Felülvizsgálat a létesítés idején érvényes előírások szerint

Indította pgz, 2014. június 24., 12:10:58 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pgz


Helló, kis vitába bonyolódtam a munkavédelmis emberrel, én úgy tudom ez van minden MEE tankönyvben is leírva, hogy a berendezéseknek a létesítés idején érvényes szabványoknak, előírásoknak kell megfelelnie, a későbbi felülvizsgálatos során is.

Ugye a gond az hogy a fejlapon mindig a legutolsó szabvány MSZ 60364, 2011 OTSZ szerepel, ez némileg ellenmondást okozhat.

Ti tudtok valamilyen előírást erre, jogszabályt stb., vagy hogy is van ez??
pgz

Üzenet összefûzve: 2014. június 24., 13:43:15 DÉLUTÁN

Bocs azt nem küldtem el, hogy ez az OTSZ 214 § 1. szerint ez így van, vagyis a felülvizsgálat, minősítés a létesítéskor érvényben levő műszaki követelmény, illetve a vizsgálatkor érvényes műszaki követelmény, vagy azzal legalább egyenértékű biztonságot nyújtó előírás szerint történik.

Ez a villamos berendezések időszakos tűzvédelmi felülvizsgálatára vonatkozik, de mi van az érintésvédelmi felülvizsgálattal, ott hol van valami ilysmi leírva??

recens

Az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatok az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány létesítési előírásain alapulnak. Ugyanakkor az időszakos ellenőrzések egy része még mindig a korábbi szabvány (MSZ 172-1) követelményei szerint létesített berendezésekre irányul. Ezeknél az új előírások teljesülésének hiányát hibaként kell feltüntetni, de a megjegyzés rovatban közölni kell, hogy ezek a létesítés idején érvényes előírásoknak megfeleltek, ezért módosításuk sem kötelező a legközelebbi felújításig (pl. EPH hálózat). Erre tekintettel a helyszíni ellenőrzés tárgyalásánál külön utalunk a csak ,,új berendezéseknél" ellenőrzendő követelményekre. Az ,,új berendezés",,új szerelés" ,,új létesítés" kifejezéseken az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány 2007. novemberi hatályba lépése után, míg a ,,régi berendezéseken" a hatályba lépés előtt tervezett,ill. létesült berendezéseket értjük. Természetesen az érintésvédelem ellenőrzésére, dokumentálására és minősítésére vonatkozó új követelményeket már általánosan, a régi berendezések vizsgálatánál is alkalmaznunk kell.

JUVILL

Idézetet írta: pgz Dátum 2014. június 24., 12:10:58 DÉLUTÁN

Helló, kis vitába bonyolódtam a munkavédelmis emberrel, én úgy tudom ez van minden MEE tankönyvben is leírva, hogy a berendezéseknek a létesítés idején érvényes szabványoknak, előírásoknak kell megfelelnie, a későbbi felülvizsgálatos során is.

Ugye a gond az hogy a fejlapon mindig a legutolsó szabvány MSZ 60364, 2011 OTSZ szerepel, ez némileg ellenmondást okozhat.

Ti tudtok valamilyen előírást erre, jogszabályt stb., vagy hogy is van ez??
pgz

Üzenet összefûzve: 2014. június 24., 13:43:15 DÉLUTÁN

Bocs azt nem küldtem el, hogy ez az OTSZ 214 § 1. szerint ez így van, vagyis a felülvizsgálat, minősítés a létesítéskor érvényben levő műszaki követelmény, illetve a vizsgálatkor érvényes műszaki követelmény, vagy azzal legalább egyenértékű biztonságot nyújtó előírás szerint történik.

Ez a villamos berendezések időszakos tűzvédelmi felülvizsgálatára vonatkozik, de mi van az érintésvédelmi felülvizsgálattal, ott hol van valami ilysmi leírva??

Ez nem teljesen így van. ;)
A minősítő írat fejlapján a jelenleg érvényben lévő rendeletek és szabványokon kívül feltüntethetők a létesítés idején érvényben volt szabványok. Sőt kifejezetten hivatkozni kell ezekre. Egy új szabvány szerint nem felülvizsgálhatsz, mivel eleve nem az szerint volt létesítve. Legyen az ÉVF, EBF, VVF.
A "munkavédelmis"-nek is illene tisztában lenni ezekkel. ;)

rabszolga

Létesítés idején érvényben lévő szabványok alapján...

