem biztos, hogy érdemes ilyen rendszerbe gondolkodnia. 
Én úgy gondolom az elektromos (villamos) szakma az a terület ahol folyamatos továbbképzésre, önképzésre van szükség. Hiszen vezérlési feladtok sokkal komolyabbak mint például egy fûtési rendszer csõhálózata. Persze nyilván elfogult is vagyok a választott szakmámmal kapcsolatban. :) Elég csak abban belegondolni, (ha a fûtési rendszernél maradunk) hogy egy mai termosztát és egy 10 évvel közötti termosztát milyen tudás különbséggel rendelkezik. A mai komolyabb termosztátok (20 000 Ft vagy fölötte) beprogramozásával is el lehet játszani egy kicsit. :) Nyilván a villanyszerelõnek érdemes képben lennie a mûködésével, hiszen nem túl meggyõzõ ha csak fel tudja fúrni a falra és be tudja kötni a pár szál vezetéket, de nem tudja kipróbálni.
Végül a javítási résszel kapcsolatban én úgy gondolom, hogy ha összeraksz egy ilyen rendszert és probléma van vele akkor az jó dolog ha téged hívnak, hiszen ez azt jelenti valószínûleg, hogy értesz hozzá. Így a megrendelõ akár ajánlhat is másoknak téged, akinek esetleg megtetszik a rendszer és szeretne egy hasonlót. A díjazással kapcsolatban úgy gondolom, hogy aki megengedhet egy ilyen rendszert az nem fog meglepõdni azon, hogy nem ingyen mész ki. Hiszen az autós  példához visszatérve a szerviz sem dolgozik ingyen ha probléma van az autóddal. Ráadásul ha egy drágább prémium kategóriás autód van akkor ott a szerviz számlák eléggé húzósak tudnak lenni. A tulajdonos általában tisztában van vele, hogy ez van a márkát és azt a bizonyos "pluszt"meg kell fizetnie. Ha egy komolyabb épületfelügyeleti rendszer van a házában akkor ahhoz sem jár ingyen minden. Vagy ha ilyet szeretne akkor rendelkezésre állási szerzõdést kell kötni vele. :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Mennyi ennek éves szinten a karbantartási költsége?