Kábelek szerkezeti felépítése, alkalmazása a gyakorlatban.

Indította JUVILL, 2012. október 14., 20:19:36 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Kivitelezések alkalmával gyakran felvetõdik a kérdés. Milyen szerkezetû kábellel valósítjuk meg a feladatot? A tervezõk megadják a típusokat, de nem mindig áll rendelkezésre dokumentáció.
Mi a gyakorlat ezen a téren?

Novill

Vannak a kivitelezések során jól megtervezett kábelhálózatok, melyeket a kivitelezõk az MSZ EN 13207 szabványnak megfelelõen létesítenek, megfelelõ minõségû kábelekkel. De most nem erre utalok a válaszom többi részében.  A földkábeleknél a földbe nem minden esetben fektetnek föld kábelt, elõfordul hogy Mtk, MBCu kábelt fektetnek egy ásó nyom mélységben, törmelékes talajban és védõcsõ nélkül. Régen fõként a páncélozott kábeleket fektettek, ma már inkább csak a mûanyag kábelek jellemzõek. Valahogy a villamosiparban az anyagok minõsége sokat változott, gondoljunk csak a szigetelési értékekre a vezetékeknél és kábeleknél. Találkoztam már közterületen AYCWY  4x25-ös földkábellal a járda alatt 20 cm-re fektetve minden védelem nélkül.

JUVILL


Köszönöm! Mikor a témát indítottam, gondolkodtam, hogy a címbe bele vegyem-e a kábelfektetést, kábelárok ásást.
Nem mindegy, milyen kábelt fektetünk a földbe, és az sem mindegy, hol milyen mélységben.
Vannak kifejezett földbe fektethetõ kábelek. De költség megtakarítás céljából sajnos az általad leírtak gyakoriak.
A páncélozott kábelek fektetése a háttérbe szorult. A fektetés mélységének betartása nem jellemzõ. Az MSZ EN 13207 szabvány megadja a szükséges mélységet, de ez marad csak elõírásnak.
A kábelt, ha szerkezete megkívánja el kellene látni mechanikus védelemmel. Olyat, hogy homokágy, nem is lehet látni. Valaha voltak hasított beton kalodák, mely nagyon jó célt szolgáltak, olyan kábelek védelméül, melyek mélysége - például egy tereprendezés miatt - közelebb került a földfelszínhez.
Egy MBCu, vagy egy MTK kábel földbefektetése mechanikus védelem nélkül nagyon balesetveszélyes.
Vannak olyan területek, ahol rágcsálók elleni védelem nélküli kábel fektetése nem megengedett.
A szakszerûtlen kiválasztás és szerelés - a balesetveszélyen túl - sokszor okoz villamosenergia kiesést, termelésleállást.

flatskerrobert

        A témával kapcsolatban két fejezetet emelnék ki, páncélzat és árnyékolás fogalmát és az árnyékolás PE bekötését.

Szerintem a klasszikus páncélkábelt a többek közt a bányaipar használta anno, ahol 0,4 vagy 0,6 KV kábelek  övszigetelése fölött volt egy kb 5x2,5mm acél szálakból egy tekercselt réteg teljes keresztmetszetben és ezután jött a külsõ köpenyréteg. És voltak ill. vannak a klasszikus kábelek ahol az övszigetelés fölött Al vagy réz tekercselt szalag van árnyékolás, vagy PE vezetõ gyanánt, ezeket nem nevezném páncélkábelnek, de lehet, hogy tévedek. Mindenféleképp kiegészítõ mechanikai védelem szükségeltetik, bizonyos szakaszokon védõcsõ és mindenféleképp homokréteg kábelfedlap és jelzõszalag.
A másik kérdés úgy merül fel, hogy a kábel mind a két végén az árnyékolást vagy páncélzatot be kell kötni a PEN-be?

Az MSZ EN 13207 szerint igen, de a rövidebb kábelszakaszt nem. A kérdésem hány méter az a rövidebb kábelszakasz? (0 - ?)
   
   A kábel árnyékolás PE bekötésérõl késõbb írok, mert úgy emlékszem, hogy korábban már errõl a témáról írtunk.
FR.