Azért ez megér egy misét, szokták mondani.
A kollégák között teljes a zűrzavar. Éppen ezért csak pár jellemző vitatémát, vitára okot adó megjegyzést, szokást vonultatnék fel, ki hogyan reagál rá.

Pl:
Elvileg egy 1988-ban létesült hálózatot az akkor érvényben lévő előírásoknak megfelelően kell felülvizsgálni. Azaz mind a létesítéskor, mind a felülvizsgálatkor ezen vonatkozó szabványokat kell alkalmazni. Miért is kell  ma érvényben lévőkre hivatkozni a jegyzőkönyvben? Nem a felülvizsgálat gyakoriságára vonatkozókra gondolok, azokon kívül. A MSZ HD 60364 bármely lapját miért kell idézni, ha a berendezésnek nincs köze hozzá? A létesítéskor még csak "U" kategóriájúnak nevezett megszakítókat alkalmaztak, miért kéne a jelenlegi megnevezéseket ráhuzni, ha nem is volt olyan? Mi az, hogy a létesítéskori szabványok alapján vizsgálunk felül, de minősítsünk az új alapján...
Ezekre a kérdésekre várnám az észrevételeket.

Pl: Amikor a fenti időben létesített berendezésen változtatást eszközölnek (például lecserélik az elosztótáblát, mert a régi kismegszakítók már elöregedtek) az minek számít? Felújításnak nem, mert a vezetékhálózat maradt a régi, amperszámot nem emeltek, csak max. csökkentettek.
Vagy mégis?

Kollégákat hallgatva pro és kontra mindenkinek van érve-ellenérve a fentiek magyarázatára illetve a szabványokra történő hivatkozások számának tömege sokszor már kaotikus állapotokat eredményez.

Nem kéne tiszta helyzetet és egyértelmű hozzáállást tanusítani?
Kinek mi a véleménye?

JUVILL


Ez egy 2 évvel ez előtti téma, gondolom azóta "meg lett rágva".
A kollégák majd elmondják a véleményüket, mivel az enyém nem igazán tetszett.
Biztos igazad van, nem vitatkozom.
Egy kérdés, ha már nem kell szerinted az új előírásokra hivatkozni.
Gondolom akkor a minősítő írat formája is a régi, esetleg még "jelentés" a neve? ;)
Vagy előírod minden felújított részhez, hogy a zöld/sárga védővezetőt cseréljék pirosra és sorolhatnám. :)

rabszolga

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2016. május 30., 20:07:34 DÉLUTÁN

Ez egy 2 évvel ez előtti téma, gondolom azóta "meg lett rágva".
A kollégák majd elmondják a véleményüket, mivel az enyém nem igazán tetszett.
Biztos igazad van, nem vitatkozom.
Egy kérdés, ha már nem kell szerinted az új előírásokra hivatkozni.
Gondolom akkor a minősítő írat formája is a régi, esetleg még "jelentés" a neve? ;)
Vagy előírod minden felújított részhez, hogy a zöld/sárga védővezetőt cseréljék pirosra és sorolhatnám. :)
Nem igazán értem miről beszélsz most. Nem neked címeztem a kérdést, bárkinek. Az hogy két éves téma és meg van rágva, nem jelent semmit. Nap-nap után belebotlom-lunk-lanak (kinek melyik...) a tisztelt érdekeltek.
Azt sem mondtam szerintem, hogy cseréljék vissza pirosra...
Példákat hoztam fel, nem tényeket közöltem. Ennyire félreérthető volt?
Tévedek?
Szerintem nem voltam ellenséges sem. Egyszerűen véletlenül beleolvastam ide és leírtam amit tapasztalok.
Pont.

Sztrogoff

Lusta vagyok utána nézni, de így fejből, amit Juvill írt, az olvasható ajánlásként. Nekem ez tökéletesen elég a miért? kérdésre. Mert e témában irányadó személyek így fogalmazták meg.
Másfelől meg szerintem ez tökéletesen jó is így. A szabványok változnak. Ha enyhülés irányába, akkor mindegy. Ha szigorodás irányába, az meg azt jelenti, hogy ma másképp gondoljuk (gondolja, aki összeállította a szabványt), mint akkor. Ezért hát van értelme a ma érvényes előírásokkal való összehasonlításnak. Másfelől meg annak is van értelme, hogy az épületvillamosságban a szabványok változásakor nem kell átszerelni a meglévő berendezéseket. Így aztán a felülvizsgáló felhívja a figyelmet, hogy ma ezt már nem találjuk jónak, és egyúttal megállapítja, hogy fennmaradhat. A kör bezárult.

nyaki

Nemrégen Cserpák János úrnak, az ÉvMuBi egyik tagjának személyesen tettem fel azt a kérdést, hogy mi számít jelentős mértékű átalakításnak (?), miután már csak az új szabványok szerint vizsgálhatnánk felül.
Mindamellet, hogy minden tiszteletem az Övé, Ő is a létesítéskori szabványhasználatot és ennek megfelelő felülvizsgálatot forszírozta, azonban a kérdésre nem tudott egyértelmű választ adni és azt találta mondani, hogy a felülvizsgáló kompetenciájába tartozik az átalakítás mértékének megállapítása. ...tehát mindenki azt csinál amit akar.  :-\
Állítólag a most elfogadás alatt álló új VMBKSZ rendet fog tenni ezen kérdéskörben is, de addig...
Elmondása szerint nagy a tekintélyelvű belharc az ÉvMuBi-n belül is, mert a gyártók sokakat megkörnyékeztek.
Nekem olybá tűnik, hogy a mi szakmánk sem kivételezett, az anyagi világ jelen működésének szempontjából. :-\

tothgyula

Üdvözletem!
A felülvizsgálatokat,ellenőrzéseket mindíg is a létesítés idején érvényes előírások szerint kellett és kell ma is végezni.
Régen a szabványelőírások kötelezőek voltak,jelenleg "csak" önkéntes a használatuk.De a villamos biztonságért a jegyzőkönyvek aláírója felelős büntetőjogilag.
Az új 10/2016.(IV.5.)NGM rendelet 2§."k" pontja azt írja:
-Új vagy új létesítésű érintésvédelmi berendezés:olyan berendezés, amelynek működése még független a már
meglévő -és ellenőrzött-érintésvédelmi berendezéstől
-l.,úí vagy új létesítésű villamosberendezés: olyan berendezés, amelynek hálózati táplálása még nem kapcsolódik össze fémesen más, használatban lévő berendezések hálózati táplálásával;
Én mindíg a biztonságot tartom szem előtt. Megnézem a munkát,fényképeket készítek és mérek.
A munka, a kivitelezés önmagáért beszél.
Tisztelettel: TothGyula felülvizsgáló.

rabszolga

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2016. május 30., 22:40:25 DÉLUTÁN
Lusta vagyok utána nézni..., Mert e témában irányadó személyek így fogalmazták meg.
Nem kiragadni akartam a szövegkörnyezetből (divatos ma ezt a megfogalmazást használni), csupán arra akartam rávilágítani, kinek mit is jelent a szabvány értelmezése. NEM rád van kihegyezve, csak kapóra jött.
Szerintem a mai világban csak azt lehet elfogadni, amit le is írnak. A másik lényeges kérdés, KI írja le. Az ÉVMUBI nevű önkéntes(önkényes) szervezet, vagy a hivatalosan kiadott szabványsorozatban olvashatjuk. Nem vitatom el az ÉVMUBI szakmai tekintélyét, de ők sem ISTENEK. Az ő véleményük semmivel sem több, mint másé, CSAK AZÉRT mert ŐK mondták.

Az a baj, szerintem a kör éppen ezért nem zárult be. Ezért is írtam a hozzászólásomat, természetesen tiszteletben tartva mindenki véleményét.
Ezért kíváncsian várnám mások véleményét is, főképpen a feltett kérdésre vonatkozólag.